Anket - Bu ayın en iyi bilgisayar dergisi (Ocak 2008)

Bu ayın en iyi bilgisayar dergisi hangisi?

• Kullanılan toplam oy
    194

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yeni yıla hızlı başlayan dergilerinin çoğu geç çıksa da yeni sayılar bayide yerlerini aldılar. Bu ay bilgisayar dergisi satın almadan önce bu yazıya göz atın.

SDN ofisine en yakın dergi satışı yapan yer olan Metrocity Migros'ta dergilerin olduğu rafta gördüklerimiz karşısında şok olduğumuzu söyleyelim. Nerdeyse bütün bilgisayar dergilerinin içleri boşaltılmış ve bütün promosyonlar yağma edilmiş. Güvenlik kontrolünden sorun çıkartmadan geçirilen CD/DVD, kitapçık ve diğer promosyonların getireceği zarar büyük. Promosyonsuz alınan derginin eksik kısımlarını eve gidince öğrenen okurun dergiyle yaşadıkları sorunları çözmek gerçekten can sıkıcı ve zaman alıyor. Umuyoruz ki bu soruna bir çözüm getirilir. Bu bilgilendirmeden hemen sonra dergilere daha yakından bakalım.

PC World

yenipcworld.jpg

Ayın dergisi diye bir ödülümüz yok ama eğer olsaydı bu ödülü PC World alırdı. İçeriğinin donanım, internet ve yazılım olarak eşit dağıtılması ve çok sayıda pratik konu içermesi ile beğenimizi kazanan derginin kapağı Bilişim Suçları. Bilgisayar başındayken nelerin suç olduğunu yazıdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, evde ve ofiste yasaklanan bilgisayar uygulamalarını nasıl aşacağınıza dair bazı önerilerde mevcut.

Derginin donanım sayfalarında 2 test yer alıyor. Oyuncular için özel hazırlanan dizüstü bilgisayarlar ve DivX oynatıcıların karşılaştırmalı testinin yanı sıra 18 tane donanımın da incelemesi bulunuyor.

Derginin yaptığı testte en iyi anti virüs yazılımının Norton ve Kaspersky'i geride bırakan ve adı çok az duyulan G-Data olması da bizi şaşırttı.

Silinen verileri kurtarma, video dosyaları üzerinde işlemler ve MSN'de kendi ifadenizi oluşturma gibi pratik konular da, okunmasını tavsiye ettiğimiz yazılar içerisinde yer alıyor.

Okurken bizi tebessüm ettiren iki içerik var ki, değinmeden geçmeyelim. Birisi röntgen için oyuncak ayının içerisinde webcam yerleştirme yazısıydı. Diğeri ise patronunuzun kablosuz ağının şifresini tahmin etmek için "patronunuzun metresinin adını deneyin" tavsiyesiydi.

Dergi, 1 DVD ve bir prezervatif ile beraber geliyor. Prezervatif konusunda şaka yapmıyoruz ve doğru yazdık.

Bilgi için: PC World
Fiyatı: 6,5 YTL

Chip

yenichip.jpg

Ayın en kötü dergisi diye bir ödülümüz yok. Olsaydı kullanacağımız dergi konusunda da sıkıntı çekmezdik sanırım. Kapak konusu "Sabit diskinizin ne kadar ömrü kaldı?" olan dergiyi satın aldıktan sonra sayfalarını karıştırırken en çok dikkatimizi çeken konu, sayfa baskısının ne kadar kötü olduğuydu. Ürünlerin ve ekran görüntülerini seçmekte zorluk çekiyorsunuz.

Kapak konusunun neden "Mafya PC'nizde" konusu olmadığını da merak ettik.

Derginin ilk sayfasında, yayın yönetmeni Ufuk Yamankılıçoğlu'nun derin yazısını okumanızı öneriyoruz. Evde kablosuz ağ kurmanın yöntemleri ve faydalarının anlatıldığı dergide, LCD TV ve cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken noktalar da paylaşılmış.

"2 dakikada Windows kurun" makalesinde, imajı alınan yedekten işletim sistemi kurmayı detaylı olarak anlatan Chip, haber sayfalarında Vista SP1'in Aralık ayında verildiğini yazarken Beta yazmayı unutmuş maalesef.

