Laptop Soğutucular İşe Yarıyor mu ?

Bu konuyu okuyanlar

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Konuyu forumda aradım ama genelde soğutucu markaları için tavsiyeler falan var....
Genel olarak soruyorum. Bu aletler işe yarıyor mu? Performansta falan katkıları olur mu? Kullanan arkadaşlar yardımcı olsa çok memnun kalırım.... :cool:

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Performansa nasıl bir katkı bekliyorsun?

Bu tür soğutucular adı üstünde soğutucu...

Laptop'un fanının yetersiz kaldığı yerlerde takviye amaçlı kullanılıyor...

İşlemciyi çok zorlayan ve sürekli kullanan işler yapıyorsan

Video İşleme gibi, Uzun Saatler Oyun Oynama gibi...

O zaman işlemcinin aşırı ısınmasını önlemek için yardımcı olur...

Yoksa normal bir kullanımda zaten laptobun kendi fanı işlemciyi normal değerlerde tuttuğu için artı bir performans sana getirmez...

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Laptopu sert bir zeminde kullanmaya dikkat etmek lazım..

bu soğutucu olayına gelince 12 tl ye de soğutucu var 82 tl ye de var...ne farkları var anlamadım.ikisinde de fırıldak var dönüyor işte:)

internetten soğutucuları epey araştırdım fiyat aralıkları geelde 15-20 tl arasıydı.bunun rahatlığıyla gold a gittim arkadaşla uzun bir süre hangisini alsak acaba diye düşündük..en son beğendiğimi alıp kasaya gittim 75 tl deyince aynen geri döndüm:)

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Performansa nasıl bir katkı bekliyorsun?

Bu tür soğutucular adı üstünde soğutucu...

Laptop'un fanının yetersiz kaldığı yerlerde takviye amaçlı kullanılıyor...

İşlemciyi çok zorlayan ve sürekli kullanan işler yapıyorsan

Video İşleme gibi, Uzun Saatler Oyun Oynama gibi...

O zaman işlemcinin aşırı ısınmasını önlemek için yardımcı olur...

Yoksa normal bir kullanımda zaten laptobun kendi fanı işlemciyi normal değerlerde tuttuğu için artı bir performans sana getirmez...

katkıdan kastım ısınan parçalar soğuduğunda tam verim almama yarar mı... altta cevabı vermişsin tşkler.... bilgisayar kimi zaman 24 saat açık kalıyor... sıcak zamanlarda da çok ısındığı oluyor. sanırım almalıyım bi tane...

---------- Post added at 23:38 ---------- Previous post was at 23:36 ----------

Laptopu sert bir zeminde kullanmaya dikkat etmek lazım..

bu soğutucu olayına gelince 12 tl ye de soğutucu var 82 tl ye de var...ne farkları var anlamadım.ikisinde de fırıldak var dönüyor işte:)

internetten soğutucuları epey araştırdım fiyat aralıkları geelde 15-20 tl arasıydı.bunun rahatlığıyla gold a gittim arkadaşla uzun bir süre hangisini alsak acaba diye düşündük..en son beğendiğimi alıp kasaya gittim 75 tl deyince aynen geri döndüm:)

hoparlörlü ışıklı falan var.. çok sade olanlar da var... sanırım öncelik sessiz olanları bulmakta.... ucuzları çok ses yapıyormuş..

LaWa

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Ben orta halli bir şey aldım,yararı var ama öyle çok fazla değil.
Alüminyum tabanlı olanları diğerlerine göre çok daha iyi bilgin olsun.
Faydasını daha çok görürsün.
Laptopun tam oturacağı ve ısınan bölgeye soğuk havanın ulaşması önemli.

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
ben sogutucu kullanmıyorum laptopun fan çıkısını temiz tutarım tıkanmaz hiç bir zamanda ısınmaz

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben orta halli bir şey aldım,yararı var ama öyle çok fazla değil.
Alüminyum tabanlı olanları diğerlerine göre çok daha iyi bilgin olsun.
Faydasını daha çok görürsün.
Laptopun tam oturacağı ve ısınan bölgeye soğuk havanın ulaşması önemli.

zaten genelde alüminyum olanlar biraz daha pahalı. önerin için teşekkürler...

