Tek Tip Askerlik?

Bu konuyu okuyanlar

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Tek tip askerlik konusunda düşünceleriniz nedir.Sizce doğru bi karar mı?

misken

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bence doğru bir karar okuma imkanı olmayan insanla olan insan arasındaki fark nedir biri bana açıklayabilirse sözüm yok. Birine amele diğerine kral muamelesi yapılması insanlığa sığmaz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
9 Ay olursa doğru bir karar

12 ay ya da 15 ay olursa hiç bir doğru yanı yok...

Dünyadaki ülkelerin asker sayılarına ve nüfuslarına baktığımızda Türkiyede Asker sayısının fazla olduğunu görüyoruz...

Biz Terörler mücadele eden bir ülkeyiz diyorsak bile...

Terörler mücadelenin profesyonel askerlere bırakılması gereken bir şey olduğunu 26 yılda çok acı bir şekilde tecrübe etmedik mi?

Hayatında asfalttan ayağını toprağa değdirmemiş şehir çocuklarını, eli kalem dışında değnek bile tutmamış öğrencileri yıllarca dağlarda kurt olmuş teröristlerin önüne kınalı kuzu olarak sürmedik mi?

1 askerimizin Devlete GÜNLÜK MALİYETİ 54 TL gibi bir rakam yanlış hatırlamıyorsam...

Eğer süre kısaltılırsa buradan yapılacak tasarruflar TERÖRLE MÜCADELE EDECEK ÖZEL BİRLİKLERİN hem eğitim hem teçhizat masrafları çok rahat çıkar...

Ancak TSK nın buna sıcak bakmadığını İlker Başbuğ'un asker açığımız var sözlerinden hatırlıyoruz...

Asker açığımız var ama Askeri Gazinolarda bir sürü asker görev yapıyor!

Asker açığımız var ama Ankarada 4 tane asker Komutanın Karısının Alışverişini Yapmakla görevlendiriliyor...

Daha buna benzer sayısız örnek sayılabilir...

Ben Türkiyede Asker açığı olduğuna inanmıyorum... Ve hiç bir Askerin de Komutanın özel işlerini görmekle yükümlü olmasını doğru bulmuyorum...

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Bence doğru bir karar okuma imkanı olmayan insanla olan insan arasındaki fark nedir biri bana açıklayabilirse sözüm yok. Birine amele diğerine kral muamelesi yapılması insanlığa sığmaz.

Askerde kimse kimseye amele muamelesi yapmaz. Herkes askerdir ve herkes her işi yapar. Siz, kısa dönemler askere gittiğinde oturuyor sanıyorsunuz galiba. Herkes, komutanlar dahil aynı yemeği yer askerde. Böyle şeyler söylemeyin lütfen bilip, bilmeden... Saygılar...

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
okuyan adama niye askerlik yaptırırlar anlamıyorum. sırf güç gösterisi. ağız belletme. bak biz devletiz canımız istediğinde seni çeker koparırız hayattan. maksadın öğretmekse üç ay tatilde al öğret öğreteceğini. ama maksat o değil işte.

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
okumuş insan gücünden daha uzun süre faydalanmak için kısa dönemleri uzatacaz diyolar ama,ben işletme mezunuyum mesela benden nası faydalanabilirki askeriyede.doktor için,mühendis için bişey diyemem onlar zaten 12 ay olarak yapıyo geneli.bence yanlış bi uygulama.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338

Arkadaşım bir yere kadar doğru konuşuyorsun ama bir yere kadar!!!

Türkiye bu gün dünyada çok ileri bir devlet olabilirdi...

Nasıl mı?

1. dünya savaşında ve Kurtuluş savaşında Eğitimli Gençlerimizi Öğrencilerimizi top yekun cepheye sürmesek!!!

Cephede çok faydalı olmuş olabilirler...

Zaten onları cepheye gitme desek bile kaçar giderlerdi...

Ancak onları o dönem kaybetmeseydik yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti hiç bir şey bilmeyen insanların elinde kalmazdı...

Bütün bilgili eğitimli gençlerimizi savaşta kaybederek Türkiye nin 25-30 senesi heba oldu...

Elinde eğitimli kadrolar yok ise Para da boş, malzeme de boş...

Komutanı olmayan bir ordu nasıl bir değer arz etmiyorsa eğitimli kadroları olmayan bir ülkede öyle ne yapacağını bilmez şekilde ortada kalır... Taki yeni eğitimli kadrolar yetişene kadar!!!

Bu gün Türkiye 1000 lerce Lira harcanarak eğittiği bir yerlere getirdiği gencini Bir Teröristin kurşunun önüne atıp yok edecek kadar zengin bir ülke değil!!!

