Kopya Çekme Yöntemleri

Bu konuyu okuyanlar

Zibi$

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Bir kopya-çeker’in itirafları

Uykusuz kalmadan, sıkılıp bunalmadan, sabahlara kadar problem çözmeden sınıfı geçmenin yolunu bilmeyen yoktur herhalde. En çalışkan öğrencilerin, hatta boynunda çanla gezen ve geviş getirenlerin bile bildiği, en azından duyduğu bir yol bu: Kopya!

İşlevselliği bir yana, kopya çekmek öğrencilik yıllarının en eğlenceli, en heyecanlı (dersi kırmak ikinci sıradadır), en hatıralı uğraşı olarak bilinir. Sonuçları her zaman parlak olmayabilir (“Adem-Yasak elma-Elveda cennet” kelimeleri size bir şey hatırlatıyor mu?). Ama şu durumda sonuçlardan bahsetmenin pek de faydası yok, çünkü bir ‘kopya-çeker’in en son düşündüğü, hatta hemen hemen hiç düşünmediği bir durumdur bu. Zira gerçek bir kopya-çeker, normal ders ve teneffüs saatlerinde her ne kadar sıradan bir öğrenci gibi görünse de, esasen içinde, sonradan kendisinin de anlamakta zorluk çekeceği, cesur-yürek-çelik-bilek bir yiğit barındırmaktadır (Bknz. Dr Jeykl ve Mr Hyde). Sınav saatlerinde bir kopya-çeker’in hormonları her zamankinden daha farklı çalışır, kan basıncı yükselir, beyni her şeye meyilli hale gelir, parmakları ve gözleri istem dışı hareket etmeye başlar. Artık vakit gelmiştir, kopya-çeker’in gözü dönmüştür ve o dönen göz kopyadan başka hiçbir şey görmemektedir.

Her ne kadar öğretmenler arasında “Kopya çekmenin size faydası yok, zararı var çocuklar” sloganı, uzmanlar dünyasında ise “Kopya çekmek psikolojik bir sorundur, kendine güvensizliktir” efsanesi hüküm sürse de, bu görüşlerin doğruluğu hiçbir zaman kanıtlanamamış, aksine kopyacılık zanaatı, nesillerden nesillere aktarılarak ve teknolojik gelişmelere de ayak uydurarak gün be gün gelişmiştir. Fakat bütün bu zahmete ve emeğe rağmen, kopya zanaatı son derece haksız sıfatlarla (sahtekarlık, tembellik, beleşçilik, saygısızlık vb) etiketlendiğinden dolayı yanlış tanınmış, müdür odalarında ve veli toplantılarında fena halde aşağılanmıştır. Oysa ki kopyacılık, gözlem ve rol kabiliyeti, koordinasyon ve organizasyon becerisi, çeviklik, zindelik, soğukkanlılık, cesaret, dikkat ve motivasyon gerektiren bir uğraştır. Kopya, ezberci eğitime karşı bir başkaldırı, sınav kabusunu yerle bir eden süper bir savunma aracıdır. Güçlü bir kopya sistemiyle donanmış olan bir kopya-çeker’i hiçbir sınav alt edemez sevgili arkadaşlar. O yüzden seçiminizi dikkatli yapmalı, kişiliğinize, fiziğinize, bioritminize, auranıza, şuyunuza, buyunuza en uygun kopya sistemini seçmeli ve tehlikelerle dolu cesaret arenasına donanımlı olarak girmelisiniz.

Biz de ne yaptık, kendi tecrübelerimize ve eski kopya-çeker’lerin anılarına dayanarak sizler için minik bir kılavuz oluşturduk. İyi bir kopya-çeker her şeyden önce gözlem gücünü kullanmalı ve daha sene başından rotasını belirlemelidir. “Ya tüh, bu sınava çalışamadım, dur bari kopya çekeyim” gibi amatörce yaklaşımlara güvenmemeli, ilk derslerden itibaren disiplinli olarak çalışmalarına başlamalıdır. Peki nasıl?

