Elektrik kablosu ve priz tarih mi olacak?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
KABLOSUZZ456.gif

Elektrik kablosu ve priz tarih mi olacak?
Amerikalı bilim adamları, elektrik kablosu kullanmadan bir cihaza enerji iletmenin yöntemini buldu.
Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) yapılan araştırmada, elektrikli cihazlara kablo
kullanmadan elektrik iletebilen bir sistem oluşturan bilim adamları, enerji kaynağından 2 metre
uzaklıktaki 60 vatlık bir ampulü kablo olmaksızın aydınlatmayı başardı.

Buluşlarını Science dergisinde yayımlayan araştırmacılar, enerjiyi, biri ampulde, diğeri enerji
kaynağında bulunan iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalarla iletti.

MIT'den Profesör Marin Soljacic başkanlığında yürütülen araştırmada oluşturulan sisteme, kablosuz
elektrik sözcüklerinden türetilen "WiTricity" adı verildi.

Prof Soljacic, bu yöntemle iletilen enerjinin bir dizüstü bilgisayarı çalıştırmak için gerekli
olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, iletilen enerji miktarının artırılması için sistemin
daha da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bilim adamları, bu yeni enerji iletim sisteminin özellikle geri dönüşümü sorun olan batarya
probleminin çözümü için kullanılabileceğini belirtti.Buna karşın, elektromanyetik dalgalarla enerji
iletim yönteminin bazı araştırmalara göre kansere yol açabilecek olması, sistemin yararlılığı
konusunda endişeye sebep oldu.

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
evet bu haberi yaklaşık bir ay önce okumuştum bi teknoloji sitesinde

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Bu arada, bu iş yüz yıl kadar önce Nikola Tesla tarafından yapılmıştı. Zaten benzer bir yorumla birkaç ay önce bu haberi vermiştik. :)

Güzel günler dilerim.

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
Teknolojinin önüne neler geçemedi tarih oldu.  Elektrik kablosu ve priz mi geçecek? :)

flood_77

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
kablosuz hyt bizi bekliyorr : )))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...