Kötü Yola Düşen Kelimeler

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
ANGUT: Bir çeşit kuş türüdür. Angut kuşunun eşi öldüğü zaman (yanına o anda başka bir yırtıcı hayvan veya insan gelse dahi) gözlerini bir dakika bile eşinin üstünden ayırmadan o da ölene kadar baş ucunda bekler...

DANGALAK: Gerçek anlamı gereksiz konuşan kişidir.

DENYO: Delibozuk, dengesiz gibi anlamlarının yanısıra, ortaoyununda mahallenin aptalı diye kullanılır. Bir diğer anlamı ise emanettir.

YAVŞAK: Bit yavrusu, sirke demektir.

DÜRZİ: Suriye'nin Havran bölgesinde, Lübnan'ın bazı bölgelerinde ve buralara yakın yerlerde yaşayan ve kendilerine özgü mezhepleri olan bir topluluk.

YOSMA: Sen, güzel kadın...

UKALA: Arapçadan dilimize geçmiş ama bu dilde ve pek çok Osmanlıca metinde "Akıllılar" demek.

PE*****K: Farsça "Pejavend" kelimesinden geldiği söylenir. O dildeki anlamı "kapı tokmağı" veya "sürgü" imiş. Türkçeye de "kapıda bekleyen adam anlamında" girmiş. Şİmdi kullanılan anlamı ise malum...

SERBEST: Gerçek anlamı "başı bağlı" dır (Ser: baş, Best: bağlı). Ancak bizde tam tersi anlamında kullanılıyor.

K****K: Üzeri meşin, halı vb. şeylerle kaplanmış olan eyerin tahta bölümü.

TUVALET: Yalnız bizim dilimizde değil, birkaç dilde daha "hela"ya verilen isim... Aslı, Fransızca "Toilette" dir ve "temizlik" anlamına gelir. "Tuvalet kağıdı" ve "tuvalet masası" temizlikle ilgili şeylerdir.

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
p*ç i merak ediyorum nereden geliyor?

unmedico

Doçent
Reaksiyon puanı
6
yavşağı biliyordum günlük hayattada bolca kullanıyorum :D

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
E otobüs de var :D
Ayrıca Top ve Yuvarlak da var :D

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
p...k ermenice asıllı bir kelime. o..u satan demektir. yani kullanımda bir yanlışlık yok.
p.ç farsçada dönmek anlamında aynı telaffuzlu bir kelime var ama orayla bir alakası var mı kesin bir bilgim yok. bir de kelimelerle alakalı buraya soru sormak yerine tdk.org.tr ye sorarsanız daha sağlam bilgi edinebilirsiniz.

eskibirkullanici

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Türkçedeki tüm kelimeleri istediğimiz anlamda kullanabiliriz aslında :D
örnek; şu ilerideki direk varya... :D

kuantum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bazen iltifat için kullanılan kelimelerde farklı anlamda olabiliyor.

İzbandut gibi adam deriz. (İriyarı kuvvetli anlamında)

İzbandut :Osmanlı zamanında Rum Korsanlara verilen addır.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
kullandığımız türkçedeki kelimelerin %60 ı arapça %20 si yabancı %20 gerçek türkçedir

özellikle kullandığımız isimlerin %80 i arapçadır