Sizce Hangi Alana Başvurayım?

Bu konuyu okuyanlar

Ethernet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yetiştirilmek üzere eleman alan bilişim şirketleri var. bunlara başvurmayı düşünüyorum. alınan alanlar

yazılım & veri tabanı
grafik tasarım ve
sistem & ağ uzmanı vs.

bunlar. yaşım 24 ün üzerinde. bilgisayar mezunuyum. yazılım da bilgim temel seviye dedir. veritabanında iyi olsam da biraz uzak kaldığım doğru düzgün bir hatırlamıyorum. grafik de bilgim başlangıç düzeyi.

kendimi rahat hissedebileceğim alan ağ&sistem uzmanlığı kalıyor. onda da çok iyi değilim. ama yetiştirilecek olunacağından buna başvurmayı düşünüyorum. kısa sürede öğrenilecek ve zamanımızda bilgi işlem elemanlarına ihtiyaç olduğundan. diğer alanlara zaman lazım. ee benimde yaş geçiyor.

bu konuda tecrübeli arkdaşlardan bilgi almak isterim. siz ne dersiniz. çok önemli.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Aslında tavsiye ederken bir şeyi atlıyoruz, kişinin kendini hangi alanda daha iyi hissedeceği ve daha verimli olacağı konusu...

Yanılmıyorsam bu konular üzerinde az çok bilgi sahibisin, kendine hangisini yakın görüyorsan öncelikle o işi düşün.

Bir de sistem ve ağ uzmanlığı büyük şirketlerde iş olanağı olan mesleklerdir. Diğer alanlar için kendin de özgürce çalışabilirsin ve bu alanlar üretime yönelik çıktılar verir. Bir şeyler üretirsin.

Bu hususta özellikle duruyorum zira belli bir zaman sonra insan bir şeyler üretmediğinin farkına varınca mutsuz oluyor.

Hiç bir şey için de geç değildir. Yaşın daha geç, bir alan olmazsa diğerlerine de bakabilirsin ama hangi işin erken yaşlarda öğrenildiği ve kalıcı olduğu hangilerinin daha sonra da öğrenilebileceği konusunda ve iş potansiyelleri konusunda araştırma yapmanı tavsiye ederim.

Son kararı bu hususlar ve kendi kısıtların altında kendin veririsin.

Hakkında hayırlısı olsun.

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Yazılım denen şeyi artık 13 yaşında çocuklar dahi öğreniyor, yani kendi çabalarınla öğrenebileceğin bir şey. Yazılımda önemli olan şey soruna farklı boyutlarıyla yaklaşıp çözüm sağlayabilmek. Senin zaten temel bilgin varsa bunu kendin de daha üstlere çıkarabilirsin. Grafik tasarım ise tamamen kendi eserini ortaya koymak ve bir yere kadar o da kendi çabalarınla öğrenebileceğin bir şey. Sistem ve ağ uzmanlığında ise kendi çabalarınla nereye kadar ne öğrenebilirsin hiç bilmiyorum. Bilişimle ilgili bir ortamda kaç kişinin grafik tasarım ve yazılım bilgisi var diye sorsan birçoğu öne gelirken, sistem ve ağ uzamanı kişi sayısı çok azdır. Bu nedenle ihtiyaç da o oranda artıyor. Bir de çalışabileceğin alanları düşününce, sistem ve ağ uzmanının alanı bir hayli fazla duruyor.

Biz her ne kadar burada kendi yorumlarımızı yazsak da sen daha iyi bir araştırma yap ve mümkünse bilişim şirketinden bu eğitimleri alanlarla görüşmeye çalış. Bakalım memnun kalmışlar mı, sonradan ah keşke şu alana girseydim mi demişler, şu anda nerede çalışıyorlarmış, bunları bir öğrensen sorularına cevap da bulmuş olursun.

axilik

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Anket koysaydın keşke:lol: "ağ&sistem uzmanlığı" diyorum.:thumbup:

kaberdey

Müdavim
Reaksiyon puanı
87
Kişisel tüm değişkenleri göz ardı ederek gelecekte en çok ihtiyaç olacak sistem & ağ uzmanı diyorum.

