Samsung Galaxy Gio (S5660) İnceleme

Bu konuyu okuyanlar

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Geçen hafta telefonumun bozulması üzerine yeni bir telefon almaya karar verdim. Uzun bir araştırmadan sonra fiyat, performans, istediğim özellikler, ... vb. bakımından en uygunu olarak Gio'yu gördüm. 1 haftadır kullanıyorum. Edindiğim izlenimleri aktarmak isterim size:

Samsung’un Galaxy ailesinin üyelerinden olan Gio, değerli maden anlamına gelen Gioiello kelimesinin kısaltılmasından oluşmuş. Şuan için Türkiye’de sadece Teknosa’da satışı yapılmaktadır. Gelen duyumlara göre 2011 Haziran’a kadar Teknosa harici diğer teknoloji marketlerinde satılamayacak. Teknosa’da ise fiyat olarak 549 TL’ye satılmaktadır. Ayrıca Teknosa’nın internet mağazasından satın alırsanız 50 TL’lik hediye çeki de veriliyor. Telefonun 2011 Haziran’dan sonra diğer teknoloji marketlere de geleceği söyleniyor; fakat bunun yanında fiyatının artacağı da söyleniyor.

spec_gio.jpg

Kutu içeriği:
1 Adet şarj cihazı
1 Adet 1350 mAh batarya
1 Adet kulaklık
1 Adet 2Gb Micro SD hafıza kartı
1 Adet Micro SD’den SD’ye dönüştüren aparat
1 Adet Micro-USB kablosu (Yaklaşık 50 cm uzunluğunda)
1 Adet KİES yazılım CD’si
1 Adet kullanım kılavuzu

Telefonun şarj cihazı gerçekten çok ufak ve kullanışlı. Ayrıca Micro SD’den SD’ye dönüştüren aparat koymaları da iyi düşünülmüş.

fotoraf033t.jpg

Fiziksel Özellikleri:

Telefonumuz 110.5 x 57.5 x 12.2 mm ölçülerine sahip ve 102 gram ağırlığında. Gio bu ebatlarıyla Galaxy S’e nazaran daha kibar bir görünüme sahip. Ekran 3,2 inch boyutunda ve 320x480 HVGA çözünürlüğünde kapasitif ekrana sahip. Kullanılan ekran malzemesi ise TFT LCD. Ekran parlaklığı gayet iyi seviyede. Güneş ışığında bile çok iyi bir görüntü alabiliyorsunuz. Gio’nun dokunmatik performansının ise çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Dokunmatikte herhangi bir algılamamazlık olmuyor. Ayrıca çoklu dokunma (multitouch) özelliği ile dikkat çekiyor ve bu özelliği gayet kullanışlı. Telefon üzerinde 3 adet tuş bulunmakta. Bunlardan sadece ortadaki tuş, basmalı tuş; diğer ikisi ise dokunmatik tuş ve dokunmatik algılamasında bir sorun yok. Telefonun üst kısmında 3,5 mm kulaklık girişi, sağ tarafında micro SD kart yuvası ve kapatma tuşu, sol tarafında ses açma-kapama tuşu, alt tarafında ise micro-USB girişi bulunmakta. Fotoğraf çekimi için ayrı bir tuş bulunmamakta maalesef.

samsung_galaxy_gio_s5660_b.jpg

İşlemci, RAM, Dahili Bellek:

Gio’da Qualcomm QCT MSM7227-1 yonga setine sahip ARM tabanlı 800 MHz Turbo işlemci bulunuyor. Bunun yanında Samsung’un sitesinde belirtilmese de Adreno 200 GPU’nun da telefonda bulunduğunu belirtmeliyim. Bu özelliği ile Gio’nun işlemcisi Galaxy Ace’in işlemcisi ile aynı ve bu yönünün tatmin edici olduğunu söylemeliyim. Cihazda 278 mb RAM bulunmakta. Gio’nun RAM’i biraz az gibi ama ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabiliyor. Şunu da belirtmek isterim ki Android işletim sisteminde RAM dolduğunda, işletim sistemi kullanılmayan uygulamaları dondurarak RAM ihtiyacını gidermektedir. Cihazda 181 mb dahili bellek bulunmakta, ayrıca 32 Gb’a kadar micro-SD desteklemekte.

gio.jpg

İşletim Sistemi:

Gio’da varsayılan olarak Android 2.2 (Froyo) işletim sistemi yüklü olarak geliyor. Symbian işletim sistemli telefonumdan(Nokia E65) sonra Gio ile tanışmak büyük mutluluk verdi diyebilirim. Gayet hızlı bir işletim sistemine sahip. Telefonda Android Marketin yüklü olarak gelmesi büyük avantaj. Yalnız Android Market’te sadece ücretsiz uygulama ve oyunları görebiliyorsunuz. Ücretli olanları ise göremiyorsunuz maalesef.

