Sistem Kurmak İstiyorum

Bu konuyu okuyanlar

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar öncelikle herkese selamlar olsun

bu sistemi kurmak istiyorum

GIGABYTE G1.Assassin Intel X58 Soket 1366 DDR3 2200MHz SATA 3.0 USB 3.0

INTEL Core i7-970 LGA 1366 12MB 3.2GHz

Geil Enhance Plus 8GB 1750MHz CL9 Dual Channel (2x4GB) 2 Adet

PNY Quadro 6000 6GB DDR5 384 Bit PCI Ekspres
bunu düşündüm ama bu biraz pahalıya kaçar gibime geldi ondan dolayı fikrimi bununla değiştirdim
PNY Quadro 5000 2.5GB DDR5 320 Bit Pci Ekspres

WD RE4 2 TB 7200 RPM 64 MB Ön Bellek 3,5" SATA II DISK (WD2003FYYS) belki 2 adet

Aerocool Syclone II Siyah Oyuncu ve Performans Kasası + Silverstone Strider 1500W 80+ Plus Silver

Acer HS244HQBMII 23.6" 2ms Full HD 3D Wide Screen Led Monitör

Creative GigaWorks T3 2+1 Hoparlör

Logitech K800 Kablosuz Işıklı Q Klavye

Logitech G700 Nano Kablosuz Lazer Oyuncu Mouse

Cooler Master V10 Intel / AMD TEC Soğutma Destekli İşlemci Soğutucu (LGA1155 Uyumlu)

SilverStone FM181 18cm Ultra Performanslı Sessiz Fan 8 Adet

unuttuğum herhangi birşey varsa söyler misiniz şu olmalı gibi ?
birde nasıl buldunuz sistemi ? sistemde tasarım da yapılacak oyunda oynanacak ve en azından 4-5 yıl tasarımda kaliteli işler yapması lazım

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Güzel sistem olmuş 980x koysaydın ya :D Oyun için de HD 6990 şart :D

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
980x tamam arkadaşım sağol bunu da bir köşeye not alayım

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Böyle bir sistem kuracaksan en azından işletim sistemini kuracak kadar bir ssd almanı tavsiye ederim. En azından 60 gb'lık bir ssd alırsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eğer nvidia quadro alacaksan yeni serileri var yeni nesil fermi gpu'lu ve direcctx 11 destekli. senin seçtiğin model eski directx 10 destekli.

PNY Quadro 4000 2GB DDR5 256 Bit Pci Ekspres Profesyonel Ekran Kartı[/URL

veya gtx580 çift sli veya 590 seç derim. :)

bende zaten 6000 serisinin pahalı olacağını ve 5000 serisini düşündüğümü yazdım yoksa farklı modelleride mi var ?

---------- Post added at 22:58 ---------- Previous post was at 22:57 ----------

Böyle bir sistem kuracaksan en azından işletim sistemini kuracak kadar bir ssd almanı tavsiye ederim. En azından 60 gb'lık bir ssd alırsan daha iyi olur diye düşünüyorum.

tamam teşekkür ediyorum listeme ssd ekleyeceğim

OCZ Vertex 2 60GB SATA-II SandForce Kontrolcülü 285-275MB/sn 2.5" SSD (2,5"-3,5" Dönüştürücülü)

uygun mudur ?

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
tamam teşekkür ediyorum listeme ssd ekleyeceğim

OCZ Vertex 2 60GB SATA-II SandForce Kontrolcülü 285-275MB/sn 2.5" SSD (2,5"-3,5" Dönüştürücülü)

uygun mudur ?

OCZ kullanan arkadaşlar cevap verirse daha iyi olur. Ssd nin erişim süresi çok düşük olduğu için sistemin açılmasında ve programların açılmasında gerçekten fark edilebilir derecede bir hız söz konusu oluyor. Şu videoyu da izleyebilirsin
[video=youtube;NWK4bkD9rsA]http://www.youtube.com/watch?v=NWK4bkD9rsA[/video]

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
OCZ kullanan arkadaşlardan düşüncelerini bekliyorum