nevuser

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
sistem ve ağ bende bilgisayar öğrencisiym ya ağda yada yazılımda geliştircem kendimi üniversiteyi kazanimde bi inşallah :)

fiprovet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
yazılımın artık neredeyse hazır paketler halinde olduğu şu günlerde benim oyumda geleceğin mesleği olan ağ ve sistem uzmanlığı 'dan yana :D

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
veritabanı ne yap et bir oracle ile ilgili sertifika programlarına katıl

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
Yazılım denen şeyi artık 13 yaşında çocuklar dahi öğreniyor, yani kendi çabalarınla öğrenebileceğin bir şey. Yazılımda önemli olan şey soruna farklı boyutlarıyla yaklaşıp çözüm sağlayabilmek. Senin zaten temel bilgin varsa bunu kendin de daha üstlere çıkarabilirsin. Grafik tasarım ise tamamen kendi eserini ortaya koymak ve bir yere kadar o da kendi çabalarınla öğrenebileceğin bir şey. Sistem ve ağ uzmanlığında ise kendi çabalarınla nereye kadar ne öğrenebilirsin hiç bilmiyorum. Bilişimle ilgili bir ortamda kaç kişinin grafik tasarım ve yazılım bilgisi var diye sorsan birçoğu öne gelirken, sistem ve ağ uzamanı kişi sayısı çok azdır. Bu nedenle ihtiyaç da o oranda artıyor. Bir de çalışabileceğin alanları düşününce, sistem ve ağ uzmanının alanı bir hayli fazla duruyor.

Biz her ne kadar burada kendi yorumlarımızı yazsak da sen daha iyi bir araştırma yap ve mümkünse bilişim şirketinden bu eğitimleri alanlarla görüşmeye çalış. Bakalım memnun kalmışlar mı, sonradan ah keşke şu alana girseydim mi demişler, şu anda nerede çalışıyorlarmış, bunları bir öğrensen sorularına cevap da bulmuş olursun.

Cidden şu yazılım işini şu kadar küçümsüyor olmanız çok ilginç. O iş o kadaar basitte, ben neden yırtınıyorum? :) Ekrana bir yazıyı print ettirince o dili biliyorsunuz anlamına gelmiyor. Neler yapabildiğiniz önemli? Ama insanlar 2 sınıf yazınca aha programcı oldum diyor. Neyse konuyu dağıtmadan, arkadaş özel mesaj yoluyla konu hakkındaki fikrimi rica etmiş, fikrimi belirteyim.

Grafik dışındaki 2 alanda çok güzel, grafik işi bilgisayarcıdan çok tasarım, grafikerlik okuyan insanların işi. Diğer 2 alanın 2si de birbirinden güzel, hangisinde rahatsan onun üzerine yoğunlaşabilirsin. Kolay gelsin...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
yazılım ve veritabanı. şu anda bize de lazım ve bulamıyoruz.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Yazılım denen şeyi artık 13 yaşında çocuklar dahi öğreniyor, yani kendi çabalarınla öğrenebileceğin bir şey.

Bu kadar küçük düşürmeyin yazılım işini. Bende yazılımcıyım. Büyük firmalara girdikten sonra uzman derecesinde eğitimini aldıktan sonra bu işin, hiç birşey bilmediğinizin farkına varıyorsunuz. Yazılım dediniz mi sadece if else lerden yada insert into lardan oluşmuyor. Bir scripti koyalayıp üzerindekileri düzenleyen kişi kendini yazılımcı oldum zannediyor. Oysa ki yazılımcı olmak çok zahmet gerektiren ve çok zor bir iş.

Konuya soran arkadaş için profesyonel olarak bilgilendirme yapayım.

Yazılımcı olursanız iş bulma şansınız diğerlerine göre daha yüksek olur, çünkü şirketlere sayılı sayıda grafiker yada sayılı sayısıda ağ uzmanı alınırken yazılımcı çok sayıda alınıyor. İyi bir yazılımcı olmak kesinlikle kolay iş değildir, 800 lira maaşla devam edebilir yada milyarlar kazanabilirsiniz sizin elinizdedir bu yazılımcı olarak. Geleceğiniz yazdığınız yazılımların kalitesine bağlıdır.

Grafikerlik sadece eğitimle olacak iş değil aynı zamanda yetenekte lazım. Sıradan tasarımlar yaparsanız sıradan maaş alırsınız, öyle de devam edersiniz. İşinizin uzmanı olursanız maaşınız oldukça iyi olur, iş olarakta gayet zevklidir grafikerlik, neşelidir. Yaptığınız şeyler gözle görülür insanların beğeneceği şeylerdir. Ama dediğim gibi bu işte en önemli şey grafik denen şeye olan yeteneğiniz.