Türkiye nin yetişmiş bilgili eğitimli kadrolara hala çok ihtiyacı var...

adamı 20 sene okut...
Dünya kadar para harca...

Tam bu adamdan artık geri dönüt alacağın zaman
bu adam tam artık ülkeye faydalı olacağı zaman
çıkar onu teröristin karşısına koy
Ve bu değerlerin yok olmasına yol aç...

Bunun ülkeye ne faydası var?

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Öğrencinin tekine üniversite okursan 5 ay askerlik yapacaksın denilsin, bunun üzerine öğrenci çalışsın üniversiteye girsin, 4 yıl okusun, 1 yıl da sınıfta kalsın toplam 5 yılını harcasın, mezun olsun. Mezun olduğu ay askerlik tek tip oluyor denilsin.

İşte bu öğrenci benim :)

En azından şu tarihten sonra bu sisteme geçilecektir gibi birşey denilmeliydi. Ona göre millet kendi ayarlamasını yapardı.

Şu an iş yerimde .net programlama üzerine çalışıyorum, gecemi gündüzüme katıp öğrenmeye calısıyorum. 2 yıl tecil ettireceğim. 2 yıl sonra 1 yıl gittiğimde herşeyi hatırlar şekilde dönermiyim yada döndüğümde tekrar işe alırlar mı meçhul...

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
eşitlikmi istiyorlar
ozaman herkes bodrumda yapsın askerliği :)

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Her defasında sosyal devletten bahsedilen bir ortamda bunu en somut olarak görebileceğimiz son yıllardaki yegane uygulamadır bence .İster uzun dönem ister kısa dönem yapan asker olsun lafa gelince ülkede herkes eşit,ama askerlik söz konusu olunca üniversite mezunları daha bir eşit neden? İçinden çıktığı felsefeyle çelişen bir durumdu geç de olsa düzeltildi

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
@Elbruz46 'nın da dediği gibi 9 aya düşecekse iyi, düşmeyecekse kötü. Ayrıca herkesin eşit yapmasından yana değilim. Her üniversite mezunu değil de belli alanlar kısa döneme devam etmeli bence. Örneğin akademisyen, doktor gibi meslekler.

is_oz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bence tek tip askerlik gerekli.
Ama belirtilen şartlarda kesinlikle değil.
Askerlikte acemilik süresi şimdiki şartlara göre normal erlere 3 ay.
Bu da demek oluyor ki 3 ay askerlik aslında yeterli.
Askerlik 3 ay olursa eğer ve terörle mücadele için de özel birlikler kurulup göreve başlarsa o zaman herkes açısından adil bir çözüm bulunmuş olur.

Ayrıca özel birlikleri teknolojinin gereklerine göre donatmak içinde devletin imkanlarının yanında paralı askerlik de kanunla isteyenin yapabileceği bir hale çevrilebilir.
Sonuç olarak terörle mücadele dünyadaki en pahalı ve meşakkatli iş.

Bu arada paralı askerlik konusu ile ilgili de parası olan yapar parası olmayan yapamaz tartışması bence gereksiz.
Zaten dünya hayatındaki her alanda bu böyle. Parası olan istediği yere gitme,görme,alma,satma hakkına sahip olurken
parası olmayan bunların hiç birisine sahip olamıyor.
Ama vatani görevde herkes eşit mantığı da güdülmemeli bence. Vergi vermek de vatani bir görev ama sonuçlarını görüyoruz.

Lafın kısası 3 ay askerlik ve özel askeri birlik çözümleri ile herşey rayına oturur.
Derdimiz üzüm yemekse...

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Var olan sistemde düşünülen sistemde çok saçma.

Madem eğitimli askerleri meslekleri ile igili kullanmak istiyorsun 9 ayda bir mühendis olarak ne verebilirim sana?
Önceki mühendislerin işlerini mi devam ettirecem?

Daha hazırlık aşamasında erken konuşmak pek doğru olmayabilir ama inşallah meclisten geçmez diyorum...

Ayrıca hiç okuyanla okumayan bir olur mu?

Biz boşunamı okuyoruz yüksek lisans.

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Alıntı N3CAT1'den:(Her üniversite mezunu değil de belli alanlar kısa döneme devam etmeli bence. Örneğin akademisyen, doktor gibi meslekler.)

tam tersini düşünüyorum.doktorların zaten hepsi veya birçoğu yedek subay olarak yani 12 yapıyo askeriye doktordan faydalanabilir,ama işletme mezununundan,muhasebeciden faydalanamaz ki.

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Alıntı N3CAT1'den:(Her üniversite mezunu değil de belli alanlar kısa döneme devam etmeli bence. Örneğin akademisyen, doktor gibi meslekler.)

tam tersini düşünüyorum.doktorların zaten hepsi veya birçoğu yedek subay olarak yani 12 yapıyo askeriye doktordan faydalanabilir,ama işletme mezununundan,muhasebeciden faydalanamaz ki.

