Garip Değilmi?

Bu konuyu okuyanlar

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
GARİP DEĞİL Mİ

Camiye bağışlamamız gerektiğinde bi 20 ytl gözümüze ne kadar büyük gözüküyor
Alışverişe giderken aynı 20 ytl nekadar da küçük geliyor gözümüze GARİP DEĞİL Mİ?

Allah yolunda bir saat çalışmak ne kadar uzun bir vakit olarak gözüküyor gözümüze. Balık tutma,futbol veya tv de dizi izlemek için harcamaya kalktığımızda, aynı vakit nasılsa kısa geliyor bize.GARİP DEĞİLMİ?

Bir cüz kuran okumak için ne kadar emek sarfediyoruz, çok satan bir romanın ikiyüz sayfasını okumak ise, bizim için ne kadar kolay.GARP DEĞİL Mİ?

Kur anın dediklerini sıkı sıkıya sorgularken, gazetelerin yazdığına nasılda hemencecik inanıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

Namaz kılarken okuyacağımız ayetleri şaşırabiliyoruz da, bir arkadaşımızla konuşurken bülbül gibi şakıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

İslami bir faaliyete vakit ayarlamak ne kadar da zor oluyor, başka bir sosyal etkinliğe ise vakit bulmak ne kadar da kolay oluyor. GARİP DEĞİL Mİ?

Bir iki kur an ayetini ezberlemek için nasılda uzun bir zaman ve çaba gerekiyor, bir şarkı ezberlemeyi ise az zamanda nasıl kolay başarıyoruz. GARİP DEĞİL Mİ?

Bir rahibe baştan ayağa örtündüğünde kendisini Allah yoluna adamış biri diye saygı görür.Tesettürlü bir Müslüman hanımı gördüklerinde ise aynı insanlar onun baskı altında olduğunu düşünürler. GARİP DEĞİL Mİ?

Bir batılı kadın dışarıda çalışmak yerine evini tercih ettiğinde, çocukları ve evi için kendinden fedakarlık eden biri olarak saygı görür.ama aynısını bir Müslüman hanım yaptığında, böyle yapmakla özgürlüğünü kısıtladığı düşünülür. GARİP DEĞİL Mİ?

Bir çocuk herhangi bir konuda ciddi bir yoğunlaşma gösterdiğinde, bu çocukta iyi bir potansiyel var denilir.İslami konularda bilgi edinmeye çok meraklı bir çocuğa ise problemli nazarıyla bakılır. GARİP DEĞİL Mİ?

Bir Yahudi sakal bıraktığında inancının gereği olarak böyle yaptığı düşünülür.aynısını yapan bir Müslüman ise FANATİK, AŞIRI UÇ, YOBAZ muamelesi görür GARİP DEĞİL Mİ?

Bir hiristiyan militanı birini öldürse,işlediği cinayeti ile mensup olduğu din arasında bir ilinti kurulmaz.ama bir Müslüman suç işlediğinde, O kişiden önce dini sanık sandalyesine oturtulur GARİP DEĞİL Mİ?

Ve bütün bunlara rağmen, İslamiyet yeryüzünde en hızlı yayılan dindir. GARİP DEĞİLMİ?

Sizce de GARİP DEĞİL Mİ?

Alıntıdır...​

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
hayırlı sabahlar arkadaşlar

buna benzer bir konuyu http://forum.shiftdelete.net/isteyasantimizda-en-ilginc-hallerimiz-t14900.0.html

adresinde paylaşmıştım.

burdaki paylaşımda ise benim paylaşımlarından daha fazlası olduğu için konuyu kilitlemiyorum.

Ama şunu da yazmadan geçemiyorum
Bu garipliklerin hepsinin hesabı sorulacak.
ve biz o zaman esas garipliği göreceğiz.

saygılarımla

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Harika bir paylaşım olmuş erthon, eline yüreğine sağlık

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sanki şöyle bir hadisi şerif hatırlıyorum.bu din garip gelmiştir ve garip gider

victory

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
süper bir yazı olmuş. harikasınız. Hz. ALLAH' ın adaleti ergeç tecelli edecektir... O' nun adaletinden şüphe edilemez...

