USB' de Yeni Standart - USB 3.0

Bu konuyu okuyanlar

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
PC kullanan herkes için hayati önem taşıyan ve neredeyse klavye+fare kadar vazgeçilmezlerimizden olan USB bağlantı noktaları uzun bir aranın ardından güncellendi.

usb31lq2.jpg
usb33zl0.jpg

Rakibi Firewire' a kullanım oranıyla büyük üstünlük yağlayan ve hemen hemen her türlü PC bileşenini bağlayabildiğimiz USB portlar artık daha da hızlanarak anakartlar üzerindeki yerini daha da sağlamlaştırıyor. Görünümünde ufak değişikler olan yeni standart eski teknoloji ile de uyumlu olarak akıllardaki soru işaretlerinin oluşmasına izin vermiyor. Bu sayede gönül rahatlığıyla kullanabilmemize de olanak sağlanmış. Tek fark USB 3.0'daki ek pinler için yeni konnektörler yer alacak ve şimdiki USB 1.1-2.0 arasındaki fark gibi, aygıtların her ikisinde de hangi uyum destekleniyorsa onunla çalışacak. Yani USB 3.0 bir aygıtı USB 2.0 destekleyen bir bilgisayara bağladığınızda USB 2.0 olarak çalışmaya devam edecek. USB 3.0 için tabii her ikisi aygıtın da (Anakart ınız üzerindeki USB çıkışı ve USB aygıt) USB 3.0 desteklemesi gerekecek.

Bu senenin yaz aylarında resmen duyurulması beklenen bu yeni standart, teorik olarak 4.7 Gbps hıza kadar ulaşabiliyor. Ancak hala gelişmeleri de devam etmekte.

Resimler reghardware sitesinden alınmıştır.

Megaman

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Benim harddisk o kadar hıza ulaşamazsa benim için hiçbir anlam ifade etmez. Ama sevindirici bir haber, Firewire arabirimini açık ara sollamış.

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ikxan dedi ki:
Benim harddisk o kadar hıza ulaşamazsa benim için hiçbir anlam ifade etmez. Ama sevindirici bir haber, Firewire arabirimini açık ara sollamış.

Aslında evet disklerin hızları büyük sorun teşkil ediyor bu noktada. Ancak bu hızlar teorik olarak destekleniyor sadece. Kaldıki şu anda USB 2.0 teoride 480Mbps hıza ulaşıyor ancak bu hıza çıkamıyoruz. Yarısını ancak verimli şekilde kullanabiliyoruz. İleride motorlu manyetik disk teknolojisi yerine katı durum disklerine geçildiğinde veri yazma hızı kat kat artacağından bu hızlara ulaşamasak da oldukça yaklaşmış oluruz. Düşünsenizde şayet o zamana DVD kalırsa filminizi bu kabloyu kullanarak 10 saniye gibi bir sürede atacaksınız :)

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
süper olur hakkaten :) 10 saniyede 1 dvd duyması bile güzel :D

Wolker

Profesör
Reaksiyon puanı
2
bütün baglantı noktaları veri aktarımı arabirimleri ve bilimum hangi teknoloji varsa aldı başını gitti ama bu sabit diskler oynak diskler olamayıp başımıza bela oldular :)

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bir cıksında görelim bakalım..