Ağ ve Sistem uzmanlığında sadece uzman olursanız işe girebilirsiniz diyeyim. Uzman değilseniz iş bulmanızda bi o kadar zor olur. Büyük firmalarda çok çok iyi paralarla çalışırlar. İşleri de bi o kadar stresli ve zordur. Bir firmaya kurulum gerekirse yazılımcı gibi uzaktan halledemezsiniz illaki yerinde olmanız gerekir. Yani çok şehir dışına çıkmanız gerekebilir.

Ben web yazılımcısıyım hem grafikle hem yazılımla uğraşıyorum, sevdiğim için tercih ettim. Tercih etmeden önce çok iyi düşünün sonuçta sizin mesleğiniz o olucak. Ayrıca iyi para kazanmak istiyorsanız kesinlikle bir konuda uzmanlaşın, ona yönelin derim. Grafik ve yazılımla uğraşırsanız işsiz kaldığınızda serbest olarakta çalışabilirsiniz, hatta kendi firmanızı dahi kurabilirsiniz. Ama sistem ve ağ tercih ederseniz işsiz kaldığınızda hiçbirşey yapamazsınız. Bu nedenle çok uzman olabileceğinize inanmıyorsanız ağ ve sistem uzmanlığını tercih etmeyin derim. Sektörle iç içe olan biri olarak umarım yazdıklarım faydalı olur.

Salt Okunur

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
İş bulabilme ve bulduğun işten kayda değer para kazanabilme ihtimaline göre şöyle listeleyebilirim:

1. yazılım & veri tabanı
2. sistem & ağ uzmanı vs.
3. grafik tasarım

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
keyloger ve sdelta, ben dikkat ettiyseniz 13 yaşındaki çocuk becerebiliyor ya da yapabiliyor demedim sadece öğreniyor dedim :D Öğreniyor olmaları iyi bildikleri anlamına gelmiyor. Yani orada söylemek istediğim şey onlar bunu kendi başlarına öğrenmeye kalkıp ilerleyen yıllarda bir yere kadar gelebiliyorlarsa sen de bu kadarın yapabilirsin. Ne de olsa temelin varmış :wink:

Arkadaşlar yazılım olayını küçümsediğimi sakın düşünmeyin. Aksine ayrı bir beceri gerektiriyor ama işi becerebilme yeteneği için illa eğitim almana gerek de yok. Etrafımdaki arkadaşlarımdan biliyorum. Canlı örnek vereyim; lise üçte iken arkadaşımın biri bir ayda 3 yazılım geliştirdi ve bunlardan iyi para kazandı hatta iş teklifi geldi - daha lise üçte iken. Bakın hiç bir eğitim almamış, ne üniversite eğitimi ne başka bir yerde bir programa katılmış ne de biri öğretti. Sırf kendi kendini geliştirmesiyle bunu başardı. Sonra üniversite hazırlıkta iken bir arkadaşımı bir firma işe aldı, sonradan çocuk kendi isteğiyle ayrıldı. Aynı şekilde o da sırf kendi kendini geliştirmiş biri. Türkiye daha keylogerlarla yeni yeni tanışırken o lisede keyloger yazmış hatta 3. versiyonu çıkana kadar devam etmiş falan. Hikayeler dolu. Bu arkadaşlarım 12-13 yaşında biz oyun oynarken onlar yazılım ile uğraşmaya başlamışlar. O yüzden 13 yaşındaki çocuklar bile öğrenmeye başlıyor dedim. Evet o zaman bir şey yapamasa bile 3-4 yıl sonra en azından belirli bir yerlere gelmişler... Bunlar sıfırdan başlayıp öğrendiler, senin zaten temelin varmış - eğer zaman ayırırsan buna, kendini geliştirebilirisin.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
keyloger ve sdelta, ben dikkat ettiyseniz 13 yaşındaki çocuk becerebiliyor ya da yapabiliyor demedim sadece öğreniyor dedim :D Öğreniyor olmaları iyi bildikleri anlamına gelmiyor. Yani orada söylemek istediğim şey onlar bunu kendi başlarına öğrenmeye kalkıp ilerleyen yıllarda bir yere kadar gelebiliyorlarsa sen de bu kadarın yapabilirsin. Ne de olsa temelin varmış :wink:

