İtü Fizik Mühendisliğini Nasıl Bilirdiniz?

Bu konuyu okuyanlar

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Tercih etmeyi planlıyorum. Sıralaması 65.000 diye görünüyor, şaşırdım. Ben çok rahat giriyorum bu durumda ve Matematik Mühendisliği ile çift anadal yapma şansım doğuyor. :D

Bilenler, görenler, duyanlar var mı?

Ugurcan377

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Fizik Mühendisliği hakkında bir bilgim yok da İTÜ'nün tanıtım günlerinde adamların çok üstünde durduğu bir nokta vardı.İTÜ'ye kapağı atayım yatay geçiş veya çap yaparım diye gelmeyin çoğu yapamıyor üzülürsünüz diye.
Matematik Mühendisliği mezunlarının bilişim alanında çalışmaları yüksek bir olasılık galiba ilgilendiğin de o.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
itü de çift andal( çap) istediğin bölümle yaparsın. sınırlama yok. ama ortalama yapman lazım. kendini inek( halk arasındaki tabir başka bi kasıt yok :) ) olarak veya ona yakın biri olarak düşünebiliyormusun. o zaman yaparsın.

bu bir numaraydı, üniversiteye yeni girecek olan veya giren öğrencinin 2. en popüler hayali de ortalama yapıp bölüm değiştirmek.

peki bunları kaç kişi yapar dersen bir elin parmakları kadar var her bölümde.

mesela çap için kesinlikle 3.50 nin üzerinde ortalama gerekiyor.
ama bölüm değiştirmek 3.20 lerle bile olabilir.

o yüzden çap top hayal listesinin 1. sırasında, bölüm değiştirmek 2. sırasındadır.

İTÜ de çap ve bölüm değiştirme 1. sınıf sonunda 1.sınıf ortalamasıyla herhangi bir bölümle yapılabilir.
2.sınıfta genel ortalamayla sadece fakülte içindeki bölümlerle yapılabilir.

ee bi de fizik mühendisliğini yazıp yazmamak sana kalmış ama zor bir bölüm ve çıkışında da pek parlak değil hatta hiç parlak değil bildiğim kadarıyla imkanları.
bu yüzden gireceksen istemediğin bölüme girme .

şöyle bakalım olaya her sene giridği bölümde devam edenler %90 üzerinde olur, çap -bölüm değiştirme yapanlar ve ayrılanlar geri kalanı oluşturur. buna göre tercih yapın.

muratteas

Müdavim
Reaksiyon puanı
96
iş yok kızım Fizik Mühendisliğinde :D gel Makina oku her il de iş bulma imkanın var :D :D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Çap ne demek? :D

Ben bölüm değiştirmekten bahsetmiyorum. Çift anadal istiyorum. Matematik Mühendisliğini isteme sebebimi de doğru bildiniz, bilişim. :D Matematik'le ilgili bir bölüm okumak en büyük hayalimdi, zaten Matematik bölümlerini de tercih edeceğim de benim ilgilendiğim ve yapabileceğim 3 dal var:

-Matematik
-Bilgisayar
-Fizik

Fizik mühendisliğini araştırdım, bilişimle ilgili kısımlar var. Nükleer tıp, adli tip filan var. İlgilendiğim her şeyi içeriyor resmen. Mühendislik olması ve İTÜ'de olması, Matematik ya da Bilgisayar Mühendisliği bölümleriyle çift anadal yapma şansımı doğuruyor İTÜ'de.

Bana işin zorluklarından bahsetmeyin. Zorlanacağım bölümler değil bu üç bölüm: Bilgisayar Mühendisliği, Fizik Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği.

Not ortalaması da önemli değil. İyi bir liseden mezun oldum, temelim çok iyi. Sınava da çalışmadan girdim zaten. :D

Fizik mühendisliğinin iş alanları hoşuma gitti. İTÜ de iyi bir üniversite, çift anadal yapabileceğimden eminim. Sadece şunu bilmek istiyorum: Şartları neler?

