İşlemcilerde Önbellek Miktarı

Bu konuyu okuyanlar

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar önbellekte mesela 1*2MB önbellek mi daha iyidir yoksa 2*1MB önbellek mi?

beyazad

Müdavim
Reaksiyon puanı
22
işlemci hızını yüksek tut, önbellek hiç önemli değil

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Hocam naaptın sen yaa :) Duble yol varken tek şeritli yolda gidilir mi? :D

:D:D Önbellek konusunda Amd'ye bakıyorum çünkü önbelleği de iyi Amd işlemcilerin veriyolu da :) Ama bi baktım ki iki çeşit önbellekli işlemci çıkarılmış acaba performans için ne kadar farkı olur diye merak ettim açıkçası :)

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
aynen

işlemci önbelleği işlemci ile aynı hızda çalışan ram gibidir ne kadar fazla ve çok olursa o kadar iyidir

Onu biliyorum ancak bunu 2*1MB yapmalarının anlamı ne :D Daha çok uygulamayı daha hızlı çalıştırmak için mi?

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Onu biliyorum ancak bunu 2*1MB yapmalarının anlamı ne :D Daha çok uygulamayı daha hızlı çalıştırmak için mi?

duble yol örneği mükemmel bi örnek olmuş veriler tek şeritli yolda gidip gelirken trafik sıkışıklığı olabiliyor kazalar olabiliyor
duble yolda bu sıkışmalar ve kazalar daha az yaşandığı için trafik daha akışkan :)

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
duble yol örneği mükemmel bi örnek olmuş veriler tek şeritli yolda gidip gelirken trafik sıkışıklığı olabiliyor kazalar olabiliyor
duble yolda bu sıkışmalar ve kazalar daha az yaşandığı için trafik daha akışkan :)

Tamam anladım teşekkür ederim :D Peki L3 belleği de duble yol niyetine sayabilir miyiz :D

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Tamam anladım teşekkür ederim :D Peki L3 belleği de duble yol niyetine sayabilir miyiz :D

şimdi şöyle söylim işlemci herhangi bir bilgi ararken önce L1 de sonra L2 de sonra L3 önbellekte arar buralarda bulamayınca ram belleklerde arar buradada bulamayınca hdd de arar bu sıralamada L1,L2,L3 ön bellekler ve Ram bellekler ne kadar çok ve fazlaysa o kadar hdd ye az müracaat eder buda hızda fark edilir bi hız farkı ortaya çıkarır

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Anladım teşekkürler o zaman L3lü olanları tercih etmek daha doğru ve hızlı :D

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
şimdi şöyle söylim işlemci herhangi bir bilgi ararken önce L1 de sonra L2 de sonra L3 önbellekte arar buralarda bulamayınca ram belleklerde arar buradada bulamayınca hdd de arar bu sıralamada L1,L2,L3 ön bellekler ve Ram bellekler ne kadar çok ve fazlaysa o kadar hdd ye az müracaat eder buda hızda fark edilir bi hız farkı ortaya çıkarır

:thumbup::thumbup:

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Ekonomiyi önemsediğim için Amd tercih ediyorum zaten son dönemde Amd İntel'den iyi bir hale geldi :D Bir de L3 belleklilerin bellek miktarı ister istemez fazla oluyor en az 7 MB gördüm :D Çift çekirdek işlemcide 7 MB önbellek çok iyi bir sayı :D

kaya23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
tabiki fiyat performans oranı çok önemli (kişiye göre) performanslı ve en ucuzu her zaman iyidir

ismer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD ATHLON II X4 620 2MB @ 2.6GHZ
AMD PHENOM II X4 965 8MB @ 2.6GHZ

Başarım oranı: %5-6

Aynı saat hızlarına düşürülmüş PHENOM II VE ATLON II

adsz6j.jpg

adszgw.jpg

adsz1em.jpg

adsz5he.jpg

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
AMD ATHLON II X4 620 2MB @ 2.6GHZ
AMD PHENOM II X4 965 8MB @ 2.6GHZ

Başarım oranı: %5-6

Aynı saat hızlarına düşürülmüş PHENOM II VE ATLON II

adsz6j.jpg

adszgw.jpg

adsz1em.jpg

adsz5he.jpg

Buradan ne çıkıyor sonuç olarak :D 2*1MB 8MB önbllekten oyunlar hariç daha mı performanslı oluyor?

ismer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hayır Burdan Cıkan "AMD" işlemcilerde önbellek uçurum farklar yaratmaz.

Bildigimiz gibi intel işlemcilerde bellek denetleyici bulunmuyordu ramler ile kuzey köprüsü üzerinden iletişim saglıyordu intel işlemciler bu yüzden işlemcinin şişmemesi için yuksek önbellek performansı iyi etkiliyordu

Amd işlemcilerde işlemcinin içine gömülü bellek denetleyicisi ile direk olarak ramle haberlesebilir
performansta tabiki bir nebze artış olur ama 2 katı fiyat vericek kadar degil Burdaki athlon 4x512 yani her cekirdeğin kendine ait 512 kb onbellegi var

Phenomda aynı sekilde birde ortak 8mb onbellek var
Burdan Çıkan şu phenom her uygulamada biraz önde ama 2 katı fiyat farkı vericek kadar değil
Oyunlar haricinde Gördüklerinde Az olan iyi onlar fps gibi degil süre olarak

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
Hayır Burdan Cıkan "AMD" işlemcilerde önbellek uçurum farklar yaratmaz.

Bildigimiz gibi intel işlemcilerde bellek denetleyici bulunmuyordu ramler ile kuzey köprüsü üzerinden iletişim saglıyordu intel işlemciler bu yüzden işlemcinin şişmemesi için yuksek önbellek performansı iyi etkiliyordu

Amd işlemcilerde işlemcinin içine gömülü bellek denetleyicisi ile direk olarak ramle haberlesebilir
performansta tabiki bir nebze artış olur ama 2 katı fiyat vericek kadar degil Burdaki athlon 4x512 yani her cekirdeğin kendine ait 512 kb onbellegi var

Phenomda aynı sekilde birde ortak 8mb onbellek var
Burdan Çıkan şu phenom her uygulamada biraz önde ama 2 katı fiyat farkı vericek kadar değil
Oyunlar haricinde Gördüklerinde Az olan iyi onlar fps gibi degil süre olarak

Açıklama için teşekkür ederim yazdığınızın benzerini başka bi yerde daha okumuştum :) İntel'in veriyolunun düşük olduğunu önbelleğe daha çok ihtiyaç duyduğunu ancak Amd'lerde veriyolunun yüksek olmasından dolayı önbelleğe olan ihtiyaç az oluyor demekki :D

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
önbellek ram'den daha hızlı olduğu için işlemciye zaman kazandırmak için yapılmıştır. her zaman L1 daha küçüktür diğer 2 ve 3.'ye göre bunun nedeni en hızlı önbellek olmasıdır bunun boyutu ne kadar büyük olursa o kadar iyi. Yani L1 diğerlerinden biraz daha önemli L2, L3 ve varsa L4'ten