Arkadaşlar yazılım olayını küçümsediğimi sakın düşünmeyin. Aksine ayrı bir beceri gerektiriyor ama işi becerebilme yeteneği için illa eğitim almana gerek de yok. Etrafımdaki arkadaşlarımdan biliyorum. Canlı örnek vereyim; lise üçte iken arkadaşımın biri bir ayda 3 yazılım geliştirdi ve bunlardan iyi para kazandı hatta iş teklifi geldi - daha lise üçte iken. Bakın hiç bir eğitim almamış, ne üniversite eğitimi ne başka bir yerde bir programa katılmış ne de biri öğretti. Sırf kendi kendini geliştirmesiyle bunu başardı. Sonra üniversite hazırlıkta iken bir arkadaşımı bir firma işe aldı, sonradan çocuk kendi isteğiyle ayrıldı. Aynı şekilde o da sırf kendi kendini geliştirmiş biri. Türkiye daha keylogerlarla yeni yeni tanışırken o lisede keyloger yazmış hatta 3. versiyonu çıkana kadar devam etmiş falan. Hikayeler dolu. Bu arkadaşlarım 12-13 yaşında biz oyun oynarken onlar yazılım ile uğraşmaya başlamışlar. O yüzden 13 yaşındaki çocuklar bile öğrenmeye başlıyor dedim. Evet o zaman bir şey yapamasa bile 3-4 yıl sonra en azından belirli bir yerlere gelmişler... Bunlar sıfırdan başlayıp öğrendiler, senin zaten temelin varmış - eğer zaman ayırırsan buna, kendini geliştirebilirisin.

Arkadaşının programı fark etseler ilk fırsatta hacklerler diye düşünüyorum :) Güvenlik açıkları ve performans sorunları doludur eminim çok çok basit bi yazılım yazmadıysa.

Yazılım tecrübesi almak için en az 2 yıl gerekli, 2 yıldan önce istediğiniz kişi istediği yazılımı yazsın tecrübe olmadıktan sonra bence boş... Ama yazılım kavramını kavrayıp bir dili öğrendikten sonra diğer dilleri öğrenmek çocuk oyuncağı oluyor, çünkü neyi öğrenmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Kötü bi niyetle cevap vermedim bende sana, yanlış anlaşılmasın. Ama her gün deli gibi işte çalıştıktan sonra eve gelip hala elimde c# , xml kitapları ile okuyorum, bir çok şeyi yapabilmeme rağmen yetmiyor devamını öğrenmem gerekir diyorum, sonra biri kolay derse fıttırıyorum :D

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
1) yazılım & veri tabanı
2) sistem & ağ uzmanı vs.
3) grafik tasarım

Bu benim öncelik sıram. Ama bu hususta en önemli olan detay hangi alanda çalışmaktan daha çok zevk alıyorsunuz. Hiçbirinden zevk almıyorsanız zaten bu alanlardan hiçbirini boşu boşuna seçmeyin. Yani cevap basit.

nsglc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
SAP BASIS ve ABAP danışmanlığı işlerini biraz araştırmanı öneriririm.

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
ağ ve sistem uzmanlığı güzel bir tercih olur bence. benimde temelim buradan geliyor. şimde proje direktörlüğü yapıyorum. yazılımcı pek çok arkadaşım sadece yazılımcı olarak devam ediyor. yada ayrılıp kendi yazılım şirketlerini kuruyor. yazılımı şimdi gülünç rakamlara hindistanda, iranda hatta güney amerika ülkelerine bile yaptırabiliyorsun. adamlar kaynak kodlarını hemen gönderiyorlar. ağ ve sistem uzmanlığı arastırma gerektiren araştırdıkça yeni şeyler öğreten, öğrendiklerini uygulayabileceğin bir çalışma alanı. öğrendikçe sana prim yaptıran bir iş. bu işi yaparkende sertifikasyonları tamamlamayı unutma. özellikle kamu sektöründe iş yapan firmalar için çok önemli bir kilometre taşı sertifikalar.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ortalık ağ ve sistem uzmanından geçilmiyor. firmalar da işini görecek bilgisi olanı alıp geçiyor. çünkü iyi bilen birine bir sürü maaş vermek istemiyor. bana sorarsan ben yazılım derim. Türkiye'de kaliteli yazılımcı açığı var açıkçası...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer ağ ve sistem uzmanlığında kendini iyi hissediyorsan ona katıl. Çünkü işin boyunca yeni şeyler öğrenerek pekiştirirsin. :)

