İnternette İnsanları İslam'dan Nasıl Soğutuyorlar bir Bakın!( Maide 38 )

Bu konuyu okuyanlar

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
İnternette birisi(Verilen linklere tıkladığınızda Sol tarafta ismini görüceksiniz!),
Önce "Yeni Kuran'a Başladım" diyerek gönülleri alıyor
Sonra "İslamı el altından Kötülüyor"

Bir çok Siteye bikere giriş yapmış hepsine bu Konuyu açmış!(Alttaki alıntı o kişinin açtığı konudur,Ordaki bir yanlışlıktan bahsedeceğim için,Lütfen devamınıda okuyun.)
:

MAİDE 38- Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'dan bir ceza olarak eller

merhabalar,
ben yeni Kuran'ı okumaya başladım ve böyle bir ayete denk geldim,ben biliyorum Allah çok bağışlayıcıdır,ama bir türlü bu ayete aklımı erdiremiyorum,hırsızlık yapmak evet çok kötü ama bu işin bir tövbe kapısı yok mu?
yani insan bazen hataya düşebilir ama aklıyla sonradan doğru yolu bulabilir,yani şimdi düşünüyorum eğer bu uygulansa,
mesala evimizde hatta birçok şirkette kullanılan windows yazılımımız kaçak ve sahte yani hırsızlık,biz yapsaydık bu yazılımı,başkalarının böyle izinsizce kullanmasını ister miydik?demek ki neredeyse tüm windows kullananların elleri kesilecek,??? ayrıca yukarıda flashı gördüm aklıma geldi,yani ben şimdi kaçak olmasa bile windows kullanmamam gerekir??
sonuçta bu para ABD ye gidiyor malesef.
bu iki konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Allah razı olsun....

maide suresi
38- Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'dan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah daima üstündür, hikmet sahibidir.
İşte Konu'yu açtığı Sitelerden bazıları
(Tıklayarak Konuları görebilirsiniz)

1. İslami Portal
2. Forum İslamiyet = Edit: Attığım bir e-posta ile burdakini sildirdim
3. İslamiyet.gen.tr

Bunlar Sadece Google'da aratırken ilk sayfasında çıkanlar(Kaynak:Google'a "Maide 38" yazıp ilk sayfada çıkanlara bakın!)

------------------------------------------------------------------------

Bu kişi Ayeti Tam olarak vermemiş, Konuları incelerseniz,Duygu Sömürüsü yaptığını görüceksiniz ve Cevabıda biyerde almasına rağmen!!

maide suresi
38- Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık Allah'dan bir ceza olarak ellerini kesin. Allah daima üstündür, hikmet sahibidir.

Doğrusu bu;
Maide 38. Ayet
Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.

Sözlük:
İbret = Caydırmak için söylenir.

Bu ayetle ilgili:
Hırsızın elinin kesilmesi cezası İslamın toplum olarak yaşandığı islam toplumunda devlet tarafından uygulanan bir cezadır. Yoksa ferden uygulanan bir ceza değildir. Devletin uygulamadığı bir yerde fertler uygulayamaz. Zaten ceza dediğimiz zaman ancak devlet otoritesi ile uygulanan yaptırımlar akla gelir. Bununla birlikte bu ceza uygulamadan çok psikolojik olarak yüksek bir caydırıcılık özelliğine sahiptir. Bir kişinin eli kesilse binlerce kişi bu fiilden vazgeçecektir.

Bu ceza her hırsızlığı kapsamamaktadır belli bir miktarın üstünde yapılan hırsızlıklar için verilen bir cezadır. Bundan başka onlarca şart taşımaktadır ki bir hırsıza bu cezanın uygulanması için gerçekten bunun "hır" ı bozulmuş bir hırsız olması gerekir.

Zaruri ihtiyacını karşılamak için çalana ceza verilmez ve kıtlık zamanında bu ceza uygulanmaz. Hz Ömer kıtlık yıllarında bu cezayı uygulamamıştır. Nitekim önce insanları hırsızlığa iten etkenler ortadan kaldırılıp daha sonra bu ceza uygulanabilir. Yoksa şimdiki ortamda bu ceza uygulanırsa insanlara zulüm yapılmış olur. Savaş ayetlerinde olduğu gibi savaş olmadan uygulama yapılamaz.

Osmanlı devletinde yaklaşık altıyüz sene boyunca ancak bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar insanın eli kesildiği bunun sayesinde de binlerce insanın bu fiilden vazgeçmiş olduğu ifade edilmektedir. Zaten el kesilme cezasının şartlarına bakıldığında neden bu kadar az kişinin eli kesildiği anlaşılmaktadır.

