Navigasyon cihazı sorunsalı

Bu konuyu okuyanlar

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Merhabalar, bir navigasyon cihazı satın almak istiyorum, herkes gibi bende konu hakkında Fransız olmak bir tarafa sömürdüğü kabileler kadar bilgisizim. Benim sorum "En doğru ürün hangisi?" nden ziyade, "En doğru ürün hangi kriterlere göre belirleniyor?" Bir navigasyon cihazı satın alırken dikkat edilmesi gereken kriterler neler? Şarz süresi, harita güncelleme sıklığı, güncellemelerin ücretleri, ekstra özellikler, ne kadar bütçe ayırmak gerektiği... Bu başlıklarda geçerli değerler kaç ya da ne?

İnternet bu konuda tam bir bilgi çöplüğü, birinin taptığı(evet,hayatını navigasyon cihazının etrafında şekillendiren insanların yorumlarını okudum) bir ürün başka bir yerde, "cep telefonumun navigasyonu daha başarılı" şeklinde yorum yapılmış.

Öne çıkan markalar Tomtom , Garmin ve Piranha... Ama Tomtom daha bi' kurumsal firma izlenimi uyandırıyor. SDN editörlerini göreve çağırıyorum. :)

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Haritasının kesinlikle güncel BAŞARSOFT haritası kullandığından emin olun. Başarsoft' un haritası çok kaliteli. Türkiye için diğer haritaları tavsiye etmem.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Haritasının kesinlikle güncel BAŞARSOFT haritası kullandığından emin olun. Başarsoft' un haritası çok kaliteli. Türkiye için diğer haritaları tavsiye etmem.
Digital haritalama alanında dünyada lider konumda bulunan Tele Atlas'mış. Türkiye'de de Infotech ortaklığıyla 2004 'den bu yana hizmet veriyormuş. Turkcell, Garanti,Yapı Kredi, İş Bankası gibi büyük firmalarla çalışıyormuş Infotech. Ama Başarsoft'un adı geçmiyor hiç.

Reaksiyon puanı
188
vallahi iPhone 4 var bende. Açıkçası bir çok navigasyon cihazından daha hızlı bağlanıyor ve daha hızlı ve net sonuç veriyor. Altyapısının google maps olmasının avantajları :) Ayrıca dijital pusula yardımı ile harita sizin baktığınız yöne doğru otomatik dönüyor ve nerede olduğunuzu ve nereye doğru gittiğinizi çok daha net görüyorsunuz. Ama bir de dezavantajı var o da maps'ı kullanabilmek için internet bağlantınızın olması gerekiyor :) Ama bende sınırsız internet olduğu için böyle bir sıkıntım yok :) Bana sorarsanız gönül rahatlığı ile bir iPhone 4'ü navigasyon cihazına tercih edebilirsiniz...

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
vallahi iPhone 4 var bende. Açıkçası bir çok navigasyon cihazından daha hızlı bağlanıyor ve daha hızlı ve net sonuç veriyor. Altyapısının google maps olmasının avantajları :) Ayrıca dijital pusula yardımı ile harita sizin baktığınız yöne doğru otomatik dönüyor ve nerede olduğunuzu ve nereye doğru gittiğinizi çok daha net görüyorsunuz. Ama bir de dezavantajı var o da maps'ı kullanabilmek için internet bağlantınızın olması gerekiyor :) Ama bende sınırsız internet olduğu için böyle bir sıkıntım yok :) Bana sorarsanız gönül rahatlığı ile bir iPhone 4'ü navigasyon cihazına tercih edebilirsiniz...

Haydaaaa... E oldu mu şimdi! Zaten kafam karışıkdı, al bir de işin iPhone ayağı oluştu. Hiç yardımcı olmadın cgrszone. :)

yesil116

Doçent
Reaksiyon puanı
13
http://www.hepsiburada.com/Liste/navitech-qx-b432-primo-43-yeni-nesil-navigasyon-cihazi/ProductDetails.aspx?productId=otdelqx-b432&categoryId=257643
Ben yukarıdaki adresten 4 gün önce aldım .
Almadan önce benimde bir bilgim yoktu ama fiyat performans olarak bir çok ürünü araştırdım ve navitech qx primo b 432 almaya karar verdim.
Ve üründende çok memnunum.bluetooth var fm transmitter var.neyse ben şuraya birde tablo koyayımda kafanda biraz daha netleşsin ürün.
Bahsettiğim ürün primo 1.1 yazılımı kullanıyor.
49901560.jpg

