Seri portmu daha hızlı? Yoksa paralel port mu?

Bu konuyu okuyanlar

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
merhaba , bugün okulda öğretmen bu soruyu sordu ve araştırmamızı istedi seri port mu paralel port mu daha hızlıdır die. bu konu hakkında açıklayıcı bi bilgisi olan arkadaş varsa yaza bilirmi şimdiden teşekkürler. modaratörüm konuyu yanlış yere açmışsam özür dilerim bu konuyu nereye açacağımı bilemedim :D

Bonney

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Seri port 2 veri yolu , paralel portu ise 8 veri yolu mevcuttur !
Bugunki sinavimdan :)

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
yani paralel port mu :)

Reaksiyon puanı
188
Hangisi hızlı bilmem (umrumda da değil gerçi) ama ikisi de USB'ye göre çok yavaş :D

Şaka bir yana ben LPT (paralel) hızlı diye biliyorum. Laplink ile saniyede 4 KB ile veri aktardığım günlerim geldi aklıma :)

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Hangisi hızlı bilmem (umrumda da değil gerçi) ama ikisi de USB'ye göre çok yavaş :D

Şaka bir yana ben LPT (paralel) hızlı diye biliyorum. Laplink ile saniyede 4 KB ile veri aktardığım günlerim geldi aklıma :)

zaten usb de bi seri port isminde bile var yani USB : Universal Serial Bus yani seri port daha hızlı .

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
bunu hocana göster :)

4105.png

hız konusunda google'ı biraz incele , net bilgi bulursun

paralel port daha hızlı diye biliyorum

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
bilgi içinde teşekkürler

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
bunu hocana göster :)

4105.png

hız konusunda google'ı biraz incele , net bilgi bulursun

paralel port daha hızlı diye biliyorum

bugün aynı olayı 8 öğrenciyle uygulamalı olarak hocada gösterdi ama bi açıklayıcı yazı metin götürmem gerek :)

Bonney

Profesör
Reaksiyon puanı
14
paralel 8 veri yolu var demeki daha cabuk gidiyor! ama USB en izlisidir .

serkan0661

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamınaleyküm arkadaşlar. USB-Seri Port dönüştürücü aldım. Ben bunun çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim. Elimde şuanda seri portla çalışan bi cihaz yok deneyebileceğim. Eskiden XP ile hpyer terminal diye bişeyi açıp seri portun iki pinini kısa devre ediyoduk ve harflere basınca ekranda çıkıyorsa sağlam demekti. Bu olayı Windows 7 de yapmanın bir yolu var mı acaba?

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Selamınaleyküm arkadaşlar. USB-Seri Port dönüştürücü aldım. Ben bunun çalışıp çalışmadığını nasıl test edebilirim. Elimde şuanda seri portla çalışan bi cihaz yok deneyebileceğim. Eskiden XP ile hpyer terminal diye bişeyi açıp seri portun iki pinini kısa devre ediyoduk ve harflere basınca ekranda çıkıyorsa sağlam demekti. Bu olayı Windows 7 de yapmanın bir yolu var mı acaba?

Windows XP'deki Hyper Terminal dosyalarını (2-3 dosya) kopyalayıp windows 7 de çalıştırabilirsin. Daha farklı programlarda mevcut. Şurada bir tane mevcut. http://www.fxdev.org/serial-port-terminal-v1-1/

Herhangi bir seri cihazın yoksa ne amaçla kullanacaksın. Sürücü yüklendi ise sorun yoktur.
Cihazı takıp çıkardığında asgıt yöneticisinde COM oportun gelip gittiğini göreceksin.

Çalışıp çalışmadığını denemek için en basitinden seri mouse bulabilmen gerekli.

serkan0661

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows XP'deki Hyper Terminal dosyalarını (2-3 dosya) kopyalayıp windows 7 de çalıştırabilirsin. Daha farklı programlarda mevcut. Şurada bir tane mevcut. http://www.fxdev.org/serial-port-terminal-v1-1/

Herhangi bir seri cihazın yoksa ne amaçla kullanacaksın. Sürücü yüklendi ise sorun yoktur.
Cihazı takıp çıkardığında asgıt yöneticisinde COM oportun gelip gittiğini göreceksin.

Çalışıp çalışmadığını denemek için en basitinden seri mouse bulabilmen gerekli.

USB seri dönüştürücü ile BRC kablomu araca bağlayacağım. Şuan elimde olmadığı için deneyecek birşeyim yok. Aygıt yöneticisinde sürücü yükleniyoe ve kablo görünüyor sorun yok. Ben haberleşmenin çalışıp çalışmadığını test etmek istiyorum. XP'de olduğu gibi iki pini kısa devre edip harflere basarak yapmak mümkün mü onu merak etmiştim. Verdiğiniz programı deniyorum şimdi teşekkürler.

--- Mesaj Güncellendi ---

Programı denedim ve işimi gördü sanırım Allah razı olsun.

Transmit Area bölümüne bişeyler yazıp enter a basınca yazdığım şeyler orta bölüme düşüyor sadece. Ama seri portun 2-3 nolu pinlerini kısa devre yapıp da yazınca orta bölüme ve alt bölüme düşüyor. Bu haberleşmenin çalıştığı anlamına geliyor sanırım. Teşekkürler.