Ubuntu 11.04 unity sorunu

Bu konuyu okuyanlar

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Merhaba arkadaşlar ubuntu 11.04 için ilk sorun benden gelsin :p

Unity başlamıyor :(
Kod:
it seems that you do not have the hardware required to run Unity. Please choose Ubuntu Classic at the login screen and you will be using the traditional environment
Böyle bir hata veriyor. Ayrıca ekran kartını kuramıyorum çünkü ek sürücülere tıklayınca o da başlamıyor :(
Böyle bir hata veriyor
Kod:
Traceback (most recent call last):
  File "./jockey-gtk", line 418, in <module>
    sys.exit(u.run())
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 461, in run
    self.ui_show_main()
  File "./jockey-gtk", line 81, in ui_show_main
    col_icon.set_sizing(Gtk.TreeViewColumnSizing.AUTOSIZE)
AttributeError: type object 'GtkTreeViewColumnSizing' has no attribute 'AUTOSIZE'
Bir önerisi olan varmı ?

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
konsolda
/usr/lib/nux/unity_support_test -p
komutunu çalıştırabilir misin? İlk sorununa yanıt olabilir.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kod:
OpenGL vendor string:   Mesa Project
OpenGL renderer string: Software Rasterizer
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.10.2

Not software rendered:    no
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  no
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          no

Diye çıktı verdi

mah20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartını yüklememiş sanırım. Elle yüklemeyi denersen belki çözüm olabilir.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Sanırım oldu :D jockey-gtk başlamayınca jockey-kde yi kurdum bu sayede ekran kartı sürücüsü kuruldu :mrgreen: Ekran kartı sürücülerini kurunca sorun çözüldü sanırım :) Yardımlarınız için teşekkürler :flowers:

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
geçmiş olsun.

benim de işime yarayacak.

acaba wireless sürücü ne durumda?

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Onda problem yok çok şükür :D

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
vay be kurunca tak diye kablosuz ağı gördü.

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Üst panele bişey eklenmiyormu ya :( Çok zor bu unity i kullanmak :DHerşeyi sağ tarafamı koyacam :(

muratveb

Müdavim
Reaksiyon puanı
56
Bende wubi olarak kurdum. Ek sürücülere tıkladım , bir türlü açılmadı. Sinir oldum kaldırdım :)

seckyn

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
galiba bende kaldıracam :D Bazı programlar açılmıyor :( Sadece yan panelde uygulamaları göstermesi beni hayal kırıklığına uğrattı :crying: Çok fazla zaman kaybına neden oluyor yan panel dock gibi hızlı açılmıyor :( En iyi kaldırmak galiba :D

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Ek sürücüler açılmıyor
Synaptic paket yöneticisi açılmıyor
Ubuntu One açılmıyor
Kurar kurmaz ilk 10 dakikada bu sorunları yaşamak çok üzücü oldu
Ubuntu gibi dev bir dağıtımın bu durumlara düşmesi üzdü beni.
Yukarıda saydıklarımı açamaz mıyım? Tabi ki açarım fakat neden ben uğraşıyorum ki?
Ben uğraşacak olsam gider başka dağıtım kullanırım.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
distrowatchdan baktımda ilk indirdiğimiz kalıbın üstüne yeni bi snapshot çıkmış...
muhtemelen bu sorunlardan ötürüdür...
http://distrowatch.com/table.php?distribution=ubuntu
bi bakın,bunda sorun olmaması gerek...

artı gnome3'e çok heves ettiğim içinde opensusenin live gnom3 v2 galiba onu indiriyorum...
gerçi gnome'da ubuntu'da oladan,o indikatör destekleri olmadan gitmaz ama neyse...
buralardan izlenimlerimi paylaşırım...

filipiti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ek sürücüler açılmıyor
Synaptic paket yöneticisi açılmıyor
Ubuntu One açılmıyor
Kurar kurmaz ilk 10 dakikada bu sorunları yaşamak çok üzücü oldu
Ubuntu gibi dev bir dağıtımın bu durumlara düşmesi üzdü beni.
Yukarıda saydıklarımı açamaz mıyım? Tabi ki açarım fakat neden ben uğraşıyorum ki?
Ben uğraşacak olsam gider başka dağıtım kullanırım.
Forumda da yeniyim ubuntu da da arkadaşlar.Arkadaşın söylediklerine tamamen katılıyorum ekliceğim ise birtürlü tam türkçe dil desteği yükleyen programı çalıştıramadım çünkü unity ve compiz gibi çalışmadı ilk mesajdaki gibi ekran kartını yükleyemedim.youtube da gördüğüm 11.04 videoları güzeldi öyle beklerken böyle bir açılış üzücü oldu...

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
gerçi gnome'da ubuntu'da oladan,o indikatör destekleri olmadan gitmaz ama neyse...
buralardan izlenimlerimi paylaşırım...

Maalesef katılıyorum. Ubuntu GNOME3 kullanımını tamamen kaldırırsa GNOME ekibinin işi çok zor. Azınlık tarafından kullanılan OpenSUSE ve Fedora ile GNOME3 batar.. Veya gelişmesi aylar sürer.
Şu Ubuntu inadını kırsa da GNOME3 kullansa artık.. Unity ile bu iş olmayacak gördük işte..
Ubuntu kullanan kişiler ile görüştüm. Çoğu isyanda..

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bende Ubuntu 10.04 kurdum wubi olarak şimdilik bir sorun çıkmadı normal

mah20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk kurduğumda 4-5 hata verdi. İkinci kuruşumda ingiizce olarak yükledim. Otomatik bir şekilde ekran kartının driverını indir dedi hata falan da vermedi. Cairo Dockla da Unity'nin kullanışsızlığını şimdilik görmezden gelebiliyorum :) Fena değil şimdilik.

