Yakıt ekonomisi için 10 altın kural !!

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Otomobil kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri de akaryakıt fiyatları. Artık daha az yakıt tüketerek paranız cebinizde kalacak. Araç sahipleri için pahalı benzine karşı yapılacak 10 pratik tasarruf önerileri;

Daha az yakıt tüketimi, ilk olarak araç bakımlarının düzenli yapılmasıyla başlıyor. Bunun için motor ve lastik bakımları öne çıkıyor. Kirli bujilerin değiştirilmesi yüzde 5 tasarruf sağlıyor. Lastik havalarının kontrolü, verimi yüzde 3 artırıyor. Gereksiz bagajın maliyeti yüzde 5 daha fazla yakıt tüketmek.

En önemli yakıt tasarrufu ise aracın hızıyla sağlanıyor. İngiliz Ulaştırma Bakanlığı çalışmasına göre saatte 100 km hızla giden bir araç, 80 km hızla giden araca göre yüzde 30 daha fazla yakıt harcıyor. Klimanın çalıştırılması, yakıt tüketimini yüzde 8 artırıyor. Uygun motor yağı kullanımı ve temiz yakıt, özellikle filo araçlarına ve kurumlara ciddi tasarruf sağlıyor.

http://www.ekotrent.com/haber/20101104/Yakit-ekonomisi-icin-10-altin-kural.php

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Yüksek hızda camların açık olması yakıt tüketimini arttırıyormuş. Az önce öğrendim. Klimayı açmak camları açmaktan daha tasarrufluymuş yani :D
Yazın sıcağında klima yerine camları açarak serinlenebileceğini iddia edenlere sonunda bilimsel yollarla baskı yapabileceğim nihahahaha :devil2:

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Ben sadece kendi camımın açık olmasına izin veriyorum, o yüzden sadece "cam" açık kalıyor.
Bu yakıt ekonomisini etkilemez değil mi? :D

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Gaza basmamak lazım bence o zaman tasarruf ederiz :D

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
İyide 80KM/h ilede gidilmez ki ! :D :p

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
Buji meme yapan birşeydir :D

Edirneli

Profesör
Reaksiyon puanı
15
klima,lastiklerin havası vs bunlar en büyük etken

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Camları açmak aracın aerodinamiğini etkileyen bir eylemdir. Direnç oluşturur. O direnci yenmek için taşıtın daha fazla güce ihtiyacı vardır. Bu da daha fazla yakıt harcamak anlamına gelir. :)

Lastiklerin havası da evet etkendir. Lastiklerin havası ne fazla ne de az olmalıdır. Az olursa yola temas eden yüzey artacaktır.Bu da sürtünme direncini arttıracaktır. Bu kez de daha fazla güce , dolayısıyle de daha fazla yakıta ihtiyacımız olacaktır. Peki hava fazla olursa; bu kez de sürtünem yüzeyi istenilenden daha az olacağından , aracın yola tutunması zayıflayacaktır, sürüş kararlılığı ve frenlemede olumsuz etkileri olabilir.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Camların açık olmasını bizzat denemiş biri olarak söylüyorum kesinlikle gözle görülür bir fark oluyor Ankara Elazığ arasını (800 km) cam açmadan 2009 yılında clio ile 75 liraya gittim dönüşte cam açtık biraz 100 tl mazot yedi

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Valla ben yakmasindan sikayet etmiyorum yaksin yakabildigi kadar benim arac ama suna katilirim bakimlarina dikkat etmek lazim ne olursa olsun...

elmalisoda

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Camların açık olmasını bizzat denemiş biri olarak söylüyorum kesinlikle gözle görülür bir fark oluyor Ankara Elazığ arasını (800 km) cam açmadan 2009 yılında clio ile 75 liraya gittim dönüşte cam açtık biraz 100 tl mazot yedi
bi de aynı testi klima ile yapsanız süper olur :D
ama onun dışında bir sürü etken daha var. hız, sürüş, rüzgar, hava durumu bile çok etkiliyor..

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
hepsi bildiğim şeyler ama çoğu insanda ilk kalkış merakı vardır bu bendede var kalkışı seri yapmak olabildiğince çabuk hızlanma,bide vites değişmeye üşenenler var yolda yürüyorum arabanın motoru neredeyse patlayacak artık at 3-4 neyse rahatlat arabayı :D

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
daewoomatizpoweroutput.png

Örneğin bu motor 4600 ile 6000 devir arasında en verimli şekilde çalışır. En az yakıtı da 3000 ile 5000 devir arasında tüketir (yeşil eğri) ancak 4600 devirde en yüksek gücü alabilirsiniz.Görüldüğü gibi motoru çok yüksek devirlerde kullanmak yakıt tüketimini oldukça arttırıyor.(6200-6600 dev/dak) gibi. Aynı şekilde maksimum torkda 6000 devirde elde edilmiş.Tork ivmelenmelerde ve yokuş çıkmada lazımdır.

Action3

Asistan
Reaksiyon puanı
2
erkendenden fites degistirmek( Arabamin düzenini, calisma sesini altüst etti ;( )
10 saniye kadar bir yerde durulunacaksa arabayi kapatmak kärliymis
Lüzümsüz hizli sürmeleri önlemek
Tekerlerde optimal hava basinci
Arabadaki huzülü agirliklar, ve lüzümsüz bagaj kurulum bir tankta 1 litreyi harcayabilir.
Arabanin bakimlarini vaktinde yerine getirmek, iyidir, bir agrisi varsa yakitida genelde fazla harcar. Bir arkadasim vardi her tankini ve harcadigi km not ederdi. Harcanan litre ve km arasi büyük fark gözüne carparsa arabada bir arza oldugundan süphelenip araba bozulmadan tamirciye bir gözükürdü. Arabasini 20 sene sürdü herhalde tikir tikir calisiyordu.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sürüş tarzı da etkiler, sert kalkışlar yüksek devirle gitme ohoo arabayı almak çile yakmasın diye uğraşmak çile.