Fazıl Sayı Vurmalı

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
1096.jpg
Bekir Coşkun

[email protected]
Fazıl Say’ı vurmalı

03 Eylül 2010 Cuma, 12:00:26

FAZIL Say size yaramaz...
Onun için “açılımı” gidip “Kiboş“a sordunuz...
*
Sanatçılar toplumlarının önderleridir...
Ülkelerinde olup bitenlere asla duyarsız kalamazlar... Kitlelerin dili, sesi, yüreği, kahkahası ve gözyaşıdır sanatçı...
Çünkü kendisini seven milyonlara karşı borcu olduğunu düşünür de, vicdanı susmasına izin vermez sanatçının...
*
Ama bu cennet vatan üzerinde bu da değişik...
Sanatçıların dalkavuk olanları yüzlerce yıl saraylarda mutlu yaşarken, insanların acılarını haykıranlar, Yunus Emre gibi köy yollarında kayboldular...
Ya da Pir Sultan Abdal gibi, saltanata methiyelik bir tek dörtlük olsun söylemedikleri için dut ağacına asıldılar...
Zaman değişti, yazgı değişmedi...
“Başın öne eğilmesin”
diyen Sabahattin Ali’den... Anadolu’da bir mezar taşı özlemiyle ölen Nâzım Hikmet’e kadar...
Bizim dahi anılarımızda var; bir otel odasında yakılan arkadaşlarının arasından alınıp, itfaiye merdiveninde dövülen Aziz Nesin...
*
Fazıl Say size yaramaz...
Onun için Fazıl Say’ı iptal edip de uluslararası açılışta, yabancılara “evet”çi arabeskçileri dinlettiniz...
Dün internette Fazıl Say’ın, “Siz kazandınız, tamam ben giderim uzak bir yere...” yazısını okuduğumda...
Burnumun direği sızladı...
Dünyanın tüm ülkelerinde çalınan eserleriyle “Bu adam Türk” dedirten... Sizin beğendikleriniz ve seçtikleriniz memleketi Arabistan’la özdeşleştirirken, yeryüzünün en uzak yerlerine notalarıyla “Türkiye”yi taşıyan...
Yüreğinde çağdaş bir ülkenin özlemi olduğu için asla susmayan...
Fazıl Say...

Size yaramaz...

haberturk.com

demirelemin

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Herifin biri sadece piyano çalabiliyor diye saygı mı duyulması mı lazım. Veya herdediği doğru olarak mı kabul edilmeli. Sanatçı Sezen Aksu olunca "Sazan" Fazıl abi olunca alkış alkış. Sanatçının bile bizden olanı alkışlanır öylemi. Biliyoruz kaç yüzünüz var beyler. Eroinman sanatçı müsveddesi ömründe memlekete yaptığı tek bir katkı yokken sular altında kalacak yer için bi kelam etti diye mal bulmuş mağribi gibi üzerine atlayan malum medya..Oku oku aynı şey.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Çok duygulandım... :crying::crying:

Mealen : " Siz, göbeğini kaşıyan, bidon kafalı Türk halkı... Ne anlarsınız sanattan müzikten. Kültürsüz topluluk. Gidin arabesk dinleyin. Biz beyaz Türkler şarabımızı yudumlarken; Paris, Viyana, Roma da muhteşem Avrupa'nın havasını soluruz....

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Fazil say sen daha toysun,
limerick abin sana yardimci olsun :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
o açılışta arabesk dinletmek yanlıştı fakat fazıl say dinletilmek zorunda da değil kimse. fazıl sayı bu kadar büyütmenin anlamı yok.

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
piyano çalıyor diye mi saygı duyacağız bu adama? o kdar çok hayranı olduğuna da inanmıyorum, ülkesini yerden yere vurma girişimine gireceğine neler yapabilirim diye düşün(e)meyen bi insan için mi ? ayıp be.

ethem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
sonunda sanatçılarada sataşın bakalım nolacak sanatçılarıda hayır demedikleri için bişeyden anlamaz olarak etiketleyin sizene kim hayır demiş kim evet demiş sanatçı diye normal insandan bir sütünlüğü olacak değil ya herkesin kendi aklı var ve kimse başkasına kendi düşüncesinde oldmadığı için aklıyla ilgili yorum yapamaz.herkes kendisinin kayıtsız doğru oldupunu düşünüyor hiç yanılabileceği aklına bile gelmiyor.

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
sadece bu ülkeyi düşünüp sığ düşünceyle "yha yok okadar hayranı" diyebilirsiniz..
ama o dünyanın önde gelen piyanistlerinden :wink:

ayriyetten buda okunmalı :)

Siz kazandınız!