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
çift anadal programı = çap

çift anadal şartlarınımı soruyorsun, dediğiğim gibi İTÜ de 3.50 nin üzerinde ortalama.
hatta bilgisayar iin bunun 3.70 civarında olduğunu söyleyeyim. tabi biliyorsunuzdur ama belirteyim bunlar 4 üzerinde ortalama.

hem her mesleğin çalışma lanlarına baksan çok hoş. önemli olan o alanlar türkiyedeki imkanları, istihdam miktarları.

itü mühendis yetiştirmekten başka bir şey yapmadığından bütün eğitim sistemi mühendislik üzerine kurulu ve bütün imkanlarını bu doğrultuda kullanıyor. bu bakımdan mühendislik açısından iyi bir üniversite tercihi.
ama diğer taraftan arkadaşların da lisedeki insanlar değil artık. hepsi mühendis adayı. hepsi sayısalcı. çalışmadan burayı girebilmek demek burada başarılı olcaksın demek değil. bu önyargı ile başlama bence.

1.sınıfta itü de bütn dersler neredeyse havuz derstir.
ne demek havuz ders . bütün mhendisler ortak aır o dersi. bir matematik dersini bilgisayrcı-elektronikçi-endüstri-makina-kimya-fizik-inşaat ve saymadığım bütün itüdeki mühendislik bölümü öğrencileri beraber alırlar. bölüm ayrımı yoktur.

havuz derslerinin dışında 1.sınıf seçmeli dersleri için de durum böyledir. bölüm kısıtlaması yoktur neredeyse.

gir bak istesen www.sis.itu.edu.tr - ders planları- fen edebiyat fak. - fizik mühendisliği. burada 4 yıl boyunca alman gereken dersleri göreceksin, seçmeliler dahil. 1. sınıfa bak çoğu ders temel mühendislik dersi olup havuz dersi şeklinde işlenmektedir.
bu derslerin sınavları hafta sonu olur ve yaklaşık 1500 kişi gibi bir grup aynı anda sınav olur.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
çift anadal programı = çap

çift anadal şartlarınımı soruyorsun, dediğiğim gibi İTÜ de 3.50 nin üzerinde ortalama.
hatta bilgisayar iin bunun 3.70 civarında olduğunu söyleyeyim. tabi biliyorsunuzdur ama belirteyim bunlar 4 üzerinde ortalama.

hem her mesleğin çalışma lanlarına baksan çok hoş. önemli olan o alanlar türkiyedeki imkanları, istihdam miktarları.

itü mühendis yetiştirmekten başka bir şey yapmadığından bütün eğitim sistemi mühendislik üzerine kurulu ve bütün imkanlarını bu doğrultuda kullanıyor. bu bakımdan mühendislik açısından iyi bir üniversite tercihi.
ama diğer taraftan arkadaşların da lisedeki insanlar değil artık. hepsi mühendis adayı. hepsi sayısalcı. çalışmadan burayı girebilmek demek burada başarılı olcaksın demek değil. bu önyargı ile başlama bence.

1.sınıfta itü de bütn dersler neredeyse havuz derstir.
ne demek havuz ders . bütün mhendisler ortak aır o dersi. bir matematik dersini bilgisayrcı-elektronikçi-endüstri-makina-kimya-fizik-inşaat ve saymadığım bütün itüdeki mühendislik bölümü öğrencileri beraber alırlar. bölüm ayrımı yoktur.

havuz derslerinin dışında 1.sınıf seçmeli dersleri için de durum böyledir. bölüm kısıtlaması yoktur neredeyse.

gir bak istesen www.sis.itu.edu.tr - ders planları- fen edebiyat fak. - fizik mühendisliği. burada 4 yıl boyunca alman gereken dersleri göreceksin, seçmeliler dahil. 1. sınıfa bak çoğu ders temel mühendislik dersi olup havuz dersi şeklinde işlenmektedir.
bu derslerin sınavları hafta sonu olur ve yaklaşık 1500 kişi gibi bir grup aynı anda sınav olur.