Tamam askeriye açısından dediklerin doğru. Askeriye yararlanabilir doktordan. Ama bir de şu açıdan bakmak lazım. Askerliği yapanın açısından. Misal doktorlar, 6 yıl okuyorlar bir de uzmanlık okursa 4 yıl daha ekleniyor. 10 yıl sürüyor bi uzman doktor çıkmak. Zaten adam gençliğini harcamış. 1 yıl da uzun dönem yaptırmak adama haksızlık olmaz mı.

Aynı şekilde akademisyenler de öyle. 4 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans, daha sonra doktora falan. Adam 10 senenin sonunda tam yardımcı doçent oluyor. Bi bakmışsın askerlik önüne çıkıyor. Bu adama uzun dönem yap demek haksızlık olmaz mı?

aliguney91

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben 9 ay olmasını destekleyenlerdenim. Ama en azından eğitim durumuna göre arada rütbe farkı olmalı. Okuyamayan erkek (kızlar okutulamayabilir) ne yapar eder dışarıdan mışarıdan en azından liseyi bitirir öyle yada böyle. Şu zamanda ilkokul mezunu olarak dolaşan (askerlik çağına gelmiş) erkekleri hiç hazzetmiyorum ya gerçekden sıkıntılardan dolayı okuyamadı yada haylanız tekiydi kendi okumadı. O yüzden bir erkeğin şu yıllarda ilkokul ortaokul mezunu olması gerçekden çok kötü. Üni. okumayamamış olabilir ama en azından lise be güzel kardeşler. O yüzden rütbe farkı muhakkak olmalı.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
9 Ay olursa doğru bir karar

12 ay ya da 15 ay olursa hiç bir doğru yanı yok...

Dünyadaki ülkelerin asker sayılarına ve nüfuslarına baktığımızda Türkiyede Asker sayısının fazla olduğunu görüyoruz...

Biz Terörler mücadele eden bir ülkeyiz diyorsak bile...

Terörler mücadelenin profesyonel askerlere bırakılması gereken bir şey olduğunu 26 yılda çok acı bir şekilde tecrübe etmedik mi?

Hayatında asfalttan ayağını toprağa değdirmemiş şehir çocuklarını, eli kalem dışında değnek bile tutmamış öğrencileri yıllarca dağlarda kurt olmuş teröristlerin önüne kınalı kuzu olarak sürmedik mi?

1 askerimizin Devlete GÜNLÜK MALİYETİ 54 TL gibi bir rakam yanlış hatırlamıyorsam...

Eğer süre kısaltılırsa buradan yapılacak tasarruflar TERÖRLE MÜCADELE EDECEK ÖZEL BİRLİKLERİN hem eğitim hem teçhizat masrafları çok rahat çıkar...

Ancak TSK nın buna sıcak bakmadığını İlker Başbuğ'un asker açığımız var sözlerinden hatırlıyoruz...

Asker açığımız var ama Askeri Gazinolarda bir sürü asker görev yapıyor!

Asker açığımız var ama Ankarada 4 tane asker Komutanın Karısının Alışverişini Yapmakla görevlendiriliyor...

Daha buna benzer sayısız örnek sayılabilir...

Ben Türkiyede Asker açığı olduğuna inanmıyorum... Ve hiç bir Askerin de Komutanın özel işlerini görmekle yükümlü olmasını doğru bulmuyorum...

Elbruza tamamen katılıyorum.Batı bölgelerindeki askerlerin tümü askeri sosyal tesislerde, alakart restaurantlarda, marketlerde, internet cafelerde, şezlong bekçiliği yaparak, sinemalarda görevli olarak, bahçıvanlık yaparak askerliklerini geçiriyorlar.Doğudakiler ise silah altında kurşunlardan kaçıyor.Dağda itle köpekle uğraşıyorlar.Haksızlık değilde ne bu?

guman

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Tamam askeriye açısından dediklerin doğru. Askeriye yararlanabilir doktordan. Ama bir de şu açıdan bakmak lazım. Askerliği yapanın açısından. Misal doktorlar, 6 yıl okuyorlar bir de uzmanlık okursa 4 yıl daha ekleniyor. 10 yıl sürüyor bi uzman doktor çıkmak. Zaten adam gençliğini harcamış. 1 yıl da uzun dönem yaptırmak adama haksızlık olmaz mı.