Siz kazandınız, lütfen siz kazanın!
Lütfen benimle uğraşmayın ve ebediyen siz kazanın...

Tamam ben giderim uzak bir yere... Gözden uzak bir yere... Uzaya gidemem, kızımdan da ayrılamam ama siz beni görmezsiniz merak etmeyin. Tamam giderim...

Ben son 6 yıl içinde;

• 2 büyük oratoryo
  • 2 büyük senfonik eser
  • 1 keman konçertosu
  • 2 piyano konçertosu
  • 5 solo piyano eseri
  • 1 bale müziği
  • 2 Bach uyarlaması
  • 4 film müziği
  • 1 tiyatro müziği
bestelemiş olsam da...

HİÇ MÜHİM DEĞİL SİZİN İÇİN

Bu son 6 yılda dünya üzerindeki 42 memlekette, 326 şehirde konserler verdim, yaklaşık 700 konser...

Bu 6 yılda, toplumumuza 10 CD,2 DVD, 12 NOTA sundum...

Anlıyorum yaptıklarım mühim değil. Hiç bir zaman "her görüşüme katılmalısınız" demedim. Tartışmaya hep açıktım, hiç bir zaman hemfikir olmadığım insanlara saygısızlık yapmayı düşünmedim ama siz yaptınız, adil değildiniz... Bir fikir de ayrı düşünüyorduk, siz kökünü kazımaya kalktınız her seferinde ama hiç bir zaman kendi içsesimden vazgeçmedim. Doğru bulduğum doğrumdu, yanlış bulduğum yanlıştı. Yanlışı ben yaptıysam da hatamı anladığım gün düzelttim... Anladık değersiziz. Sizin değer anlayışınızı anlamadım ama ben değersizim o anlayışa göre, onu anladım... İmkanı yoktur bazı kusurlarımı affetmenize... Affedicilik de değil, kabul etmenizin "lütfetmenizin" imkanı yoktur...

Zamanında hatalarım olmuş... Onları düzelttiysem, bu da doğru değildir, imkanı yoktur...

- Falanca arabeskçiyi kültür olarak görmüyorumdur, asla affetmezsiniz...

-Aziz Nesin haklıdır derim, bütün hayatıma sataşırsınız...

- "Din sömürüsü aldı başını gitti" deriz, ölüm fermanı vermediğiniz kalır...

- Konuşmayız, "Konuşmaz o korkak" dersiniz...

- Konuşuruz, "Konuşmak senin ne haddine işine bak sen" dersiniz...

- Beethoven,deriz "Git Beethoven'ın ülkesinde yaşa", dersiniz...

Git, popülist korkak! Ne haddine git! Hiç bir yolu yoktur...

Sizler facebook da 130 grup kurdunuz;
Fazıl Say gitsin vs, ekşi-sözlükte yazılar yazdınız...
Google'ı doldurdunuz...
Yahoo'da gruplaştınız...
Gazete haberlerinin altına yorumlar yazdınız...
Almanya'da yılın müzisyeni seçildiğimin haberinin altına bile döşendiniz hakaretlerinizle...

Her yerde sizler varsınız.

Ve sizler, ne yaptınız hayatta bilmiyorum, sormuyorum, düşünmüyorum, nefret etmiyorum, saygısızlık yapmıyorum ama siz bana yaptınız...

Siz yarattınız, bana en ağır haksızlıkları yapan bir kültür bakanını siz yarattınız...
Siz cesaretlendirdiniz marjinal köşe yazarlarını...
Siz pislik attınız, çamur attınız, hepsini siz yaptınız...
İçinizde mesleki kıskananlar da oldu, aranızda piyano çalanlar da oldu çalmayanlar da...

Faşoları, dincileri, marjinalleri, 2.Cumhuriyetçileri, avanak liberalleri...

Ben, hiç birinize tek bir kelime kötü bir şey söylememişken...

Hepsini siz yaptınız...

Artık kazanın! Kazanın ve bitsin...
Siz kazandınız!

Kazandınız ve bitsin!

Yeter!..

Benim gerçek dostlarım, bu yazıyı niye yazdığımı, kimlere yazdığımı anlamıştır.

