Visual Basic .NET

Bu konuyu okuyanlar

Eyupoqlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar;
Arkadaşlar cümleten hayırlı geceler.Kendim programlama okuyorum,fakat pek fazla bişey bilmem.Sebebini sorarsanız karışık ve çok uzun.Program yazmayı çok fazla istiyorum fakat yazamadığımı görünce kendime çok kızıyorum :( Sıfırdan başlamak istiyorum herşeye.Çok hevesliyim ve yaparımda.Sizlerden tek istediğim kendiniz benim yerimde olsaydınız nasıl bir plan oluştururdunuz?Hangi yolları izlerdiniz?Ne yapmalıyım kısacası.Kendimi bu işe verip başımı kaldırmicak neler yapabilirim?

:clover:

hakan_uu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sıfırdan başlayacaksan C# ile başlamanı tavsiye edebilirim.Yapamadığında kendine kızmamalısın çünkü bende kendime kızardım :) zamanla herşey oluyor merak etme.Ama tabiki çok çalışmak lazım.Sana Sefer Algan'ın c# 4.0 kitabını tavsiye ederim.En baştan başlıyor anlatmaya ve ileri düzeye kadar çıkıyor konular.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Sıfırdan başlayacaksan bende c# ile başlamanı tavsiye ederim.

C# vb.net fark etmez aşağıdaki yazdıklarımı yaparsan sırayla program yazmaya başlayabilirsin.

Öncelikle Visual Studio' yu iyi tanı, toolbox larda nerde, ne işe yararlar...
Değişken ve veri türlerini öğren. (string kullaniciadi gibi)
if ve switch-case yapısını öğren
Dizi değişkenleri öğren (array)
döngüleri öğren (for-while-foreach-dowhile)
methodları öğren

yukarıda yazdıklarımı iyice öğrendikten sonra ado.net yani veritabanı olayına geçebilirsin. Veritabanını iyice kavradıktan sonra ufaktan program yazmaya başlayabilirsin. Zamanla kendini geliştirirsin, birden profesyonel olmayı bekleme :) Yeri gelir 1-2 yılını alabilir. Ancak bir programlama diline hakim olduktan sonra diğer dilleri öğrenmek 2-3 hafta alıyor en fazla.

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
bırak bu maykrosoftun para tuzaklarını open-source alanına gel. masaüstü programlama için qt, web programlama için php kullan.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
bırak bu maykrosoftun para tuzaklarını open-source alanına gel. masaüstü programlama için qt, web programlama için php kullan.

Türkiye' de yazılım firmasında çalışmayı planlıyorsa, iş aradığında karşısına fazlasıyla firma çıkabilsin istiyorsa Microsoft ürünlerini tercih etmek zorunda.

Hem asp.net hemde php bilen biri olarak söylüyorum. Php ile sadece freelance olarak çalışabiliyorum.

DarkDance

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kodlab'ın güzel kitapları var programlama konusunda yardımcı olabilecek güzel anlatılmış onlardan çalışırsan kendine bir çalışma saati oluşturursan zamanla zaten bakmışsın öğremişsin ve ilerlemiş olursun.

Eyupoqlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim arkadaşlar.Üşenmeyip yardımcı olan herkesten Allah razı olsun

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Open-source yazılım ile nasıl para kazanabiliyorsun?
Açık kaynak araçlar kullanıp sonrasında kapalı kaynak kod üretip onu satıyor olabilir :)

Eğer hiç bilmiyorsan Visual Basic.Net başlangıç amaçlı biçilmiş kaftan. Her şey çok kolay. Noktalı virgül derdin yok mesela :D

İnternette bol miktarda .Net ile uygulama geliştirmeyle alakalı kaynak bulabilirsin.

Bir avantajında eğer .Net üzerine uygulama geliştiriyorsan masaüstü web ayrımı yapmadan her ortama uygulama geliştirebilir yazdığın algoritmaları diğer ortamlarda da kolaylıkla kullanabilirsin.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Açık kaynak araçlar kullanıp sonrasında kapalı kaynak kod üretip onu satıyor olabilir :)

Eğer hiç bilmiyorsan Visual Basic.Net başlangıç amaçlı biçilmiş kaftan. Her şey çok kolay. Noktalı virgül derdin yok mesela :D

İnternette bol miktarda .Net ile uygulama geliştirmeyle alakalı kaynak bulabilirsin.

Bir avantajında eğer .Net üzerine uygulama geliştiriyorsan masaüstü web ayrımı yapmadan her ortama uygulama geliştirebilir yazdığın algoritmaları diğer ortamlarda da kolaylıkla kullanabilirsin.

Ben zaten yazılımcıyım.Bunu sorma nedenim arkadaşın "para tuzağı" kavramını sorgulamaktı.Open-source'da ne yapıyor da para tuzağına düşmeden para kazanabiliyor onu merak ettim

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
open source yazarak değil, open souce yazılımları kullanarak para kazanabilirsin demek istedim. Editör olarak netbeans, emacs vb. dil olarak php, java, qt kullanabilirsin. bunlardan herhangi birini iyi biliyorsan iş konusunda sıkıntı yaşamazsın.

türkiyede .net platformunda daha çok iş olduğu doğru hatta fark %50 civarında ancak php konusundaki iş imkanı yeterli sayıda. hatta kalifiye eleman açığı var diyebilirim.

ama nihayetinde bu ekmek parası davasıdır. seçim şansınız olduğunda php'yi seçmeniz taraftarıyım ancak bazen open source dünyasının yetişemediği konular oluyor o alanlarda da diretmenin anlamı yok. (bkz: oracle)