Hazırlık aşaması

Öncelikle dersin öğretmenini iyi tanıyın. Genel olarak nelere dikkat ettiğini, mimik ve jestlerini, ama en çok da reflekslerini iyi takip edin. Masada oturmayı seven ve ayakta durmayı seven öğretmenlere karşı uygulayacağınız yöntem birbirinden farklıdır ve bu da çok önemli bir ipucudur. En ufak bir gözlem hatası bütün planlarınızı alt üst edebilir.

Dersini seven, öğretmeni dinleyen ve not alan bir öğrenci gibi gözükün. Ne yazdığınız çok önemli değil, dün izlediğiniz filmin özetini de yazabilirsiniz, ama arada bir dersle alakalı birkaç cümle de serpiştirin ki öğretmeniniz şöyle bir göz ucuyla baktığında hayal kırıklığına uğramasın.

Sıranızın pozisyonu bir başka önemli faktördür. Konuşlanacağınız yeri iyi seçmeli, sınav sırasında yer değiştirmemelisiniz. En beceriksiz ve göze batan kopyacılar arka sıralardan çıkar, o yüzden oralardan uzak durun. Ayrıca iş bilir bir öğretmen sınıfı masasından değil, en arkadan gözleyecektir, bunu sakın unutmayın. O yüzden yerleşeceğiniz sıra nispeten öne yakın olmalıdır.

Daha ilk günden itibaren sıranızı kirletmeye, üzerine resimler yapmaya, yazılar yazmaya başlayın. Ama sakın abartmayın, aralarda kopya yazabileceğiniz boşluklar bırakmanız gerekiyor.

Işıklandırmanın önemi de apayrıdır. Yaz aylarında güneş alan, kış aylarında ise lambaya yakın olan bir sırayı tercih etmelisiniz. Bütün yıl minyatür kağıtlardan mikro harfleri okumaya çalışacaksınız, hiçbir şey konsantrasyonunuzu bozmamalı.

Bir diğer kuralımız da sıra arkadaşımızla aramızdaki güven sorunsalıdır arkadaşlar. Eski bir kopya-çeker atamız “Her koyun kendi bacağından asılır” diye buyurmuştur, bunu aklınızdan çıkarmayın. Arkadaşınızla ilişkiniz ne kadar sağlam olursa olsun, asla kendinizi tamamen ona yönlendirmeyin, aslolan kendi taktiğinizdir.

Ve son önerimiz. Asla ve kat’a “İyi öğrenci gibi görüneceğim” diye sürekli soru soran, parmak kaldıran, yerli yersiz konuşan, göze batan bir öğrenci olmayın. Mümkün olduğu kadar orta karar ve sıradan bir öğrenci olmaya bakın.

Vakit geldi

Eveet, şimdi gelelim yöntemlerimize. Genel olarak kolay olan yöntemleri seçmeyi tercih ettik, maksat kopya-çeker adaylarının eli alışsın, kopya zanaatına daha rahat uyum sağlayabilsinler.Yeni jenerasyonun yöntemlerini bilemiyoruz tabii, aklınızda acayip bir şeyler varsa, buyurun görüş babında ekleyin. Ama diğer üye görüşlerinden kopya çekmek yok, ona göre!

1. Sıralama yöntemi:

Bakın şimdi ışıklandırma ve sıranızın kirliliği ne kadar işe yarayacak. Kurşun kalemle oturduğunuz sıradaki boş bölgelere kopyanızın girişini yapın. Ama yazmanız gereken kopyaları önceden belirlemeniz gerekiyor. Bu her yöntem için altın kuraldır, sakın unutmayın. Kurşun kalemin iki büyük avantajı vardır. Birincisi sadece belli bir açıdan bakıldığında okunabilir olmasıdır, onun dışında hiçbir şekilde görülebilmesi mümkün değildir. İkinci avantajı ise sınavdan sonra silinebilir oluşudur. Açıkçası bu yöntem süperdir, ama çok büyük bir dezavantajı vardır ki o da statik olmasıdır. Herhangi bir sebepten dolayı öğretmeniniz yerinizi değiştirirse bütün emeğiniz havaya gitti demektir, ne mutlu yerinize oturan şanslı kişiye. Bir diğer dezavantajı da yakalandığınızda inkar edilemeyecek bir delil olarak ortada durmasıdır.

