Denizcilik Müsteşarlığı Openoffice'ye Geçti!

Bu konuyu okuyanlar

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Denizcilik Müşteşarlığında bir kaç yönetmeliğe bakayım diye girmiştim,
gözüme şöyle bir şey takıldı;

Müsteşarlığımızda gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda atanan yeni personel ile
toplam personel sayısının arttığı ve ofis uygulamalarında yeni lisanslara
ihtiyaç duyulduğu malumlarınızdır. Bu ihtiyacın karşılanması yönünde MS Ofis
lisanslarının maliyetinin yüksek olması nedeniyle Open Office uygulamalarına
geçilmesine karar verilmiştir.

http://www.denizcilik.gov.tr/mevzuat/dosyam/OPEN%20OFFICE.doc

Ne yalan söyleyeyim, böyle bir genelge görünce gerçekten mutlu oldum.

--
Omer Barlas
Ülkemiz adına sevindirici bir haber :)

GÜNCELLEME
yeni-ooo.png

Dünyanın en popüler özgür ofis yazılımı olan OpenOffice.org'u tercih edenler arasına T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı da eklendi.

Ülkemizde, özellikle Pardus ile birlikte popülerliği daha da artan açık kaynak ofis yazılımı OpenOffice.org'un kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı Hasan NAİBOĞLU imzasıyla 24/12/2009 tarihinde yayınlanan genelgede şu ibareler yer alıyor;

"Müsteşarlığımızda gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda atanan yeni personelle toplam personel sayısının arttığı ve ofis uygulamalarında yeni lisanslara ihtiyaç duyulduğu malumlarınızdır. Bu ihtiyacın karşılanması yönünde MS Office lisanslarının maliyetinin yüksek olması nedeniyle OpenOffice uygulamalarına geçilmesine karar verilmiştir."
Adım adım özgür yazılım

OpenOffice.org uygulamalarının kurumlarımızda kullanıldığını görmek, hepimizi memnun ediyor. Hem lisans ücretinin ödenmemesinin ülke bütçesine katkısı, hem de kapalı kaynak kodun zararlı etkilerinden uzak kalınması bu tercihin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Müsteşarlığın birimleri içerisinde OpenOffice.org uygulamalarına geçişin sağlanması, isteyen birimlere eğitimlerin verilmesi, teknik destek ve koordinasyonun sağlanması Muhabere ve Elektronik Dairesi Başkanlığı personeli Denizcilik Uzman Yardımcısı Bilg. Müh. Mesut KARACA koordinatörlüğünde bir ekipçe gerçekleştirilecek. Birimlerde, işlemler aşamalı olarak yürütülecek.

Bilgisayarlara MS Office programlarının yüklenmesine kesin bir yasak getirilmiyor. Ancak şu şekilde eklenmiş: "Bilgisayarlara OpenOffice.org yüklenilmesinin ardından, MS Office yazılımlarını kullanan personel, lisans yükümlülüğünden bireysel sorumlu olacak ve bu konuda kurumsal bir sorumluluk üstlenilmeyecektir."

Diğer kurumlarımızın da, bu örnekten yola çıkarak özgür yazılımlara yöneleceğine olan inancımız giderek artıyor. Kurumların Pardus, OpenOffice.org, Firefox, Mozilla Thunderbird gibi özgür yazılımları tercih etmeleri ülkemiz adına sevindirici bir durum. Özgür yazılımları tercih eden kurum ve kullanıcıların artması dileğiyle.

Forum - OpenOffice.org Denize Açılıyor! - Özgürlük için...

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Zaten bencede doğru olanı bu. Tüm kamuda Bunun gibi tasarruflara gidilse dünya kada para ceplerinde kalır.Haybire Office' e vereceğin paraya.

Mesela benim adıma bir işletme olsa kesinlikle işletim sistemi olarak Linux kullanırdım.Zaten Windowsta çalışan programların çoğunun alternatifi Linux' ta mevcut.O kadar lisans vereceğin paranın cebinde kalmasıda cabası.

turgutreisfb

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
denizcilik müsteşarlığımızı kutluyorum artık özgür yazılıma geçmelerine kim ön ayak olduysa helal olsun darısı diğer devlet dairelerimize