Mengu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
neye yatkinsan onu secmelisin.

matematigi seviyorsan, formulasyonlar, algoritmalar hosuna gidiyorsa yazilimi sec.

tasarimla ilgiliysen, estetik algin varsa, hayal gucun genisse, daha cok sozel zekani kullaniyorsan tasarimi sec.

filtrekahve

Doçent
Emektar
Reaksiyon puanı
0
Hem yazılım hem de ağ & sistem uzmanlığı gelecekte prim yapmaya devam edecek meslekler. Grafik tasarım iş yapmaz demiyorum ama yanıtlardan birinde dendiği gibi yetenek işi biraz da.

Önemli olan hangisine daha çok merak duyduğunla alakalı biraz da. Bu seçimi yaptıktan sonra da o alanın alt dallarından birinde uzmanlaşmayla ve o alandaki yenilikleri sürekli takip etmekle uğraşmalısın.

Başlangıç seviyesinde çalışan arayanlarla ilgili de birkaç şey söylemem gerek. Kariyer seçimini yaparken sadece uzmanlık alanına değil, kendini daha fazla geliştirebileceğin şirketi de seçmeye gayret et. Mesela yazılımı seçersin ama o firmanın yazılım tarafında ciddi referansları, senin ilgini çeken piyasadan farklı çalışmaları yoksa kendini geliştirmek bir yana diğerleri sürekli ilerlediği için geride kalırsın.

Aynı durum ağ & sistem uzmanlığı için de geçerli. Görüşeceğin firma büyüklük ve kapasite açısından başta gözünü korkutabilir, ancak bu tarz işler küçük ve orta ölçekli firmalarda genelde bir, bilemedin iki kişiye yüklenebiliyor. Bir ekip içinde olursan farklı kişilerin deneyimlerinden faydalanabilir, kendini daha hızlı geliştirebilirsin.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
3 farklı branş üzerinden benim sıralamam aşağıdaki gibi olurdu.

1) Yazılım & Veri tabanı
2) Sistem & Ağ uzmanı
3) Grafik tasarım

Yazılım uzmanlığı popülaritesini her geçen gün dahada katlamakta bana göre, büyük anonim şirketlerin veritabını sistemlerini tasarlayıp, kurulumunu yapıp, yönetebilirsin ve maaşları günümüz şartlarda çok iyidir..

Ethernet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
gelen yorumlarınızı hergün heyecanla okudum. özelden ve buradan tavsiyelerini eksik etmeyen tüm arkadaş ve abilerime tek tek teşekkür ederim. minnettarım. faydanız çok büyük dostlar. Allah razı olsun.

başta dediğim gibi önlisans bilgisayar mezunuyum. MEB ve diğer bazı özel eğitim kurumlarında ekders karşılığı ücretli bilgisayar öğreticisi olarak görev yaptım. ancak bu işlerin devamlılığı olmadığını ve bana zarar verdiğini gördüm. çünkü, ilköğretim öğrencilerine windows, office vb. şeyleri anlatıyorum. hep sabit bilgiler, okul idaresinin işleri vs insanı amatörleştiriyor. artık kendimi bir alanda geliştirmeye karar verdim. bu tür işlerde deneyimim olmadığı sebebiyle sizlere başvuruyorum.

Yazılım alt yapım var, işleyişi biliyorum, kavramam iyi. ama deneyimim yok. yaşım ileri (25) ve dostlar yazılım iki,üç sene içinde profesyonel olunacak bir meslek dalı da değil. İş ilanlarını inceliyorum, yazılımcı arayanların belli bir kesimi 30 yaş sınırı bırakıyor. yazılımcının yaşı ne kdar ilerlrse iş bulması o kadar zorlaşıyor. ikincisi; ya normal yazılımcı olacam yada web yazılımcısı. ikisi birbiriyle ilişkili olsada birinde uzmanlaşmak gerekiyor. bunu ne ölçüde başarabilirim, inanın hiç öngörüm yok. bu meslekte uzman olmayan biri meslekte barınamaz. üçüncüsü; yazılımcı genelde büyük şehirlerde rahat iş bulabiliyor. bu sebeplerden dolayı yazılıma soğuğum. sadece işimi görür derecede ilgilenirim herhalde.

