İlk Türkçe "Pardus 2011 kitabı çıktı"

Bu konuyu okuyanlar

kitaptürk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu kitap, Linux işletim sistemi ve Pardus dağıtımıyla ilgili aradığınız sorulara cevap verebilmek için yazılmıştır. Pardus'un son sürümü olan Pardus 2011 ile ilgili bilinmesi gereken her şey yalın bir dil ve bol görselle detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Üstelik Pardus 2011 Kurulum DVD'si Hediye.

Pardus'un sunduğu temel özellikler dışında, Pardus 2011 ile birlikte gelen pek çok yeniliğe de değinilmiştir. Kitapta sadece Pardus'la ilgili değil, Linux ve özgür yazılım dünyasıyla ilgili de bilgilere değinilerek, okuyucuların açık kaynak felsefesini anlamaları ve Linux'un büyülü dünyasına ilk adımı atmaları sağlanmaya çalışılmıştır.

Kitapta Yer Alan Başlıca Konu Başlıkları

Linux'e Giriş ve Genel Bilgiler
Anadolu Parsı: Pardus
2011 Sürümü ile Gelen Yenilikler
Pardus 2011 Kurulumu
Pardus 2011 ile İlk Tanışma
Araçlar ve İşletim Sistemi Kullanımı
İnternet Erişimi ve En Çok Kullanılan Araçlar
Paket Yöneticisi
Çoklu Ortam Araçları
Teme Pardus 2011 Uygulamaları
LibreOffice
Writer, Calc, Impress, Base ve Draw
Yazıcı ve Printer Kullanımı
Güvenlik ve Sistem Yönetimi
Wine ile Windows Uygulamaları
Oturum Yönetimi ve Tema Düzenlemesi
Konsol Kullanımı
PiSi Kullanımı

Yazar Hakkında;
Atalay Keleştemur, 1983 İstanbul doğumlu olup aslen Elazığ/Ağın'lıdır. Beş yaşındayken ilk bilgisayarı Commodore 64 ile tanıştı. Pentium serisi bilgisayarlarla tanışması ise lise yıllarında oldu. Sürekli olarak kullanmakta olduğu işletim sistemini çökertmesi, onu farklı bir işletim sistemi aramaya yöneltti. Bu yıllarda Linux ismini duyar olduğundan, bu işletim sistemini merak etti ve güç bela da olsa bilgisayarına ilk kez bir Linux dağıtımı kurmayı başardı. Linux ile tanıştıktan sonra açık kaynak felsefesiyle yakından ilgilendi.

Üniversite yıllarında PC World Türkiye dergisinde yazmaya başladı. 2007 yılında PC World Türkiye dergisinde yazılım editörlüğü görevine getirildi. Linux ve açık kaynak uygulamalar üzerine pek çok makale yazdı. Bir süre BYTE Türkiye dergisinde yazı işleri müdürü olarak çalıştıktan sonra lise ve üniversite yıllarında eğitimini aldığı denizciliğe geri döndü. Çeşitli gemilerde uzak yol vardiya zabiti yeterliliğiyle üçüncü kaptanlık yaptı. Uzun bir süre denizlerde çalıştıktan sonra sevdiklerinden daha fazla uzak kalamayacağına karar verdi.

Yazarımız, yayıncılık hayatına PC World Türkiye dergisinde devam etmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 6514

Ayrıntılar ve sipariş için...

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Bedava olan işletim sistemini öğrenmek için para verip kitapmı alacağız...

hsngrms

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
19.50 etiket fiyatı diyor sanki adama zorla yazdırdılar madem pardusa kitap yazacak kadar ilgin vardı keşke onun ortaya çıkış nedenini felsefesini de anlasaydın da daha makul ücretten en azından maliyetine yada biraz üstüne satsaydın... (sözüm konuyu açana değil yanlış anlaşılma olmasın:))

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bu kitabı alırsam yapacağım ilk iş kitabın kaynağını GPL ile açmak olur, özgür yazılımcılık :D :mrgreen: