MEB Fazıl Say'a dava açıyor

Bu konuyu okuyanlar

heygidin

Profesör
Reaksiyon puanı
1
MEB Fazıl Say'a dava açıyor

fazilsay.jpg

ANKARA (İHA) - Milli Eğitim Bakanlığı, ünlü piyanist Fazıl Say'ın müzik ve resim derslerinin kaldırılması ve öğretmen açıkları hakkındaki yaptığı açıklamalarıyla ilgili olarak, manevi tazminat davası açma kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, ünlü piyanist Fazıl Say'ın geçtiğimiz günlerde 'Son dönemde müzik ve resim derslerinin kaldırılması gündemde' ve 'Lisans eğitimini tamamlayan genç müzikçilerin öğretmen olmasını engellemek amacıyla engeller icat edilmiştir" şeklindeki açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığı ve bakanlığı zan altında bıraktığı gerekçesiyle ünlü piyanist aleyhinde 5 bin YTL'lik manevi tazminat davası açıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Müzik ve resim dersleri geçen 5 yıl içerisinde kaldırılmadığı gibi böyle bir teşebbüs dahi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Aksine Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik tarafından kamuoyuna açıklanan ortaöğretime geçiş sisteminde müzik ve resim derslerine öğrencilerin ilgisinin artırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu iddialarıyla Sayın Say'ın eğitim dünyasından ne kadar kopuk ve uzak olduğu anlaşılmaktadır. Sayın Fazıl Say'ın bugün ileri sürdüğü iddialar arasında yer alan 10 bin müzik öğretmeni açığı iddiası da hiçbir gerçek veriye dayanmayan hayali bir rakamdır. Şu anda ilköğretim ve ortaöğretimde müzik dersleri branş öğretmenlerince verilmekte ve dersler boş geçmemektedir. Geçen 5 yıl içerisinde atanan öğretmenler arasında müzik öğretmenlerinin sayısı geçmiş yıllara oranla ciddi bir artış kaydetmiştir" denildi.

Kaynak

alkorsuha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eğitim dünyasından kopuk değil,bizim milletimizden kopuk.Kendilerini bizim milletten kaç kişi severek dinliyor,merak ediyorum.Sana,Avrupa'daki hayatında başarılar dilerim.Zaten onlardan pek farkın da yok...