ağ & sistem uzmanı her ilde her kurumda iş bulabilecek bir meslek. yazılıma oranla daha stresli bir iş. orası doğru. benim hedefimde. Cisco, MCITP sertifikaları almak var. kendimi network ve sistem alanında ve özellikle veritabanı ayağında geliştirmek istiyorum. inşallah bunları yaptığım zaman karşılığını alırım. lafın özü şuanlık kendime seçtiğim alan bu. allah utandırmaz inşallah. ama yinede yazılım konusunda kararsızım. :(

bu konuda en önemli sorun. melih abinin(filtrekahve) dediği gibi iyi bir yerde işe başlamak iyi insanların yanında yetişmek gerekiyor. iyi, kaliteli işyerleri de "yetiştirilmek üzere eleman" ya almıyor yada çok az. bunu nasıl başaracam en büyük handikabım. beni huzursuz ediyor. ağ ve sistem uzmanlığı ile ilgilenenlere şunu sorayım. hangi sertifikaları almam gerkir. sertifikaları işe girdikten sonra almayı düşünüyorum. doğru mu?

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Yazılım & Veritabanı En Çok Para Kazandıran Mesleklerden

Biraz Zorla Bence Bunu .! Olmadı Rahat Hissetteğin Alana Yönelirsin

Ethernet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazılım & Veritabanı En Çok Para Kazandıran Mesleklerden

Biraz Zorla Bence Bunu .! Olmadı Rahat Hissetteğin Alana Yönelirsin

hak veriyorum. ençok iş ilanı bu alanda. bende yazılımı seviyorum. ama okul hayatımın sonrasında çok fazla bir uğraşım olmadı. zamanla mevcut bilgimide belli oranda yitirdim. yazılıma başlarsam sıfırdan (bilgi olarak) girecem. önlisansı bitirdiğim gibi yazılama yönelip, başarısız olsaydım. kaybetmeden kendimi rahat hissettiğim bir alana yönelirdim. ama şimdi yaşım sebebiyle önümde tek seçenek kalıyor. seçeceğim alan benim gelecekteği mesleğim olacak. ya yazılımı başaramazsam. tamam okul da iyidim ama okul ile iş hayatı arasında dağlar kadar fark var. bu alanda kendimi denemiş değilim. ama network alanında çalışmışlığım oldu. orayı gözüm kesiyor.

ikincisi ise, yazılım ilanlarında hep mühendis mezunu aranıyor. bu ne? şaşırdım

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Fikrimi almak için özel mesaj atmışsın şaşırdım ancak içinde bulunduğun boşluğu anlayabiliyorum

Öncelikle net bir karar vermen gerekir yani ileride seçtiğin meslek yüzünden pişman olup ardına bakıp keşke şu mesleği öğrenip para kazanmaya çalışsaydım demeyeceğin bir karar almalısın bizim söylediklerimiz fikirde kalır tam olarak neler yapabildiğini bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla 3 meslekten herhangibirinde layıkıyla yapamıyorsun.

Gördüğüm kadarıyla senin için en iyi yol Yazılım & Veritabanıdır yani ilkten eğitimini gördüğün mesleğin hakkını vermeye çalışmalısın bununla birlikte boş zamanlarında hobi olarak Grafik Tasarıma yönebilirsin tabi hobi dediysem mesleğimi hafife aldığımdan demiyorum yanlış anlama Grafik Tasarım sanıldığı kadar basit değildir Grafik Tasarım öğrenip broşür,afiş,katalog vs tarzı basılı materyal yapacaksan adapte olman açısından zor o yüzden grafik tasarımı öğrenip web sektörüne yönelmelisin senin için daha rahat geçiş olur eğer Yazılım & Veritabanını öğrenirsen yine kodlardan fazla kopmadan Dreamweaver programına geçip kendine isteiğin doğrultusunda güzel siteler hazırlayabilirsin bunun yanında Photoshop ve Flash programlarını öğrenirsen isteklerinden ikisini gerçekleştirebilirsin tabi bunları gerçekleştirirken çok zorlanacaksın burası kesin ama zorluk çekmedende birşey başaramazsın...