Ben çalışmadan girdiğimi o amaçla söylemedim. Sınava çalışmadım ama temelim iyi demek istiyorum. Yani çalışma adına sorun yaşamayacağım. O yüzden 4 üzerinden bilmem kaç ile gözümü kimse korkutamaz. :) Benim için onlar çocuk oyuncağı.

Çalışma alanları konusunda da bir sorun yaşayacağımı sanmıyorum. İnsan çalışmak istediğinde, gerçekten istediğinde önünde hiçbir engel kalmaz. İmkansız yoktur, sadece zaman alır. (Meşhur bir söz tabi. :))

---------- saat 13:45 eklendi ---------- önceki mesaj saat 13:43 eklenmişti ----------

jea kaç bindesin?

53.000

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
o zaman sana itüde başarılar dilerim.

şuna da dikkat et.
itü fizik müh. bölümünün geçen sene en son aldığı kişi 53000 den düşük sıralama da mı.?

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
o zaman sana itüde başarılar dilerim.

şuna da dikkat et.
itü fizik müh. bölümünün geçen sene en son aldığı kişi 53000 den düşük sıralama da mı.?

Teşekkürler.

65.000 şu an sıralaması. Yeni kılavuzda öyle yazıyor.

eF.E

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
31
Demek ki neymiş, büyük konuşmamak lazımmış. :)

faramir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bir İTÜ mezunuyum. Arkadaşların yazdığı şeylerde yanlışlıklar bulunmaktadır. Çap için gerekli ortalama her sene değişmektedir. Bu değişimin sebebi çap yapılacak bölümün tercih edilme sıklığı, o bölümün çap öğrencisi olarak belirlediği kontenjan vb. kıstaslara bağlıdır. Bölüm değiştirmek veya çap yapmak İTÜ'yü yeni kazanan öğrencilerin en büyük hayalidir ancak bu hayal İTÜ'nün eğitimindeki ağırlık sebebiyle çoğu öğrenci için anında hayal olmaktadır. Hatta "gözetim" dediğimiz bir olay varki tadından yenmez :thumbup: Ama sıkı çalışacağım, derserime günü gününe çalışacağım dersen, o ayrı tabii. Fizik mühendisliğini düşünen arkadaştan bir daha düşünmesini istiyorum. beni fizik bölümü deli etti topu topu 2-3 ders almama rağmen fizikle ilgili. :scared:

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Bir İTÜ mezunuyum. Arkadaşların yazdığı şeylerde yanlışlıklar bulunmaktadır. Çap için gerekli ortalama her sene değişmektedir. Bu değişimin sebebi çap yapılacak bölümün tercih edilme sıklığı, o bölümün çap öğrencisi olarak belirlediği kontenjan vb. kıstaslara bağlıdır. Bölüm değiştirmek veya çap yapmak İTÜ'yü yeni kazanan öğrencilerin en büyük hayalidir ancak bu hayal İTÜ'nün eğitimindeki ağırlık sebebiyle çoğu öğrenci için anında hayal olmaktadır. Hatta "gözetim" dediğimiz bir olay varki tadından yenmez :thumbup: Ama sıkı çalışacağım, derserime günü gününe çalışacağım dersen, o ayrı tabii. Fizik mühendisliğini düşünen arkadaştan bir daha düşünmesini istiyorum. beni fizik bölümü deli etti topu topu 2-3 ders almama rağmen fizikle ilgili. :scared:

Bölümde uçuk şeyler olduğunu biliyorum, özellikle Matematik'le ilgili ama tüm bunlar benim zaten hayalim. :D Ben öyle okuyayım da iş bulayım diyen biri değilim. Matematik bölümü istiyorum normalde, araştırmacı olarak görev yapmak istiyorum. Mümkünse keşif yapmak istiyorum. :D Uçukluklar bana göre zaten.

