Necip Fazıl'dan,Medeniyetin Tarifiyli İlgili Bir Dörtlük!

Bu konuyu okuyanlar

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Kim Demiş Avrupa İnsani Medeni,
Ne Edep Kalmiş Ne Haya çırılçıplak Bedeni,
Açmaksa Bedeni Olmaksa Medeni,
Desene Hayvanlar Dahada Medeni...

Üstad Necip Fazil KISAKÜREK

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Görüyoruz ki ilerki yaşlardaki u dönüşleri daha sert oluyor. Çok sığ bir bakış açısı. Kendisini tebrik ediyoruz.

Her yerde ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyulan bu dizeler, medeniyet tanımının ne kadar kötü yapılabileceğini gösteriyor. Türkçe karşılığıyla uygarlık, bir toplumun ortaya koyduğu tüm fikri, maddi ve manevi değerleri ve hayat biçimini kapsar. Medeniyet, yani uygarlıktan, birisi sadece bunları anlıyorsa daha ben ne diyeyim. Fikirdaşlarına hoş gelir elbet; ama uygarlık tanımını böyle yapabilen birisi, yapmasaymış daha iyiymiş. Yani şiirde yapılan önermenin tersini alıyorum; o da kimseyi medeni yapmıyor. :)

Güzel günler.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Herkese hayırlı cumalar arkadaşlar!

ilk başta başlığı hakikaten düşünmeden yazdığımı belirtmek isterim.
kusura bakmayın
burdan da berkin hocama teşekkür ediyorum.erken farkına varıp değiştirmeme vesile olduğu için.
konu açılmışkende bir meseleyi yazmak istedim.
şimdi elbette başka milletlerin ve de dinlerin medeniyetlerinde istifade edeceğiz.
ama ölçümüz ise o medeniyetin bizim kültürümüze güzel adetlerimize ve de en önemlisi dinimize uygunluk derecesine bakmamaız lazım gelmez mi?

iki gün önce ALİ BANA SULANMA kampanyası açılmış
ali sulanırsa azıcık medeniyet öğren diye karşımıza çıkıyorlar.
halbuki bize kendilerine sulanmamız için boy boy fotolar çektirip bedava karşımıza koymuyorlar mı?
neden?
eğer sulanırsak medeni değiliz sessizce izlersek medeni oluyoruz.

İşte medeni dediğimiz insanların hali

saygılarımla

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Berkincim, sen de bir tarafsın daha çok çekimser kalmana gerek yok. :) Doğrusu ben Necip Fazıl'ı şahsi olarak sevmem, ancak bu onun medeniyet yorumu değil, bizzat medeni olduğunu idda edenlerin yorumudur. O da dizeye dökmüştür.

Baş örtüsünden hareketle her "medeni", açılmanın medeniyet olduğunu idda eder. Medeniyet ahlaksa, İslam en ahlaklı olmayı tavsiye eden dindir. Hatta bütün dinin ahlak olduğunu kabul eden bir dindir. Müslümanlar buna uyar veya uymaz, bu onların kişisel problemidir. Eğer medeniyet bilimse, İslam bilime hatta en bilim adamından bile daha çok önem verir ve ilim öğrenmenin bir hak ve vazife olduğunu söyler. Buna uymayan müslümanların yine kendi şahsi problemidir. Medeniyet eğer başka bir şeyse, kalsın ben zaten almayayım. :)

Ayrıca Mehmet'e de katılıyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
O Dörtlük Mehmet Akif'in ve şöyle:
Kim demiş Avrupa insanı medeni
Ne edep kalmış ne haya çırılçıplak bedeni
Eğer medeniyet açıp saçmaksa bedeni
Desenize hayvanlar bizden medeni..!

