Bu "Truva Atı"na Dikkat!

Bu konuyu okuyanlar

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
Bu "Truva Atı"na Dikkat!

Kasım ayında bilgisayar sistemlerini tehdit eden yeni bir truva atı ortaya çıktı.

8b6da016-b626-4c9a-8947-52fa93965bc6-444x333.jpg

Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET’in hazırladığı bilgisayarlara yönelik tehdit raporuna göre, kasım ayında dünyada en çok karşılaşılan tehditlere yeni bir truva atı dahil oldu.

ESET’ten yapılan açıklamada, "JS/Exploit" olarak tanımlanan ve başka zararlı yazılımlar ile birlikte gelen bu truva atının, bazı sistemlerdeki açıkları kullanarak sızdığı ve bulaştığı sistemde kodların uzaktan çalıştırılabilmesini sağladığı belirtildi.

Açıklamada, istismarcı denilen bu zararlı yazılımın, bilgisayar tehditleri listesine dünyada 7. sıradan, Türkiye’de ise 5. sıradan girdiği kaydedildi.

ESET uzmanları da açıklamada, istismarcı virüslere karşı sistem yamalarının indirilmesini ve işletim sistemlerine yönelik güncellemelerin ihmal edilmemesini önerirken, güncel bir antivirüs yazılımının bu tür risklere karşı uyarıda bulunacağına da dikkati çekti.

Verilen bilgiye göre, dünyadaki tehdit listesine bakıldığında, çıkarılabilir USB’lerden gelen virüsleri tanımlayan INF/Autorun önde gidiyor.

Bu tehdidi ise Win32/Conficker solucanı takip ediyor. Türkiye’de ise USB’den gelen tehditlerin ardından kullanıcı bilgilerini çalmaya odaklanan "Win32/Agent" adlı truva atı en yüksek tehlike sıralamasında ikinci sırada bulunuyor.

kowalskii

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Bende hiç rastlamadım. Trend Micro IS belli aralıklarla bana engellediği zararlı yazılımların raporunu gösteriyor. Aralarında her bir şey mevcut. Ama bilgisayar kullanımım da bir sorun yok :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende çıktı bilgisayara format mı atayım yardım...