Askerlik Devre Kaybı B Grubu

Bu konuyu okuyanlar

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Askerlikle ilgili kafama takılan bazı sorular var bunu yaşamış ve gerçekten biliyor olanlar doğru bilgi verirse memnun olurum.

Benim yoklama kağıdım geldi ve 1 yıl tecil ettirdim. 8.8.89 doğumluyum. Daha snra herhangi kağıt gelmediği için yoklama kaçağı olmuşum bana ne haber ne bilgi verildi. Liseyi bitirdim.

Şimdi muayene olduğum an hemen askere alınacakmışım şubedeki memurlar öyle söyledi. Eğer muayene olup askere gidersem 2 tertip b gurubu olarak gidecekmişim.

B gurubu yani devre kaybının bana sorun yaratırmı? Askerde çavuş ya da on başı olmam olanaksız mı? Son sorum ise ağustos ayında 3 tertipler gidiyorlar ben de ağustosda muayene olup onlarla gidip devre kaybı olmadan askere gidebilirmiyim?

Şubedeki memur ister şimdi ister ağustosda gidebilirsin ne zaman istersen diyor. Devre kaybı yok diyor vs vs. Herkes kafasına göre bişeyler anlatıyor. Beni aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler...

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Bende devre Kaybı gittim bi sorun yaşamassın devre kaybının anlamı şudur yanı mesela sen eğer 1984/1 gidceksen 1984/2 gidiyorsun bukadar başkada birşey yok ve şunuda belirteyim akılında soru işareti kalmasın gidip muayne olup sülüsünü alırsan sana 1 hafta mühlet veya 3 gün mühlet veriyorlar askere gitmen için eğer bunları yaptıktan sonra askere gitmesen ozaman sorun yaşarsın eğer sülüsünü almamışsan sorun yok istediğin zaman git sülüsünü al devre kaybı olarak gidersin zaten sorun yaşamassın allata ve üstte belirtiğim gibi :)

Ben 1984/1 tertip gitmem lazım'İ ken 1985/2 tertip gittim bukadar :)

cengaver51

Müdavim
Reaksiyon puanı
169
Bende devre Kaybı gittim bi sorun yaşamassın devre kaybının anlamı şudur yanı mesela sen eğer 1984/1 gidceksen 1984/2 gidiyorsun bukadar başkada birşey yok ve şunuda belirteyim akılında soru işareti kalmasın gidip muayne olup sülüsünü alırsan sana 1 hafta mühlet veya 3 gün mühlet veriyorlar askere gitmen için eğer bunları yaptıktan sonra askere gitmesen ozaman sorun yaşarsın eğer sülüsünü almamışsan sorun yok istediğin zaman git sülüsünü al devre kaybı olarak gidersin zaten sorun yaşamassın allata ve üstte belirtiğim gibi :)

doğru açıklama

zaten ne fark eder devre kaybı veya normal gitmek sonuçda askerlik görevini yerine getirecen hayrlısı ile git gel

NETWORK

Müdavim
Reaksiyon puanı
115
Kısacası gerı hızmet olarak askerlıgını yaparsın ve zannedersem acemılıgı de 28 gun olarak yaparsın =)

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Kısacası gerı hızmet olarak askerlıgını yaparsın ve zannedersem acemılıgı de 28 gun olarak yaparsın =)

Hayır alakası yok ben acemiliği 3 ay yaptım genellikle piskopatları ve dengesizleri 28 veya daha az süre ile hemen iteliyorlar :)

NETWORK

Müdavim
Reaksiyon puanı
115
Hayır alakası yok ben acemiliği 3 ay yaptım genellikle piskopatları ve dengesizleri 28 veya daha az süre ile hemen iteliyorlar :)
Guldurdun benı bende 28 gun yaptım sımdı ben psıkopat mıyım yanı =)
kı sonrasında 5 ay gıbı bır sure askerlık gorevım oldu..
bana askerlık subesınde soylenen olay normal zamanımdan gec gıttıgım ıcın ondan dolayı 28 gun yapacaksın dedılerr

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Guldurdun benı bende 28 gun yaptım sımdı ben psıkopat mıyım yanı =)
kı sonrasında 5 ay gıbı bır sure askerlık gorevım oldu..
bana askerlık subesınde soylenen olay normal zamanımdan gec gıttıgım ıcın ondan dolayı 28 gun yapacaksın dedılerr

Şimdi seninde dediğin doğrudur askerliğin işi belli olmuyor Gülmek iyidir arasıra bir birimizi güldürelim:):clap:

bold_death

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Verdiğin cevap için sana ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Devre kaybı olanlar askerlikte en ağır en angarya işler yapılıyor deniyor araştırmama göre bu doğrumu? Ve çavuş ya da on başı olma ihtimalin yok oluyormuş? Doğrumudur?

0ReiS0

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
90
Verdiğin cevap için sana ve diğer arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Devre kaybı olanlar askerlikte en ağır en angarya işler yapılıyor deniyor araştırmama göre bu doğrumu? Ve çavuş ya da on başı olma ihtimalin yok oluyormuş? Doğrumudur?

