Ekran Kilitlenme Problemi

Bu konuyu okuyanlar

Berfly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba bir kac ay once VTX3D HD4670 1 GB ekran kartini internet uzerinden satin aldim ama ne yazikki istedigim performansi henuz alamadim. Ekran kartinmidir, anakarttanmi tam emin degilim ama bir servise yada urunu aldigim yerede gondermedim. Soyle sorunlar ile karsilasmaktayim..

1-Mesela: Darksiders oyuna giriyorum. 5 Dk Sonra ekrar karaiyor ve bir kac saniye sonra ekran tamamen gri oluyor. Bu gri ekran icerisinde hafif siyah dikey cizgliler gorunuyor , bilgisayari yeniden baslatmak zorunda kaliyorum.

2- Yine bu tarz uygulamalarda boyle ekran kararmalarinda Ati VPU Recover hata mesaji gonderme isteginde bulunuyor.

Sorunlarim genel olarak boyle. Sistem ozellikleri ise:

Intel Core2Duo E72300
Gigabyte G31S3G
2GB DDR800 Kingston RAM
400 Watt Broos PSU

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Çok basit;
- İmkan var ise - Ekran kartını başka bir PC de birkaç saat çalıştırıp sonucu görebilirsin.

Sonrasında;
Önce Power' dan
Sonra Ekran kartı sürücüsünden yola çıkarız.

7/24

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Rise arkadaşımın dediği gibi farklı bir bilgisayarda kullandığınız ekran kartını test ediniz.

kaplan42

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Sorunun sebebi psu olabilir.yada ekran kartı anakart uyumsuzluğudur.

Berfly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartini baska bilgisayarda deneyeyim ondan sonra buraya durumu yazayim. İsinma durumlarini falanda kontrol ediyorum, normal masaustu ortamda 38 derece, 3d uygulamalarda 47-48 gibi oluyor , Benchmark da 70 dreceye kadare cikarttim ama bisiy olmadi oyunlarda oluyor sadece bu olay. Ama her oyunda degil. Star Craft II de aynı problem..

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadasim senin olay oyunlarda her halde oluyor okuduguma gore,bendede oluyordu ama oyunlarda degil masaüstü donuyordu bendede grafik kartini degistirdim olmadi sonra anakart ve guc kaynagini degistirdim kurtuldum..
Anakartla güc kaynagi bozulmus dedi bana yapan servis para vermedim tabiki sonunda garantiliydi...Ama 1 yil bulamadilar baska yere gittim orasi buldu...Garantili oldugu halde baska servise gittim...orasi buldu demek istiyorum..
Tabi her sorun farkli oluyor grafik kartini baska bilgisayarda test ettir...

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Normalde bu sorun ekran kartı çok ısınınca birde sürücüyü düzgün şekilde temiz bir sisteme kurmayınca oluyor.Sürücüyü temiz bir sisteme kurduğunu ve güncel olduğunu varsayıyorum.Ekran kartının sıcakları 70 e çıkıyor diyorsun.O da normal.Pus a geliyoruz.Pus gerçek değeri veriyorsa 400 yeterli o sisteme ama eski ise değeri düşmüştür.Bu da yetmiyor olabilir...

Gene arkadaşların dediği gibi ekran kartını başka pc de yada bu sistemi başka bir pus ile denemen de fayda var...

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Yukarıda da arkadaşlar belirtmiş.

Ekran kartında aşırı ısınma olabilir. (HD4830'um vardı, bu sorundan dolayı serviste hâlâ)

Güç Kaynağı yetersiz geliyor olabilir.

Berfly

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ekran kartının fanını %100 de calistirsam bir fonksiyon olumu acaba? 400 watt gercek deger diye almistim bir kac ay aonce digeri yandi :) Durduk yere

oguzhan432

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle yapacağın şey bir avometre bul fiyatı 5tl ye bile mevcut psu nun gerilimini ölç bazı bağlantılar için değeri biliyorum ama ekran kartına gidenler kaç v ve kaç a bilmiyorum ama bilen illlaki vardır.