2. Dövme yöntemi:

Vücudunuza hiç alıcı gözle baktınız mı? Hayır, öyle değil, bir kopya-çeker gözüyle tabii ki. O kadar çok kullanılabilir alan vardır ki vücudumuzda, yani öyle böyle değil. Bunların başlıcaları avuç içi, kol ve ayak bilekleri ve diz üstleridir. Eğer elleri terleyenlerdenseniz avuç içini unutun ve diğerleriyle ilgilenin. Ama öyle bir sorununuz yoksa avucunuz süper iş görür. Gözlerinizin görme durumuna bağlı olarak harfleri iyi ayarlamanız gerekiyor, ama harfler ne kadar büyük olursa o kadar az bilgi girişi yaparsınız. Kopyaları uzun cümleler halinde değil, avucunuzu ince - uzun bölümlere ayırarak ipucu kelimeler ve kısa cümleler şeklinde yazmanızı tavsiye ederiz. Parmaklar ise ek bilgi için idealdir, tarih ve formül gibi bilgileri de buralara girebilirsiniz. Bilekler avuç içleri kadar pratik olmamakla birlikte hiç de fena değildir, ama eğer uzun kollu gömlek veya kazak giymiyorsanız bunu da unutun. Ayak bileği tekniği ise daha çok erkekler içindir, bu kopyayı okumak için çorap giymemeniz ve bileğinizi diğer bacağınızın üzerine yerleştirmeniz gerekiyor (Bacak bacak üstüne atın da diyebilirdik ama böyle daha bir ciddi oldu sanki). Diz üstü ise sadece kızlara yöneliktir, etek giymeniz gerekir, fena değildir, ama çok demodedir. Çaresiz kalırsanız belki.

3. Nezle yöntemi:

Kolay ve yok edilebilir bir yöntemle karşı karşıyayız. Ama açıkçası fazla pratik bir yol değil. Bir kere iki gün önceden hasta rolüne başlamanız gerekiyor (Rol kabiliyetinden bahsetmiştik değil mi?) Öğretmenin görebileceği anlarda vitamin hapı, öksürük şurubu için ve bol bol burnunuzu silin. Öyle ki burnunuz silmekten kızarmalı, gözleriniz baygın baygın bakmalıdır. Sınav gecesi mendillerinizi çıkarın ve beher mendilin içine, konulara göre bölmek suretiyle kopya bilgilerini yazın. Kaleminiz dağılan mürekkepli kalemlerden olmasın, başınıza durduk yerde iş açarsınız. Sınav esnasında burnunuzu silerken çaktırmadan kopyanızı okuyun. Ancak çok kritik bir nokta var ki, o da mendile bakma sürenizin uzunluğu. Bu süreyi kesinlikle fazla uzatmayın, zira hiç kimse, kendisinin bile olsa, bir sümüğü 10 saniyeden fazla izlemez. Öğretmenin şüphelendiğini hissettiğinizde ise mendile gerçekten sümkürün ve derhal imha edin. Hiçbir öğretmen o şekildeki bir mendili incelemeyi ve delil olarak kullanmayı düşünmek bile istemez.

4. Silgi yöntemi:

Bu yöntem için kağıtlı silgilerden kullanmanız şart. Orta büyüklükte, fosforsuz ve kokusuz olanlarından almaya dikkat edin. Öğretmenin hiçbir şekilde dikkatini çekmemeli, dokunma veya koklama hissi uyandırmamalıdır. Okuyabileceğiniz büyüklükte (eğer bilgisayarınız varsa Times New Roman no.2 idealdir) yazdığınız kopyayı katlayıp silginin kağıtlı kısmına yerleştirin. Önünüzdeki öğrenciye göre kendinizi konumlandırarak dilediğiniz zaman kopyanızı açabilir, herhangi bir tehlike anında ise kopyayı yerine yerleştirerek ortadan kaldırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey, kopyayı kolay bir şekilde yerleştirebilmek için silgiyle kılıfı arasındaki boşluğu iyi ayarlamaktır. Evde biraz egzersiz yaparak kendinizi geliştirin.

5. Kaos yöntemi:
Önereceğimiz diğer bir yöntem interaktif olan ve yüksek katılım payı bulunan bir tekniktir. Adrenalin düzeyi diğerlerine göre biraz daha düşük olmakla birlikte eğlence oranı daha yüksektir. Burada amacınız sınıf içerisinde belli bir kaos yaratıp ortaya çıkan fırsatı kitlesel bir şekilde değerlendirmektir. Böyle bir durumda en çok işe yarayan formül, aranızdan seçeceğiniz bir kurbanda herhangi bir sağlık sorunu yaratıp öğretmenin şefkatini ve ilgisini onun üzerinde yoğunlaştırmak ve bu kısa süre içerisinde sözlü kopya alış verişine girmektir. Örneğin burun kanaması denenmiş ve çok başarılı olmuş bir taktiktir. Burnu kanayacak olan şahsiyet (lütfen rol kabiliyeti olan birisini seçin) parmağını sterilize edilmiş bir iğneyle hafifçe kanatır ve kanı burnuna sürer. Fazla olması gerekmez, kırmızı bir görüntü öğretmeninizin aklını başından almaya yeter. Eğer sınıf olarak “Hii, aaa, ay ay” şeklinde bir panik havası yaratılırsa çok daha etkili olacağı kesindir. Hiçbir öğretmen bir öğrencisinin kan kaybından ölmesini istemez değil mi?

Ya biz çok kötüyüz, bu ne yaa? Birden vicdanımız sızladı. N’apıyoruz biz böyle? Sevgili öğretmenlerimiz gece-gündüz uğraşıp bizlere bir şeyler öğretmeye çalışıyorlar, bizim yaptığımıza bakın. Zaten var ya, her ne kadar kopya zanaatının ustası olursanız olun, “çok doğaldım”, “hiçbir şey anlamadı”, “ruhu duymadı” derseniz diyin, kopya çeken bir öğrenci, koyun sürüsü arasındaki zürafa kadar sırıtmakta imiş, haberiniz ola. Ve sınavında kopya çekildiğini anlamayan öğretmen yokmuş, sadece göz yuman öğretmen varmış. E bunu da duyduktan sonra, bu fedakar insanlara yapılır mı bu arkadaşlar, sorarız size?

Bu kadar kopya hazırlayana kadar oturup çalışsanız atom mühendisi olursunuz yahu. Olmadı. Hiç yakıştıramadık sana bunu İşte Genç. Otur, bir!

ALINTI: http://herhangibiri.blogcu.com/940164/

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
bian kendimi bu yöntemkeri yaparken hissettim :S ...
kopya güzel bişey olmayabilir ama bence dünyanın en büyük buluşlarından birisi bence :D ...

