Patron değişti, Nokia N8 ertelendi

Bu konuyu okuyanlar

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Akıllı telefon pazarına yönelik stratejisini bir türlü netleştiremeyen, dünyanın lider mobil telefon üreticisi Nokia, büyük umut bağladığı becerikli N8 modelinin çıkışını erteledi. Erteleme kararında yeni göreve başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Stephen Elop’un etkili olduğu sanılıyor. N8, Nokia’nın uzun süredir Apple iPhone ve RIM Blackberry gibi akıllı telefon markalarıyla rekabet etmeye çalışan ama bunda pek başarılı olamayan Nokia’nın ‘son kurşunu’ olarak kabul ediliyor. Neredeyse tüm telefonların ‘akıllı telefon’ özelliği kazanmaya başladığı ve fiyatların hızla düştüğü pazarda, Nokia'nın akıllı telefonlarının başarısı firmanın değerini de doğrudan etkileyecek.
Reuters’ın aktardığı firma açıklamasında N8’lerin üretiminin devam ettiği, ilk cihazların takvime uygun olarak Eylül sonuna doğru fabrikadan çıkmaya başlayacağı, ancak son tüketiciye ulaştırılmasında birkaç hafta gecikme olacağı belirtildi. Buna gerekçe olarak da “son değişikliklerin gözden geçirilip üstün kullanıcı deneyimini güvence altına almak” gösterildi.

N8, Nokia’ya ait Symbian işletim sisteminin yeni sürümüyle çalışacak ilk telefon modeli. Firma geçen Nisan’da yaptığı açıklamada, yeni işletim sisteminin bazı ‘kalite sorunları’ yüzünden gecikebileceğini duyurmuştu.
Nokia, büyük ölçüde akıllı telefon pazarındaki rekabet gücünün zayıflaması ve yazılımla ilgili sorunlar yüzünden CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo'nun yerine dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft'tan Stephen Elop'u getirmişti.

Patron değişti, Nokia N8 ertelendi - Ürün Rehberi - ntvmsnbc.com

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sorunsuz şekilde gelse de Nokia alıp yazılım sorunu yüzünden telefonu satıp da bir daha nokia almam diyenlere katılmasın millet:d

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
sadece Türkiye'den bahsediyorsak tamam ama tüm dünyayı ele alınca hiç şansı yok :)

Yapılan araştırmalar tüm dünyada 1994'ten beri 10 milyardan fazla cep telefonun satıldığını, pazarın devi Nokia'nın da tek başına 3,4 milyar cihaz sattığını belirtiyor, ister inanın ister inanmayın dünyada en çok satılan telefon ise Nokia 1100.

Dünya telefon satışlarının %46 lık oranı Asya bölgesinde ve Japonya gibi ülkelerde ne Iphone ne de Ipad yüksek satış oranları yakalayamıyor, Çin zaten kopya cenneti olduğu için yine iphone'un şansı yok.

Ayrıca Nokia N8 modelinin aynı zamanda MKV player özelliği ve Hdmi çıkışı olduğu gerçeği bu modeli dünyada şu an en çok beklenen telefonlardan biri yapıyor.

Bu telefonun gelişmiş symbian 3 özelliği ise önceki nesil symbianlardan farklı, bu nesil symbianlarda toplam 250 geliştirme yapılmış ve hızlı bir kullanım arayüzü var.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Bende bekliyorum. N8 de en sevdigim ozelliklik , Fm transmitter olmasi. Koyacam arabanin dashboarduna . dokunmatik ekranla mp3 dinleyecem. vurucam kirbaci :) hehe