Gözetim nedir? İsmi biraz korkuttu da. :D

sametd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım itü fizik mühendisliğinde okuyorum, bizim bölümün o kadar düşmesine şaşırdım, şu an son sınıfım ve ben girdiğim zamanlarda 20000 ile falan alıyordu en son, neyse, bölüm gerçekten zor, her hafta ortalama 2 ödev(3. sınıfta 4-5 e kadar çıkıyo) 2 tane de quiz(bu da 3. sınıfta 4-5) olursun. Bu ödev ve quizler ortalamana çok etki eder, bölüm değiştirmeyi düşünüyorsan fizik mühendisliği tercih edilebilir bir bölümdür, fakat çap işim içine girince fizikle birlikte bir başka bölümü idare etmek çok çok zor. İş imkanlarına gelince enerji sektöründe, yazılımda iyi iş olanakları var. Bölüm mezunu az olduğundan pek fazla bir bilgi bulamazsın ve diğer mesajlarda yazılan bilgilerin çoğu yanlış bilgi. Matematik müh. de sevgilim bu bölümde okuduğundan iyi biliyorum, bilişim sektörü iş olanağı olduğu doğrudur fakat bölümde bilişim adına bir şey öğretildiği de yoktur, hatta bilgisayar dersi bile havuz(bütün bölümlerin ortak) dersidir ve ekstra bir bilgisayar dersi yoktur. Programlama ve bilişim konusunda fizik bölümünde ise havuz bilgisayar dersine ek olarak numerik ve comp. adlarında 2 ders(c++ ve matlab), bir de bilgisayar destekli çizim(autocad ve solidworks) dersleri vardır. Fizik Mühendisliği tercih edilebilir bir bölümdür fakat oldukça zordur (matematiği matematik bölümü kadar ağır). İş imkanları da kısıtlı olmakla birlikte yok değildir. Acele yazdığım için anlamsız cümleler kurmuş olabilirim kusura bakmayın...

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
arkadaşım itü fizik mühendisliğinde okuyorum, bizim bölümün o kadar düşmesine şaşırdım, şu an son sınıfım ve ben girdiğim zamanlarda 20000 ile falan alıyordu en son, neyse, bölüm gerçekten zor, her hafta ortalama 2 ödev(3. sınıfta 4-5 e kadar çıkıyo) 2 tane de quiz(bu da 3. sınıfta 4-5) olursun. Bu ödev ve quizler ortalamana çok etki eder, bölüm değiştirmeyi düşünüyorsan fizik mühendisliği tercih edilebilir bir bölümdür, fakat çap işim içine girince fizikle birlikte bir başka bölümü idare etmek çok çok zor. İş imkanlarına gelince enerji sektöründe, yazılımda iyi iş olanakları var. Bölüm mezunu az olduğundan pek fazla bir bilgi bulamazsın ve diğer mesajlarda yazılan bilgilerin çoğu yanlış bilgi. Matematik müh. de sevgilim bu bölümde okuduğundan iyi biliyorum, bilişim sektörü iş olanağı olduğu doğrudur fakat bölümde bilişim adına bir şey öğretildiği de yoktur, hatta bilgisayar dersi bile havuz(bütün bölümlerin ortak) dersidir ve ekstra bir bilgisayar dersi yoktur. Programlama ve bilişim konusunda fizik bölümünde ise havuz bilgisayar dersine ek olarak numerik ve comp. adlarında 2 ders(c++ ve matlab), bir de bilgisayar destekli çizim(autocad ve solidworks) dersleri vardır. Fizik Mühendisliği tercih edilebilir bir bölümdür fakat oldukça zordur (matematiği matematik bölümü kadar ağır). İş imkanları da kısıtlı olmakla birlikte yok değildir. Acele yazdığım için anlamsız cümleler kurmuş olabilirim kusura bakmayın...