Donanım incelemelerinde gözümüze çarpan birkaç ufak hatanın ve bolca imla hatasının dışında ilgimizi çeken fazla bir konu bulamadık.

Donanım sayfalarında, RAM'leri ve fare/klavye setlerini yarıştıran Chip, 30 adet donanım incelemesi ile bu ay en çok donanım inceleyen dergi oluyor.

Dergi, 1 DVD ve 1 kitapçık (Dijital Fotoğrafçılık) ile beraber geliyor.

Bilgi için: Chip
Fiyat: 6,25 YTL

Byte

yenibyte.jpg

Derginin kapak konusu "Evde Video". Video kayıtlarınızı başarılı prodüksiyonlar haline getirmenin yollarının anlatıldığı dergide, 20 inç ve üzeri LCD monitörler test edilmiş. Ancak testin biraz daha detaylı olmasını beklerdik. Bu arada dergilerde test tablolarının yatay olarak yayınlanmasının ne kadar kötü bir seçim olduğunu her yeni testte daha da fazla idrak ediyoruz.

Tasarım açısından birçok derginin önünde yer alan Byte, alışveriş sitelerini de kişisel tercihleri baz alarak kıyaslamış. En iyi 10 Firefox eklentisi, köşe yazarlarından Jerry Pournelle'in uzunca bir "Yılın Ürünleri" yazısı ne "Nasıl Yaparım?" bölümü, tavsiye ettiğimiz içerikler arasında yer alıyor. Dergide 14 tane donanım incelemesi yer alıyor.

Byte, promosyon konusunda diğer dergilere gol atarak 2 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Byte
Fiyatı: 6,5 YTL

PCnet

yenipcnet.jpg

İlginç kapaklar serisine bir yenisini daha ekleyen PCnet, "112 hayat kurtaran çözüm" kapak konusuyla 2008'e merhaba diyor. Uzun haberlerin hemen ardından Melisa Küçük'ün "Stres atmak mı, esir olmak mı?" yazısı ilaç gibi geliyor.

Nette popüler olan "Koca Kafalar" ile yapılan röportaj da ilginç içeriklerden. Donanım, yazılım ve internet gibi farklı kategorilerde toplam 112 problemin ve çözümün anlatıldığı kapak konusunu saklamanızda fayda var.

Donanım sayfalarında 18 ürünün incelenediği dergide GPS destekli yol bilgisayarları (navigasyon cihazları), harici diskler ve performanslı ekran kartları yarıştırılmış.

Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi derginin bu sayısında da yazılım ve pratik makalelerin azlığı dikkat çekiyor.

PCnet, 1 DVD ve 2 CD ile birlikte satılıyor.

Bilgi için: PCnet
Fiyatı: 5,9 YTL

PC Magazine

yenipcmag.jpg

Bayilere en erken çıkan dergi ünvanını elinden bırakmayan PC Magazine'in bu ayki kapak konusu "Divx Rehberi". İnternetten DivX filmlerin nasıl indirileceği, nasıl arşivleneceği ve altyazı gibi konuların detaylı anlatıldığı dergide MSN sahtekarlarının nasıl çalıştığını ve korunma yöntemleri anlatılmış.

AMD'nin yeni platformu Spider, ATI'nin yeni ekran kartlarını ve Intel'in en yeni işlemcilerini özel olarak inceleyen dergide ekran kartı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler paylaşılmış.

Donanım sayfalarında 12-13 inçlik dizüstü bilgisayarların yanı sıra, 24 inçlik monitörler ve ATI ile Nvidia'nın performanslı ekran kartları yarışıyor. 21 ürünün incelendiği PC Magazine'de Panoramik resim hazırlama ve Ajax ile slayt hazırlama gibi faydalı pratik makaleler de bolca mevcut.

Dergi, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC Magazine
Fiyatı: 6,9 YTL

Satın Aldığınız Dergiyi Yorumlayın

Satın aldığınız dergiyi siz de yorumlayın, eleştirilerinizi doğrudan dergi yöneticileri okusun.

Bu ayın en iyi dergisini seçiyoruz. Oy verin, yorumunuzu yapın.