Reaksiyon puanı
188
Haydaaaa... E oldu mu şimdi! Zaten kafam karışıkdı, al bir de işin iPhone ayağı oluştu. Hiç yardımcı olmadın cgrszone. :)

Vallahi dost acı söyler :) Ayrıca JailBreak yaptıktan sonra ayrıca ücretsiz olarak istediğiniz navigasyon yazılımını ve istediğiniz ülkelerin haritalarını yükleyebilirsiniz :) Ama üzerindeki maps yazılımı o kadar iyi ki başka hiç bir şeye ihtiyaç olmuyor. Ben bulgaristandayım şu anda, arada arkadaşlar şuraya buraya gel diyor. Ben de daha burada yeni olduğum için bilmiyorum sağı solu. Çıkarıyorum iPhone'u yazıyorum mekanın ismini direk bana nereden gideceğimi tarif ediyor :) Kesinlikle alınması gereken bir cihaz bence :)

SiLGEC

Asistan
Reaksiyon puanı
12
200 liraya bir navigasyon cihazı alabilirken, navigasyon için 2000 liraya iphone 4 almak mantıksız olur. iPhone 4 için çok da kaliteli bir yazılım duymadım. Google maps'de sesli navigasyon Türkiye'de destekleniyor mu?
Cep telefonları şebeke tabanlı ve assisted gps kullandığı için navigasyon cihazlarından daha hızlı bağlanıyor.
Başarsoft haritaları Türkiye'de gerçekten iyi. iGo için destek de daha yaygın.

Reaksiyon puanı
188
iPhone'da kaliteli binlerce yazılım var. Bütün GPS firmalarının yazılımları mevcut. Tüm dünya ülkelerinin bu programlar aracılığı ile sesli navigasyonunu kullanabiliyorsunuz. Fakat kendi üzerindeki maps yazılımında sesli yönlendirme mevcut değil. Dediğiniz gibi navigasyon cihazından oldukça pahalı bir cihaz ve akıllı telefon almak gibi bir niyetiniz yoksa bence de hiç gerek yok...

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
ne sıklıkta kullanmak istiyorsun ona bağlı derim.bende düşünüyordum.ayda 1-2 kez ihtiyaç duyuyorum.. ki işim gereğide bazen lazım oluyor rehberim. 5230 cep aldım.. dedim ihtiyacım oldugunda onuda kullanırım.vodafone dan da sınırsız internet kullanıyorum zaten . ve ihtiyacım oldugunda iyi bir şekilde kullanıyorum..ovi maps işimi görüyor .. yani dağlara taşlara çıkmıyorum.. sorun yok yani. .

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Açıkçası hiç işim olmaz dediğim, hiç ilgilenmediğim bir anda navigasyon yazılımları ve cihazlarıyla ilgili derin bir araştırma yapmak zorunda kaldım :D ve çözümü cep telefonu hafıza kartına, yazılım yükleme yoluyla çok ucuza hallettim, oldukça da başarılı.
Burada dikkat edilmesi gereken konu, cep telefonunun GPS modülünün başarılı olup olmamasıdır. Bazı telefonlarda GPS alıcısına yardımcı olması için eklenmiş olan Asisted-GPS (A-GPS) vardır. Bu özelliğin açık bırakılması da, küçük miktarlarda veri indirerek hattınızdan kontör düşmesi ya da faturanızda bir miktar artışa sebep olur. Bu özelliği kapatırsanız ve ya hattınızda sınırsız internet varsa sorun yok.

Eğer cep telefonunuz bu iş için uygun ise kesinlikle cep telefonunuza yazılım yükleme yoluyla sorunsalı çözmenizi tavsiye ederim. Navigasyon cihazına vereceğinizden çok daha ucuz olacağından, aklınızdaki bütün soru işaretleri pufff diye uçup gidecek... Cep telefonunuz uygun değil ise, yukarıya yazdıklarımı unutun :D

Navigasyon cihazında şarj süresi, herhangi bir yere cihazı elinizde tutarak ve yürüyerek ya da bisiklet gibi motorsuz bir taşıtla gidecekseniz tabii ki önemli :D ancak otomobille gidecekseniz, cihaz ile birlikte verilen (otomobilin çakmak girişine takılan) şarj adaptörü, sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır.