Pc nin Ekran kartı driverını yeniden yükle

Güç kaynağını bu şekilde bakabiilirsin

burak84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mrb aranıza yeni katıldım. bende aynı konudan muzdaribim. oyundayken birden fıstık yeşili renginde bir görüntü ve dikey çizgiler beliriyor bu esnada seste aynı tonda kitleniyor ve pc den delirmişcesine çalışan fan sesi duyuyorum ardından görüntü tamamen gidiyor . reset atmak zorunda kalıyorum. reset attıktan sonra pc çalışıyor fakat gene görüntü gelmiyor 2-3 dk bekledikten sonra tekrar çalıştırınca görüntü geliyor. bu sıkıntı ekran kartını aldığımdan beri vardı fakat bir türlü servise götürme fırsatını bulamadım.

kullandığım ekran kartı Sapphire HD 4850 Vapor-x 1GB 256 bit PCİ Ex16x 2.0
anakart: MSI G31M3-F (PCI ex16x slot 1.0)
işlemci: Q6600 2.4 GHZ
ram 3gb ram 667mhz dynet marka
kasa: Lian-Li Dragon PC-K56
PSU: Xilence 550W (12v1: 17A 12v2: 18A fakat 80+ sertifikası yok)

ekran kartını bu sistemde kullanıyordum. acaba anakarttan mı diyerekten işlemci hariç resmen tüm sistemi değiştirdim.

Anakart: Gigabyte GA-P43 ES3G
işlemci: Q6600 2.4ghz (3.0 ghz o.c)
CPU soğutucu : Zalman CPNS10x Performa
PSU: Thermaltake Touchpower XT 675W (12v tek kanaldan tam 56Av veriyor ve 80+ Bronz sertifikası)
extradan kasaya 140mm fan monte ettim.
HDD yi değiştirdim.
ekran kartı hariç hemen hemen tüm parçaları değiştirmeme rağmen bir değişme yok aslında yok demekle şöyle parçaları değiştirdikten sonra 1-2 gün sorun yoktu fakat sonrasında sorun devam etti. CPU ve GPU nun termal macununa kadar değiştirdim. acaba işlemci darboğazmı yapıyor diye düşündüm 3.0 ghz ye overclock yaptım ısılar yükte en fazla 49-50C (Prime 95 blend test). ama yok yok yok. bugün akşam gelince şöyle bir pes atayım dedim. 2 maç yaptıktan sonra aynı sorun fakat hep 2 maçtan sonra yapıyor bende ati catalyst driveri onar dedim 5-6 maç oynadım tamam dedim her seferinde yazılımda bir sorun soluşuyor konuyu çözdüm derken akşam pcde digtürk web tvden maç izlerken birden gitti. bu duruma akıl sır erdiremedim. Furmark testi yaptım 3dk ta 71 dereceye çıkıyor ve 35dk o sıcaklıkta sabit kalıyor min sıcaklık 42C devam etmedim. geriye tek birşey kalıyor herhalde oda ekran kartında donanımsal bir arıza var. serivse göndereceğim fakat şimdi de aksi gibi ekran kartının faturasını bulamıyorum. biraz uzun oldu sabırla okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hoşgeldin :)
Faturasını aldığın yerden tekrar temin edebilirsin,
Üzerinde veya kutusunda barkod/seri numarası yok mu ?

mendocino

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
yıllar önce ati 9550 pro vardi bende ayni böle ekran kararir res atar sonra vpu recover dalgası cikardi..hatta arastırmıstım bu sorun cogu kimsede vardi.. lafın kısası ne yaptiysam cözememistim hasta etmisti beni yıllarca.. suanda ati hd2600 pro kulanıyorum bazen ekran donuyo, makina kitleniyo 3-5 sn sonra ekran komple kararıp kendine geliyo makina. ati kullanıyorum genelde ama biraz sorunlu galiba bu ati...

burak84

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hoşgeldin :)
Faturasını aldığın yerden tekrar temin edebilirsin,
Üzerinde veya kutusunda barkod/seri numarası yok mu ?

hoşbulduk :) vatandan aldım evet kutuda seri numarası var daha önce başka bir üründe değişim yaparken zorluk çıkarmışlardı fatura olmadan değişim işlemi yapamayız diye bende üstelemedim faturayı gönderdim fakat şuan fatura kayıp. isim ve ürün zaten bilgisayarlarında kayıtlı buna rağmen işi yokuşa sürüyorlar neyse hafta sonu kartı götüreceğim. olmazsa hakem heyeti devreye girer. ayrıca sapphire mail attıp bakalım ne diyecekler.