---------- Post added at 02:29 ---------- Previous post was at 02:28 ----------

ben sogutucu kullanmıyorum laptopun fan çıkısını temiz tutarım tıkanmaz hiç bir zamanda ısınmaz
ya ister istemez cihaz ısınıyor... fanlar ii ama ekstradan soğutmanın faydası olabilir die düşünüorum....

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
İşe yarıyor. Özellikle notebook soğutma sistemine uygun olan bir soğutucu, sistemin normalden bir derece bile yukarı çıkmasına izin vermiyor. Tabi bu urum Adana gibi sıcak şehirlerin yazı günlerinde pek işe yaramıyor. Fakat soğutucu olmazsa da bilgisayarlar garipleşiyor. Adana da Nisandan sonra soğutucunun USB sini takıyoruz ve Ekimin ortalarına kadar çıkmıyor :D

Ama İzmir de kışın daha hiç çalıştırmadım. Konunun asıl amacına değinecek olursak; özellikle HP nin bazı modelleri gibi aşırı ısınan bir sisteminiz varsa ve Adana gibi bir şehirde yaz mevsimindeyseniz, soğutucu hayat kurtarır :) Hatta özellikle oyunlarda bariz fark yaratır. :)

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İşe yarıyor. Özellikle notebook soğutma sistemine uygun olan bir soğutucu, sistemin normalden bir derece bile yukarı çıkmasına izin vermiyor. Tabi bu urum Adana gibi sıcak şehirlerin yazı günlerinde pek işe yaramıyor. Fakat soğutucu olmazsa da bilgisayarlar garipleşiyor. Adana da Nisandan sonra soğutucunun USB sini takıyoruz ve Ekimin ortalarına kadar çıkmıyor :D

Ama İzmir de kışın daha hiç çalıştırmadım. Konunun asıl amacına değinecek olursak; özellikle HP nin bazı modelleri gibi aşırı ısınan bir sisteminiz varsa ve Adana gibi bir şehirde yaz mevsimindeyseniz, soğutucu hayat kurtarır :) Hatta özellikle oyunlarda bariz fark yaratır. :)

crysiste grafiklerin yoğunlaştığı bazı yerlerde kasmaya başlıor. ayrıca sürekli download yapıyorum bundan dolayı bilgisyar sürekli açık denebilir... en iyisi en kısa zamanda bir soğutucu edinip test etmek :))

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Benim arkadaşımda Lenovo nun ortalama özelliklerde bir notebook u var. Soğutucusuz Heroes of Newerth oyununu oynayamıyor. Soğutucuyu çalıştırır çalıştırmaz, bir kaç saniye içinde grafiklerde ve işlemcide bariz rahatlama oluyor. Notebook fanının nerede olduğuna bakarak, buna uygun soğutucu alabilirsin.

Ben bunu kullanıyorum. Teknosa dan 30 TL ye aldım. Bir çok rengi de mevcut. Çok sessiz ve gerçekten beklediğimden fazla verim aldım. Fan sadece ortada ve yukarı üfleyecekmiş gibi duruyor. fakat bilgisayarı üstüne koyduğum zaman tüm kenarlarından hava çıkışı oluyor. Benim bilgisayarın alt tarafında belirli bir yerde fan hava girişi yok. Sadece belirli yerlerde ızgaralar var ve "acaba bunlara denk gelir mi" diye düşünmüştüm. Bu soğutucu sadece işlemciyi değil HDD ve RAM lere de hava gönderiyor. Havayı altında yayıyor bilgisayarın.

Vatan bilgisayardaki fiyatı.

29484_buyuk.jpg

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
vatan piyasaya göre biraz pahalı satıyor gibi geldi... ve aradığım ilk özellik sessiz çalışması... geceleri fena yapar yoksa...

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
vatan piyasaya göre biraz pahalı satıyor gibi geldi... ve aradığım ilk özellik sessiz çalışması... geceleri fena yapar yoksa...

Elbet çok az bir sesi var, ama dikkat ettim bende almadan sessizlik konusuna da belirli bir süre sonunda bu 6 ay gibi kısa sürede belirli bir ses oluşuyor. İstediğiniz kadar pahalı alsanızda. Arkadaşım 65 TL ye bir model aldı gerçekten üst düzey özellikleri falan var. Ama şu an benimki ile aynı ses seviyesinde çalışıyor.