''Ömür boyu ücretsiz harita güncelleme'' konusu da ilginç konulardan birisidir. Kelime oyunlarına dikkat etmek gerekir burada. Kimin ömrü boyunca? Cihazın mı? Cihazı satın alan müşterinin mi? yoksa cihazı satan firmanın mı? Ayrıca şu anki mevcut harita sistemi yerine daha gelişmiş harita sistemleri hazırlanıyor ve yakında kullanımına başlanacak, bu haritaları da kapsayacak mı bu ''ücretsiz ömür boyu harita güncelleme''?

Cihazlarda dikkat edilmesi gerekenler öncelikle;

İşlemci modeli ve işlemci hızı,

GPS modülünün SIRF STAR IV olması,

İGO Primo 1.1 navigasyon yazılımı ( şiddetle tavsiye ediyorum ) kullanıyor olması ve farklı yazılımlar yüklenebiliyor olması. Yurtdışında İGO Primo 1.2 versiyonu çıktı ancak Türkiye'de henüz yok diye biliyorum. İgo Primo'nun özellikleri yazmakla bitmez, ayrı bir konu açmanız gerek bunun için :D

Başarsoft haritaları kullanılıyor olması. Yurt dışına çıkmak gibi bir durum varsa farklı haritalar da olabilir ancak Türkiye için en iyi harita olarak biliyorum..

TMC desteğinin bulunması, ( TMC - Traffic Message Center ) yani gerçek zamanlı trafik ve hava bilgilerini yayınlamak için kullanılan bir FM Radyo Veri Sistemi (RDS) özel uygulamasıdır. Halihazırda Türkiye'de Tmc destegi yok ancak ileride Başarsoft tarafından hayata geçecek bir uygulamadır. Türkiye’de, satışa sunulan en son modellerin hemen hemen hepsinde TMC desteği mevcut.

Bluetooth ve FM Transmitter özelliği ise işin keyif kısmına giriyor biraz, FM transmitter ile navigasyon cihazının sesini aracın ses sistemine aracın radyosu vasıtasıyla iletebilirsiniz. FM transmitter frekansını radyo ile ayarladıktan sonra telefonu da bluetooth ile navigasyon cihazına bağladığınızda, telefon konuşmalarını da araç hopörlerinden yapabiliyorsunuz. Telefon geldiğinde müzik ve navigasyon otomatik olarak kesiliyor ve telefon devreye giriyor. Bazı cihazlarda var bu özellik.

Diğer keyfi uygulamalar ise Analog Tv, sabit durmanız gerektirir, kocaman anteni de cabası :D Büyük ekran boyutu 7'' navigasyon cihazı bile var piyasada, tabii ki bence gereksiz ve fiyat arttıran özellikler bunlar...

---------- Post added at 04:12 ---------- Previous post was at 03:33 ----------

Açıkçası hiç işim olmaz dediğim, hiç ilgilenmediğim bir anda navigasyon yazılımları ve cihazlarıyla ilgili derin bir araştırma yapmak zorunda kaldım :D ve çözümü cep telefonu hafıza kartına, yazılım yükleme yoluyla çok ucuza hallettim, oldukça da başarılı.
Burada dikkat edilmesi gereken konu, cep telefonunun GPS modülünün başarılı olup olmamasıdır. Bazı telefonlarda GPS alıcısına yardımcı olması için eklenmiş olan Asisted-GPS (A-GPS) vardır. Bu özelliğin açık bırakılması da, küçük miktarlarda veri indirerek hattınızdan kontör düşmesi ya da faturanızda bir miktar artışa sebep olur. Bu özelliği kapatırsanız ve ya hattınızda sınırsız internet varsa sorun yok.

Eğer cep telefonunuz bu iş için uygun ise kesinlikle cep telefonunuza yazılım yükleme yoluyla sorunsalı çözmenizi tavsiye ederim. Navigasyon cihazına vereceğinizden çok daha ucuz olacağından, aklınızdaki bütün soru işaretleri pufff diye uçup gidecek... Cep telefonunuz uygun değil ise, yukarıya yazdıklarımı unutun :D

Navigasyon cihazında şarj süresi, herhangi bir yere cihazı elinizde tutarak ve yürüyerek ya da bisiklet gibi motorsuz bir taşıtla gidecekseniz tabii ki önemli :D ancak otomobille gidecekseniz, cihaz ile birlikte verilen (otomobilin çakmak girişine takılan) şarj adaptörü, sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır.