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
1-Açık kaynak(Ms office olası bir gerginlik halinde o ülkenin kullanıcılarından bilgi sızdırmak için bir paket eklese ruhumuz duymaz ve devlet çalışanları bu programı kullansa bir anda bütün devlet bilgilerimiz Microsoft firmasına dahi gidebilir.[Mesela Rusya bunun için Microsoft'a ya kaynak kodlarını istihbarat mensuplarımıza gösterirsin ya da bu ülkede satış yapamazsın dedi] Ancak özgür yazılımların kaynak kodları görülebildiği için bu ülkedeki yüzbinlerce dünyada ise milyonlarca mühendis ve tekniker onları inceleyebilir ve gerekirse değiştirebilir. Dolayısıyla en azından devlet dairelerinde ve askeri alanda yabancı programlar kullanılıyor ise o programların açık kaynak olmaları hayati bir önem taşır)

2-Ücretsiz(Bunu açıklamaya gerek yok :D)

lazerboy

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
1-Açık kaynak(Ms office olası bir gerginlik halinde o ülkenin kullanıcılarından bilgi sızdırmak için bir paket eklese ruhumuz duymaz ve devlet çalışanları bu programı kullansa bir anda bütün devlet bilgilerimiz Microsoft firmasına dahi gidebilir.[Mesela Rusya bunun için Microsoft'a ya kaynak kodlarını istihbarat mensuplarımıza gösterirsin ya da bu ülkede satış yapamazsın dedi] Ancak özgür yazılımların kaynak kodları görülebildiği için bu ülkedeki yüzbinlerce dünyada ise milyonlarca mühendis ve tekniker onları inceleyebilir ve gerekirse değiştirebilir. Dolayısıyla en azından devlet dairelerinde ve askeri alanda yabancı programlar kullanılıyor ise o programların açık kaynak olmaları hayati bir önem taşır)

Hiç böyle düşünmemiştim ama mantıklı.

Al Arabi

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Mantıklı olanı yapmışlar; word'se word, excel'se excel. Aynı işi yapan bir şeyi sırf alışkanlık diye kullanmak ve maliyetini düşünmemekte geciktiler bile.

ring

Asistan
Reaksiyon puanı
8
merhaba,

Bilgi almak için soruyorum; Kamu kuruluşlarında açık kaynak kodlu sisteme geçmenin sakıncaları yok mu acaba? Eğer iyi bir bilişim güvenliği bölümü yoksa , açık kaynak kodlu programları kullanmak nedenli güvenli olur sizce?

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
MS kullanmak ne kadar güvenli olursa o kadar güvenli olur.

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
merhaba ring
bilişim güvenliği açık kaynak herşeyde mevcut.
bu güvenliğin en büyük nedeni yine bu felsefede yatıyor.
yeni bir özellik eklendiğinde henüz alfa, beta vb aşamalardayken kodu dünya üzerinde milyonlarca mühendis ve teknisyen inceleme imkanına sahip oluyor ve oluşan açıkları final sürümünden önce gideriyor.
ancak kapalı kaynakta en fazla şirkette çalışan birkaç kişi ile sınırlı oluyor.
mesela linux sistemlerde bu yüzden antivirus programına bile ihtiyaç yoktur
çünkü windows ve kapalı kaynak üzerindeki açıklar en az 1 ayda giderilirken bu bilgi çemberi üzerinde oluşan paylaşım sayesinde birkaç saatten fazla sürmüyor.
firefox ie'den çok daha güvenlidir.
aynısını openoffice için de geçerlidir.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
En güzeli yapmışlar, darısı diğer kurumların başına.

LastKing93

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Olumlu ve doğru bir karar.. Devamının gelmesi dileğiyle..

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Tiz her yerde ücretsiz yazılım kullanılaa...
ne güzel işte tonlarca para yazılıma gitmesin artık ..

EraBrown

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Helal olsun gercekten de akilci bir yaklasim. Gecenlerde de 18 Mart Universitesinin tamaminin Pardus isletim sistemine gectigini ogrenip aynen boyle sevinmistim. Yillarca verilen Office Lisans paralari ile ne yatirimlar yapilirdi..

ring

Asistan
Reaksiyon puanı
8
merhaba,

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Söylediklerinizden anladığım kadarı ile açık kaynak kodu nedeniyle kurum bilişimcilerin yapacağı işleri zaten "milyonlarca mühendis ve teknisyen" yapıyor demek istiyorsunuz. Benim kuşkum açık kaynak kodu nedeniyle , kurumun iyi çalışan bilişimcileri de yoksa, saldırılara daha fazla maruz kalabileceği yönündeydi, bu nedenle sormuştum soruyu.Zaten kurumların bilişim bölümleri varsa açık kaynak kodlu programlarla çalışmak daha iyi olacaktır.
Bir de tabi lisanslı programlara vereceğiniz para ile herhalde iyi bir bilişim bölümü de oluşturulabilinirse daha iyi , ama bizim komu kuruluşlarının hepsinde buna dikkat edilir mi o da ayrı konu.