Aklıma yeni gelen, bir çok soğutucu yorgan gibi yumuşak ve hava sirkülasyonunu engelleyen yüzeylerde sorun çıkartırlar. Çünkü çalışma mantıkları havayı alttan yukarı vermektir. Bu soğutucu da böyle bir sorun yok zira, ekranın hemen arkasından yukarıdan da alıyor bizzat denedim ve şu anda da deniyorum :D

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:D:D:D muhtemelen... bi fırıldak dönüyor elbet ses çıkaracak. Laptopun kendi fanı bile tamamen sessiz deil ki :)) gece yarısı evde vantilatör sesi duymanın alemi de yok :D:D

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Sırf fan sesinden bıktığım için notebook aldım. :D

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Geceleri sadece internete giriyorsanız Tablet Bilgisayar ile fan sesine çözüm bulursunuz... :)

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
11 TL'lik denedim çok az fark etti ama 40 TL'lik de denediğimde fark belli oluyor.

DarkLady

Müdavim
Reaksiyon puanı
12

hp 6550 b için de geçerli mi??

erenberk

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
100
Kaliteli olanlarda fark belli oluyor. Eğer çabuk ısınıyorsa ve yeterli performansı gösteremiyorsa kullanman öneririm.

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Geceleri sadece internete giriyorsanız Tablet Bilgisayar ile fan sesine çözüm bulursunuz... :)
tablet pc teknolojisini almak için biraz erken diye düşünoyurm...

---------- Post added at 00:38 ---------- Previous post was at 00:37 ----------

11 TL'lik denedim çok az fark etti ama 40 TL'lik de denediğimde fark belli oluyor.

önerin için teşekkürler... sanırım almak en iyisi çünkü ciddi anlamda ısınıyor bilgisayarlar...

---------- Post added at 00:39 ---------- Previous post was at 00:38 ----------

Kaliteli olanlarda fark belli oluyor. Eğer çabuk ısınıyorsa ve yeterli performansı gösteremiyorsa kullanman öneririm.

önerin için teşekkürler....

dauutt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
konuya bakıp merak eden arkadaşları için söylüyorum... bi soğutucu aldım... gayet de işe yaradı... birkaç saaat kullanımdan sonraki performans farkını görebiliroum (özellikle crysis, call of duty falan oynarken :) )...

mcaner23

Asistan
Reaksiyon puanı
2
konuya bakıp merak eden arkadaşları için söylüyorum... bi soğutucu aldım... gayet de işe yaradı... birkaç saaat kullanımdan sonraki performans farkını görebiliroum (özellikle crysis, call of duty falan oynarken :) )...

Keşke soğutucunun ne olduğunu da yazsaydın dostum :) bende cod 4 oynuyorum eskiden 250 fps alabilirken şimdi laptop kapanmasın diye 60 fps yapıyorum nereden nereye :D

Strake

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
evet bilgisaray ısındığı zaman soğutucu çok işe yarıyor zaten yaramasaydı soğutucu diye birşey olmazdı genel olarak soğutucu faydalıdır :)

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
zalman ı tek gecerım sogutmada.

busterr18

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zalman çok iyi soğutucu konusunda. NC3000 modeli var bende laptop ısınmaktan oyun oynayamıyordum hatta hd filmlerde bile ısınıp donmalar yaşıyodum ama bunu aldıktan sonra ısınma sorunum kalktı yani, aşırıda sessiz ve buz gibi hiçbişekilde duymuyorum sesini tavsiye ederim :)

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
laptop ile sağlam oyunlar oynuyorsanız olmazsa olmazdır soğutucu:) yoksa ısınıp kendini resetlemesi muhtemel.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:cool:pc nin ısınmaması demek kasma yapmaması demek glow-worm glw 087 kullanıyorum büyük tek fan . şimdilik bir sorun yok :)

fatih09

Asistan
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar bu soğutucuların kenarında usb yerleri filan oluyo orları ne işe yariyor

hamza5806

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
Performansla alakasi yok kullanmazsan sicaktan dolayi pc kapanabilir hatta ekran karti ram felan yanabilir bunun icin bence sart hatta ben isinma hic olmasin diye ayriyeten klavye kullaniyorum