Baskın Oran ve Lagendijk Yasağın Kalkmasından Yana

Bu konuyu okuyanlar

tugbagaleri

Müdavim
Reaksiyon puanı
46
Hollanda'nın Utrecht şehrinde düzenlenen Türkiye'deki demokratikleşme ve modernleşme konulu konferansta konuşan Baskın Oran ve Joost Lagendijk başörtüsünün üniversitelerde serbest olmasını savundu.

Türkiye Enstitüsü tarafından Hollanda'nın Utrecht şehrinde düzenlenen Türkiye'deki demokratikleşme ve modernleşme konulu konferansta konuşan Baskın Oran ve Joost Lagendijk başörtüsünün üniversitelerde serbest olmasını savundu. Konferansta Türkiye'deki demokratikleşme ve modernleşme konusunda sinevizyon eşliğinde 100 kadar Hollandalıya bilgi veren Baskın Oran, Türkiye'nin bu süreç içerisinde çok önemli badireler atlattığını söyledi.

"SEVR PARONAYASI ORTAMINDA, LİBERAL VE DEMOKRATİK ANAYASA FALAN YAPILAMAZ"

Baskın Oran, son zamanların gündem maddelerinden biri olan sivil anayasa değişikliği ve başörtüsü yasağının kalkması konularına değindi. Baskın Oran, sivil anayasa değişikliğine karşı olduğunu söyledi. Oran, "Ülkenin son derece kritik dönemlerde geçtiği bir dönemde anayasa değiştirilmez. 1982 Anayasası'nın, askerlerin darbe anayasasının bir nevi karikatürünü yapacaklar. Biz bu yeni anayasayı gelecek yıl değiştirmeye kalktığımız zaman diyecekler ki 'bu anayasayı yeni yaptık. Bu çocuk oyuncağı değil. Değiştiremezsiniz' Kesinlikle ben anayasanın değiştirilmesine karşıyım. Çünkü bu Sevr paronayası ortamında liberal ve demokratik anayasa falan yapılamaz." diye kaydetti.

"BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI DÜNYANIN EN KOLAY HALLEDİLECEK MESELESİ"

Baskın Oran ayrıca özellikle son günlerin gündemi en fazla teşkil eden meselelerinden biri olan başörtüsü yasağının kalkmasının gerektiğini söyledi. Oran "Başörtüsü yasağı gerçekten kalkmalı. Bunu içtenlikle bu yasağın kalkmasını savunuyorum. Bu başörtüsü meselesi kadar beni sinirlendiren bir mesele yok. Dünyanın en kolay halledilecek meselesi. Burada bilmem ne yarışı yapılıyor. Bir kısmı hiçbir yerde taktırmam diyor. Öteki her yerde takarım diyor." dedi.

"BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINA SİNİR OLUYORUM"

Bu konuda çözümün basit olduğunu kaydeden Baskın Oran, "Devlet hizmeti veren takamaz. Çünkü devlet bütün inançlara eşit mesafede durmak zorundadır. Fakat devlet hizmeti alan takar. Üniversitede takar, devlet dairelerinde takar. Mahkemede dava açan kadını başını örtemeyecek mi? Çok saçma bir kriter ortaya koyuyorlar. Kamusal alan kriteri. Yahu kamusal alanların en önemlisi sokak. Sokakta ki kadının başını da mı açtıracaksın. Kendisini bu yasaklar ile eve mi kapayacaksın. Bu yasaklara gerçekten sinir oluyorum." şeklinde konuştu.

Konuşmasında 301 konusuna da değinen Oran, AKP hükümetinin bu maddeye biraz çekimser yaklaştığını söyledi.

LAGENDİJK: ÜNİVERSİTELERDE VE DİĞER KURUMLARDA BAŞÖRTÜSÜ YASAĞININ KALKMASINDAN YANAYIM

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamentosu Eş Başkanı Joost Lagendijk de üniversitelerdeki başörtüsü yasağının kalkmasından yana olduğunu söyledi. "Başörtüsü yasağının kalkması, Avrupa Birliği ilkeleri ve kriterleri ile çelişmez." diyen Joost Lagendijk, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının tamamen kalkmasından yana olduğunu dile getirdi. Lagendijk "Başörtüsü yasağının kalkması, AB ilkeleriyle çelişmez. Örneğin İngiltere ve ülkem Hollanda'da kıyafet özgürlüğü vardır." şeklinde konuştu.

Joost Lagendijk, "Türkiye'deki üniversitelerde başörtüsü yasağının kesinlikle kalkmasından yanayım. AKP'nin bu yöndeki çalışmalarını son derece destekliyorum. İki taraf bir uzlaşma zemini bulup, üniversite öğrencilerinin ne yapacağını bilecek kadar büyük olduklarını kabul etmeli ve ortamlarını özgürleştirmeliler." dedi.

AKP'nin sivil anayasaya girişimine de destek verdiğini belirten Lagendijk, "Avrupa Parlamentosu'nun büyük çoğunluğu Türkiye'deki yeni anayasa çalışmalarını destekliyor. Türkiye'nin enerji tükettiği birçok ideolojik konu yeni anayasa ile çözülebilecek. Böylece gerçek meselelere sıra gelecek. Hükümetin bu olumlu girişim ve çalışmalarını heyecanla takip ediyoruz." diye kaydetti.

Daha sonra programa katılan davetliler, katılımcılara sorular sordu. Daha sonra program davetliler oruna verilen kokteyl ile sona erdi.

kaynak