Bağlantı:

Telefon Wi-Fi 802.11 (b/g/n) ve Wi-Fi hotspot özelliklerine sahip. Wireless performansı çok iyi. Laptoptan sıkılanlar için gayet kullanışlı olabiliyor. Gio HSDPA 7.2 mbps 3G bağlantıya sahip. Ayrıca Bluetooth 2.1 ve micro-USB 2.0 bağlantıları da mevcut. GPS’ini ise test etme imkanım olmadı. Fakat İGO veya Ndrive gibi programlarla çok rahat kullanılabilmekteymiş.

İnternet:

İnternet ile çok fazla haşır neşir iseniz bu cihaz işinizi çok rahat görecektir. Telefonun internet konusunda tek sıkıntısı Flash 10.1 desteğinin bulunmamasıdır. Bu sorunu da Sky Fire web tarayısı ile bir nebze çözebilirsiniz. Ayrıca youtube, facebook, izlesene, ... vb video sitelerinin videolarını flash playere ihtiyaç duymaksızın izleyebiliyorsunuz.

Kamera, Video:

Gio’da 3.15 megapiksel bir kamera bulunuyor. Kameranın otomatik odaklama(autofocus) özelliği mevcut. Bu özellikle daha net fotoğraf çekebiliyorsunuz. Telefonda maalesef flaş bulunmuyor. O yüzden gece çekimlerinden çok iyi bir performans beklemeyin. Gündüz çekimlerinin ise iyi olduğunu söyleyebiliriz. Telefonda ayrıca ön kamera bulunmuyor. Görüntülü konuşmayı kullanan biri değilseniz önemli bir ayrıntı değil fakat görüntülü konuşma sizin için önemliyse bu telefon için büyük bir eksiklik diyebiliriz.

Telefonun video performansı da maalesef çok iyi sayılmaz. QVGA (320x240)ve 15fps gerçekten vasat bir video performansı.

Gio ile çektiğim örnek birkaç resim:

20110520162427.jpg

20110519090539.jpg

Gio ile çektiğim örnek bir video:

[video=youtube;g-h7tv_vkfs]http://www.youtube.com/watch?v=g-h7tv_vkfs[/video]

Batarya Ömrü:

Gio ile beraber 1350 MAh'lik Li-ion bir batarya geliyor. Telefonu çok kurcalarsanız 1,5-2 gün dayanıyor. Fazla kurcalamazsanız 2-2,5 gün gidiyor diyebilirim.

Telefonun Artıları:

+ İşlemcisinin 800 MHz olması
+ Adreno 200 GPU bulunması
+ Modern ve şık bir tasarım
+ Dokunmatik performansının iyi olması
+ Fiyatının uygun olması

Telefonun Eksileri:

- Adobe Flash desteğinin bulunmaması
- Kamera için flaş bulunmaması
- Video performansının düşüklüğü
- Ön kameranın bulunmaması

Galaxy Gio'nun tüm özellikleri:

galaxygio.png

:: Samsung Galaxy Gio'yu nasıl buldunuz?

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Bu telefonu kullananlar genelde memnun güle güle kullan.

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
ben ace ile bunun arasındayım fiyat daha uygun olduğu için gio daha ağır basıyor

musabbu

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
Amaç Android işletim sistemli bir telefon almaksa;
Bu telefonlar biraz vasat kalıyor.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Teşekkürler @REDFOKS :)

@xxalfaxx

Evet amaç android'li bir tel kullanmaktı benim için ilk başta. Fakat Galaxy S alacak kadar da bütçem olmadığı için bu modele yöneldim. Bir de Galaxy S çok büyük. Bu biraz daha kibar bence :)

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ortalama 3,5 - 3,8 inclik bir performans telefonu çıksa direk alıcam ama bir türlü çıkartmıyorlar. Hep daha büyük ekranlara gidiyorlar...

