Birine dokununca elektirik çarpması neden olur ?

Bu konuyu okuyanlar

muratveb

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
56
Merhaba arkadaşlar . İlginç bir soru belki ama eminimki çoğumuzun başından böyle bir şey geçmiştir. Ve bu ara yine sık sık yaşadığım için sormak istedim. Mesela bir başkasına dokudugumda elektirik çarpar hatta bazen öyle carparki çatt diye ses çıkar :D

Şimdi asıl soru bu. Bunun sebebi ne ? Üstümde penye bir kazak filanda yok ama neden olur bu elektiriklenme merak ettim :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende çarpdı plasdik gibi bişey giyyosan ve koşmuşsan o zaman elekdirik çarpar okulda lider oldum arkadaşımın eline dokundum ve eli yerde kaldı

muratal

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Olur arada fazla kafaya takmamak gerek bence. :)

onur t.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar . İlginç bir soru belki ama eminimki çoğumuzun başından böyle bir şey geçmiştir. Ve bu ara yine sık sık yaşadığım için sormak istedim. Mesela bir başkasına dokudugumda elektirik çarpar hatta bazen öyle carparki çatt diye ses çıkar :D

Şimdi asıl soru bu. Bunun sebebi ne ? Üstümde penye bir kazak filanda yok ama neden olur bu elektiriklenme merak ettim :D

Statik elektriklenme bu. Elektrikle alakası olmayan bir yere dokunduğunda da çarpar. Hem de fena çarpabilir. Tamamen elindeki + ve - yüklerle alakalı. Hanginizde fazlaysa ondan ona yük geçiyor, seni de elektrik çarpıyor.

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
İlla ki üstünde kazak filan olması gerekmez. Yaptığın işlerle, hareketlerle üzerinde bir statik elektrik oluşur ve herhangi bir yere dokunduğunda üzerinde elektirk oraya boşalır. Ama çatt diye ses çıkmasıda ilginçmiş.

Tavsiyem arada bir toprak üstünde çıplak ayakla dolaşman :)

emregunay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sebebi Statik elektrik tabiik. Aslında gün içinde sürekli negatif elektrik yükleniriz ama onu başka malzemelere dokundukça verdiğimiz için farketmeyiz. Genelde kauçuk yada lastik tabanlı ayakkabılar giydiğimizde ise vucudumuzda birikir. İletken yada yarı iletken bir cisme dokunduğumuzda ise (yada dokunmadan yaklaştığımızda) ki dokunduğumuz cisme göre değişir bu, sürekli hareket halinde bulunan yaramaz elektronlar iletken malzemeye zıplamaya çalışırlar. Doğalarında var engelleyemezsin :) Arada toprakla haşır neşir olmalısın hiç olmadı bazen duvara avucunu yasla mesela kapı kollarında sık sık olur bu. Kola dokunmadan duvara koy avucunu öyle aç çarpmayacaktır. Ben ışıkların kapalı olduğu günlerde çat! sesiyle birlikte atlayan kıvılcımları bile görüyordum bildiğin mavi mavi :))

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
İnsan (nispeten) iyi diyebileceğimiz bir iletken olduğu için. :)

elmalisoda

Müdavim
Reaksiyon puanı
23
ben insanlardan çok kapılardan çarpılıyorum araba kapıları, kapı tokmakları filan :D bi ara ofisin kapı tokmağını kağıtla kapladım. her dokunduğunda mı çarpılırsın! kabusum oldu o kapıyı açmak. :D

teknomod

Asistan
Reaksiyon puanı
1
işyerinde biri elime yanlışlıkla bile olsa dokunmak istemez. en çok bende oluyor bu gibi şeyler. sanki 1000 v :) mükemmel bişey :)))

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Wallah çat diye ses çıkıyor bir de koluma ağrı giriyor