Creed_06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
valla onu bunu bilmem benim birtek kopya yöntemim vardı ve herzamn işe yarardı

Hocaam kağıdım doldu yeni kağıt çıkarabilirmiyiiim

Okul dönemim boyunca hiç şaşmadı şaşmazda

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
tatilde çalısın bunlara :p

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
bide gömlegin içine kagıt sokma var bunu herkez bilmez

bjk_ayse

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ben kopyamı kağıttan çekmem saolsun yanımda bi inek oturuyo

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
şey kötü ya kendi dersinde kopya çektiren hoca başka derste gözetmen olunca çektirmeyebiliyor, terso bir durum :R

dead_ghost

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ihtiyacım kalmadı yarın tahsil hayatıma son noktayı koyuyorum B)

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
kopyasız ve güzel bir sene geçirdim yaw şükür, zar zor geçtik :)

FY2005

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Bende bu işte kendimi bir yerlere getirmiş birisi olarak :p bu tekniklere ek bir kaç tane kopya tekniği vereyim. Hepsi bizzat tarafımdan denenmiş, onaylanmıştır.

1- Yukarda bahsedildiği gibi orta boy bir silgi alın. Silginin kağıdını atın. O bize lazım değil. Silginin ortasını kenarlarda biraz boşluk bırakarak bir maket bıçağıyla kesin. İçi boş bir sandık gibi olacak. Kserken dikkat edin. O deliğe birde kapak lazım. Bozmadan dikkatlice mümkün olduğu kadar ince bir kapak kesin. Şimdi Elinize bir kağıt alıp genişliğini o deliğe göre kesip biçin. Kağıdı bir ters bir düz şekilde katlayın. Şimdi kağıdın altını silginin içine üstünüde kapağa yapıştırın. İş tamam. Kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaçşey var. Silgiyi elinize aldığınızda önce kapağı açın. Ondan sonra da tek tek katları açın. Üst üste toplayın. Yani hepsini birden çekmeyin. Yoksa toplyamazsınız. Birde silgiyi kullandıktan sonra ters çevirip sıranın üstüne koyun. Yoksa kapak açılabilir :)

2- 5cm genişliğindeki bir kağıdın iki tarafınıda rulo halinde sarın. Onu bir telle çok fazla sıkmadan ve çok fazla gevşek bırakmadan tutturun. Şimdi kağıdı elinize alıp ruloyu döndürdüğünüzde üstten kopyayı okuayabilirsiniz. Saklaması kolay pratik bir teknik. Kopyayı yazarken üstten ve alttan biraz boşluk bırakın ki kopyayı okurken rulo bozulmasın.

3- Sıranın altına enaz 4 tane raptiyeyi karşılıklı olarak tutturun. Sonra ince bir kartonun üstüne kopya kağıdınızı yapıştırın. Kartonu raptiyelerle sıranın arasına koyun. Şimdi bir çekmece gibi olmuş olması lazım. Çekmeceniz kartounuz oluyor. Kartonu çekin işiniz bittiğinde itin.

4- Kare şeklinde kağıtlara kopyayı yazdıktan sonra gömleğinizin üst cebine koyun. Yazısı sizden tarafa dursun. Sınavda cebinizi aralık bırakın. Ve o aradan kopyayı okuyun. Bu teknik pek kullanışlı olmasada kısa bilgiler için yeterli.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
FY2005 rakadaş sen bu kadar kopya tecrübesini nasıl ögrendin :D

Be5tE

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
vallllaa benim normalde zaten iyi çok ihtiyacım olmuyor bu yöntemlere ama oldu da ihtiyacım oldu benden hiç bir hoca şüphelenmez diyorum ki hocam yazamıyorum sıra bozuk ;) defter çıkarim gözü kapalı çıkar diyor hocalarıda biliyorum ( yürür mü duru mu falan) defterden süpper çekiyorum :) genelde yapmam ama işe yarıyor öle sıraya yazmak çok tehlikeli aklınız varsa yazmayın ;) bide göze batan biriyseniz sıraya yazarsanız bitersiniz ;) en iyisi öğretmenin masasına oturmak herşey görünür ordan ;) ve azıcık ağız okumayı biliyorsunuz 55 puan cepte ;) :D :D