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Camiye bağışlamamız gerektiğinde bi 20 ytl gözümüze ne kadar büyük gözüküyor
Alışverişe giderken aynı 20 ytl nekadar da küçük geliyor gözümüze GARİP DEĞİL Mİ?

neresi garip bunun ??? hatta hepsinin ???

alışverişe 20 ytl vermekle camiye vermek aynı şeymi ne saçma şeylerle karşılaştırırmış ...

tudRoY

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
neresi garip bunun ??? hatta hepsinin ???

alışverişe 20 ytl vermekle camiye vermek aynı şeymi ne saçma şeylerle karşılaştırırmış ...

Gariplik şurada, İslamda yaptığın hiçbirşey karşılıksız kalmaz Allah katında. Bunda hemfikiriz değil mi?

Camide toplanan paralarla, çoğu zaman cami bakım onarım, yeni cami yaptırmak, muhtaç kişilere yardım amaçlı toplanıyor. Sen markette verdiğin 20 YTL nin karşılığını hemen anında alıyorsun, ama hayır için harcadığın 20 YTL nin karşılığını anında alamayacaksın diye gözüne büyük görünüyor, bir işe yaramıyor gibi görünüyor. Oysa ki öyle büyük bir karşılığı var ki..

Bu hadiste olduğu gibi;

Fasil : KİTÂBU`S-SALÂT
Konu : Câmi yaptırmak;Medîne Mescidinin inşâsı (Mescid-i Nebî)
Ravi : Osmân b. Affân
Baslik : HAZRET-İ OSMAN`IN MESCİD-İ NEBEVÎ`Yİ TA`MÎRİ SIRASINDA HALKIN İ`TİRÂZI VE HALÎFE`NİN BUNLARA CEVÂBI
Hadis : (Sened-i muttasıl ile) rivâyet olunuyor ki, (Emîrü`l-Mü`minîn) Osmân b. Affân radiya`llâhu anh, Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`in Mescid(-i Şerîf)ini (yeniden) binâ ettiği zaman halkın (i`tirâz ve inkâr kabîlinden) dedikoduları üzerine: "Siz çok söylemeğe başladınız. Her kim Rızâullâhı kasdederek (büyük, küçük) bir mescid binâ ederse, Allâhu Teâlâ da ona Cennet`te onun gibi bir ev binâ eder, buyurduğunu, ben Resûlu`llâh salla`llâhu aleyhi ve sellem`den işittim." demiştir.
HadisNo : 280

Ha biz cami mi yaptırıyoruz? Hayır, ama oradaki niyet önemlidir. Diyoruz ki "daha da olsa vereceğim" Niyetimiz inşAllah amel olrak da değerlendiriliyordur.

Ben sadece basit bir örnek verdim. Yani karşılığı hemen alınan birşeyle hemen alınmayan birşeyi karşılaştırmak bence mantıklı.

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Hemfikiriz tabikide ama ben açıkcası artık kimseye güvenmediğim için ... gidipte camiye para vermem gider kendim yardım ederim gerekirse 20 ytl yerine 100 ytl veririm .....

Bu yüzden bunda bir gariplik yoktur.

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Hemfikiriz tabikide ama ben açıkcası artık kimseye güvenmediğim için ... gidipte camiye para vermem gider kendim yardım ederim gerekirse 20 ytl yerine 100 ytl veririm .....

Bu yüzden bunda bir gariplik yoktur.

biz üzerimize düşeni yaptıktan sonra gerisi görevli olan şahsın insafına kalmıştır.

sen halisane niyetinle yardımda bulunuyorsan bunu Allah rızası içi yapıyorsan (zaten kimse zorlamıyor)yerini bulmuş demektir.senin verdiğin parayla o eser meydana getirilemese dahi senin yardımın esasen elinden çıktığu anda yerini bulmuştur.

ayrıca ikinci bir husus daha var toplanan yardımla ilgili;

yapılan yardım yeri ile bazen yapılacak olan eserle aynı şehirde değil.yani kimi zaman yurt dışında eserler yapılması için yardım toplanıyor.bunların herbirine bireysel olarak ulaşmamız mümkün değil.hayırından faydalanabilmemiz için ayağımıza kadar getiriliyor.bunu elimizde var ise durumumuz müsait ise kaçırmamak ne hoş olmaz mı?

bir kaç münferit olay yüzünden hayıra küsmek gerekmez.yapanın yaptığı yanına kalmıyor.bizi gören duyan bilen sürekli yaptığımızı takip eden bir varlık olduğu müddetçe...

erthon kardeşimize de teşekkür ederim ,halisane duygularımızı tekrar harekete geçirdiği için.

muhabbetle...

Son mesajlar