''Ömür boyu ücretsiz harita güncelleme'' konusu da ilginç konulardan birisidir. Kelime oyunlarına dikkat etmek gerekir burada. Kimin ömrü boyunca? Cihazın mı? Cihazı satın alan müşterinin mi? yoksa cihazı satan firmanın mı? Ayrıca şu anki mevcut harita sistemi yerine daha gelişmiş harita sistemleri hazırlanıyor ve yakında kullanımına başlanacak, bu haritaları da kapsayacak mı bu ''ücretsiz ömür boyu harita güncelleme''?

Cihazlarda dikkat edilmesi gerekenler öncelikle;

İşlemci modeli ve işlemci hızı,

GPS modülünün SIRF STAR IV olması,

İGO Primo 1.1 navigasyon yazılımı ( şiddetle tavsiye ediyorum ) kullanıyor olması ve farklı yazılımlar yüklenebiliyor olması. Yurtdışında İGO Primo 1.2 versiyonu çıktı ancak Türkiye'de henüz yok diye biliyorum. İgo Primo'nun özellikleri yazmakla bitmez, ayrı bir konu açmanız gerek bunun için :D

Başarsoft haritaları kullanılıyor olması. Yurt dışına çıkmak gibi bir durum varsa farklı haritalar da olabilir ancak Türkiye için en iyi harita olarak biliyorum..

TMC desteğinin bulunması, ( TMC - Traffic Message Center ) yani gerçek zamanlı trafik ve hava bilgilerini yayınlamak için kullanılan bir FM Radyo Veri Sistemi (RDS) özel uygulamasıdır. Halihazırda Türkiye'de Tmc destegi yok ancak ileride Başarsoft tarafından hayata geçecek bir uygulamadır. Türkiye’de, satışa sunulan en son modellerin hemen hemen hepsinde TMC desteği mevcut.

Bluetooth ve FM Transmitter özelliği ise işin keyif kısmına giriyor biraz, FM transmitter ile navigasyon cihazının sesini, aracın ses sistemine, aracın radyosu vasıtasıyla iletebilirsiniz. FM transmitter frekansını radyo ile ayarladıktan sonra, telefonu da bluetooth ile navigasyon cihazına bağladığınızda, telefon konuşmalarını da araç hopörlerinden yapabiliyorsunuz. Telefon geldiğinde müzik ve navigasyon otomatik olarak kesiliyor ve telefon devreye giriyor. Bazı cihazlarda var bu özellik. Tabii hem cep telefonuna hem de navigasyon cihazına, tek bir çakmak girişinden, aynı anda nasıl güç vereceksiniz? onu bilemiyorum :D

Diğer keyfi uygulamalar ise Analog Tv, sabit durmanız gerektirir, kocaman anteni de cabası. Büyük ekran boyutu 7'' navigasyon cihazı bile var piyasada, tabii ki bence gereksiz ve fiyat arttıran özellikler bunlar...

İşinize yarayacak özelliklerde, 4'' - 5'' boyutlarında cihazları incelemenizi Piranha dan uzak durmanızı, İgo Primo yazılımından dolayı da Next ve Goldmaster' ı incelemenizi tavsiye ederim.

Aklıma gelenler bunlar. Yanlışım, hatalarım, eksiklerim varsa affola...

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
"tereyi tereciden,ekmeği fırıncıdan al" der ulu atalarımız...bana göre hiçbir telefon navigasyon cihazının yerini tutmaz....
haddim olmayarak ilk cihazımı alıp kullanmaya başlayıncaya kadar karasızdım(birkaç emanet cihaz kullanmıştım)....ne zaman cihazı "KULLANMAYI" öğrendim,o zaman anladım navigasyon cihazı ile diğer cihazların farkını...
cihazların kaliteli olanları var tabii..amma yaptıkları iş ayni.müşteri desteği iyi olan,güncellemeleri vakit geçirmeden DÜZGÜN YANSITAN(GÜNCELLEYEN)bir cihaz tercih edilmeli bence.ben diğer ekstraları kullanmıyorum.sadece navigasyonu kullanıyorum.
ve çok önemli:NAVİGASYONUN DİLİ NE DEMEK İSTEDİĞİ ÇOK İYİ ÇÖZÜMLENMELİ....bu durum kullandıkça edinilen bir melekedir.saygılar

