Burçlar değişti! İşte yeni burçlar!

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Antik çağdaki gökbilimciler, burç hesabı yaparken dünya yörüngesindeki kaymaları hesaba almadı.

i.php

Gökbilimciler, yüzyıllardır kullanılan burç sisteminin hatalı olabileceğini ve her gün gazetede okuduğunuz burcunuzun aslında size ait olmayabileceğini ortaya koydu.

Bugün kullanılan burçlar kuşağı, yaklaşık 2 bin 200 yıl önce dünyadan bakıldığında, dünyadan görünen güneşin 12 takım yıldızına göre yer aldığı konuma göre hesaplanıyordu.

Doğum gününde güneş hangi yıldız kümesiyle (boğa, aslan ve terazi gibi) aynı çizgide yer alıyorsa burç da buna göre belirleniyordu.

DÜNYANIN YÖRÜNGESİNDE OLAN DEĞİŞİKLİKLER HESAPLANMADI

Ancak antik astrologlara göre güneş dünyanın çevresinde dönüyordu. Yani teorileri daha baştan hatalıydı. Dünyanın yörüngesinde her yıl meydana gelen değişiklikleri de hesaba katmaları o günkü bilgileriyle mümkün değildi.

Alman bilim adamlarına göre işte bu bilgi eksikliği burç sisteminin baştan hatalı olduğu anlamına geliyor.

Dusseldorf Üniversitesi'ne göre güneş'in için "sıfır" noktası sayılan 21 Mart'taki ilkbahar noktası, yörüngedeki değişiklik nedeniyle her yıl hafif hafif batıya doğru kayıyor. Bu da yeni bir burç haritasının varlığını ortaya çıkarıyor.

Yörüngedeki bu hareketle yüzyıllar içerisinde dünyanın dönüşünde 36 derecelik bir sapma gerçekleşti. Burçlar da 2 bin 200 yıl öncesine göre 10'da bir oranında yani yaklaşık bir burç kaydı.

Bu hemen hemen herkesin burcunun kaydığı anlamına geliyor. Yani 220 yıl önce 27 Kasım'da doğan biriyle 1960 yılında 27 Kasım'ında doğan birinin burcu aynı değil.

YENİ BURÇ EKLENDİ

29 Kasım ve 17 Aralık arasında doğanlar da sıralamaya sonradan giren 13'üncü takımyıldız Ophiuchus (Yılan) burcuna giriyor.

İŞTE YENİ BURÇ TAKVİMİ

Oğlak: 20 Ocak-16 Şubat

Kova: 16 Şubat-11 Mart

Balık: 11 Mart-18 Nisan

Koç: 18 Nisan-13 Mayıs

Boğa: 13 Mayıs-21 Haziran

İkizler: 21 Haziran-20 Temmuz

Yengeç: 20 Temmuz-10 Ağustos

Aslan: 10 Ağustos-16 Eylül

Başak: 16 Eylül-30 Ekim

Terazi: 30 Ekim-23 Kasım

*Akrep: 23 Kasım-29 Kasım

Yay: 17 Aralık-20 Ocak

*Yılan: 29 Kasım-17 Aralık

Medyafaresi

2005 yılının başında medyada şöyle bir haber yer almıştı; "Oğlaklar artık Yay, Balıklar ise Kova... Alman astrolog Wachsmuth, 2 bin yıldır güneşle yıldızlar arasındaki uzaklığın değiştiğini, burçların da birer işaret kaydığını savunuyor.

Yani Koçlar artık Balık, Teraziler de Başak.... Almanya'nın önde gelen astrologlarından 49 yaşındaki Regine Wachsmuth, tartışma yaratacak bir iddia ortaya attı. Wachsmuth, ''Bugün bütün burçlar yanlış. Binlerce yıldır güneşin yıldızlara olan uzaklığı değişti. Bu nedenle artık koçlar koç değil balık, aslanlar da aslan değil'' diyor."

Peki bu iddiayı ortaya atan astrolog Wachsmuth kimdi? Regine Wachsmuth, Berlin'de bir Ayurveda Merkezi'nde eski Hintlilerin yıldız falı konusunda eğitim veriyor. Ona göre, Hint horoskobu, batıda kabul edilen burçlardan daha eskiye dayanıyor. Batı astrolojisi, yaklaşık 2000 yıl önceki güneş ve yıldız konumlarını esas alarak burçları belirliyor. Wachsmuth, o zamandan beri bu mesafelerin değiştiğini ve burçların birer burç geriye kaydığı söylüyordu. Bu durumda koç burcu balığa, balık kovaya, kova ise oğlağa kaymış oluyor. Wachsmuth, tamıtamına bir astrolojik değerlendirme yapılabilmesi için günümüzdeki güneş ve yıldız konumlarının dikkate alınması gerektiğini savunuyordu. Alman astrolog, ''Astrolojik yorumlarım için bugünkü yıldız sistemi içinde güneşin konumuna bakıyorum. Bu nedenle benim yorumlarım daha doğru'' diyordu.