Mehmet Akif ERSOY

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Necip Fazıl'ın hayatındaki değişim hep ilgimi çekmiştir. Halen her yerde bulabileceğimiz gazete küpürlerine bakılarak çizilen bir hayat çizgisinin zamanla bu kadar değişik bir şekilde konumlanması bazen insana 'bu değişim neden?' diye sorduruyor. Kendisini sevmem ancak şiirleri arasında beğendiğim eserler mevcut. Fakat halkımızın böyle 'geçmişimi karıştıran köpektir' tarzında bir cümle kurarak geçmişini sorgulama ve bu değişimin sebebini öğrenmemize yardımcı olacak soruları sormaya engel olan birinden daha iyi önderlere ihtiyacı var. En azından din gibi hassas ve doğru öğrenilmesi gereken konularda.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
552955_10151254718763722_147414585_n.jpg

S

SDN Okuru

SDN Okuru
esenlerde bir kırtasiye işletiyorum.İlk okul kız öğrencisi araştırma ödevini aynen veriyorum.
necip fasıl kısaküreğin medeniyet adlı şiirinde ne anlatılmak istenmiştir?
Demekki sığ bakışlı olan kişiler var ve üstüne üstlük gencecik beyinlere aşılamak istiyen şerefli meslek olan öğretmenlerimizin alet olması ilk okul mezunu biri olarak çok üzüldüm.

SaidS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Görüyoruz ki ilerki yaşlardaki u dönüşleri daha sert oluyor. Çok sığ bir bakış açısı. Kendisini tebrik ediyoruz.

Her yerde ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyulan bu dizeler, medeniyet tanımının ne kadar kötü yapılabileceğini gösteriyor. Türkçe karşılığıyla uygarlık, bir toplumun ortaya koyduğu tüm fikri, maddi ve manevi değerleri ve hayat biçimini kapsar. Medeniyet, yani uygarlıktan, birisi sadece bunları anlıyorsa daha ben ne diyeyim. Fikirdaşlarına hoş gelir elbet; ama uygarlık tanımını böyle yapabilen birisi, yapmasaymış daha iyiymiş. Yani şiirde yapılan önermenin tersini alıyorum; o da kimseyi medeni yapmıyor. :)

Güzel günler.

Bu dizelerde anlatılan ;

Medeniyet tanımını g*tü başı açık,Evinin Hanımı değil Teşhir Aracı olarak görenler içindir.Sizin gibiler yani.
İslam dininde kesin olarak yasak olan bir şeyi topluma ''Medeniyet'' adı altında sokmaya çalışanlaradır.
Eğer müslüman isen Dininin gereğini yapacaksın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
o öğretmeni tebrik ederim. Bunca zaman gencecik beyinleri saçma sapan şeylerle dolduran anlayışa karşı uyanmasını sağlayacak bir ödev vermiş. İşte bende buna çok sevindim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
taraf olmak zor, esenlerde ki kırtasiyeden Nazım hikmete ait bir eser istense oh ne ala. Ama Berkin Beylerin anlamak istemedikleri bu. Necip fazılın veya Mehmet akifin medeniyet yorumuna katılmamak başka bir şey, Fakat "önermenin tersini" gayrı medeni saymak, medeni oldukalarını idda edenlerin zihin dünyalarını ele vermesi açısından manidar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu dizeler necip fazıla ait değil. isterseniz bakabilirsiniz, bunlar mehmet akif ersoya aittir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kimilerinin dönüşü olmayacak! ancak öldükleri zaman uyanacaklar fark edecekler.

-MÜNZEVİ-

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şiirin MEHMET AKİF'in olduğu doğru Mehmet Akif bu şiiri yazdığında 2. tbmm biz avrupaya benzicez diye sadece şekil benzerliğine önem vermiş ilimsiz müslümanları da kandırıp avrupai ve ''kıyafetten tasarruf ederek'' giydirdi çünkü kalbi iman için çarpan insanların çoğu savaşlar zamanında cephede kaldı müslümanlar başı boş kaldı işte o baskı ve idamlardan korkmayan birkaç ilim adamının çabaları islamiyeti ve türkiyeyi ayakta tuttu Allah onların şefaatlerine nail eylesin bugünde hala islamiyetten korkanlar engellemeye çalışanlar var ama iman ile çalışanları, iman ile savaşanları dünyanın en güçlü devletleri birleşip yenemedi engellemeye çalışanlarda bilsinlerki engelleyemeyecekler müslümanlar hoşgörü, birlik ve beraberliği temin ederek tüm dünyayı islam güneşi ile aydınlatacak inşALLAH. ALLAH son nefesimize kadar son nefes dahil imanla göçmeyi hepimize nasip etsiin.