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Be5tE dedi ki:
vallllaa benim normalde zaten iyi çok ihtiyacım olmuyor bu yöntemlere ama oldu da ihtiyacım oldu benden hiç bir hoca şüphelenmez diyorum ki hocam yazamıyorum sıra bozuk ;) defter çıkarim gözü kapalı çıkar diyor hocalarıda biliyorum ( yürür mü duru mu falan) defterden süpper çekiyorum :) genelde yapmam ama işe yarıyor öle sıraya yazmak çok tehlikeli aklınız varsa yazmayın ;) bide göze batan biriyseniz sıraya yazarsanız bitersiniz ;) en iyisi öğretmenin masasına oturmak herşey görünür ordan ;) ve azıcık ağız okumayı biliyorsunuz 55 puan cepte ;) :D :D

işte o agız okuma yöntemi sayesinde ne kopyalar verdim ne kopyalar aldım :p

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
ne kopya çekenler gördüm burada yöntemleri bile geçmiyor; rotring kalemin içini çıkarıp kopyayı rulo halinde saranlar, sıra altına lastik-karton kombinasyonuyla raylı sistem döşeyenler, perdeye-mermere-duvara-oturduğu/önündeki oturağa kopya yazanlar vs vs.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
ne uğraşıyorsunuz ya. gidin öretmeni sınıfça kafaya alın . kopyayı da çekin. nsıl kopya çektimi de anlatın. yakalanacağım korksu adrenealin olaylarına girmeyin.

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
palam dedi ki:
ne uğraşıyorsunuz ya. gidin öretmeni sınıfça kafaya alın . kopyayı da çekin. nsıl kopya çektimi de anlatın. yakalanacağım korksu adrenealin olaylarına girmeyin.

yaw o kadar kjolay mı öğretmeni kafaya almak yani kafaya alıyosunda sonra bi sözlü oldugu zaman sap gibi ortada kalıyosun işte :p

erdemgazetesi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
buna çalışacağınıza derse çalışsanızda aklınız ilerleyip vatana millete hayırlı birisi olsanız

inferno22

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
buna çalışacağınıza derse çalışsanızda aklınız ilerleyip vatana millete hayırlı birisi olsanız

katılıyorum bu 7 senelik okul hayatımda hiç kopya cekmedim fakat bizim sıradakiler 1. sınıftan beri full time sınavlarda kopya çekiyorlar en akıllıları bile ama önlerinde sbs var onlar göreceklerdir.

azıcık mantık yürütsek okul sınavlarında 100 alanları dershanede d de e de olması garip değilmi ?

ck-xe

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Bir keresinde İngilizce yazılısı için tahtaya sahte bir matematik formülü yazdırmıştım. Kopya yöntemim. :dirol: Tek rakibi silgi :D

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Sıranızın pozisyonu bir başka önemli faktördür. Konuşlanacağınız yeri iyi seçmeli, sınav sırasında yer değiştirmemelisiniz. En beceriksiz ve göze batan kopyacılar arka sıralardan çıkar, o yüzden oralardan uzak durun. Ayrıca iş bilir bir öğretmen sınıfı masasından değil, en arkadan gözleyecektir, bunu sakın unutmayın. O yüzden yerleşeceğiniz sıra nispeten öne yakın olmalıdır.'''''''''''
En arkadakiler yakalanmıştı ama ben en önden bi güzel yürüttüm düzenimi :D

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bu kadar yazıyı okuyan kopya çekmeye ihtiyaç duymaz...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar Merhaba İlk Önce Bir Mağazadan Kalem Alın Ama Öyle Kalem Değil Aldığınız Kalemin İçinde Ders Proğramları Oluyor O Ders Proğram Kağıdını Çıkarın Ve Kopya Kağıdınızı Koyun Zaten Kolay Çıkıyor Sonra Hoca Gittiğinde Çekin Hoca Geldiğinde Direk ßırakın Kendi Kendine Hızlı ßir Şekilde Gider Ve Ses Çıkarmaz ;)

Kenpachi

Müdavim
Reaksiyon puanı
25
1 kere din yazılısında çekmiştim kopyayı :)

