Bios`ta Boot ayarlarını yapamıyorum.

Bu konuyu okuyanlar

by_ekiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar pc'ye format atacaktım ancak boot kısmından ilk yere CD/DVD Rom'u alıp kaydedip çıkmama rağmen yine HDD'den boot ediyo pc yi program aracılığı ile boot ayarlarını deiştirebilirmiyim,veya böyle bir program varmı. ?

anakart: Gigabyte GA-880GM-UD2H

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
programlar olmaz biostan olmasi lazim eger olmuyor diyorsan bilgisayar ilk acilirken boot menu tuslarina basarsin ordan menuden secersin dvd'yi. benim bilgisayarda F9 bazı makinalarda F12 sende baska bi tus olabilir deneyip bulacaksın.

by_ekiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yapıyorum ilk sıraya alıyorum dwd yi kaydedip çıkıyorum ancak yine hdd den boot ediyo.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
orayi demiyorum biraderim biostan olmuyosa boot menu'yu dene diyorum biosa girmeden biseyi kaydetmeden, biosa girmek icin tusa bastigin yerde dediğim gibi F tuslarini dene menu cikacak ordan dvdyi secersin.

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Bilgisayar açıldığı zaman ''DEL'' değilde F12 basacaksın gelen ekrandan sonra CD-ROM'u seçip ön yükleme yapabilirsin.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Ayrıca cd den boot seçtin diyelim, bi ekranda cd den boot için bit tuşa basın yazar, siyah bi ekran, belli bi süre o tuşa basmazsan yine hdd den boot eder. Pc açılırken o siyah boot ekranında klavyeden herhangi bi tuşa basman lazım, ben genelde space tuşuna basarım, ama farketmiyor o.

by_ekiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@aykutyenihan
Dediğin Gibi F12 Bastım Karşıma BOOT Menüsü Geldi Orada HDD seçilio CD yapıyorum Yine HDD başlatıyor Birdaha F12 Bastıgımda HDD Seçili Gözüküyor Yani BOOT menüye İşlem Yapamıyorum Anlamına Geliyor Acaba Koruma vb Gibi şeyler oLabilir mi
@global_deejay
Dediklerini Yaptım Ama nafile
@RocKhan
İşte Sorunda Orda Kardeşim O Bi tuşa Basın Diye Birşey Gelmiyor HDD den Başlatıyor

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
menude HDD cd/dvd vs olmasi lazim dvdyi secersin sonra senin dvd gözükür onuda secersin boot olur eğer olmuyosa senin dvdrom'da bi problem vardır makina görmüyodur.
flash-1.jpg

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bios boot menüde işlem yapamıyorsan korumalı olabilir, biosu default ayarlara geri döndür diye bi sçenek olması lazım, o olmazsa bios resetle, bios pilini çıkartıp 10 sn sonra tak, boot menüye girip o işlemi yapabilmen lazım.

by_ekiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
menude HDD cd/dvd vs olmasi lazim dvdyi secersin sonra senin dvd gözükür onuda secersin boot olur eğer olmuyosa senin dvdrom'da bi problem vardır makina görmüyodur.
flash-1.jpg

Valla Hocam Benimkinde Usb-CDROM USB-HDD CDROM vb Bişeyler Daha Var Sadece HDD'im Yanında + Var Bende O Menüden CDROM'un Üzerine Gelip Enter'a Basıyorum Çıkıyor Daha Başka Napman Gerekir Bu İş Acayip Canımı Sıkmaya Başladı 3 Akşamdır BOOT'La ugraşıyorum Valla .

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Normal bios menüye girip ''first boot device'' kısmından seçim yapamıyormusun? dediğim gibi olmuyorsa default bios yüklemeyi dene.

First boot ekranı
bios_boot_device.gif

Default seçebileceğin ekran.
Bios_default_01.jpg

mrcerdm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer biosdan bootu ilk dvd yada cd sürücüsüne aldığın halde yinede hdd den boot ediyorsa yada dvd sürücünde sorun var yada elindeki cd yada dvd de belki dvd yavas yada hızlı yazılmıstır yada boot dosyası ekli değil cd de.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim çok teşekkür ederim bu bilgilerin çok faydalı oldu sağol allah razı olsun:)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben xp format attım c bölümünü sildim yeniden başlatıldıktan sonra devam edecek dedi ve sistem hatası verdi artık tekrar aynı yolla atamıyorum neden?

Son mesajlar