Sizce hangı ekonomı sıstemı

sizce hangi ekonomik sistem

• Kullanılan toplam oy
    350

Bu konuyu okuyanlar

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
(A)

Moderatör Not :
Başlık düzeltilmiştir.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
tabii ki karma ekonomi... ;)

uç noktadaki her sistemin toplumun bazı kesimlerini refah dışı bırakma olasılığı yüksektir..aşırı sosyalizminde kapitalizminde zararları vardır..

devletin üstüne düşen görevleri yaptığı sosyal devlet ilkesi, özel kesiminde herşeyi devlete yüklemeden el atması gereken noktada sisteme yardımcı olması ve müdahale etmesi gerekir..

bu sisteminde bir sorunu bazı kesimlerin haksız rant sağlaması olablir ama bu da ancak eğitimle ve ahlak anlayışının değişimiyle düzeltilebilecek bir durumdur..

ama ekonomi sonuçta bir paradokstur ve hiçbir zaman topluma max faydayı sağlayacak sistem bulunamaz..mutlaka belli bir kesim refah dışı kalır...en iyi sistem bu kesimi en aza indirendir... ;)

regedit

Profesör
Reaksiyon puanı
1
az gelişmiş veya gelişmekte olan [size=7pt](buda yeni moda oldu, azgelişmiş dememek için)[/size] karma ekonomi

ama gelişmiş ülke olup süper güç olsak kapitalist ekonomi derdim !!! acıma acınacak hale düşersin +(

sosyalizm artık tarih oluyor, bence dünyada bundan sonra ihtilal olur ama sosyalizm yine gelmez :^)

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
bunları seçenek halinde veriyorsan bilmeyenler için kısa kısa bilgi ver bence.. kişi teknik adını bilmez ama olayı bilir..

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Ben ben anlamam ekonomi falan şıkkını seçmiş bulunuyorum kullandığım oy vatana ve millete hayırlı olsun :D

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bdco dedi ki:
Ben ben anlamam ekonomi falan şıkkını seçmiş bulunuyorum kullandığım oy vatana ve millete hayırlı olsun :D

hıh işte al bi kapitalist düzen genci daha :D

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
fish,

insanları sınıflandırma hemen.. çocuk bilmiyor belki...

hem herkes ekonomiyi sevmek ilgi duymak zorunda değil..

peşin hükümlü olma... onun yerine anlat bildiklerini de öğrensin...

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
ben kapitalistmiymişim yanlış anlaşılma olmasın ben fenerliyim yanii :D

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kapitalist piyasa ekonomisinin temel koordinasyon aracı piyasa sistemidir. Bu temel ilke ile uyum içindeki temel öncelik ilkesi, bireyselliktir. Bu temel ve genel ilkelere uygun olarak, üretim alanındaki temel ve özel ilke üretim araçları üzerindeki mülkiyetin özel bireylere ait olmasıdır. Piyasadaki spontan işleyiş, bireysellik ve özel mülkiyetin sonucu olarak;
tüketim, tasarruf ve yatırım kararları, özel birimlere bırakılır.

Piyasalar, serbest giriş çıkışa, sözleşme serbestîsine ve rekabet ilkesine dayalıdır. Piyasalar ekonomide kaynak dağılımıyla birlikte, fiyat oluşumu ve ekonomide paranın serbest dolaşımını sağlar.

Merkezi Sistem (Sosyalist) sistemde ekonominin temel koordinasyonu, merkezi yönetim tarafından yerine getirilir. Merkezi yönetim bu fonksiyonu yerine getirirken, merkezi ve makro bir ekonomik planı araç olarak kullanır. Merkezi yönetimle uyumlu temel öncelik ilkesi, sosyallik ilkesidir. Bu iki temel ve genel ilkeye uyumlu olarak, üretim araçları üzerindeki mülkiyet
biçimi, kamusal mülkiyet şeklindedir.

Bu ekonomik sistemde ağırlıklı piyasa alanında değil, üretim alanındadır. Koordinasyonun merkezi yönetimce yapılması, ekonomik sisteme, yoğun ölçüde dikey bir organizasyon yapısı kazandırmıştır. Merkezden koordinasyon ve sosyallikilkelerinin mantıksal sonucu olarak, bu sistemde ekonomik birimler merkezileşmiştir.

Yönlendirilmiş Piyasa Ekonomisi sisteminde, ekonominin arz ve talep cephelerinde farklı piyasa tipleri oluşur. Tam rekabet,
oligopol, monopol v.b. gibi. Bu farklılaşmaya koşut olarak ekonomik düzende de değişimler ortaya çıkar. Her ülkenin kendi sosyo ekonomik gelişmesine bağlı olarak oluşan bu farklılaşma, o ülkenin ekonomik düzenini ve ekonomik düzen politikasını etkiler. Piyasaya dayalı koordinasyonun gerçekleştirildiği ülkelerde yaşanan sosyo ekonomik gelişme süreci, temel öncelik
ilkesinde yeni bir anlayış yaratmıştır. Sosyallik ve bireysellik ilkeleri yeni bir anlayış içinde ele alınarak, devlet ve
ekonominin bütünleşmesi sonucunda oluşan sosyal devletin piyasalara belli sınırlar içinde, belli ilke ve yöntemlere göre
müdahalesine yer vermiştir. Devletin ekonomik süreci yönlendirmesi ilke olarak benimsendiği için, günümüz piyasa
ekonomileri yönlendirilmiş piyasa ekonomileri olarak adlandırılır.

Karma Ekonomiler

Bir yandan yönlendirilmiş piyasa sistemi yoluyla, piyasa ekonomilerine devlet müdahalesinin dahil edilmesi, diğer yandan merkezi yönetimle ekonomilerin reforme edilerek, belli piyasa unsurlarını kullanmaları karma ekonomiler kavramına güncellik kazandırmıştır. Birçok az gelişmiş ülke, hatta Fransa gibi bazı gelişmiş ülkeler, piyasa sistemi yanında, makro planlar yaparak ekonomilerini yönlendirirler. Bu şekilde ortaya çıkan ekonomiler, karma ekonomiler olarak adlandırılır. Böylece,
karma ekonomi kavramının kullanılmasında plan ve piyasanın birlikte varlığı ölçüt olarak alınmış olur.

kaynak: http://www.ekodialog.com/Konular/eko_system.html

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Demekki en çok yönlendirilmiş piyasa ekonomisi kullanılıyor ama şıklarda yok :D Bu arada bilgiler için teşekkürler.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
otantic76 dedi ki:
fish,

insanları sınıflandırma hemen.. çocuk bilmiyor belki...

hem herkes ekonomiyi sevmek ilgi duymak zorunda değil..

peşin hükümlü olma... onun yerine anlat bildiklerini de öğrensin...

ben kimseyi sınıflandırmadım kiiiiiiiii

kapitalist düzen genci demek başka
kapitalist demek başka...

ilk yorumumda bilgi verdiğimi düşündüğüm için verme gereği duymadım bi daha..
ama sen halletmişsin saol :)

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bdco dedi ki:
ben kapitalistmiymişim yanlış anlaşılma olmasın ben fenerliyim yanii :D

Bende Fenerliyim ama bizim ki farklı bi yönetim şekli karıştırma bunu :D