Tatile Hazır mısınız?

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Yarıyıl tatili ufukta görünmüşken, soğuk kış günlerinde evden çıkmadan eğlenceye tavan yaptırmanın sırrı bu yazı dizisinde! İlk kısımda PlayStation 2 var.

Yılbaşı tatilini tek günlük bir molayla, hatta üniversitede okuyanlar için finallere çalışarak geçirmenin hüznü bir yana, sınavlar (ya da finaller) ve sonrasında sömestr tatili kapıda. Eğer kayak merkezlerine gitmek gibi bir plan yapmadıysanız, sizin için çarşı pazar gezip, ev eğlencesinin en önemli öğelerinden olan 'oyun konsolları' hakkında geniş bir araştırma yaptık.

Bilgisayardan Başka Platformda Oyun mu Oynanır Canım?

konsollar_bolum_1_01.jpg

Eğer her ekran kartı yenilediğinizde bu sözü kullanıyorsanız, hayatınızda radikal bir adım atmanın zamanı geldi de geçiyor demektir. Bugün en büyük kullanım amacı oyunları daha iyi oynatmak olan, piyasanın amirali şeklinde nitelendirilebilecek olan en güçlü ekran kartları, vergisiyle birlikte 1000 YTL düzeyine yaklaşmışken, sizi bu ekran kartından çok daha uzun süre idare edebilecek ve aşağı yukarı aynı amaca hizmet eden bir oyun konsolu alternatifini gözden geçirmenizde büyük fayda var.

konsollar_bolum_1_02.jpg

Şunu unutmayın ki, bilgisayar ve konsol oyun piyasası arasındaki temel fark; bilgisayarla yeni çıkan oyunlardan alacağınız verim zamanla düşerken, konsolda tam tersine artmaktadır (Örnek olarak PlayStation 2'nin ilk yıllarında çıkan oyunlarla Burnout Revenge ve God of War 2 gibi son dönem yapımları arasındaki fark gösterilebilir). Bu ön bilginin ardından, bir 8800GTX Ultra fiyatına alabileceğiniz eğlence makinelerini ölçüp tartmaya, bir konsol oyuncusu olmanın ilk adımı olan Sony PlayStation 2 ile başlayalım.

Yaşayan Efsane: PlayStation 2

konsollar_bolum_1_03.jpg

Eğer bugüne kadar PlayStation 2 ile tanışmadıysanız veya tanışıklığınız arkadaş arasında yapılan Pro Evolution Soccer turnuvalarıyla sınırlı kaldıysa, birçok konsol oyuncusu size imrenerek ve hatta kıskanarak bakacaktır. Çünkü henüz önünüzde oynanmayı bekleyen onlarca efsane oyun, keşfedilmeyi bekleyen birçok farklı dünya var demektir. Bugün tüm konsollara çıkan en kaliteli serilerin kökleri PlayStation 2'ye dayanıyor. Üstelik her türden oyuncunun severek oynayabileceği kendine özel oyunları da cabası.

konsollar_bolum_1_04.jpg

Dünyanın dört bir yanından usta dövüşçülerin katıldığı Iron Fist Tournament'ta yer almak için Tekken 5, yoldan çıkan elit kontrterörist timini durdurmak isteyen bir askerin maceralarına konuk olmak için Metal Gear Solid 2 ve 3; yüksek hızda adrenalin dolu yarışlara katılmak için Burnout Revenge; gerilim bir tarafa, gerçek anlamda korkuyu iliklerde hissetmek için de Fatal Frame serisi üç oyunuyla emrinize amade. Kimine göre PlayStation 2 ile eş anlamlı olan Pro Evolution Soccer (PES) serisini de unutmamak lazım elbette.

konsollar_bolum_1_05.jpg

PlayStation 2 için çıkan tüm oyunlar şöyle dursun, sadece klasik ödülü alan ve tüm otoriteler tarafından ayakta alkışlanan yapımları saymak bile mümkün değil. Bu nedenle şu tespiti yapmak yanlış olmaz: PlayStation 2 ile tanışmadan yeni nesil konsollara geçiş yapmak, çiçeği burnunda bir konsol oyuncusunun yapabileceği en büyük hatadır. Diğerlerine göre çok daha uygun olması, hem de artık oyunlarının orijinal olarak çok hesaplı fiyatlara bulunabilmesi ile yarıyıl tatili döneminde aklınızdaki ilk seçenek PlayStation 2 olsun.

konsollar_bolum_1_06.jpg

Künye: Sony PlayStation 2
Fiyatı: 300 YTL + KDV (1 oyun hediyeli) Satın al!
Artıları: Kendi neslinde rakipsiz, neredeyse sınırsız ve kaliteli oyun seçenekleri, tam performans almak için normal televizyonun yeterli olması, uygun fiyatı.
Eksileri: Yeni nesil konsollarla kıyaslandığında zamanın gerisinde kalan donanımı ve dolayısıyla grafik kalitesi, mevcut yelpazenin dışında yeni oyunların artık çok nadir çıkması.

:: Çok Yakında: Aile ve parti konsolu: Nintendo Wii

Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

megaman

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Şükür ki PC' de oyun oynamayı uzun zaman önce bıraktım. Sofrosoft Rox, Warblade v.s. ufak oyunları oynuyorum sadece. Xbox' um da vardı, PS2' im de. İkisini de eskitip sattım. Şimdi yoluma PSP ile devam ediyorum. Bence PS2' den daha güzel bir alternatif. İleride PS3 ile de senkronize kullanılmaya müsait bir cihaz. Çok sevdiğim PS1 oyunlarını da resmi emülatörü sayesinde oynayabiliyorum :) Wireless internet, online oyunlar, müzik, fotoğraf, film izleme v.s. o kadar çok yönlü bir cihaz ki. Ufacık alete dünyalar sığmış. Bende sizlere PSP tavsiye ederim.