Mini Google, Mini Hava, Mini Döviz, Mini Ntv

Bu konuyu okuyanlar

muratflash

Rektör
Reaksiyon puanı
510
MİNİ GOOGLE

img0139.png

Geçen ay Datron marka dizüstü bilgisayarıma Mac OS X Leopard (10.5.8) kurmayı başardım. Açıkçası oldukça zorlandım. Tam 3 hafta sonunda Wireless dışında herşeyi tamamen kurabildim. Şimdi güncellemeleri dahi yapabiliyorum. Gayet güzel çalışıyor. Üstelik XCode IDE’ yi de kurdum ve iPhone için küçük uygulamalar yazmayada başladım. Mac’ in Dashboard Widget yapısını incelerken bir tane aracını Windows için uyarlamaya karar verdim. Google için tasarlanmış “Google Widget” aracını kendime kurban seçtim ve hemen işe koyuldum. Sonunda Mini Google adını verdiğim bu proje ortaya çıktı. Açıkçası hep yapmak istediğim masaüstü araçlarının başında geliyordu. İsabet oldu… Mini Google orjinaline göre bazı ek özellikler de içeriyor. Örneğin meşhur Google Öneriler bölümü ile siz aradığınız kelimeyi yazarken otomatik olarak mümkün olan en iyi sonuçları size öneriyor. Programın kullanımı oldukça basit olduğundan açıklama yapmaya gerek yok sanırım. Ana pencerede Google logosu üzerinde farenin sağ tuşuna basarak ana menüye ulaşabilirsiniz. Güle güle kullanın…

Mini Google 1.0 İNDİR: minigoogle-setup.rar [580 KB]

MİNİ HAVA

img0127.png

Hava Durumu programlarıma bir yenisi daha eklendi. Hatırlayacağınız gibi bu işe ilk önce Hava Cıva! ile başlamıştım. Yaklaşık 3 yıldır birçok bilgisayar kullanıcısının vazgeçilmez programları arasında yer aldı. Fakat bildiğiniz üzere bazı şehirlerin hava durumu bilgilerini içermiyordu. Yahoo! hava durumu servisi Türkiye’ deki illerin tamamını kapsamamaktaydı. Bende bu duruma bir son vermek amacıyla MSN hava durumu servislerinden yararlanmanın yollarını araştırdım ve sonunda istediğim verileri nasıl elde edebileceğimi buldum. Özetle söylemek gerekirse: Artık Türkiye’ deki tüm illerin hava durumu bilgilerine ulaşabileceğiz. Hatta bazı ilçelerin bile…
Mini Hava adınını verdiğim bu proje klasik programlardan biraz farklı geliştirildi. Herbir hava durumu penceresi aslında ayrı bir process. Böylelikle bir hava durumu penceresi çalışamaz duruma geldiğinde bile diğer pencereler etkilenmeden çalışmalarına devam edebiliyorlar. Bu projede bazı özel teknikler de geliştirdim. Delphi Widgets adını verdiğim bir framework üzerinde çalışıyor. Ayrıca belirli bir süre kullanıcı programla ilgilenmezse hemen en düşük hafıza moduna geçiyor. Idle (boşta) çalışması sırasında yaklaşık 400K hafıza kullanıyor. İşlemci tüketimi ise bir o kadar düşük. Daha ne isteyelim…
AÇIKLAMALAR

Program oldukça basit bir arayüze sahip. Özellikle Microsoft Vista üzerinde Kenar Çubuğu ile birlikte gelen Araçları kullandıysanız hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Mini Hava ilk çalıştığında varsayılan il olarak İstanbul‘ un hava durumunu görüntülemektedir. Bulunduğunuz ili değiştirmek oldukça basit. Aşağıdaki açıklamaları takip etmeniz yeterli:
HAVA DUMUNU PENCERESİNİ BULUNDUĞUMUZ İLE GÖRE AYARLAMAK:

img0128.png

Yukarıdaki resimden anlaşılacağı gibi Mini Hava penceresinde Seçenekler düğmesine tıklatın.