Tabi benimkiler sadece fikir yapar veya yapmazsın orası sana kalmış ama en önemlisi özgüven ve hırs gerisi isteklerin doğrultusunda kendiliğinden gelir.

Umarım istediklerin olur.
Sağlıcakla :)

Ethernet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@vegaturk

her sene MEB 'e başvuruyorum. bu sene kpss skandalı sebebiyle meb eylül ayında atama yapmadı. eğitim fak., fen edebiyat tüm dört yıllık mezunları ücretli öğretmenliğe başvurdu. bu sebeple bir yere yerleşemedim. aslında hayırlı da oldu. benim mesleğim olmayan bir yerde zaman kaybetmenin kendimi oyalamak olduğunu anlamamı sağladı. bashettiğiniz gibi boşluktayım. insan hem kendi içini yiyiyor, hemde toplum ve aile seni sıkıyor. zor bir durum. allah kimseyi düşürmesin. bundan kurtulmak için meslekte abi diyebileceğim insanlara danışmak istedim.

okulda yaptığımız yazılım ile iş hayatındaki çok farklı. yazılım ve grafik tasarımı bire bir olarak birisinin anlatması lazım. o da candan biri olacak. 25 yaşındaki birisine ne oranda yardımcı olurlar orası da muamma. firmalar yazılımcı olarak genellikle bilgisayar mühendisi aldıklarını görüyorum. teknsiyen&teknikere o kdar yer ayırmıyorlar gibi. aslında iş hayatında yazılım konusunda bir deneyimim olsaydı çok rahat karar verebilirdim. iş hayatında yazılım ve grafik tasarım alanında hiç tecrübem yok. ama network te var. çok ağ kablosu döşeyip, konfigürasyonunu yaptım. burada kendimi rahat hissediyorum. hissetmemin sebebi çalışmamdan kaynaklanıyor. ama diğer alanlarda bilgim maalesef yok. onun için o alanlara biraz mesafeli bakmak zorunda kalıyorum. belki başaramam diye korkuyorum.

şimdi network & sistem uzmanlığına yönelmek isteğim var. bunun yanında güvenlik kamerası işinide öğrenmek istiyorum. cisco sertifika kurslarını almayı düşünüyorum. öğretmenlik tecrübem ve pedagojik sertifikalarım var. birçok eğitim kurumu ileri cisco sertifikalarına sahip kişileri eğitimci olarak çalıştırıyorlar. yani kendime böyle bir vizyon çiziyorum. tabi yazılım ve grafik rahat masabaşı iş. network ve sistem uzmanlığını tabiri caizse hamallık boyutu var. zihin yorucu tarafıda bulunuyor. gelecekte telekom gibi ıss ler yaygılaşırsa bence çok dha bu mesleğe ihtiyaç olunacak.

evet, yoğun olarak araştırıyorum. artık oluşan kanaatime göre bir yere yöneleceğim. haa birde kendimi profesyonel olarak hissettiğim alan sunum, hitap vs. kısmı. öğretmenlik tecrübesi var. ama günümüzde 7'den 70 herkes bilgisayarı bildiği için şuan iş yapmaz artık.

cevabınız için ayrıca teşekkürler, saygılar.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
yazılım & veri tabanı
parayı cukkalayanlar bunlar ve hep öyle olacak

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bizim şirkete aylardır php bilen yazılımcı arıyoruz bir tane düzgün adam bulamadık. o 13 yaşında öğrenen çocuklar ancak portal falan yapıyorlar. oop diyince "bana mı dediniz" diyorlar.

mesele hangisinin kârlı olduğu değil. mesele hangisinde daha çok bilgin var veya hangisine daha çok severek çalışırsın. ortalama bir üniversite mezunu okuldaki bilgilerle piyasada bir hiçtir. herkezin aynı eğitimi aldığını düşünülünce sana daha çok para vermeleri için bir fark yaratman gerekli. bunuda tetikleyecek şey sevdiğin mesleği seçmendir.

örnek vericek olursak bir pazarcı uygun şartları sağladığında bir yazılımcının maaşını 1 haftada çıkartabilir. bu durumda herkez pazarcımı olmalı. tabiki hayır.

sevdiğin mesleğe yoğunlaşmalısın