Aynı şekilde akademisyenler de öyle. 4 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans, daha sonra doktora falan. Adam 10 senenin sonunda tam yardımcı doçent oluyor. Bi bakmışsın askerlik önüne çıkıyor. Bu adama uzun dönem yap demek haksızlık olmaz mı?

tamam ama 1 senede maaşını alıyo doktor,mesleğini yine yapıyo,akedemisyen için bişey demem zaten tep tip askerliğe bende karşıyım şu an olan durumu diyorum doktorlar için.

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Askeriyenin baştan aşşağı düzenlenmesi lazım.

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
"Bilenlerle bilmeyenler hiç bir olur mu?" (Zümer, 9)

TeArS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Askerlik meslek haline gitirilecekse bunu düzenleme işi askeriyeye değil devletin daha üst kademelerine düşer.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Elbruza tamamen katılıyorum.Batı bölgelerindeki askerlerin tümü askeri sosyal tesislerde, alakart restaurantlarda, marketlerde, internet cafelerde, şezlong bekçiliği yaparak, sinemalarda görevli olarak, bahçıvanlık yaparak askerliklerini geçiriyorlar.Doğudakiler ise silah altında kurşunlardan kaçıyor.Dağda itle köpekle uğraşıyorlar.Haksızlık değilde ne bu?

Ben İstanbul'da yaptım askerliğimi. - Kenan Evren Kışlası- O dediklerinin bir tanesini bile görmedim. Doğu'da görev yapan arkadaşım benden rahattı.

tun@h@n

Doçent
Reaksiyon puanı
6
okuyan adama niye askerlik yaptırırlar anlamıyorum. sırf güç gösterisi. ağız belletme. bak biz devletiz canımız istediğinde seni çeker koparırız hayattan. maksadın öğretmekse üç ay tatilde al öğret öğreteceğini. ama maksat o değil işte.

pardon arkadaşım bu askerliği kim yapacak anlamıyorum.ortalık zaten sadece diploma vermekten başka işe yaramayan üniversitelerden geçilmiyor.olmadı açık öğretim ucubesi.herkes askerlik yapsın,eli silah tutsun,sonuçta hayatın bazı gerçekleri var,herşeye hazırlıklı olmak lazım,bazı şeyleri bilmek gerekiyor.ama 13 ay değil tabiki,yoğun bir program dahilinde 3 ay.duyduğumuz askerlerin çoğu angarya iş yaparmış,yok cumartesi pazar tatil.bu zamanda vakit çok değerli,kıymetini bilmek lazım.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
9 ay olsun ama tamamı eğitim olsun hiç dert değil. ben inanıyorum ki her türk vatanı için her türlü çileye katlanır. fakat 3 aylık eğitimden sonraki kalan zamanda yapılanlar askeri eğitim açısından çok faydalı olduğunu düşünmüyorum.

eğer gerçekden profesyonel bir askerlik sistemi isteniyorsa 4-5 aylık adam gibi bir eğitimden oluşan bir sistem getirilir. bu gün yaptırılan her angarya iş askere ve devlete karşı bir güvensizlik olarak dönüyor.

ben henüz mevcut sistemden memnun olan biri ile tanışmadım. tanışan var mı ?

turgutreisfb

Profesör
Reaksiyon puanı
37
bence doğru bir karar eşitlik diyorsak hak özgürlük diyorsak niye askeriyede eşitlik olmasın maddi veya manevi yetersizliklerden dolayı 4 yıl okuyamamış olan insanların suçu neki diğerleri 3 ay askerlik yaparken onlar 15 ay askerlik yapıyor kaç ay olucağını genel kurmay bilir ama eşit olmasını çok isterim

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Okumuş okumamış farkı olmalı ama
Askerlik süresi kısaltılarak eşitlenebilir
mesela 3 ay temel eğitim yada enfazla 6 ay askrelik olmalı
Şu anda en emeklli rütbeli askerlerin bile itiraf ettiği bir durum var o
o da: orduda 250 binin üzerinde çaycı bulaşıkçı garson berber odacı uşak gibi askerlikle ilgisi olmayan insan istihdam ediliyor (bedava olarak)
150 binde profesyonel asker olması gerekiyor özellikle terörle mücadele için
bi 100 bin civarında da arazi (boş gezen) tipi asker vardır herhalde
geriye kalan ihtiyaç ise en çok 6 ay askerliği gerektirir
Yoksa çok milli servet çok heba olur bu gidişle
Klasik cephe savaşı kalmadı çağımızda, her ülke teknolojiye geçti
en ileri ve savaşçı ülkeler bile mevcut asker sayısını azatlmanın peşinde
Zorunlu askerlik ise kalmadı gibi
Bir de küçük bir ayrıntı: Tarihte dünyaya hükmetmiş imparatorlukların ordularının tamamı lejyoner (paralı) askerlerden oluşmuştur.
bizde ki gibi askerllik belki sovyet ordusunda model olarak vardı ancak o da kısa sürede tarih oldu...