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
bende aynı problemi yaşıyorum. nvidia gt130m kartı için hangi driverları kurmalıyım synaptic aracılığıyla ?

alycann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
env LANG="en_US.UTF8" jockey-gtk

şeklinde terminalden acmayı denesene

yada
env LANG=en_US jockey-gtk

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Gnome da sadelik uğruna ilk kullanan çoğu insanın soğuk bakmasına sebep olan arayüzü yenilemede çok geç kaldı.

filipiti

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Unity kuruldu bende sonunda fakat bu seferde pencereleri taşıyamıyorum.Gnome arayüzüyle başlattım bu seferde compiz ayarlarına bakıyım dedim pencere kenarlıkları kayboldu sonuç olarak bir işletim sisteminin her ne kadar ücretsiz olsada stabil olarak yayınlanmış bir sürümünün bu kadar arıza çıkarması hiçte normal değil sinir harbi yaşadım resmen özgürlük anlayışımı bide pardus 2011 de denicem bakalım tatmin edicekmi...

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Ne yazık ki Ubuntu'nun bu 11.04'ü önermiyorum bu sefer, 2 hafta kadar bekleyin 11.10 sürümünü bekleyin derim. Beta2 nin üstüne pek birşey koymamışlar ve dil desteği çalışmıyor oysaki beta2'de bunlar raporlanmıştı.Unity hakkında ise evet güzel fakat hala kararlı değil.

Hayal kırıklığı yaşadım 11.04'te fakat tahminim 11.10'da düzeltilecek çoğu sorunlar bekleyin derim acele etmeyin...

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Ne yazık ki Ubuntu'nun bu 11.04'ü önermiyorum bu sefer, 2 hafta kadar bekleyin 11.10 sürümünü bekleyin derim. Beta2 nin üstüne pek birşey koymamışlar ve dil desteği çalışmıyor oysaki beta2'de bunlar raporlanmıştı.Unity hakkında ise evet güzel fakat hala kararlı değil.

Hayal kırıklığı yaşadım 11.04'te fakat tahminim 11.10'da düzeltilecek çoğu sorunlar bekleyin derim acele etmeyin...

Bende'de hayal kırıklığı yaşattı hiç umduğum gibi bir sürüm çıkaramamışlar ve sanırsam 11.10'u ekim veya eylül de çıkarmayı planlıyorlar ben tekrardan 10.10 sürümüne geçiş yapıcam.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben problem yaşamadım.
Sadece ilk kurduğumda unity çalışmıyor. gnome olarak geliyor.
ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra tekrar açıp kapattığımda unity çalışıyor.
compiz ile uğraşmaya gerek yok.
sürücülerinizi yükleyin.
gnome versiyonunda hangi sürücü olacağını bana panelden fırlayan balonlarla uyarı veriyordu. unity de öyle uyarı yok. uyumlu ise çalışıyor. Değilse synaptic le siz bulup yüklemelisiniz nvidia ise nvidia current isimli dosyayı yükleyip aç-kapa yapın halloluyor...

|BeyabaN|

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
ubuntu 11.04: Hayal kırıklığı:thumbdown: (2 günlük gözlemlerim sonucu)

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bende ubuntu kurdum winmdos 7 nin yanına fakat ubuntuya geçtiğimde dizüstü bilgisayarım fanı sürekli dönüyor aşırı ısınıyo windows 7 e geçtiğimde normale dönüyor bunun sebebi nedir merak ettim ubntu acaba çok fazla mı enerji tüketiyor

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bende ubuntu kurdum winmdos 7 nin yanına fakat ubuntuya geçtiğimde dizüstü bilgisayarım fanı sürekli dönüyor aşırı ısınıyo windows 7 e geçtiğimde normale dönüyor bunun sebebi nedir merak ettim ubntu acaba çok fazla mı enerji tüketiyor
Bugün normalde hiç ısınmayan hatta fan sesini unuttuğum bilgisayarım (özellikle ubuntu 11.04&#8242;ten sonra) garip bir şekilde ısınmaya başladı ve fan sesi hiç eksik olmadı. Terminale “top” komutunu verdiğimde ”update-apt-xapi” isimli bir paketin cpu kullanım oranı %100 idi.Biraz arama yapınca bu sorun Ubuntu 10.10, Lubuntu gibi sürümlerde de yaşanıyormuş ve zaman zaman dile getirilmiş. Ubuntu 11.04&#8242;te de devam ediyor sanırım sorun bu güne kadar yoktu birşey ama şimdi oldu işte.
Paket depolarda arama yapmakla ilgili. Çözüm olaraksa paketi kaldırın denmiş forumlarda. Fazla sorgulamadan kaldırdım bende. Synaptics paket yöneticisinde dediğim gibi aratırsanız çıkıyor.
29bngy9.jpg

Kaldırdım ve sistem eski haline döndü. Sanırım bu sorunun fixlenmesi için yapılacak başka birşey daha var. Bu paket arka planda güncelleştirme olup olmadığını kontrol eden bir paket olabilir. Gözlemleyeceğim biraz. Eğer otomatik güncellemeler görünüyorsa sorun yoktur, varsa da güncelleştirme yöneticisini açıp bakarım artık.
Alıntı

boikot

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet gerçi ben ubunutuy sildim rahatladım ubuntu sadece bir hobiden bir zevkten ibaret ama isteklerimi tamamen karşılamıyor