2009'un başında aynı kadın aynı iddia ile yine gündemde ve her nedense yine medyatik. Pes dememek elde değil, ille de ünlü olacak ve daha çok para kazanacak, bunun yolu da, Hint Astrolojisi'nin, Batı Astrolojisi'nden daha geçerli olduğunu iddia etmekten geçiyor. Kendisi Hinduist ya...

Astroloji zaman zaman ve özellikle de medyanın canı sıkıldığında kullandığı bir hedefe kolayca dönüşebilmekte. Hemen her yeni yıl başında ortaya çıkan Alman Hinduist Astrolog Wachsmuth'un iddiaları da kafa karıştırmaktan öteye geçemiyor ve iddiaları yine aynı. Vedic ya da Hindu Astrolojisi, felsefi içeriğinde karmik veya Hinduist çizgide "Tenasüh" yani ruhun ölümden sonra yeniden doğması inancına (ki bu batılı anlamdaki reenkarnasyondan çok farklıdır) dayandığı için öncelikle farklıdır ve batı astrolojisinin matematiksel ve istatistiksel mantığının çok dışındadır ya da metodolojik düzeyde metafizik unsurlardan kaynaklanır. Bunları yazmıştım ama yine yazıyorum hem bu kadından bir türlü kurtulamıyoruz hem de bu haber benim yazdığım yerde duruyor...

Astrolojinin kökeni 5000 yıl öncelerinden gelir denmektedir ama bu kesin değildir, bu tarihleme çok daha farklı yaklaşımlar gerektirecek kadar belirsizlikler hatta yetersizlikler içermektedir. Yani Mezopotamya, Antik Mısır ve Yunan, İslam ve sonraki Orta Çağ batı astrolojisi ayrıntısal farklılıkları göz önüne almamak kaydıyla kökeni değil ama bir bütünün veya çok daha geniş bir bilgi sisteminin belki de sanatın izdüşümlerini oluştururlar. 15. Yüzyıl'dan sonra gelişen Avrupa astrolojisinin, Galile, Kopernik ve Kepler'in katkılarıyla güneş merkezli bir sisteme dönüştükten sonra farklılaştığı süreç anlamında kaydedilse de, güneş merkezli kozmolojik yaklaşımın milat öncesinde de varolduğu da unutulmamalıdır. Güneş merkezli sistem, elbette ki Güneş Sistemi'ndeki gezegenler için geçerlidir ama bu astrolojiyi bağlamaz çünkü kozmik objeler olan Güneş, Ay ve dünya hariç 8 gezegen birer simge ya da referans taşıdırlar. Söz konusu sembolizma, Wachsmuth'un Vedic (Hindu) astrolojisinde çok daha yoğun ve karmaşıktır hatta Orta Çağ Avrupa astrolojisini etkileyen Hindu/İslami kökenli Yeni Platonist ve Hermetik felsefe ve sembolizma, konuyu iyice farklı bir yoruma ve düzeye götürür. Kısacası anlatılmak istenen şey, veri bankaları oluşturmaya yönelik matematiksel ve istatistiksel astrolojinin, felsefi bir astrolojiyle karıştırılmamasıdır.

Astronomlar astroloji gerçek olsa bile, Koç Burcu'nda doğduklarını zannedenler aslında Kova'da doğmuşlardır ve herkes yanlış burcu okuyor demektedirler ama sorun bu değildir, sorun iletişim sorunudur çünkü Koç Burcu sözcüğü bir astronom için bir takım yıldızı ifade eder, bir astrolog için ise bu tanımlama çok farklıdır, Koç veya ötekiler dünyanın Güneş'in çevresinde çizdiği yörüngenin bir evresini yani bir mevsimi simgeler, sembolizmanın özünde yıldızlar değil, mevsimsel dönüşümler vardır." Bunları söyleyen ünlü Astrolog Steven Forrest haklıdır çünkü gerçekte astroloji fiziksel anlamda yıldızlarla ilgili değildir. Burçlar 4000 yıl öncelerinde bir yerden başlamak için rasgele konulmuş bilgiyi disipline edici veya yön gösteren yol tabelalarından başka birşey değildirler. Sonuçta her insan 12 burcu da özünde bulunduran kozmik bir eserdir ve bu nedenle astroloji önce bir sanat ya da kozmik bir veri bankasını yorumlama sanatıdır.

