Din dersine cami imamı giriyor!

Bu konuyu okuyanlar

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Din dersine cami imamı giriyor!

Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Birliği üyeleri Adana’da, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine cami imamının girdiği iddiaları üzerine, tepkilerini dile getirdiler.

Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, beraberindeki Alevi Bektaşi Birliği üyeleri ile Büyük Dikili beldesine bağlı Kuyumcular köyünde yaptıkları basın açıklamasında, Büyük Dikili İlköğretim Okulunda hiçbir pedagojik bilgiye sahip olmamasına rağmen Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine ücretli öğretmen statüsünde cami imamı Fatih Metin’in girdiğini öne sürdü.

Konuyu yetkili mercilere bildirdiklerini, Milli Eğitim yetkililerinin artık gerekli çalışmayı yapmaları gerektiğini ifade eden Boğa, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidarı ile tüm din öğretmenleri çeşitli mevkilere yükseldiler. Bu durumda azalan din öğretmeni açığı imamlarla kapatılmak isteniyor. Pedagojik eğitim almayan kişilerin ilköğretim okullarında ders vermesi kesinlikle yanlış. Tespitlerimize göre, Adana’nın Seyhan ilçesinde 13 cami imamı bu şekilde derslere giriyor. Bu durum bizleri çok üzüyor. Eğitimde din, mezhep ayrımı yapılamaz. Bu sorunun çözümü için elimizden geleni yapacağız." Boğa, ayrıca köyündeki 19 kız çocuğunun taşımalı eğitimden ve yemek yardımından yararlanamadığını savunarak, "Bir yandan ’Haydi Kızlar Okula’ kampanyası ile kız çocukları okula kazandırılırken, burada böylesi olayların yaşanması çok üzücü" dedi.

Köydeki kız çocuklarının, Milli Eğitim yetkililerince Adana il merkezindeki Sakarya Yatılı Bölge İlköğretim Okuluna kayıt edilmek istendiğini, bu nedenle taşımalı eğitimden yararlandırılmadıklarını iddia eden Boğa, yaşanan bu olayların öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaratacağını savundu.

Kuyumcular Köyü Muhtarı Ali Biden ise kız çocuklarına ayrımcılık yapıldığını ve servise alınmadığını iddia ederek, "Tüm zorluklara rağmen çocuklarımızı parayla tuttuğumuz servislerle okulla gönderiyoruz.

Biz çocuklarımızın yatılı okul yerine taşımalı eğitimden yararlanmasını istiyoruz. Bunun için gerekli mercilere başvuracağız" dedi.

Köydeki tepki toplantısında, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Metin Çelik, Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Kemal Çelik ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Çukurova Şube Başkanı Şafak Evren ile üyeler katıldı.

ADANA VALİSİ ATIŞ
Adana Valisi İlhan Atış ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, İlahiyat Fakültesi mezunlarının okullarda Din ve Ahlak Bilgisi derslerine girebildiklerini belirterek, "Ancak imam olarak görev yapan kişilerin okullarımızda Din ve Ahlak Bilgisi dersi verecek öğretmen varken bu derslere girmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü kendi asli işlerini aksatabilirler. Din konusunda dayatmada bulunulması ise mümkün değil" dedi.
Atış, Seyhan Kaymakamlığının konuyla ilgili görevlendirmeleri sona erdirdiğini de kaydetti

Kaynak

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
birileri düğmeye basmaya çalışıyor? tabi bu seferki başka bir düğme tabi.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
ben anadolu lisesinde okumuştum.bioloji dersimize bir beden eğitimi öğretmeni geliyodu.orta okulda ingilizce dersimize okulla alakası olmayan hatta üniversite diploması olmayan bir kişi geliyodu.ümraniye kültür(sayısal) dersanesinde kimya öğretmeni kimyacı değildi.ama en iyi sınıflara,proje sınıfı dahil,o öğretmen giriyodu...
bence bu konuda da bi problem yok.eğer öğretmen atanmassa boş geçmesinden çok daha iyidir.sonuçta bilgili birisi öğrencilerin her sorduğuna cvp verebilir...

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
aslında konuyu iyice okursanız olayın konusu başka birşey,tepkide bulunulan şey başka birşey ...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Tabi tüm öğretmenler rastgele bütün derslere girebilirler ama söz konusu Din Kültürü dersi olunca birilerinin düşmanlığı alevleniyor hemen. Örneğin ben ortaokulda okurken bir öğretmen en az üç derse giriyordu.

Biyoloji dersine beden öğretmeninin girmesi ne ola ki? Ya da matematik dersine biyoloji öğretmeni? Pedagojik saçmalık yetiyor mu bu durumlarda? Hiç kimse kusura bakmasın ama üniversitelerde pedagojik formasyon diye öğrettikleri şey büyük oranda bir zırvadan ibaret. Hatta çocukların zararına olduğunu düşünüyorum.

Yukarıdaki duruma bakılırsa valinin de söylediği üzere ilahiyat mezunları yönetmeliklere göre derslere girebiliyormuş bunda sakınca yokmuş. Ama yeter ki üç harfli sihirli sözcüğü kullanın birileri hemen diken üstünde.. :) Yani tüm eğitim sistemimiz yıkılsa bile sorun değil, ama yukarıdaki büyük bir sorun..

