Milli Piyango'da büyük ikramiyenin sahipleri niye ortaya çıkmıyor?

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Milli Piyango'da büyük ikramiyenin sahipleri niye ortaya çıkmıyor?

Yılbaşı büyük ikramiyesini kazanan talihlilerden ikisi hala ortada yok. Her birinin günlük faiz kaybının bile büyük paralara karşılık gelmesi akıllarda soru işaretleri yaratıyor.
Bu belirsizlik ortamında Star Haber'in Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş, POSTA Gazetesi'ndeki köşesinde dün bir iddia ortaya attı. İddiaya göre Milli Piyango'da büyük ikramiyeyi kazananlardan biri imam hatipli ve ikramiyeyi çevre baskısı nedeniyle alamıyor. İşte Erdoğan Aktaş'ın çok konuşulacak yazısı...

Bir imam hatip öğrencisinin piyango korkusu
Anlatacağım olay, son yıllarda, bir gazeteci olarak karşılaştığım en çarpıcı öykü. Fakat şunu da belirtmem gerekir ki olayın kahramanı ile bir kez temas kurabildik, ardından bir daha kendisine ulaşamadık. Çünkü çok ciddi korkuları vardı. “Büyük ikramiye kazanan biri nasıl korku yaşar?'' demeyin. Sırf bu yüzden, olayda adı geçen kişinin adını ve yaşadığı şehri söylemeyeceğim.
Yeni yılın ilk günleri. Star TV Haber Merkezi olarak, biz de Milli Piyango’dan büyük ikramiye kazanan talihlilerin peşindeyiz. Şans eseri, dört talihliden biriyle temas kurduk. Gencecik bir çocuk. İkramiyenin kendisine çıktığını, ancak bir türlü alamadığın söylüyor. Çünkü o bir imam hatip lisesi öğrencisi ve piyango onun için kumar.
Talihli genç, piyango aldığını bile kimseye söylememiş. Çünkü piyango almak ona anlatıldığına göre günah. Zaten okuduğu imam hatip lisesindeki arkadaşlarına bile söylememiş piyango aldığını. Karşılaşacağı eleştirilerden çekinip, biletini kimseye göstermemiş.
Yeni yılın ilk günü de, gazeteyi açmış ve kazanan numaraları incelemeye başlamış. Numaraları kontrol edince, gözlerine inanamamış. Büyük ikramiyeyi kazandığından emin olunca, önce sevinmiş, sonra üzerine karabasan çökmüş. “Ben günah işledim, bu ikramiyeyi alamam'' diye kara kara düşünmüş.
Çünkü genç talihlinin, ailesi de son derece muhafazakar olduğu için, bu bilgiyi onlarla da paylaşamamış. Babasının günah olan bir şey yaptığı, piyango bileti aldığı, bir başka deyişle kumar oynadığı için kendisine kızacağından emin, “Ben şimdi ne yapacağım?'' diye düşünmeye başlamış.
Bu olay başlı başına bir Türkiye gerçeği.
Her şeyden önce, ortada çok önemli bir mahalle baskısı örneği var. Muhafazakar olan bir çevrede büyümüş, kendisi de aynı anlayışa sahip genç bir çocuk. Okuduğu imam hatip lisesi başta olmak üzere hep muhafazakar ortamlarda bulunmuş. Doğal olarak, derdini kimseye anlatamıyor.
Konuştuğumuz kişinin, her şeyi bir hayal ürünü olarak bize anlattığını düşünüp, bu zamana kadar bekledim. Ancak hala büyük ikramiye kazandığı halde Milli Piyango İdaresi’ne gitmeyen, kazandığı milyonları almayan biri olduğu için, anlattığının doğru olduğuna inanıyorum.
Öte yandan talihli genç, 18 yaşından küçük olduğu için, ikramiyeyi kendi başına alması mümkün değil. Bunu ailesine de söyleyemediği için, kandırılmasından kuşku duyuyorum. Hatta başına bir şey gelmesinden.
Kolay değil, ortadaki para 6 milyon 250 bin YTL. Eski anlatımla, 6 trilyon, 250 milyar lira.

KAYNAK

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Yazar başka yerden dem vuruyor ya neyse yazmayayım :mad:

arifumit

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu şimdi gazetecilik mi oluyor? Yazdığının doğru olması için bir küçük sebep bile gösteremiyor sadece tahminsel gerçeklerden dem vuruyor. Aslında arkadaşında söylemek istediği gibi yazarın amacı başka maalesef. Hadi bir kişi bu sebeplerden dolayı almadı ya diğeri neden almadı peki onun için bir teori üretemedi mi henüz yazar!!!

hakan.daburda

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Haber dedi ki:
Bu olay başlı başına bir Türkiye gerçeği.
Bence bu olay başlı başına bir yalan, Zaten anlatılan Mantıklıda değil
Konu geliyor geliyor, İmamhatip'e Başörtüsüne geliyor, İslam'a geliyor, Hep aynı hikaye!
Ne güzel diyor İsmail Türüt:
Millet böyle dolmayı Yutmaz! :)