Bu cezanın gerektirdiği şartları daha çok günümüzde hortumcu denilen ve tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını ve kanını emen hırsızların taşıdığı ortada olan bir gerçektir. Hırsızların çoğu bu işi meslek halinde yapmaktadır. Hatta hırsızlık yaparken insanları öldürebilmektedirler. Hırsız, "nasıl olsa iki üç ay yatar bedava ekmek yerim sonra çıkıp devam ederim" düşüncesiyle korkusuzca yaptığı işe devam etmektedir. Hırsızlıkların azalmadan devam etmesi verilen cezanın ne kadar yaptırımı olduğunu göstermektedir. Kısacası;

"Hır"sız, kapkaççı ve hortumcu olmayan bir kişinin bu cezadan korkacak bir şeyi yoktur. Çünkü bu ceza onlar için öngörülmüştür.

-------------------------------------------

Benim İsteğim, Eğer İslam'dan soğuyorsanız bilin ki, Bi yerde kandırılmışsınızdır veya Anlayamamışsınızdır veya Anlamak istememişsinizdir çünkü Kibir lenmişsinizdir!

Sözlük:
Kibirli = Kendini beğenmiş, Kendini üstün gören

Eğer kendini zekâ'ca üstün görüyorsan Kendine deki; Daha Evren'in Nasıl var olduğunu anlayamıyorum

Bilim derki;
Evren büyük bir Patlamadan sonra meydana gelmiştir, Çünkü evrende Radyasyon kalıntıları vardır!(Bing beng teorisi)
yine derki;
Evren genişlemektedir çünkü Gezegenlerin arası açılmaktadır!

Kur'anı Kerim derki;
O Allah gökleri ve yeri yoktan var edendir. (Enam Suresi, 101)
O inkar edenler görmüyorlar mı ki başlangıçta göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)
Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)

Ve Mantıksal olarak, Bişeyin Yoktan Var olması İmkansızdır,Onu Var eden bile, Yoktan Var olamaz(Yani Yaratan bile!)

Ama bu sadece bizim zekâ mıza göre böyledir, Eğer bunun cevabını bulamassan Kendini üstün görme ve bidaha düşün!

Kendini En iyi kendin bilirsin, Kendini kandırma! Bu kadar Korkak olma!

İyi günler :)

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
bilgi için teşekkür ederim.güzel konu açmışsın...
gerçi müslümanlar soğumaz ama müslüman olmaya niyetli insanlar bunu okursa soğumaları olası.bunu burda paylaşmana teşekkür ederim tekrar ...

JuLiuSiuS

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Kibir en sevdiğim günahtır...Şeytan'ın Avukatı'nda da söylüyordu hatırlarsanız

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
hayırlı sabahlar arkadaşlar.
acı gerçek arkadaşımıza buradan bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığı için teşekkür ediyorum.
bu konu ile ilgili tereddütleri veya farklı düşünceleri olan arkadaşlar varsa konunun daha da aydınlatılmasını sağlayabiliriz.
Gerçi yukarıda arkadaşımız yeteri kadar açıklama yapmış.

Saygılarımla

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
teşekkür ederiz acı gerçek çok güzel acıklamada bulunmuşsun...

Erthon

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Eline sağlık kardeşim gayet iyi açıklamışsın.

RaMSeN

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İnsanı yaratan Allah yaptıkları kötü şeyler karşısında verilecek cezayı belirlemiş ama uygulayan kim. Hırsızlık yapanın ellerini ibret olsun diye kes bakayım hırsızlık oranı düşüyor mu düşmüyor mu?

Bunları yapsan şeriatçı, gerici, yobaz olursun!

Gavurdan al kanunu aynısını sen uygula. Toplumun haline bak. Edepsizlik, hırsızlık, tecavüz, uyuşturucu ne ararsan var. Çünkü caydırıcı ceza yok!

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
RaMSeN dedi ki:
Gavurdan al kanunu aynısını sen uygula. Toplumun haline bak. Edepsizlik, hırsızlık, tecavüz, uyuşturucu ne ararsan var. Çünkü caydırıcı ceza yok!
Hangisinden aldığına bağlı, ABD'de çoğu eyalette uygulanan ceza sistemi bizimkinden kat ve kat ağır.Ama bizim ülkemizde kanunlar devamlı revize edilmediği için, para cezaları komik kalıyor.Diğer cezalara gelince, bir avrupalıyla, Türk'ü aynı ceza yasalarına sabit tutarsan dediklerin oluyor.

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
RaMSeN dedi ki:
İnsanı yaratan Allah yaptıkları kötü şeyler karşısında verilecek cezayı belirlemiş ama uygulayan kim. Hırsızlık yapanın ellerini ibret olsun diye kes bakayım hırsızlık oranı düşüyor mu düşmüyor mu?