Yine de bana sorarsanız Din Kültürü dersleri kesinlikle zorunlu ders statüsünden çıkarılıp seçmeli duruma getirilmelidir. Ya da zorunlu olacaksa da tüm dinsel tarihi içermelidir. Örneğin hirstiyanlık, yahudilik de dahil.. Ama bu da öğrencilere gereksiz yük olur.. Bu durumda seçmeli olması ve tarafsız olması en makul olanı..

fidayda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yer6 dedi ki:
ben anadolu lisesinde okumuştum.bioloji dersimize bir beden eğitimi öğretmeni geliyodu.orta okulda ingilizce dersimize okulla alakası olmayan hatta üniversite diploması olmayan bir kişi geliyodu.ümraniye kültür(sayısal) dersanesinde kimya öğretmeni kimyacı değildi.ama en iyi sınıflara,proje sınıfı dahil,o öğretmen giriyodu...
bence bu konuda da bi problem yok.eğer öğretmen atanmassa boş geçmesinden çok daha iyidir.sonuçta bilgili birisi öğrencilerin her sorduğuna cvp verebilir...
İşte o yüzden memlekette mühendislerin inşaa ettiği yapı en ufak sarsıntıda yerle yeksan
Doktor olmadık işlerle karşımıza çıkıyor
mecliste durum belli
televizyonlarımızda zamanımızı çalan ve sanatçı geçinen insnların cahilliklerini görüyoruz
bilim adamımız kaç tane ve neler yapabilmişler
trafik ve insan ilişkileri vasat
daha niceleri.....
saymakla bitmez
Neyse tüm derslere imamlar girdiğinde ABD de bize girecek nası olsa

zeynepbozok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fidayda dedi ki:
yer6 dedi ki:
İşte o yüzden memlekette mühendislerin inşaa ettiği yapı en ufak sarsıntıda yerle yeksan
Doktor olmadık işlerle karşımıza çıkıyor
mecliste durum belli
televizyonlarımızda zamanımızı çalan ve sanatçı geçinen insnların cahilliklerini görüyoruz
bilim adamımız kaç tane ve neler yapabilmişler
trafik ve insan ilişkileri vasat
daha niceleri.....
saymakla bitmez
Neyse tüm derslere imamlar girdiğinde ABD de bize girecek nası olsa

[/quoteDoğru walla

burhan altıntop

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
bi bardak suda fırtına kopartmayı seviyoruz galiba.
sanki cami imamı öcü gibi oldu dönemimizde
bi abimin lafı geldi aklıma 'kemdi dininden korkan tek devletiz' bence doğruluk payı var

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Selamlar,

burhan altıntop dedi ki:
bi abimin lafı geldi aklıma 'kemdi dininden korkan tek devletiz' bence doğruluk payı var

Bir abiniz bu sözünden, kendisinin laiklik ilkesinin "Devletin dini olmaz; devlet her inanca eşit mesafededir" anlamını idrak etmemiş olduğunu çok net anlıyoruz. Zaten haberde anlatılmaya çalışılan mesele de budur. Yoksa bireylerin özgürlüğüne dokunacak saçma sapan yasakları savunanı vursunlar.

Güzel günler dilerim.

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Berkin gözlerimi yaşarttın
Şu Atatürk köşesi ya da sabit konu olarak açılması konusuna bir ön ayak olsan bir büyüklük yapsan (L) (L) (L) (L)

inmyplace

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben de girmek istiyorum din derslerine. üniversite mezunuyum. mümkün müdür? imam derse girsin, annelerimiz de el işi derslerine girsin. çobanlarımız da yönetim dersine girsin. kolay değil sürü idare etmek.

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
inmyplace dedi ki:
ben de girmek istiyorum din derslerine. üniversite mezunuyum. mümkün müdür? imam derse girsin, annelerimiz de el işi derslerine girsin. çobanlarımız da yönetim dersine girsin. kolay değil sürü idare etmek.
Tayyip klişesi
Hayatında iki koyun gütmemiş insan yönetime katılmaya çalışıyor diye
Bir başkadır benim memleketim
Yaşasın çobanlık
Not Çoban kardeşlerim alınmasın buradaki çoban kendi meslekleri ile alakalı değildir.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Şimdi Köy okullarının Tüm Sıkıntıları Bitti, Bütün hocaları tamam hepsi derse giriyor Sadece Din Dersi hocası Olmadığı İçinmi bu yaygara :D Ya nelerle uğraşıyoruz... O itiraz Edenlere sormak lazım her dersin ayrı ayrı hocası varmı yoksa bir hoca 3 tane farklı derse mi giriyor? Doğuda ki Köylerde Öğretmen yok Diye Açılmayan okul varken kalkmış neyle uğraşıyorlar... Neyle uğraştıkları belli de Neyse, Zaten haberde de geçiyor neyle uğraşıldığı...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Çok ilginçtir, eleştirilen kişi kendisinin eleştirildiğinin farkında değil eleştiriye katılıyor. :)

burhan altıntop

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Selamlar,

burhan altıntop dedi ki:

Bir abiniz bu sözünden, kendisinin laiklik ilkesinin "Devletin dini olmaz; devlet her inanca eşit mesafededir" anlamını idrak etmemiş olduğunu çok net anlıyoruz. Zaten haberde anlatılmaya çalışılan mesele de budur. Yoksa bireylerin özgürlüğüne dokunacak saçma sapan yasakları savunanı vursunlar.

Güzel günler dilerim.
özür dilerim dininden korkan devlet yanlış oldu
kendidininden korkan toplum olacaktı abcim
saygılar