Bölüm / Konu isimlerinin adreste çıkmaması

Bu konuyu okuyanlar

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Bazı iş yerlerinde engelleme kuralları yüzünden burada bazı konulara giremiyoruz (Örn. 'video', yasaklı kelimelerden olduğu için, içinde video geçen tüm konuları adres satırında çıktığı için açamıyoruz :( ).
Konulara girerken adres satırına konu isimleri yerine, neden daha kısaları (post, topic vs..) kullanılmıyor?
Saygılarımla.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Tam anlatamadım galiba, forum anasayfasında konu başlıklarına girerken linkte o konunun isminin tamamı geliyor? :)
(Örn: Ben forum anasayfasından Eğitim Videoları konusuna giremiyorum, çünkü adres satırında video geçiyor. bizde engellendiği için açamıyorum).(Ha açılamazmı, açılır. onuda geçeriz ama ne gerek var şimdi :p - zaten çok yavaşlıyor o zaman)
Teşekkürler

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu olay, Google gibi arama motorlarının sitenin içeriği hakkında yanılgıya düşmemeleri için yapılmıştır.

İsteyenler forum.shiftdelete.net/index.php?topic=KONU_NOSU yazarak da girebilirler. Ama arama motoru optimizasyonu eklentimiz yine devreye girip bu adresi yönlendirecektir. İlk giriş adresini baz alan bir engelleme programı varsa bu yöntemle rahatlıkla girebilirsin.

Bu da işe yaramazsa, linke tıkladıktan sonra linkteki vidyo yazan kısmı sil. :) Evet sadece onu sil, ya da tamamını sil, ya da istersen başka bir şey yaz. Yeter ki sondaki "-t564.html" olan kısım kalsın..

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Tavsiyeniz için teşekkürler. :)
Yalnız, ben google'ın o tekniğini tam tersi olarak biliyorum. Yani, google derki : :)
Sitenizin adresindeki parametreleri kısa, parametre sayısını düşük tutmanızı öneririz.
Bilmiyorum belki ben ters/yanlış anlamışımdır.
Neyse tekrar teşekkürler. :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Doğru diyorsun, parametrelerin en az olmasını ister. Zaten bizim burada kullandığımız yöntem parametleri çoktan teke indirmeye yarıyor. :) Yani google için optimum parametredeyiz şu anda. Yani parametrelerin az ve kısa olması demek içerik adresinin kısa olması demek değildir.

Örneğin;
index.php?topic=1;msg=3;topicseen
Adresinde tam üç adet parametre vardır. Ama;
/cok-uzunca-bir-konu-ismi-t1.0.html;msg3;topicseen
adresinde ise iki parametre vardır. Hatta muhtemelen static göründüğü için Google bunu tek parametre olarak algılıyordur.

Parametre demek, çalıştırılan dosyaya gönderilen bilgiler demektir. Normalde hangi bölüm, hangi konu, hangi mesaj gibi soruların cevapları foruma parametre olarak gönderilir. Ama bizim kullandığımız bu isim yönteminde tüm parametreler tek bir adreste birleştirilip mümkün oldukça tek parametre şeklinde gönderme yapmak söz konusudur.

Ayrıca adreste isimlerin olması Google'ın daha çok hoşuna gider. Böylece bunun gerçek bir içerik olduğunu bilir ve aramalarda daha üst sıralarda gösterir.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Evet , ben eksik anlamışım :)

Son mesajlar