Gerçekte şu veya bu burçta doğmuş olmak önemli değildir, horoskobun gösterdikleri ve yapılan yorum önemlidir. Yapılan burç genellemeleri ise elbette gerekli ve geçerlidir aynen meteoroloji raporlarında bugün "Güney Ege yağışlı" demek gibidir ama Güney Ege'nin şu veya bu köyünde ille de yağış olmayacaktır. Güncel burç yorumlarında özellikle vurgulanması gereken "Bazı Koçlar için bugün iletişim sorunu olabilir" yaklaşımı işte bu nedenle elzemdir. Ve yetenekli iyi bir astroloğun genel burç yorumları bu doğrultuda geçerli ve yararlıdır.

Sonuçta söylemek gerekir ki, Alman Hinduist Astroloğun iddiaları kendini önemsetme ve sansasyon yaratma çabasından başka birşey değildir. Önemli olan takımyıldızlar değil, kişilerin yaptığı bölümlemedir. Yılancı takımyıldızını 13. burç olarak almak, ortalığı karıştırmaktan başka bir şey değil. İsterse 88 takım yıldız olsun hiçbir şey değişmez (Astronomi böyle diyor). Modern astrolojinin çözmesi gereken sorunlar çok daha başkadır; örneğin referansların arttırılması yani Güneş, Ay ve sekiz gezegen dışındaki asteroidlerin de kullanılması, onuncu bir gezegenin keşfedilmesinin sonuçları, yakın gelecekte Ay veya Mars'da ya da uzayda doğulduğunda nasıl bir astro kimliğin ortaya çıkacağı, ikiz doğanların astrolojik farklılıklarının tam anlamıyla açıklanabilmesi, çok sayıda istatistik veri toplanması ve astrologların kendi aralarında mahalle kavgası yapmaktan vazgeçmeleri ve medya ilişkilerini doğru kullanmaları gibi... Gelecek, bana göre gen bilimle astrolojinin evliliği olacaktır, o zaman ortaya çıkacak olan veri paketi eminim ki yeni bir isim altında, insanlığı bir kez daha aydınlanmaya belki de altın bir çağa taşıyacaktır. Geleceğin astrologları, bizim sağladığımız veriler ve tekniklerle daha görkemli sonuçlara ulaşacaktır...

Hürriyet

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Aha da Burcum değişmiş...

Dur bakalım yeni karakterim nasılmış öğreneyim :D

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Yaa benim 26 mart önceki takvime göre sanırım KOÇtum ben şimdi balık olmuşum hadi laynnnn... Ben balık malık olmam arkadaş...:laugh:

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Yine aynı ama olsun seviyorum burcumu :D

SmiLey

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
55
Yay idim akrep olmuşum. Biraz bakındım da akrep pek iyi bir burç değilmiş. :D

EropaKING

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
Haydaaa...Başak burcu 45 günü kapsamış bu ne yaaa..
Beni de Terazilikten etmiş..

Ya kızlarda çok seviyordu Terazi burcunu..Olmadı valla..
Ölene kadar Teraziyim..Ben anlamam :p

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Aha Burcum Değişmiş Harbiden

"Yay" Burcu Olmuşum :)

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
bugünden itibaren ikizler olmuşum :)

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
Terazi'ydik Başak olmuşuz yahu. :D

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Hiçbir aslan yengeç olmayı kabul etmez, benim gibi:p

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Benim eskisi benimle alakasızdı zaten ben anlamıştım bir terslik olduğunu şimdiki daha makul :D

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Haydaaa...Başak burcu 45 günü kapsamış bu ne yaaa..
Beni de Terazilikten etmiş..

Ya kızlarda çok seviyordu Terazi burcunu..Olmadı valla..
Ölene kadar Teraziyim..Ben anlamam :p
aynen ya bu ne böyle bende teraziydim yaaa

sdmh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Bende şiddetle ikizler olmayı reddediyorum :unsure:

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Zaten Balık burcuna bir türlü ısınamamıştım :D

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Oğlak'tım Yay Olmuşum

Oğlak Burcunun Benle Uzaktan Yakında Alakası Yoktu :) Bide yay'a Bakim ..

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Aslan gibi uçar yengeç gibi sokarım:D

clients

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
boğadan koçluga geçtik kurbanlık gibi hissediyorum kendimi.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
30 yıllık burcumu iki cümleye karşılık değişmem

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Başaktan aslana dönmüşüz, alışmak zor olacak :D :D

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
zaaaaaaaaaaaaa xD yay olmuşum :D

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yılanmı yok deve..:D

uma350

Müdavim
Reaksiyon puanı
70
Balıkım :D Hep derlerdı kopek balıgı gıbı adamsın dıye ınanmazdım demek dogruymus :D

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Başaktan aslana geçmişiz. Cimbomlu olduğumdan hep bu burçta olmak isterdim :D

LasTPioneeR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamamen uydurma.. Kova burcunun neredeyse tüm özelliklerini taşıyorum ama şimdi beni oğlak olarak gösteriyor. Eğer doğru çıkarsa burcumu soranlara kova görünümlü oğlak derim artık :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...