Bunları yapsan şeriatçı, gerici, yobaz olursun!

Çok doğru..

red-bird

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
8
Ellerine sağlık acı_gerçek ^^

tempex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben hala anlayamadım

el kesmek ne olursa olsun çok vahşice geliyor

adamı atarsın 30 sene hapse olur biter

ama el kesmeyi hala aklım almıyor ne olursa olsun o da bir insan

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
@tempex arkadaşım, eğer zaten dediğin gibi devam edersek şuan bile cezaevleri,hapishaneler yetmezken ileride devletler okul,hastane yerine hapishane yapmaya başlarlar artık.

İkincisi; İnsanlar artık adam öldürmek gibi büyük suçlara bile şöyle bakıyorlar:
Ben hıncımı, kinimi alayımda , namusumu kurtayım da veya hedefime ulaşayım da varsın 30 yıl yatarım. Nasıl olsa ekmek elden su gölden..Nasıl olsa düşmanımı yok ettim...vb...şeklinde düşünenler bile var.

Bir diğer husus da, insanların suç işlemekten korkmadıklarını, "Çok küçük sorunlardan büyük kavgalara ve hatta adam öldürmelere kadar giden olaylardan" rahatlıkla görebiliriz.Tabi burada insanlık, ahlak ve toplum kuralları gibi temelde yatan sebepler olsa da, en azından son engel olarak suç işlemekten korkutan bir yaptırımın olmaması çok büyük bir eksikliktir.

Sence bu cezalar caydırıcı olsaydı, basit sebeplerden çıkan suçların çıkması veya suç oranlarının bu kadar artarması mümkün olur muydu?

Saygılar

Carnage

Prime Сasual Dating - Actual Girls
Reaksiyon puanı
4
Ülkemizde caydırıcı cezalar olmadığı bir gerçek. Kanunlarımız suç işlemeyi teşvik ediyor. Tucker'ın dediği gibi "Suçluları yaratan yasalarımız onları cezalandıran yasalarımızdan ne kadar çok".
Yalnız el kesme ile ilgili bir yerde bir şey okudum.Ayetin çevirisi yapıldığında elin tamamını kesmek,elin bir kısmını kesmek,elin bir kısmını çizerek işaretlemek gibi 3 farklı manaya geliyormuş. Bir de bu açıdan değerlendirmek lazım.

vestanbul

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
1
Ben hala anlayamadım
el kesmek ne olursa olsun çok vahşice geliyor
adamı atarsın 30 sene hapse olur biter
ama el kesmeyi hala aklım almıyor ne olursa olsun o da bir insan

seni yadırgadığımı asla düşünme.

ama şöyle düşün, 3-5 çocuğun baklava çaldığı için 6 yıl yatması mı insanîdir?
yoksa ibreti alem olsun diye, bir suçlunun elinin kesilmesi mi?

o insan ömrü boyu öyle dolaşınca, insanları o günahtan caydırır. başta kendini.

bir insanın, hırsızlıktan elini kesmezsen, yarın bankaya atar bi hortum, 60 milyon insana ait 50 Milyar $ı çalar, üstüne de mışıl mışıl yatar.

Hem elinin kesilmesi ile, ahiretteki cezadan kurtulur inşallah. Olaya tek boyutlu bakmamak lazım...

ATmaCA53

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
seni yadırgadığımı asla düşünme.

ama şöyle düşün, 3-5 çocuğun baklava çaldığı için 6 yıl yatması mı insanîdir?
yoksa ibreti alem olsun diye, bir suçlunun elinin kesilmesi mi?

o insan ömrü boyu öyle dolaşınca, insanları o günahtan caydırır. başta kendini.

bir insanın, hırsızlıktan elini kesmezsen, yarın bankaya atar bi hortum, 60 milyon insana ait 50 Milyar $ı çalar, üstüne de mışıl mışıl yatar.

Hem elinin kesilmesi ile, ahiretteki cezadan kurtulur inşallah. Olaya tek boyutlu bakmamak lazım...
şöylede bir şey diyebiliriz 3-5 çocuğun aç kalması nedeniyle tatlı veya başka birşey çalmış olabilir veya zor durumda kaldığı için ailesinin ameliyat parası için soygun yapmış olabilir bunlar hep afedilir bir durum, peki afedilemiyen şey nedir hırsızlığı bir meslek haline getirmiş, bir mayalığı meslek haline getirmiş, adam öldürmeyi bir meslek haline getirmiş olanlara bu cezayi işlem el kesme uygulanmalıdır bence, kuranda açık bundan bahsediyor emek edinmiş bu hırsızlara böyle ceza lazım.