HIV/AIDS Nedir,Nasıl Korunulur?

Bu konuyu okuyanlar

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (cybe) cinsel ilişki ile hasta veya mikrobu taşıyan kişiden sağlıklı ve/veya mevcut enfeksiyonu olan kişiye bulaşan hastalık yapıcı etkenlerdir. (virus,bakteri,parazit,mantar). işin kötü tarafı bireylerin üçte ikisi bulgu vermemektedir.

Her gün yaklaşık bir milyon yeni cybe vakası görülmektedir. Bu olguların da 1/3ünden fazlası 25 yaş altındadır. (DSÖ)

HIV/AIDS neden önemli?

Bugüne kadar 15 milyonu aşkın çocuk AIDS nedeniyle öksüz kalmıştır.
2007 yılında her gün 7400 kişi HIV ile tanıştı.
-Bunların %96sı orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşayanlar
-Ortalama 1000i 15 yaş altı çocuklar
-%50si kadın
-%45i 15-24 yaş arası gençler

hıv genel olarak bağışıklık sistemini zayıflatan bir virustur.HIVi taşımakla fırsatçı enfeksiyonlara açık hale geliriz.

Nasıl Bulaşır?
-Korunmasız her türlü cinsel ilişki (kondomsuz)
-Kan ve kan ürünleri ile (enjektör,jilet gibi aletlerin paylaşımı ile)
-Kan ve organ nakilleri
-Anneden bebeğe gebelik sırasında,doğum sırasında,emzirirken

Nasıl Bulaşmaz?
-Bir bardak suyu paylaşmakla AIDS OLUNMAZ!
-Tuvaletlerden bulaşmaz
-Öpüşmekle bulaşmaz
-Yüzme havuzundan bulaşmaz
-sivrisinek böcek ısırmasıyla bulaşmaz.
-Sosyal temasla dokunmakla sarılmakla tokalaşmakla bulaşmaz.

Uploaded with ImageShack.us

kaynak:ben :)

6.burhan

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Bugüne kadar 15 milyonu aşkın çocuk AIDS nedeniyle öksüz kalmıştır.
2007 yılında her gün 7400 kişi HIV ile tanıştı.
-Bunların %96sı orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşayanlar
-Ortalama 1000i 15 yaş altı çocuklar
-%50si kadın
-%45i 15-24 yaş arası gençler

kaynak:ben :)

Bu bilgileri nasıl araştırdın?
Sadece Türkiye için mi geçerli?

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
arkadaşlar özellikle genç arkadaşlar iyi okusunlar. çok önemli bir konu.

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
AIDS konusunda halk çok bilinçsiz. Öncelikle bilinmelidir ki AIDS hastalık değil bir sendromdur. Vücudun savunma mekanizmalarını devre dışı bırakır. Kısacası antivirüs kullanmayan bir bilgisayar gibi, tüm tehlikelere açıktır.
HIV virüsünün bir kuluçka dönemi vardır, bu süre 4 aya kadar çıkabilir, bu dönemde ise Laboratuvar bulgusu vermez. Yani ilişkide olduğunuz kadın 5 dk önce hastaneden temiz raporu alsa bile AIDS li çıkabilir.
Ancak AIDS'in bulaşabilmesi için mutlak suretle vücut sıvılarının karışımı gerekir (Ya kan yada sperm). Vücuttan yere dökülen kana temas etmekle AIDS bulaşmaz, çünkü HIV dış ortamda yaşayamaz. Bir kişinin aktif kanaması varsa ve siz elinizle tampon yaparsanız ve doku bütünlüğünüz bozulmamışsa (yani elinizde iğne ucu kadar bile doku defekti yoksa) yine AIDS bulaşmaz.

Unutmadan, Bu konuyu açan arkadaşa çok teşekkür ediyorum.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
aynı zamanda ayrımcılık üzerinde de durmak istiyorum. HIVin nasıl bulaşmadığını öğrenirsek HIV+ bireylere karşı ayrımcılık yapmayız. bu onları gerçekten çok üzüyor.HIV+ tanıdıklarım insanların kendisiyle aynı odada bile bulunmaktan çekindiklerini söyleyip çok üzüldüklerini belirtmişlerdi. onları ötekileştirmeyelim bence.biz de hiv+ olabiliriz.

aynı zamanda hiv+ olduğunu bildiğimiz bireylere lütfen seks işçisi ya da eşcinsel gibi görmeyelim.önyargılı olmayalım derim ben

N3CAT1

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Şu zamanlarda dikkat etmek lazım.

