Dün Gece Twitter'da Neler Oldu?

Bu konuyu okuyanlar

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Ünlü sosyal ağ sitesi Twitter'da dün gece tarihe geçecek bir olay yaşandı. Türk'lerin keşfettiği bir bug tüm dünyanın ayağa kalkmasına neden oldu. İşte bu ilginç durum.

Dün gece internet ve sosyal ağ tarihi için önemli anlardan biri yaşandı. Twitter'da bir açık bulan Türk sözlükçüler bunu bir birleriyle paylaşınca dünyaca ünlü sanatçı ve politikalar saatlerce süren bir sorunla karılaştı. Olayın ilk fark edilmesinden sonra haberimizde yer verdiğimiz durum şöyle yaşandı.
Twitter'da fark edilen bir açık (bug) sayesinde kullanıcılar onay almadan bir birlerini arkadaş listesine ekleyebiliyordu. Olayın Türk internet kullanıcıları arasında yayılınca, başta eski Microsoft CEO'su Bill Gates, oyuncu Jim Carrey, Demi Moore, Amerikan Başkanı Barrack Obama olmak üzere birçok ünlü isim deneme amaçlı follower listesine eklendi.
Birkaç saat içerisinde yüzlerce Türk tarafından eklenen ünlüler ise paniye kapıldı. Olayı ilk fark eden Demi Moore ve Aston Kutcher, Twitter sayfalarında Türkleri hacker olarak ilan etti. Twitter yetkilileri ise duruma çare olarak ünlülerin Twitter hesaplarındaki takipçi listesini sıfırladı. 
Screen-shot-2010-05-10-at-15208-PM1273565106.png
Türkler eğlendi dünya paniğe kapıldı
Bu çözüm ise dün geceki komik krizinde çıkış noktası haline geldi. BBC başta olmak üzere CNN, NBC gibi ünlü haber kaynağı durumu flaş haber olarak duyurdu. Bu haber kaynakları bir yanlış anlaşılma üzerine Twitter'ın Türkler tarafından hack'landiğini ve tüm ünlülerin hesaplarının değiştirildiğini iddia etti.
Paniğe kapılan Kim Kardashian gibi ünlüler ise Twitter sayfalarına yazdıkları mesajlarla yetkililerden yardım istedi. Güvenlik açığı kapatılana kadar geçen birkaç saatlik sürede Türk internet kullanıcıları eğlenceli saatler yaşarken dünyanın öteki ucundaki ünlüler hacker paniği yaşıyordu.
Twitter olayı şu anda çözdü ancak hemen hemen her yabancı kaynaklı teknoloji sitesi, ünlü sosyal ağın Türkler tarafından ele geçirildiğini duyurdu. Olay şimdilik durulmuş olsa da Obama'yı bile eğlencesine rahatsız eden Türk kullanıcılar olduğu düşünülürse Twitter meselesi mahkemelere bile taşınabilir.
:: Dün geceki Twitter eğlencesine sizde katıldınız mı?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

realmanager

Müdavim
Reaksiyon puanı
99
Abi dün ben uyuyordum.
Öyle böyle değil, dünya birbirine girmiş şu an alakasız yabancı forum siteleri dahi bunu konuşuyor.
İnci yapmış yapacağını :D
Aksiyonu kaçırdık iyi mi :D
Yerinde görmek isterdim valla :)

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
kaçarmı rihannayı ekledim hala takip ediyor beni :D:D

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Dün geceki Tweter maceralarını eğlenerek izledim.inci sdn ekşi derken dün tam cümbüş vardı.:D

Kirk Lee

Asistan
Reaksiyon puanı
2
kaçırdık makarayı yaw :D keşke benim de twitter hesabım olsaydı :D

TheSaviour

Asistan
Reaksiyon puanı
6
katıldım. dün 17:00 - 21:00 saatleri arasında full incisözlük , sdn ve twitter acıktı tarayıcımda :p eğlenceliydi =)

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Özellikle inci sözlükten gelen mandalar Baya eğlendirdi beni :D:D

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bizim millet makara yapmaya hevesli olduğu için kimin ne düşüneceğini takmadığından dalgasına bakması başlarını ağrıtabilir.
Elin, Türkleri tanımayan yabancıları içinse nahoş bir refarans oldu bu olay.Şimdi herkes Türkleri hacker sanacak :)
Twi ve benzer popüler sitelerden hiç hazetmiyorum ve etmeyeceğim..
Bu arada inci sözlükten sdnye saldıranlar hakkında yasal işlem olacakmı?Yaptıkları hakaretler azbuz şeyler değildi.

nicknametr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
toplam 35 civarı kişiyi followerım yapmıştım ama acayip komediydi ya :DDDDDDDD

mucahid

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Arkadaşlar kodu bilen yazabilir mi:)
Şimdi işime yaramaz ama bir havam olur:D

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Allah'a çok şükür az buçuk bilgisayardan anlıyoruz. Açıklar hep uğraştırıyor onları.
Kitapları da değiştirildi. Ama ondaki açığı görüp güncellemiyorlar. (müslüman olmuyorlar.)

ahlatt

Asistan
Reaksiyon puanı
0
saçmalık olmuş twitterin yaptığı . Madem hacklenmişiniz. geçmiş olsun

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
ne hackerlığı? bence abartmışlar...

eray045

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
250
obama hala 700 bin Türkü takip ediyor :D

Miroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Gazetede okudum ama eğlenceyi kaçırdım katılamadım...

Rom.

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
177
hahah olayın bizzat içindeydim süpğer bişey :D

Son mesajlar