Fazıl Say

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Bu memlekete bi faydası olmayan bir adam için şu yazdıklarım bile fazla ama yinede dayanamadım yorum yazdım bunu konu eden köşe yazarıda aynı kafada dangalağın biri bana göre

---------- saat 19:06 eklendi ---------- önceki mesaj saat 19:01 eklenmişti ----------

Bide siyasi konular hani yasaktı modlara serbest herhalde böyle konular yorum yazıyoruz onuda hemen vermiyosunuz illa onay gerekiyor bu konuyu açarken forumda cıngar çıkacağını bile bile bu konuyu neden açıyorsunuz anlamadım gitti

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
sadece bu ülkeyi düşünüp sığ düşünceyle "yha yok okadar hayranı" diyebilirsiniz..
ama o dünyanın önde gelen piyanistlerinden :wink:

ayriyetten buda okunmalı :)

Ülkemiz geneli için pek fazla hayranı olduğunu düşünmüyorum, topluma mal olamamış birisinin toplum adına yorum yapması ne kadar mantıklı acaba ?

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
Ülkemiz geneli için pek fazla hayranı olduğunu düşünmüyorum, topluma mal olamamış birisinin toplum adına yorum yapması ne kadar mantıklı acaba ?

ülkemizde orotoryo , senfoni merakıyla - hayran oranını hesapla bir istersen...
tabi kiboş gibi topluma mal olması lazım , toplum hakkında konuşabilmesi için..
verdiğim yazıda cevaplar mevcut :wink:
birde rica etsem topluma mal olmuş sanatçı tanımı yaparmısın bana? kimlerdir bunlar?

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Bu adamı seiyordum ama saçma sapan kullandığı kelimeler yüzünden nefret etmeye başladım.

DerinSiyaset

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
piyano çalıyor diye mi saygı duyacağız bu adama? o kdar çok hayranı olduğuna da inanmıyorum, ülkesini yerden yere vurma girişimine gireceğine neler yapabilirim diye düşün(e)meyen bi insan için mi ? ayıp be.

o ödülleri bir alman bir ingiliz, italyan, amerikan veya bir başka ülke kimliği ile almadı. Türk olarak aldı.
:)

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
ülkemizde orotoryo , senfoni merakıyla - hayran oranını hesapla bir istersen...
tabi kiboş gibi topluma mal olması lazım , toplum hakkında konuşabilmesi için..
verdiğim yazıda cevaplar mevcut :wink:
birde rica etsem topluma mal olmuş sanatçı tanımı yaparmısın bana? kimlerdir bunlar?

Toplumla aynı kesimde yaşayanlardır. bana göre evet kibariye de topluma mal olmuştur.

o ödülleri bir alman bir ingiliz, italyan, amerikan veya bir başka ülke kimliği ile almadı. Türk olarak aldı.
:)

kimlik herşeyi ifade etmez çoğu zaman, kimlik altında kimliksiz yaşayanlar da var örnek olarak bu konuyu burada tartışmamıza vesile olan nacizane kişilik.

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Toplumdaki arabesk yozlaşmadan bende kendi adıma çok rahatsızım ve Fazıl Say'a sonuna kadar katılıyorum.İsteyen istediğini dinler saygım sonsuzdur fakat bu arabesk yozlaşma eski kafa durumu ülkeyi yöneten kesimde fazlasıyla mevcut ki bu durumun son bulması için o neslin değişmesi dünyadan ayrılması lazım.Koskoca bakanın çıkıp Tarkan işin iyapsın! derse böylesine önemli bi adamın söyledikleri bu kadar çarpıtılıp konu edilmesi ve hedef tahtası haline gelmeside normaldir.Toplumun bu kesimindeki temel problem belli değerlere bağnazca bağlanmaktır ve mevzu ile alakalı herangi bi eksi durumda aşırı reaksiyon gösterilmesidir.Ve bu nesil değişmediği sürece bu Arabask(!) durum üsütmüzden gitmeyecek ve daha çok değerin elimizden gitmesini seyredeceğiz.

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
elimde olsa bir kaşık suda boğarım. eminim davet edilmiştir ama gelmemeiştir. edilmemişse de iyiki edilmemiş.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
televizyona çıkıp özgürce direk düşündüklerini söylemesi herkes gibi yaranmak istememesi bu denli bir tepki alıyorsa evet gitmelisin Fazıl...

limerick

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Toplumdaki arabesk yozlaşmadan bende kendi adıma çok rahatsızım ve Fazıl Say'a sonuna kadar katılıyorum.İsteyen istediğini dinler saygım sonsuzdur fakat bu arabesk yozlaşma eski kafa durumu ülkeyi yöneten kesimde fazlasıyla mevcut ki bu durumun son bulması için o neslin değişmesi dünyadan ayrılması lazım.Koskoca bakanın çıkıp Tarkan işin iyapsın! derse böylesine önemli bi adamın söyledikleri bu kadar çarpıtılıp konu edilmesi ve hedef tahtası haline gelmeside normaldir.Toplumun bu kesimindeki temel problem belli değerlere bağnazca bağlanmaktır ve mevzu ile alakalı herangi bi eksi durumda aşırı reaksiyon gösterilmesidir.Ve bu nesil değişmediği sürece bu Arabask(!) durum üsütmüzden gitmeyecek ve daha çok değerin elimizden gitmesini seyredeceğiz.