Bir de bu aids ilk ne zaman dünyada görülmeye başladı ve nasıl başladı hep merak etmişimdir :D

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Eeee dinimiz boşuna yasaklamamış zinayı. ( AIDS ler çoğunlukla bu yolla bu yolla bulaşır )

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Ölenlerin yüzde kaçı zenci merak ediyorum.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
ölenlerin zenci yada beyaz olmasının ne önemi var ki.

önemli olan hiv in yayılımının kolay olması ve bulaştığında da tehlikeli olması değil mi

Çok önemi var. Aids virüsünün zencileri öldürmesi için özel üretildiğine dair iddialar var. Elimizde veriler olsaydı ne derece doğru anlardık.

(Cevabını başka açıdan da yorumlayacaktım ama çağdaşlık edebiyatı yapanlar çıksın istemedim.)

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Kimle :lol: :lol:

Bu ne şimdi?

Çok önemi var. Aids virüsünün zencileri öldürmesi için özel üretildiğine dair iddialar var. Elimizde veriler olsaydı ne derece doğru anlardık.

(Cevabını başka açıdan da yorumlayacaktım ama çağdaşlık edebiyatı yapanlar çıksın istemedim.)

Öyle mi? Komplo teorileride var desene. Peki o maymunu da özellikle mi o zencinin karşısına çıkarmışlar? Maymuna tecavüz etmesi için zorlamışlar mı?
HIV ilk olarak bir maymundan cinsel yolla Afrikalı bir zenciye bulaşmıştır, ancak Afrikaya giden Avrupalı beyazlardan tüm dünyaya yayılmıştır.

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Öyle mi? Komplo teorileride var desene. Peki o maymunu da özellikle mi o zencinin karşısına çıkarmışlar? Maymuna tecavüz etmesi için zorlamışlar mı?
HIV ilk olarak bir maymundan cinsel yolla Afrikalı bir zenciye bulaşmıştır, ancak Afrikaya giden Avrupalı beyazlardan tüm dünyaya yayılmıştır.

Tarihini yazdın resmen. Bu bilgileri nereden buldun? Şahitleri mi varmış?

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
hiv nerden çıktı nasıl çıktı değil önemli olan.

önemli olan böyle bir virüsün bu dünyada var olduğu insanlığı tehdit ettiği gayet hızlı yayıldığı

ölenlere zenci gibi değil de insan gibi düşünelim bence..

hatta şu an biz bile hiv+ olabiliriz bunu da unutmayalım derim ben

nacizane tavsiyemdir ki
korunmasız cinsel ilişkide bulunmayın ve eğer şüpheli bir ilişkide bulunmuşsanız gidip bir test yaptırın eğer negatif çıakrsa 3 ay sonra tekrar yaptırın :)

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Korunmak lazım Allah korusun bu hastalıktan...

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
hiv nerden çıktı nasıl çıktı değil önemli olan.

önemli olan böyle bir virüsün bu dünyada var olduğu insanlığı tehdit ettiği gayet hızlı yayıldığı

ölenlere zenci gibi değil de insan gibi düşünelim bence..

hatta şu an biz bile hiv+ olabiliriz bunu da unutmayalım derim ben

nacizane tavsiyemdir ki
korunmasız cinsel ilişkide bulunmayın ve eğer şüpheli bir ilişkide bulunmuşsanız gidip bir test yaptırın eğer negatif çıakrsa 3 ay sonra tekrar yaptırın :)

Doğru tabi, herkesin uçkuruna sahip olmasını bekleyemeyiz. Gençlerin kendi dünyasına bakılırsa tek eşlilik diye bir şey kalmayacak gelecekte.

findukfaresi

Müdavim
Reaksiyon puanı
73
Doğru tabi, herkesin uçkuruna sahip olmasını bekleyemeyiz. Gençlerin kendi dünyasına bakılırsa tek eşlilik diye bir şey kalmayacak gelecekte.

aslında çok eşlilik değil de kondomsuz ilişki burada sorgulanması gereken

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Korumalı ilişki nedir arkadaş ya. Yaratılışımızda yok bi kere. Kimle ne ettiğine dikkat et o kadar.