İşte bu süper bir bilgi oldu. :)

Ağır olsun, zor olsun, gerçekten mühim değil. Bölümle ilgili başka ekleyebileceğin neler var? Hazır bulmuşken sorayım. :)

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Odtü hayalleri ne oldu.:)

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Hayırlısı olsun ozaman..

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
benim söylediklerime yanlış diyen itülü arkadaşlarım neresi yanlış söylerseniz daha bilgi verici olur. yanlış bilgiler var deyip ortaya spekülasyon gibi sunmayın. yanlışı doğrusuyla düzeltin.
ben hala itüde yüksek lisansıma devam ediyorum ve değişen birşey yok.

hatta itüde yüksek lisans lisanstan daha kolay da diyeyim düşünen arkadaşlar varsa. sadece tez çalışmanızda biraz titiz olacaksınız.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yüksek lisans ve lisansın farkı nedir? Onu da yapalım. :D

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Yüksek Lisans, Lisans'tan sonra yapılıyor. Ancak direk matematik'le ilgili bölümleri seç derim, fizik sancılı bölümdür. :)

Onu seçene kadar Yazılım Mühendisliğini seçerim.

Ya ben şunu anlatamadım. Öğretmen lisesi mezunuyum ve çok rahat bir şekilde iyi bir öğretmenliğe girebiliyorum şu an. Ama ben kolay bir şeyler okuyup hemen meslek bulma derdinde değilim. Derdimi anlatamadım galiba. :)

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
O sıralamayla İTÜ'ye girilmez bence. Orada okuyanın dediğine göre ben de 20 binlerde olacağını tahmin ediyorum. ÖSYM'nin kılavuzuna göre hareket etme. Mesela benim ek puanlı sıram 1017. Kılavuza göre Marmara Bilg. ve Öğr. Tek. Öğr. 1090'dan kapatmış, ama bu sene 400'lere geleceği tahmin ediliyor.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
O sıralamayla İTÜ'ye girilmez bence. Orada okuyanın dediğine göre ben de 20 binlerde olacağını tahmin ediyorum. ÖSYM'nin kılavuzuna göre hareket etme. Mesela benim ek puanlı sıram 1017. Kılavuza göre Marmara Bilg. ve Öğr. Tek. Öğr. 1090'dan kapatmış, ama bu sene 400'lere geleceği tahmin ediliyor.

Bu ne kadar tercih edildiğiyle alakalı işte, asla bilemiyorsun. Özellikle bu yıl.

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Öyle de İTÜ bu. Başka bir yer değil. Fazla oynamaz.

yumluanarsist

Müdavim
Reaksiyon puanı
280
Öyle de İTÜ bu. Başka bir yer değil. Fazla oynamaz.

İyi de ne tür bir oynamadan bahsediyoruz? Ben burada çok az tercih edilen bir bölümden bahsediyorum. Ben bile adını 2 gün önce duydum. Tercih edilmeyen bölümlerin sıralaması çok düşer zaten. Bunda garip olan ne? Kılavuzu hazırlayan da ÖSYM. Geçen yıl 20.000'lerle alan bir bölüm değil ki bu?

keyloger

Müdavim
Reaksiyon puanı
233
bu bölümün 20binlere yükselmesi mümkün değil. :)

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Adını 2 gün önceden duyduğun bir bölüme gitmek ne kadar doğru olur? Hem Fizik bölümü ağırdır (mühendisliği o kadar ağır mı bilmiyorum). Aynı anda çap yapmak çok zor. Birini salmak zorundasın.

Geçen sene 46300, önceki sene 36700'den almış.

---------- saat 21:58 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:57 eklenmişti ----------

Fizik ile mühendisliğini bir ara karıştırmışım, ama o kadar da düşmesi pek mümkün görünmüyor. İTÜ olmasa anlayacağım da.