teiekkür ederim.

merhaba ring
bilişim güvenliği açık kaynak herşeyde mevcut.
bu güvenliğin en büyük nedeni yine bu felsefede yatıyor.
yeni bir özellik eklendiğinde henüz alfa, beta vb aşamalardayken kodu dünya üzerinde milyonlarca mühendis ve teknisyen inceleme imkanına sahip oluyor ve oluşan açıkları final sürümünden önce gideriyor.
ancak kapalı kaynakta en fazla şirkette çalışan birkaç kişi ile sınırlı oluyor.
mesela linux sistemlerde bu yüzden antivirus programına bile ihtiyaç yoktur
çünkü windows ve kapalı kaynak üzerindeki açıklar en az 1 ayda giderilirken bu bilgi çemberi üzerinde oluşan paylaşım sayesinde birkaç saatten fazla sürmüyor.
firefox ie'den çok daha güvenlidir.
aynısını openoffice için de geçerlidir.

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
LKisans diye MS'ye (dostumuz abd'ye) milyonlarca dolar akıtıyoruz. Güzel bir karar devamını bekleriz..

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Haberi zenginleştirelim.

yeni-ooo.png

Dünyanın en popüler özgür ofis yazılımı olan OpenOffice.org'u tercih edenler arasına T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı da eklendi.

Ülkemizde, özellikle Pardus ile birlikte popülerliği daha da artan açık kaynak ofis yazılımı OpenOffice.org'un kullanıcı sayısı artmaya devam ediyor. Son olarak T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı Hasan NAİBOĞLU imzasıyla 24/12/2009 tarihinde yayınlanan genelgede şu ibareler yer alıyor;

"Müsteşarlığımızda gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda atanan yeni personelle toplam personel sayısının arttığı ve ofis uygulamalarında yeni lisanslara ihtiyaç duyulduğu malumlarınızdır. Bu ihtiyacın karşılanması yönünde MS Office lisanslarının maliyetinin yüksek olması nedeniyle OpenOffice uygulamalarına geçilmesine karar verilmiştir."
Adım adım özgür yazılım

OpenOffice.org uygulamalarının kurumlarımızda kullanıldığını görmek, hepimizi memnun ediyor. Hem lisans ücretinin ödenmemesinin ülke bütçesine katkısı, hem de kapalı kaynak kodun zararlı etkilerinden uzak kalınması bu tercihin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Müsteşarlığın birimleri içerisinde OpenOffice.org uygulamalarına geçişin sağlanması, isteyen birimlere eğitimlerin verilmesi, teknik destek ve koordinasyonun sağlanması Muhabere ve Elektronik Dairesi Başkanlığı personeli Denizcilik Uzman Yardımcısı Bilg. Müh. Mesut KARACA koordinatörlüğünde bir ekipçe gerçekleştirilecek. Birimlerde, işlemler aşamalı olarak yürütülecek.

Bilgisayarlara MS Office programlarının yüklenmesine kesin bir yasak getirilmiyor. Ancak şu şekilde eklenmiş: "Bilgisayarlara OpenOffice.org yüklenilmesinin ardından, MS Office yazılımlarını kullanan personel, lisans yükümlülüğünden bireysel sorumlu olacak ve bu konuda kurumsal bir sorumluluk üstlenilmeyecektir."

Diğer kurumlarımızın da, bu örnekten yola çıkarak özgür yazılımlara yöneleceğine olan inancımız giderek artıyor. Kurumların Pardus, OpenOffice.org, Firefox, Mozilla Thunderbird gibi özgür yazılımları tercih etmeleri ülkemiz adına sevindirici bir durum. Özgür yazılımları tercih eden kurum ve kullanıcıların artması dileğiyle.

Forum - OpenOffice.org Denize Açılıyor! - Özgürlük için...

yakusha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
bu haber için kendime teşekkür ederim :) sebebini bilen de söylesin.

WmLord

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Windows'tan da kurtulup, Linux/Unix dağıtımlarını kullansalar, bu adımı taçlandırırlar.

Özgür Yazılım Kullan! Bilgisayarın da rahat etsin, kafan da...