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
"tereyi tereciden,ekmeği fırıncıdan al" der ulu atalarımız...bana göre hiçbir telefon navigasyon cihazının yerini tutmaz....
haddim olmayarak ilk cihazımı alıp kullanmaya başlayıncaya kadar karasızdım(birkaç emanet cihaz kullanmıştım)....ne zaman cihazı "KULLANMAYI" öğrendim,o zaman anladım navigasyon cihazı ile diğer cihazların farkını...
cihazların kaliteli olanları var tabii..amma yaptıkları iş ayni.müşteri desteği iyi olan,güncellemeleri vakit geçirmeden DÜZGÜN YANSITAN(GÜNCELLEYEN)bir cihaz tercih edilmeli bence.ben diğer ekstraları kullanmıyorum.sadece navigasyonu kullanıyorum.
ve çok önemli:NAVİGASYONUN DİLİ NE DEMEK İSTEDİĞİ ÇOK İYİ ÇÖZÜMLENMELİ....bu durum kullandıkça edinilen bir melekedir.saygılar
tabiki de öyle .ama kullanılacak duruma göre ... yani sık kullanacaksan almalısın tabi. adamlar avrupa da çatır çatır kullanıyor mesela.ancak alıpta arabada , başkaları görsün navigasyonu var desin diye alınacaksa :D bilmiyorum artık :D:D:D:D sor bir vatandaşa bul yolunu :D en çok ihtiyacı olanlar kargo culardır burada ..ben bile navigasyon aleti kullanmıyorum cep telefonunun navigasyonunu kullanıyorum :D Biz türk olarak çok seyahat eden bir millet değiliz...

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Kullandığım cep telefonumun, Navigasyon cihazından tek bir eksiği yok, hatta artısı var :D
Her cep telefonunu, navigasyon cihazıyla kıyaslamıyorum tabii ki.

crista7

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Kullandığım cep telefonumun, Navigasyon cihazından tek bir eksiği yok, hatta artısı var :D
Her cep telefonunu, navigasyon cihazıyla kıyaslamıyorum tabii ki.
öle tabi.. bi keresinde otobana girmemek için elimizden geleni yaptık navigasyon aleti bizi otobana sürükledi :D
çıkartın şu cihazı .. aldım elime 5230 u gideceğimiz yere kadar götürdü...

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Marka ismi vermeyelim, şu şikayet sitelerinden biriydi yanılmıyorsam... Bir hanımefendi karşıya(Anadolu yakasına) geçiyormuş, tam boğaz köprüsünün üzerindeyken, "şimdi sağa dönün" gibi bir komut gelmiş. Çok şükür abla dikkate almamış. :)

atlantisprensi

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bir tane Nokia 5800 XM alınır 400 liraya, Garmin kurulur, hem telefon olur hem mp3(mp4) olur hem de navigasyon cihazı...

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
tabiki de öyle .ama kullanılacak duruma göre ... yani sık kullanacaksan almalısın tabi. adamlar avrupa da çatır çatır kullanıyor mesela.ancak alıpta arabada , başkaları görsün navigasyonu var desin diye alınacaksa :D bilmiyorum artık :D:D:D:D sor bir vatandaşa bul yolunu :D en çok ihtiyacı olanlar kargo culardır burada ..ben bile navigasyon aleti kullanmıyorum cep telefonunun navigasyonunu kullanıyorum :D Biz türk olarak çok seyahat eden bir millet değiliz...
çok basit fakat gerçek bir hikaye:istanbulun avrupa ve anadolu yakasını çok iyi bilenim...tabii eski istanbulu(80 lerin ortasına kadar olan)istanbulda taksi-kamyon ve otobüs kullandım hep şehir içi neredeyse....uzun zamandır memleketimde yaşıyorum(rize)zaman zaman istanbula gidiyorum kendi aracımla......
her seferinde bir-iki depo yakıtı kaybolmaya kullanıyordum...taa ki navigasyon cihazı alıp KULLANMAYI dikkat edin kullanmayı diyorum öğrenene kadar.ve artık hiç kaybolmuyorum.yakıtımı dönüş yakıtı olarak kullanıyorum...
şayet büyük şehirlerde oturuyorsanız NAVİGASYON cihazı olmazsa olmazlardandır.saygılar

---------- Post added at 12:52 ---------- Previous post was at 12:44 ----------

Marka ismi vermeyelim, şu şikayet sitelerinden biriydi yanılmıyorsam... Bir hanımefendi karşıya(Anadolu yakasına) geçiyormuş, tam boğaz köprüsünün üzerindeyken, "şimdi sağa dönün" gibi bir komut gelmiş. Çok şükür abla dikkate almamış. :)
o hanımefendi acaba hangi hatayı yapmıştır...çünkü ilk zamanlar oyle basit ve komik hatalar yapıyordumki;otobanda bile geri dönüş talimatı verdiği olmuştur....ve hatalarım depoyla yakıta mal oluyordu.......
cihazdır hata yapmaz demiyorum amma biz o cihazlardan onlarca kez daha fazla hata yapıyoruz.
DOĞRU KULLANIM-DOĞRU AYARLAMA-ROTAYI DOĞRU OKUMA yapıldıktan sonra cihazın hata yapması sıfıra yakındır.....
amma siz tutar dijital haritası işlenmemiş bir yeri okutmaya kalkarsanız hata vermeyen cihaz hatalıdır derim....
adam evinin içinde konum ayarlıyor basit bir örnek.sağlıklı kalın