Hiç alakası yok sen o araştırmalara göre iş yaparsan gider boğazdan intihar edersin askerde ya zaten bir kere gene normal bir asker olarak gidiyorsun sana kimse sormuyorki devre kaybısın veya değilsin normal olarak gidip herkes gibi askerliğini yapcaksın kafaya takma öle şeyleri benim kadar da askerde yaramaz olan yoktu benim kadar kimse sürünmemiştir acemi birliğinde neden diceksin çünkü sürekli eğitimden kaçıyordum izin almadan basıp gidiyordum kantin veya postaneye iyice abartmıştım bunlar acemei birliğinde oldu tabiki usta birliği başladı bunlarla tanıştık :):) 15 gün ceza evi yattım 7 gün discoya gittim ve görevim kovuşçu idi :))

Discoya gitme sebebim koğuş temizliği yaptırırken çömezin biri gidip koğuşta yatması ve benim onu ranzadan aşağı atmam :)

15 gün ceza evi olayıda usta birliğine yeni gitmişiz 1984/4 le nöbet tutuyoruz kendisi rahatsız idi uyucam dedi ercan sen bak tamam dedim o uyudu arkasından bende uyudum zaten o benim için ders oldu :):):)

Herkes tarafından sevilmek istiyorsan Ozaman işini yapcaksın kimseyi şikayet etmiceksin üst devrelere karşı çvş lara karşı gelmiceksin çok ağır birşey olur gidersin batarya çvş varsa ona gidersin ama batayar çvş veya bölük çvş varken kalkıp gidip komutana şikayet edersen bu sefer yandın fırçayı çvş yicek sende çvş tan fırçayı yicen :) yani kısacası anlatacak çok şey var bitmez yani :)

ÇvŞ yazıcı ile on başılarla revirci ile herzaman aranı iyi tutcan çünkü onlar sana herzaman lazım olurlar :) üst devre olana kadar zaten üst devre oluncada büyük ihtimal senin tertibin yazıcı revirci v.s bazen tertiplerden adam çıkmayınca alt devreden de yapa bılıyorlar :) Arazi olduğun zaman veya eğitimden kaçtığın zaman komutanların gözünden herzaman uzak durcaksın komutanların gözüne batarsan herzaman seni sorarlar fazlada arazi olma tabiki :) ben mesela usta birliğine gittim 3 ay bulaşık yıkadım rahat işti çünkü 2 bulaşık yıkardık ondan sonra akşama kadar yatardık en sonunda teğmen tarafından hergün sorulmaya başladım ondan sonra bulaşığı bıraktım eğitime katıldık neyse ya vala ben bıktım artık :):):):

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Devre Kaybı kötü bir şey değil aslında. Uygulamada farklılıklar olabilir benim bildiğim eğer kendi döneminde yemin töreninden sonra askere alınırsan DK oluyorsun ve bir sonraki devre ile yemin ediyorsun. Böylelikle 3 ay yerine 4-5 ay acemilik yapıyorsun ama avantajlı olduğunu söylemişlerdi. Askerlikte 1 saatin bile önemi vardır.

Nede olsa çayda dem, askerde kıdem :D

Handikap

Müdavim
Reaksiyon puanı
90
En fazla Türkiye genelinde devre kaybı gidilen bir yılda askere gittim.
28 gün acemi birliği yaptım,en fazla okumuş insanın bir arada olacağı bir zamana denk geldim.

Genelkurmay'a programcı olarak alınacak devre kaybı seçmelerine dahi katıldım.5 kişi alınacaktı benden daha üstün yetenekli arkadaşlar vardı ben olamadım.
Acemi birliğinde farklı bir gözle bakıldık,diğer acemilere eğitim verdik desek yeridir.

Diğer tertip bizden bir hafta sonra askere alındı. İki hafta usta birliğinde temizlik yaptım sonra alt devrem geldi...:D

Onbaşı sınavlarına girmedim,rütbem yoktu ama bulunduğum bölümde çavuş rütbesinde görev yaptım.Nerdeyse tüm Anadolu'yu gezdim...

Ankara'da kamyon yakalayanları, bağlatanları doğuda önümde görmek isterdim desem görevim belli olur sanırım.

ozitogi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaslar benım eşim hastaneye sevk oldugundan dolayı birliğine 15 gun gec dk olarak 1.Piyade Er Eğitim Tugayı Ulaştırma MANİSAya teslim olcak ancak bazı duyumlarıma gore yemın torenı olarak 21 gun sonra sadece devre kayıpların aileleri alınmadan kendı aralarında yapılacagını duydum ne kadar dogrulu vardır ve nasıl bır yemın torenı yapılacaktır bılgı verırsenız sevınırm tesekkurler.

can_kajmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selamün aleyküm arkadaslar ben 90 lıym devre kaybıyım muayaneye gittgim zaman hemen askere alırlar mı .mesela agostos da gitsem 3 gider miyim yada suan gitsem agostos ta gidermiyim....cvbınızı bekliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende muayene kagidinda kesin olarak su tarihte sevk edileceksiniz yaziyor 93/1 subatta yani gittim subeye adam dedi seni askere kabul etmediler dedi mayista tekrar gel dediler bunu biri aciklarmi beyler saygilar.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben mayene oldum şubatta gitmem lazımdı bazı ndenlerden dolayı gidemedim 1 haftaya kadar gidecem bi sorun olur mu

Ahmethz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
398
geçerli bir mazaretin varsa sorun olmaz geç teslim olman.

Son mesajlar