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Yazdığım bütün kopyaları başkasına dağıtıp her şeyi zihnimden çözüyordum tabi standart her zaman yanımda Dört adet büyük aynı renk aynı marka silgi olurdu her birine şeffaf bantla üç kat kopya sarar hiç birine bakmazdim sabaha lear yazdığım kopyalar ders çalışma yerine geçer di Tabi yanındaki arkadas ve öndeki kızlar benim kopyaları kullanip benden yüksek not alıyordu.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bnce en iyi yöntem şimdi anlatacağım yöntem..

bir a4 kağıdını dörde katlıyoruz ve dikdörtgen küçük bir kağıt elde ediyoruz bu kağıda istediğiniz herşeyi yazabilirsiniz sonra bunu sınav esnasında iki bacağınızın arasına koyuyosunuz ve kağıt sandalyede durduğundan düz oluyor hoca gelirken bacaklarınızı kapatıyosunuz ve görülmüyo..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yöntemin en iyisi burda.

kopya çekme yöntemi kolay güvenilir basit yakalanma riski çok düşük.

dokunmatik cep telefonu alın. telefonunuzla ders kitabındaki konuların fotografını çekin. sonra kalem kutunun içine yerleştirin.

sınavda kalem kutunun içinde olan cep telefonunu hoca imkanı yok göremicektir. tabi sizde dikkat edin. çaktırmayın. herneyse

ceptelefonunuz kalem kutunun içinde kalem kutuyu aralayın. açık bırakın sonrada sınavda telefondan bakıp yazın :) bukadar basit.

hem istediniz kadar konu yükleye bilirsiniz. telefon en iyisi . yöntem basit.

zeratul

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim öğrenciler o kadar fos ki kopya bile kurtaramaz onları.

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
yöntemin en iyisi burda.

kopya çekme yöntemi kolay güvenilir basit yakalanma riski çok düşük.

dokunmatik cep telefonu alın. telefonunuzla ders kitabındaki konuların fotografını çekin. sonra kalem kutunun içine yerleştirin.

sınavda kalem kutunun içinde olan cep telefonunu hoca imkanı yok göremicektir. tabi sizde dikkat edin. çaktırmayın. herneyse

ceptelefonunuz kalem kutunun içinde kalem kutuyu aralayın. açık bırakın sonrada sınavda telefondan bakıp yazın :) bukadar basit.

hem istediniz kadar konu yükleye bilirsiniz. telefon en iyisi . yöntem basit.

Kardeş kalem kutusu ne ya ilkokulda bile kullanmadım ben onu :)

Böle aksiyonlara girmek çok saçma size basit bir yöntem söylüyorum.Sınıfın ineğinin yanına arkasına artık kimi kaldırabiliyorsanız.Kime gücünüz yetiyorsa onu kaldırıyorsunuz tamamdır.He bunu sene başında yapmayıp kaldırma yoluna giderseniz kavgaya kadar yolu vardır ama bir kere aldınız mı orayı rahatlarsınız tüm sene boyunca çek çekebildiğin kadar.

cozar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bunlara ek olarak, Lisede bu basit yöntemlerin bazılarını kullandım. üniv'de kullandığım yöntemlerden bazıları,
1-kapaklı hesap makinası alıp, arkadaşlardan hesap makinalarının kapaklarının alıyordum, kapakları yararlı bilgilerle yükledikten sonra sınavda hesap makinasını masanın üstüne koyuyordum diğer kapakları masanın altına, soruları kontrol ettikten sonra hangi soru hangi kapakta ise onu değiştiriyordum.
2-bildiğimiz yarım litrelik su şisesi, 2 su şisesi alıyordum ikiside yarısı dolu, şişe etikeni açıp güzelce yazıyordum kopyayı. sonra sınavda şişeyi masanın üzerine yazıların kolay görünmeyeceği şekilde koyup ferah bir şekilde sınavı atlatıyordum.