Bir nikâh bir cenaze

Bu konuyu okuyanlar

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Nazlı Sinem Erköseoğlu’nun babası 3 gün önce İzmir’de evlendi. Sinem gitmedi, İstanbul’da bir barda Can Paksoy’la tanıştı. Geceyi birlikte geçirdiler ve genç kız sabahında ölü bulundu. Olayın ardından gözaltına alınan Can Paksoy ve ağabeyi Emre Paksoy tutuklandı.

ABD’nin Boston Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi dallarında çift yüksek lisans yapan 24 yaşındaki Nazlı Sinem Erköseoğlu sırlarıyla birlikte ölüme gitti. Geceyi birlikte geçirdiği Adanalı işadamı Mahmut Paksoy’un oğlu Can Paksoy’un Gümüşsuyu’ndaki 8’inci kattaki dairesinin apartman boşluğunda cesedi bulunan Sinem’in ölümündeki esrar perdesi henüz aralanmadı. Sinem’in babası mimar Ergün Erköseoğlu, “İdealleri olan biriydi. İntihar,
ideali olan adamın yapacağı iş değil. O gece neler yaşandı” dedi.

Babasının nikâhına gitmedi

Sinem’in annesi şair-yazar Ferah Kural ile babası 10 yıl önce ayrılmıştı. Anne ve babasının ayrılmasından sonra dedesinin yanında yaşayan Sinem 3 yıl önce de hapla intihara teşebbüs etmişti. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitiren Sinem, Boston Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra annesiyle birlikte Ulus’ta yaşamaya başlayan Sinem, 1 Eylül’de bir bankanın dış ilişkiler departmanında işe başladı. Dün de başka bir bankayla görüşmeye gidecekti. Babası Ergün Erköseoğlu’na göre sorunlarını atlatmıştı. Sol kolundaki 3S dövmesini babası, kendisi ve kız kardeşi için yaptırmıştı. Babası cumartesi günü Alaçatı’da yeniden evlendi. Sinem, “Kıramayacağım bir arkadaşımın yanında olmam gerekiyor” diyerek nikaha katılmadı. Ergün Erköseoğlu, “Biz her zaman beraberiz” diyerek Sinem’e anlayış gösterdi. Sinem o gece gittiği Ulus’taki gece kulübünde Can Paksoy’la karşılaştı, ertesi gün de cesedi bulundu.

O gece tanıştılar

ABD’de yaşayan Can Paksoy ifadesinde, genç kız ile olay gecesi tanıştıklarını belirtti. Bir borsa şirketinde çalışan Can Paksoy, Cinayet Büro Amirliği’nde şunları anlattı: “Cuma günü Amerika’dan İstanbul’a gelmiştim. Geleceğim için annem de Adana’dan İstanbul’a gelmiş. Pazar öğlen için ikimize Adana’ya uçak bileti almış. Adana’ya gitmeden kuzenler ve arkadaşlarla Ulus 29 adlı gece kulübüne gittik. Oradayken Nazlı Sinem Erköseoğlu, “Sen Can değil misin? Hani geçen yıl kuzenin tanıştırmıştı bizi” dedi. Ben bu tanıştırmayı hatırlayamadım. Sohbet sırasında, uzun süredir işsiz olduğunu bu nedenle moralinin çok bozuk olduğunu söyledi. Hayatının çok zor geçtiğini söyledi. Babası o gece nişanlanmış. Kendisi de nişana gittiğini söyledi. ‘Nişandan geliyorum, üzerimdeki elbiseler bu yüzden böyle’ dedi. Saat 03.30 gibi kulüpten ayrıldık. Nazlı da benimle gelmek istedi. Ağabeyim Emre’nin Gümüşsuyu’ndaki evine geldik. Çok yorgundum, üzerimdeki elbiselerle yattım. Nazlı da gelip yanıma yatmış. Sabah saat 10.30 gibi diğer kardeşimde kalan annem aradı. Hazırlanmamı söyledi. Nazlı yanımda yoktu. Annemle buluşmamıza 1.5 saat falan vardı. Tekrar uyudum. Yaklaşık bir saat sonra annem yine aradı. Baktım Nazlı yine yoktu. Cüzdanı ve birkaç eşyası duruyordu. O sırada ağabeyim de uyandı. Ona, Nazlı’nın eşyalarını daha sonra gelip alabileceğini söyledim ve çıktım. Annemle takside giderken ağabeyim aradı ve durumu bildirdi. Bunun üzerine annemle tekrar eve döndük.”

Önce serbest

Ağabey Emre Paksoy da ifadesinde, “Sabah annemin Can’ı aramasıyla telefon sesine uyandım. Can, kız arkadaşının erken, habersiz evden ayrılmış olabileceğinden eşyalarını unutmuş olabileceğini söyledi. Kız arkadaşının daha sonra gelmesi halinde eşyaları vermemi istedi. Can gittikten sonra, kızın ayakkabısını da gördüm. Bu durumda gitmiş olamayacağını düşündüm. Odanın açık penceresinden aşağıya baktığımda cesedi gördüm. Hemen polisi aradım. Ardından kardeşimi arayıp durumu bildirdim” dedi. Emre Paksoy, ifadesinin ardından emniyetten ayrılırken, kardeşi Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı’na
sevk edildi.

Olayı soruşturan savcı, serbest bırakılan Emre Paksoy’un da savcılığa getirilmesini istedi. Savcı, Can ve Emre Paksoy’un ifadelerini aldıktan sonra tutuklanmaları talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk etti. Mahkeme Can ve Emre Paksoy’u, ‘ikamette ölüme neden olmak” iddiasıyla tutukladı. İki kardeş cezaevine gönderildi. Bu arada Ergün Erköseoğlu kızının cenazesini Adli Tıp Kurumu’ndan alıp, bugün öğleyin yapılacak cenaze töreni için Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürdü.
Polisin görüşü intihar
CİNAYET Büro ekipleri, apartmanın güvenlik kamera kayıtlarını aldı. Yapılan incelemede Can Paksoy ile Nazlı Sinem Erköseoğlu’nun sabah erken saatlerde apartmana girerken görüntülerine ulaşıldı. Üst düzey bir emniyet yetkilisi, olayın intihar boyutunun ağırlık kazandığını belirterek, “Vücudunda darp ya da kesici, delici alet izine rastlanmadı. Kanda alkol tespit edilmiş. Cinsel ilişkiye girdiğine yönelik de bir bulgu yok. Düştüğü yer, kamera görüntüleri, ifadeler ve Sinem’in psikolojik durumu gözönüne alındığında intihar yönünde kanaate sahibiz. Adli Tıp raporunu bekliyoruz” dedi.

kaynak