Hocam herseyden once sunu soylemek istiyorum bende piyano caliyorum ve bu adam cok yetenekli oyle boyle degil yani. youtube da adini yaz milyonlarca hayrani var ve su yasadigimiz yuzyilin piyano dahisi olarak gosteriliyor.
Fakat yavsak nasil der ya varmi boyle birsey yakisiyormu. yozlastiryo demissin zaten yavsak demeye ne gerek vardi.

ayrica tarkan gercekten isine baksin birsey soylemesi gereksede adam gibi soylesin. ki adam gibi soyleseydi bakan da ona adam gibi cevap verirdi. katilmiyormusun ?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Her şey bir yana da; Bekir Coşkun gibi birisine kalmamıştır Yunus Emre'den, Pir Sultan'dan bahsetmesi. Maşallah ne çabuk da sahiplendi "halk" sanatçısını "salon" sanatçıları. Fazıl Say bir halk sanatçısı değil salon adamıdır, mr_rain42 isimli arkadaşın bir başka şekilde ifade ettiği gibi. Öyleyse Bekir Coşkun ve Fazıl Say ikilisi, Yunus Emre'yi, Pir Sultan'ı bir kenara bıraksınlar, bunları sahiplenmek, onlar üzerinden edebiyat yapmak şüphesiz onların harcı değil.

Bir de ben eminim ki Bekir Coşkun bu iki halk sanatçısını hiç tanımıyor. :) Zira bu tür adamların zihniyetine göre Yunus ve Pir Sultan oldukça "yobaz" kalırlar. Bekir Coşkun biraz olsun böyle üzerinden edebiyat yaptığı bu iki adamın şiirlerini okumuş olsa hiç adlarını anmaz bir daha.

braveheart.fb

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Her şey bir yana da; Bekir Coşkun gibi birisine kalmamıştır Yunus Emre'den, Pir Sultan'dan bahsetmesi. Maşallah ne çabuk da sahiplendi "halk" sanatçısını "salon" sanatçıları. Fazıl Say bir halk sanatçısı değil salon adamıdır, mr_rain42 isimli arkadaşın bir başka şekilde ifade ettiği gibi. Öyleyse Bekir Coşkun ve Fazıl Say ikilisi, Yunus Emre'yi, Pir Sultan'ı bir kenara bıraksınlar, bunları sahiplenmek, onlar üzerinden edebiyat yapmak şüphesiz onların harcı değil.

Bir de ben eminim ki Bekir Coşkun bu iki halk sanatçısını hiç tanımıyor. :) Zira bu tür adamların zihniyetine göre Yunus ve Pir Sultan oldukça "yobaz" kalırlar. Bekir Coşkun biraz olsun böyle üzerinden edebiyat yaptığı bu iki adamın şiirlerini okumuş olsa hiç adlarını anmaz bir daha.

Aynen öyle; "halk" sanatçılarını "salon" sanatçıları sanma gafletine düşmüş Bekir bey:). Sadece gaflete düştüğü nokta Yunus ve Pir Sultan'ı salon sanatçısı sanması değil tabi. Fazıl Sayı’da “halkın sesi” ya da “halkın sanatçısı” sanması da ayrı bir gaflet. Bu kişileri hep anlamakta zorluk çekmişimdir; “kendi gerçeklerini” hangi dar kafayla “halkın gerçekleri” sanabiliyorlar?

Bu arda özelikle referandumdan sonra Fazıl Say kafayı yemiş durumda. Önüne gelene “yavşak” deyip duruyor:D

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Fazıl-ı Say'mayın, o sütten. Yok fasulyeden miydi? :D

yavşak denmişken, yaşı biraz fazla olanlar bilir bir zamanların mahkemelik olma konusuydu "yavşak".

tabi ki muhterem vekillerimiz arasında....

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Fazil say Enteresan bir kisilik ben sanatiyla duymadim adami cahilligime verin....
Ben fazil sayi ya siyasi yada Arabeske v.s ye karsi cikarken duydum......

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
durumu özetleyen çok güzel atasözlerimiz var aslında

okumak cahilliği alsada eşeklik baki kalır
bozacının şahidi her daim şıracıdır .

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Bu hırbonun dediği doğru.:) Vurmayı seçenekler arasına alın SDN ailesi :D