Diğer forum sakinlerinden de sistem hakkında yorum bekliyorum

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
seçtiğin işlemci ve anakart baya pahalı modeller. işlemci olarak ben yeni nesil sandy bridge öneririm. hem daha uygun fiyatlı hem de benchmark teslerinde 6 çekirdekli i7 işlemciler ile aynı performansı veriyor. hatta pek çok testte geride bırakıyor:

SDN Intel Sandy Bridge Core i7 2600K Test

bunun yanında ne kadar iyi olursa olsun, bir anakarta 1200 TL vermek bence gereksiz. sana önerdiğim sisteme gelince:

ASUS Maximus IV Extreme Intel P67(B3) Soket 1155 DDR3 2200MHz (O.C.) SATA 3.0 Anakart - 782 TL

INTEL Core i7 2600K Soket 1155 3.4GHz 8MB Cache 32nm İşlemci - 675 TL

PNY Quadro 4000 2 GB 256Bit DDR5 16X - 1835 TL

CORSAIR 8GB (2*4GB) VENGEANCE DDR3 1600MHz CL8 Dual Kit Ram - 282 TL

CORSAIR 60GB Force Serisi SATA II SSD (285MB Okuma / 275MB Yazma) - 265 TL

WD 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - 175 TL

ekran kartını quadro 5000 yapabilirsin. kasa, monitör ve diğer tercihler sana kalmış. :)

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yorumun için çok teşekkür ediyorum rtsbora arkadaşım

ilk önce işlemci olarak tavsiye ettiğin işlemciyide göz önünde bulundurabilirim biraz aceleyle okudum ama yanlış okumadıysam 3.4 GHz 8mb önbellik 4 çekirdekli bir işlemci şimdi bu işlemcinin hızı benim seçtiğim işlemcinin hızından 0.2 GHz hızlı bu güzel fakat önbellek 4 mb düşük ve 4 çekirdekli ne gibi fark olur bunlar arasında

ikinci olarakta anakart konusunda pek bi bilgim yok ondan dolayı biraz sallamasyon bi tercih yaptım bu benim sectiğim anakart ile sizin önerdiğiniz anakart arasında pek bi fark var mı ? yoksa sizinde dediğiniz gibi fazladan 400-500 lira vermek saçma olur

ramler konusunda bende düşündüm ve şuanlık 16 gb gibi bi ramin gereksiz olduğunu ve önerdiğiniz 8 gb lıkların daha uygun olduğu kanısına vardım büyük ihtimalle sizin önerdiğiniz ramleri sececeğim

ssd işini tam bilmiyorum ama fiyatına baktığımızda kaliteli bir marka olduğu kanısına ulaştım

harddisk 2TB düşünüyorum çünkü daha çok tasarım ve oyun yüklü olacağı için uğraştırma gerektirmesin pek düzenli biri değilimdir birşeyi yükleyince silmem o yüzden yerim bol olsun istiyorum

ekran kartı olarak quadro 4000 daha eski bir teknolojiye sahip quadro 5000 den büyük ihtimalle quadro 5000 tercih edebilirim yenilik bakımından

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
işlemcinin mimarisi farklı. i7 970 6 çekirdekli. i7 2600k ise 4 çekirdekli ama içinde entegre gpu yongası var. cpu + gpu şeklinde. bu dahili ekran kartı işlemcisi ile eski nesil (i7 9xx) işlemcilere göre daha verimli çalışıyor. artık intel de amd de yeni işlemcilerini bu mimari ile üretecekler. eski nesil işlemciler ise yavaş yavaş piyasadan çekilecek.

tabi benchmark testlerinde i7 2600k, i7 980x işlemciye eşdeğer bir performans sunuyor ama o testlerde tasarım yazılımları genelde kullanılmaz. autocad, 3dsmax, maya gibi yazılımlarda i7 9xx serisi i7 2600k'dan verimli olabilir. kullanan kişilere sormak lazım. ama ne kadar verimli olursa olsun arada dağlar kadar fark olacağını sanmıyorum. özellikle de ileriye dönük bir sistem kurarken yeni nesil işlemcilere yönelmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

