Verilerim gitmek üzere. Bu diski nasıl kurtarabilirim?

Bu konuyu okuyanlar

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Selamlar.
1,5GB 3,5" Taşınabilir hardiskim bozuldu ve içindeki yaklaşık 800GB veriyi kurtarmam gerekli. (İçi Samsung 1,5 TB 7200rpm 32MB tek bölüm)
Diske format falan atmadın yani disk üzerine herhangi bir şey yazılması mümkün değil.

Öncelikle nasıl bozuldu.
İçindeki diski SATA bağlantısından bir bilgisayara takmak zorunda kaldım. Baktım F:\ sürücüsü olarak görünüyor ancak içine girmek istediğimde Biçimlendirilmesini istiyor. Taktığım bilgisayar AMD 64 4200+, Gigabyte anakart vs.. BIOS 2007 yılına ait, 1,5TB diski tanımamış olabilir diye düşünüyorum. Windows XP başlarken disk denetimi yapıyordu. Bundan olabilir diye düşünüyorum ama onay almadan diskte bir yazma işlemi yapacağını sanmıyorum. Sorun bu değil, sorun içindekileri kurtaramam.

Harici disk olarakta taksam SATA danda bağlasam 500GB'lık disk (gerçekte yaklaşık 460 küsür GB) olarak görünüyor. Formatlamak istesem de 460GB olarak görünüyor.

Amacım formatlamaktan çok içindeki tüm verileri kurtarmam gerekli. Kurtarma yazılımlarıyla problem yaşıyorum.
Disk 1,5TB olduğu halde 500GB göründüğü için verilerin tamamına yakını bozuk görünüyor.
Daha öncede 500GB 2,5" bir diskte bir problem olmuştu ancak ondaki verileri Active@ File Recovery ile %99.99 veri başarı ile kurtarmıştım.
Denediğim programların tümü diski 500GB görüyor ve genelde aynı problem.
Evet arkadaşlar, diskteki verilerin tamamını nasıl kurtarabilirim?
Yardımlar için şimdiden teşekkürler.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Dos ortamında copy dene bir de :)

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Pardus Linux veya Windows için testdisk öneririm. Linux altında daha iyi çalışıyor daha iyi veri kurtarma yapıyor.

Pardusta zaten pisi paketi var.

TestDisk Download - CGSecurity

Teşekkürler. Programı indirdim ve analiz yaptırdım. 1500GB (yani 1300 küsür GB) olarak diski gördü ancak programı tam olarak nasıl kullanacağımı bilmiyorum. Programı çözmek zamanım ve diski riske atmak gibi bir durumumda yok. Yapmak istediğim diski onarmadan önce içerisindekileri başka disklere kopyalamak(~900GB). Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursan sevinirim.

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Daha önceden şirketimizin verilerini Get Data Back For NTFS yazılımı ile kurtarmıştım. O zamanki araştırmalarımda (~1yıl) herkes bu programı önermişti.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Nasıl yapacağım konusunda yardımcı olursan sevinirim.

1 -Create ile inceleme başlatacaksın ve incelemek istediğin diski seçeceksin.
2- Proceed ile ilerleyeceksin
3- Intel türünü seçeceksin
4- Analyse
5- Deeper Search
6- P'ye bas ve C'ye basarak istediğin yere dosyaları kopyala.

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Sorunu TestDisk ile çözdüm arkadaşlar. Önce Diski taşınabilir disk kutusundan çıkarıp masaüstü bilgisayara bağladım Sebebi; TestDisk programı diskin boyutunun BIOS tarafından yanlış göründüğü çözüm için BIOStan veya jumper ayarı yapmamı önerdi. SATA girişlerini tek tek deneyerek diski 500GB gören girişler yerine 1500GB gören girişe taktım. TestDisk programın çalıştırdım.
1 -Create ile inceleme başlatacaksın ve incelemek istediğin diski seçeceksin.
2- Proceed ile ilerleyeceksin
3- Intel türünü seçeceksin
4- Analyse
///5- Deeper Search
///6- P'ye bas ve C'ye basarak istediğin yere dosyaları kopyala.
Beşinci madde de birde write seçeneği vardı (Disk kutuda iken bu seçenek çıkmıyordu.). Riskleri göze alıp onu seçtim. Bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra disk sanki hiçbir şey olmamış gibi karşımdaydı. Düzelttiği şey sanırım partition dı. Kendi masaüstü bilgisayarı sahip olsaydım sonuca daha erken ulaşacaktım. Malum dizüstünde görünürde tek giriş mevcut.
Bu güncelleme benzer sorunu olanlara kılavuz olsun.
Katkıda bulunan arkadaşlara teşekkürler. @Yunus ÖZCAN; Partition Find and Mount; Bu program biraz işletim sistemi seçici gibi birşey. İlgili sorun sürekli.

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Teşekkürler başıma hiç böyle bi olay gelmedi ama soran arkadaş çok oluyordu, demek TestDisk başarılı aklımda bulunsun.

Son mesajlar