img0129.png

• Daha sonra Seçenekler iletişim kutusunda şu adımları takip edin.
    1. Şehir Adı bölümüne bulunduğunuz şehrin adını girin: Örneğin Kars.
    2. Bul düğmesine basınız. Arama sonuçları bölümünde bulunan sonuçların listelenmesini bekleyiniz.
    3. Aradığınız şehir adına uyan satırı seçiniz. İlk satır otomatik olarak seçilir.
    4. Son olarak kaydet düğmesine basınız.
    Hepsi bu kadar…
YENİ BİR HAVA DURUMU PENCERESİ EKLEMEK:
Eğer aynı anda başka bir ilin hava durumunu öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken hemen Mini Hava penceresi üzerinde farenin sağ tuşuna basmak.
img0130.png

Yeni Şehir Ekle menüsü seçildiğinde hemen ekrana İstanbul’ un hava durumunu gösteren yeni bir Mini Hava pencersi açılır. Bu pencerede istediğiniz şehrin hava durumunu göstermek için yukarıda anlatılan kısımları tekrar edebilirsiniz.
Unutmadan Mini Hava her açıldığında tüm şehirler otomatik olarak açılır. Eğer bir pencereyi tamamen kaldırmak isterseniz pencere üzerinde sağ tuşa basıp Kaldır menüsünü seçmeniz yeterlidir.

Şimdilik anlatabileceklerim bu kadar . Hemen Mini Hava‘ yı indirebileceğiniz adresi vereyim:
Mini Hava İNDİR: minihava-setup.rar [297 KB]

MİNİ DÖVİZ

img0132.png

Mini Döviz 1.0 yayımlandığından beri benden en çok “Altın” fiyatlarının da programa dahil edilmesi istenmişti. Projeye biraz vakit ayırdıktan sonra bu işi hallettim. Artık Serbest Piyasa Altın ve Gümüş fiyatlarını anlık olarak takip edebileceksiniz. Programda bazı değişikliklerde yaptım. Kısaca:

• Serbest Piyasa Altın ve Gümüş fiyatları eklendi.
  • Programın sağ tarafında bulunan kontrol paneli kaldırıldı.
  • Yeni Döviz Ekle menüsü “Yeni Pencere” olarak değiştirildi.
  • Bazı küçük hatalar giderildi.
Mini Döviz 2.0 İNDİR: minidoviz-2.0-setup.rar [615 KB]

MİNİ NTV

img0137.png

Eğer haberleri düzenli olarak takip eden biriyseniz bu araç tam size göre. Projeye “Mini NTV” adını verdim. Bu program NTV haber servisinden günün gelişen haberlerini kısa kısa notlar şeklinde masa üstünüze getiriyor. Böylelikle herhangi bir tarayıcı sayfası açmadan haberleri okuyabiliyorsunuz. Üstelik belirli aralıklarla otomatik güncelleyerek yeni gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz. Şimdilik sesli uyarı gibi seçeneği koymadım. Aslında bu tip seçenekleri çok rahatsız edici buluyorum. Sebebi sadece bu. Programın önemli özelliklerinden biride “Otomatik Boyutlandırma” seçeneği. Malum bu tip programlar ekranda oldukça yer kaplarlar ve kullanıcılar bu durumdan devamlı şikayet ederler. Ben de bu durumu düzeltmek için otomatik boyulandırmayı geliştirdim. Program penceresi pasif olduğunda otomatik olarak küçülüyor. Böylelikle ekranda yer kaplamıyor ve size engel olmuyor. Ayrıca eğer dilerseniz bu seçeneği devra dışı bırakabiliyorsunuz. Programın kullanımı oldukça basit olduğundan herhangi bir açıklama yapmaya gerek duymuyorum. Son söz olarak şu bilgiyi vermek lazım sanırım: Eğer programın “Seçenekler” menüsüne ulaşmak isterseniz ana pencere üzerinde farenin sağ tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Mini NTV İNDİR: minintv-setup.rar [602 KB]

Shenturk. com a Teşekkürler...

Gerçekten severek takip ettiğim bir site...

MeOMaN

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3 Çüde süper bence oldukça kullanışlı

Teşekkürler

Son mesajlar