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@engerex

Android Market'ten Angry Birds yüklenebiliyor. Market varsayılan olarak geliyor telefonla beraber.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Ortalama 3,5 - 3,8 inclik bir performans telefonu çıksa direk alıcam ama bir türlü çıkartmıyorlar. Hep daha büyük ekranlara gidiyorlar...

Samsung Galaxy Ace bi nebze olsun karşılar diye düşünüyorum isteklerini. Ben Ace ile Gio arasında kaldım ve Gio almaya karar verdim.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Güzel bir inceleme olmuş ellerine sağlık. Güle güle kullan :)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Teşekkürler pesi :) Boş vaktim bi çok olsa epey daha da kurcalayacam ama vakit kalmıyo :D

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Teşekkürler evo :)

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bendede gio var, çok güzel telefon, oyunlarda inanılmaz performans sergiliyor, Gangstar 2 HD oynuyorum :D açtığım gio video inceleme konusunu izleyin anlarsınız.

olympuskiller

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Ben de almayı düşünüyorum ama kamerası yani video çekimi kafamı karıştırıyor. 5800'da da 3,2 Mp kamera var 640*480 30 fps video çekiyor. Gio ise 320*240 15 fps neden böyle yapılmış anlamak mümkün değil. Ama bu sorunu da bir uygulama ile çözenler varmış yani 640*480 video çekimi yapılabiliyormuş bir uygulama yardımı ile.

Kafamı karıştıran bir başka özellik daha doğrusu eksiklik ise tarayıcıda flash desteğinin olmaması. Bu da bir uygulama ile çözülüyor ama tüm sitelerde ya da farklı içeriğie sahip sitelerde işe yaramıyormuş. Ama temmuz ayı gibi flash desteğinin geleceğini okumuştum bir yerde , zaten haziran sonuna kadar sadece teknosa satıyor ondan sonra diğer marketlere de giderse ucuzlar biraz daha hem flash desteği gelir belki o zamana kadar . Biraz daha bekleyeceğim ben .

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Evet ben de ilerleyen zamanlarda Gio için flash desteğinin geleceğini okumuştum bi yerlerde. Ama nerde okuduğumu hatırlayamıyorum.

Ayrıyeten teşekkürler arkadaşlar :)

blauzahn

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Samsung Galaxy Ace bi nebze olsun karşılar diye düşünüyorum isteklerini. Ben Ace ile Gio arasında kaldım ve Gio almaya karar verdim.

Ben en az 1ghz çift çekirdekli bir model demek istemiştim :) Büyük telefonlar cepte pek bir harap oluyorlar :D

serkan94

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
22
Flash işlemci yüzünden mevcut değil bakarsanız 600 mhz ile 800 mhz işlemciye sahip Samsung'ların hiç birinde yok ama 1 ghzlik Galaxy s ve Galaxy SL'de mevcut bu işlemci mimarisinden kaynaklanıyor (bir video incelemede duydum).

Bende Galaxy S mevcut ekranı ne kadar büyük olsa da hakkını veriyor.Adreno 200 gpu olması HD oyunlarda birer artı.Eğer Android 2.3 mevcut ise garantiye kıyıp yükleyin gerçekten değiyor.RAM kullanımı azalıyor , performans artışı gözleniyor :)

Bende Android 2.3.3 JVO romu mevcut Galaxy S için aşırı bir performans artışı oldu :D

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Bu romları nerden bulabiliriz ve hangi programla yükleyebiliriz?

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Teşekkürler :)

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Hayırlı olsun, güle güle kullan :)

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Tesekkurler aga :)

aşk-ı TS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de 2 veya 3 gün içinde gio sahibi olacağım daha önce hiç android işletim sistemli bi telefon kullanmadım ve eminimki telefonda bilmediğim birçok özellik var...bu bilmediğim konular hakkında sizlerrden yardım isteyeceğim...yardımcı olursanız sevinirim....

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Bende şu anda 2,3,4 yüklü, ve Türkçe klavye karakter sorunu çözüldü bilginize. bilgi almak için pm atın :D

aşk-ı TS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar android marketten uygulama indiriyorum fakat telefon hafızasına yükleniyor direk ben ise hafıza kartına yüklemek istiyorum bi türlü beceremedim yardımcı olabilecek var mı??