SDN - http://shiftdelete.net

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
pcworld'ün hediyesi biraz garipmiş bide bu için boşaltılan dergi pcworld müydü acaba :)

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Alışkanlık, PC Net dedim...

Bu arada PC Magazine Sylar' ı çakmış kapağa :D

RuNaL

Dekan
Reaksiyon puanı
71
Gercekten ne amacla verdiler o hediyeyi bilemiyorum (&)

ama gene gecen ay oldugu gibi pc world diyeceğim :)

Bir chip'in tasarımını kim yaptıysa +(

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Sorma mila12.

Ama teşekkür etmek lazım. Markası Eczacıbaşı. Ofiste de makaraları dönmeye başladı :D

Eğer gecenin bir yarısı eczane bulamıyorsanız dert etmemek lazım, bu ayki bir pc world'den bir tane alın yeter :D

Ortalama boyut olarak neyi baz aldıklarını da sormak lazım :D

Bu arada prezervatifin üstünde "sadece 1 kez kullanılmalıdır" yazıyor. Onu da dikkate almak gerek.

Son bomba ise, bu hediyenin dergi ile birlikte verilip verilmeyeceği.

Az buçuk basılı yayınlarda çalışan yakınlarımız der ki, bu tür anahtarlık ve benzeri ürünlerin dergilerin satış rakamını artırması için hediye verilmesi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın emrince yasaktır.

Okuyucudan tepki göreceği kesin ama bakanlıktan ceza almasını kimse istemez.

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
ya ALLAH'ım her ay adam gibi alıyodum pc world dergimi şimdi nası alcem >X< gülerler adama be! :D

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
pcnet al sende. Bide yanında garanti belgesini verseler tam olacakmış :)

mahmuteser

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhaba arkadaşlar size bir şey danışmak istedim sizce bu ay byte mı alim pcnet mi karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim. Benim gönlüm bytetan yana 2dvd veriyor ama pcnette 1 dvd 2cd veriyor ne yapayim

linux

Doçent
Reaksiyon puanı
1
emeklerine sağlıkta zaten internet bize bu dergilerin sunduğu herşeyi sunuyor fiyat karşılatırma ürün karşılaştırma vs gbi ;)

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar dergilerinini 4-5 yıl önceki halini özlüyorum. Kaç sayfaydılar (Benim okul kitaplarından daha kalın) şimdi kaç sayfalar ve içindeki reklamlarda aşırı fazla. İçerik kalmadı, saçma sapan şeyler vermeye başladılar herkesin bildiği, herhalde bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlara yönelmeye başladılar. 2 senedir almıyorum ve almayacağımda. PcWorld' ten de beklenmedik bir saçmalık, o dergileri kaç yaşında çocuklarda alıyor haberleri yok mu. Diyorum ya içerik kalmadı bu dergilerde...

-mert-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
chip dergisine 1 yıllık üye oldum orjinal crysis ve abonelik 75 ytl idi aboneliğim bu ay itibariyle başlıyor ama kampanya devam ediyor galiba chip sevenler kaçırmasın :) ama pcnet'in eski halini de çok özlüyorum :(

Zibi$

Profesör
Reaksiyon puanı
2
PCnet diyorum Türkiye nin en iyi ve en kaliteli dergisi. ;)

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Pc Net diyorum. Bu ay epey rekli içerik var gibi görünüyor.

Pc World'ün hediyesi biraz tuhaf gibi görünsende bu sayede adından biraz daha fazla bahsettirecek işte daha ne? Bu arada mavinok.ta sen almak istiyorsan al yine dergini. Kimse sana bu yüzden gülmez. Çünkü ayıp bir şey değil bu sadece teknoloji dergisinin vermesi tuhaf kaçmış.

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
mavinok.ta dedi ki:
ya ALLAH'ım her ay adam gibi alıyodum pc world dergimi şimdi nası alcem >X< gülerler adama be! :D
ne gülecekler sende :)

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
nok.ta sen ver paranı emu abine o alır dergiyi :D

mozasur

Asistan
Reaksiyon puanı
1
internet yeterli dergiye gerek yok eskiden alıyordum önceleri pc world alıyordum daha sonraları pc net, chip pc magazine, byte hemen hemen hepsini denedim son zamanlarda chip alıyordum şuan internet olduğu için bırakmış bulunuyorum.