anakart konusuna gelince, senin seçtiğin anakartın işlemci soketi farklı. benim yazdığım anakart yeni nesil intel işlemciler (soket 1155) için üretilmiş. GIGABYTE G1 ise i7 9xx serisi için (soket 1366) üretilmiş bir anakart. yanında 3 kanal bellek desteği var. yani 6 adet ram slotu mevcut. benim yazdığım anakartta 4 adet ram slotu var. bunun dışında diğer özellikler aynı. sata III 6 gbs, usb 3.0, e-sata gibi özellikler ikisinde de var. sonuçta iki anakart da üst seviye anakart. illa benim yazdığımı al demiyorum. asus, gigibyte, msi... hepsi olur. ben sadece, üst seviye de olsa, bir anakarta 1200 TL vermenin gereksiz olduğunu düşünüyorum. eğer seninki gibi profesyonel amaçlarla kullanılmayacak bir sistem olsa 750 TL de çok zaten. :)

ssd işinden ben de çok anlamıyorum ama hdd'den performanslı olduğu söyleniyor. fiyatları da makul seviyelere inmiş durumda. en azından alıp denemek lazım. zaten sadece sık kullandığın yazılımları kurmak için kullanacaksın. hdd konusu da senin seçimin tabiki. kaç tb lazımsa o kadar alırsın.

ekran kartı da dediğin gibi quadro 5000 daha yeni ve özellikli bir kart. alırsan iyi olur. :)

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yorumun için teşekkür ediyorum işlemci olarak i7 2600k da karar kılmış gibiyim daha iyisi olursa neden olmasın tabi

anakartta da dediğin gibi arada 500 lira fark var zaten işlemciyi değiştirdiğimde anakartında değişmesi lazım 6 adet ram slotu G1 i iyi gösteriyordu fakat günümüzde 4gblık tek ramler cıktı bundan dolayı pek bi fark olmaz 4 tane ram slotu da işimi fazlasıyla görür

ekran kartı olarak quadro 5000 de karar kıldım fakat bir sorunum var ben oyun oynamayıda seven biriyim bunun için quadro 5000 yeterli olur mu ? yoksa yanında başka bir kart daha almam gerekir mi ? alırsam da anakart üzerinde yer bulabilir miyim ?

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
quadro oyunlar için de fazlasıyla yeterli olacaktır. işlemci konusunda ise, ilerleyen aylarda (yılın 2. yarısı) intel 6 ve 8 eçkirdekli yeni nesil sandy bridge işlemcileri çıkartacak. daha iyisini istiyorsan ve acelen yoksa bekleyebilirsin. :)

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
OCZ Vertex 2 60 GB'lık modeli kullanıyorum 5-6 aydır. Ekstrem bir sistemde, kasanın içine tüm bileşenlerden önce SSD koymak gerekiyor artık. Aksi durumda en iyi donanımları edinseniz dahi yeterli verimi alamıyor ve paranızı boşa harcamış oluyorsunuz. Ben aldığım dönemde epeyce bir pahalıydı, bu sebeple sadece sistem kurmak amaçlı 60'lık olanı tercih etmiştim ama şu anda fiyatlar daha iyi durumda, siz bence 80'lik olana yönelin.
En iyi fiyat sanırım şuradadır. (OCZ Vertex 2 80GB- Havale-340 TL).

xtuningcix

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
quadro oyunlar için de fazlasıyla yeterli olacaktır. işlemci konusunda ise, ilerleyen aylarda (yılın 2. yarısı) intel 6 ve 8 eçkirdekli yeni nesil sandy bridge işlemcileri çıkartacak. daha iyisini istiyorsan ve acelen yoksa bekleyebilirsin. :)

teşekkürler bekleyebilirim yenisi yakında cıkacaksa tabi

---------- Post added at 19:25 ---------- Previous post was at 19:24 ----------

OCZ Vertex 2 60 GB'lık modeli kullanıyorum 5-6 aydır. Ekstrem bir sistemde, kasanın içine tüm bileşenlerden önce SSD koymak gerekiyor artık. Aksi durumda en iyi donanımları edinseniz dahi yeterli verimi alamıyor ve paranızı boşa harcamış oluyorsunuz. Ben aldığım dönemde epeyce bir pahalıydı, bu sebeple sadece sistem kurmak amaçlı 60'lık olanı tercih etmiştim ama şu anda fiyatlar daha iyi durumda, siz bence 80'lik olana yönelin.
En iyi fiyat sanırım şuradadır. (OCZ Vertex 2 80GB- Havale-340 TL).

teşekkür ederim yorumun için değerlendireceğim