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Navigasyonu doğru kullanmak çok önemli gerçekten, o kadar çok ''navigasyon macerası'' duydum ki çevremden, mesela 3 - 5 kilometre yolu kısaltmak için, 3 şeritli otobandan çıkıp, keskin virajlarla dolu dağ yolunda, 3 saat boyunca 20 - 30 km hızla yol alanlar mı dersin, çok iyi bildiği yolu iş olsun diye navigasyon cihazı ile giderek yolunu kaybedenler mi :D Feribotla yolculuk ederken rota girmeye çalışıp, bir türlü rotayı giremeyen ve bu bozuk diye kaldırıp atanlar :D Evden rota girmeye çalışıp, doğal olarak GPS bağlantısı kuramayıp, bozuk bu cihaz diyerek servise gidenler de var.

Doğru kullanıldığında, çok fazla artısı ve avantajları var gerçekten... Sadece yol bulma dışında, harita gibi sürekli güncellenen POİ'ler,( ihtiyaç noktaları ) bulunduğunuz yere en yakın ihtiyaç noktalarını kategoriler altında listeler. yiyecek, benzin istasyonu, hastane, eczane, atm gibi kategoriler altında görüntülenir ve bulunduğunuz noktaya en yakın olanlar, en başta listelenmek üzere sıralanır. Ayrıca bu noktaların telefon numarası, açık adresi gibi ayrıntılı bilgilerine de ulaşabilirsiniz.

Yollarda bulunan sabit ve hareketli radarları önceden bildirmesi ve olası trafik cezalarından koruması da cabası :D , seyir halinde iken ileride karşılaşacağınız keskin virajlar konusunda uyarması ve yavaşlayarak virajlara daha güvenli girmenizi sağlaması gibi.

Yakında uygulamaya geçecek olan anlık trafik bilgi servisi de çok faydalı olacaktır. Trafikte seyir halinde iken, kaza, yol çalışması, ya da hava muhalefeti sebebiyle, yolun trafiğe kısmen yada tamamen kapanması gibi durumlarda, trafiğin çok yoğun olduğu durumlarda, Cihaz sizi ''bilmem kaç kilometre sonra yolda calisma var veya kaza var, sizi başka bir yoldan götürmemi ister misiniz? gibi bir soru soruyor. Onaylarsanız alternatif yollardan gideceğiniz yere ulaştırıyor :D

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Tamam başlık ilginç navigasyon deneyimlerine doğru kayıyor. Bu başlık sabitlenir, söylemiş olayım. :)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Konu amacından sapmış gibi görünse de, içinde çokça tavsiye de barındırıyor. Umarım yardımcı olmuştur karar vermeniz açısından :)

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
kesinlikle, alaka gösteren herkese teşekkürler.

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
başarsoft un haritası olsun
ömür boyu güncellemeli olsun
birçok gps cihazında sadece 2 yıl güncellme var sonra para ödüyorsun
bilinen bir marka al, çünkü birçok forumda gps ile ilgili güncellemeler oluyor

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Tamam başlık ilginç navigasyon deneyimlerine doğru kayıyor. Bu başlık sabitlenir, söylemiş olayım. :)
"vurmayan tüfek olmaz,vurmasını bilmiyen atıcı olur"....
navigasyon deneyimleri; bana göre cihazdan çok daha önemlidir....
ne demek istediğimi benim gibi birkaç depoyla anlarsınız.....temennim hiç kaybolmamak.kolay gelsin

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Affedersiniz ben amerikadan bir garmin aldim.Ama kullanamiyorum.Hala oranin haritasini gosteriyor.Guncellemedi .istanbul'u gostermiyor.Nereye gitmeliyim sizce.Tesekkur ederim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
navking w50m cihaz aldım hiç memnun değilim yazdıgım adresleri felan bulmuyor ben bu cihaza baska navigasyon yazılımı atabilirmiyim route 66 kullanıyor suan bundan memnun değilim