Kardeşinin hastalanmasına üzülen minik mucit 'ateş ölçer zıbın' yaptı

Bu konuyu okuyanlar

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Kardeşinin hastalanmasına üzülen minik mucit 'ateş ölçer zıbın' yaptı

ates.jpg

Avcılar Fatih Koleji öğrencisi 12 yaşındaki Enes Acar'ın icat ettiği ateş ölçer düzenek, tıp doktorlarının da işini kolaylaştıracak. Küçük çocuğu olan aileleri en çok endişelendiren ve sık karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri yüksek ateştir. 12 yaşındaki Enes Acar, ailelerin bu telaşına son verecek bir yöntem geliştirdi. Küçük Enes, üç yaşındaki kardeşinin sürekli ateşlenmesine çok üzüldüğü için 'ateş ölçer zıbın' icat etti.Bebek ateşlendiğinde sinyal vererek, anneleri ve bakıcıları uyaran sistem, ailelerden geçer not alacağa benziyor. Avcılar Fatih Koleji öğrencisi Enes Acar, "Kardeşim hâlâ hasta, hep üşütüyor ,ateşleniyor. Annem de, babam da çok telaşlanıyor. Bu duruma çok üzülüyorum. Onlar için ne yapabilirim, diye düşündüm ve robot kulübümüzdeki aletlerden faydalanarak düzeneği kurdum. Zıbının koltuk altına diktirdiğim minik cebe düzeneği yerleştirdim. Kardeşim üzerinde de kullandık, annem çok memnun kaldı." dedi. Enes, düzeneği yerleştirdiği bebek zıbınını kardeşine giydirdikten sonra sıcaklık değerini alan alıcıyı annesinin odasına koymuş. Kardeşinin vücut ısısı yükseldiğinde annesinin odasındaki alıcı alarm veriyor. Enes'in fen ve teknoloji öğretmeni Erol Ekici de 2 yaşındaki çocuğu için bu zıbından faydalandığını belirtti. Ekici, sistemin bebeğe zarar verecek herhangi bir yan etkisi olmadığını aktardı. Enes Acar, ateş ölçer düzenek sayesinde doktorların rahat bir gece nöbeti geçirebileceğini de anlattı. Çünkü ateş ölçer, bilgisayar üzerinden de izlenebiliyor. Pilot babasıyla işbirliği yaparak sistemi bilgisayar üzerinden izlenebilecek şekilde geliştirdiklerini söyleyen Enes, "Doktor, odasındayken hastanın ateşi hakkında bilgi sahibi olabilecek. Düzeneği yerleştirdikleri hastanın ateşi yükselince doktorun bilgisayarına alarm verecek." dedi. Hatta bazı hastanelerin projeye şimdiden talip olduğunu dile getirdi. Minik mucidin tek isteği, kardeşi gibi sürekli hasta olan bebeklere yardımcı olabilmek ve annelerin üzülmesine engel olmak.

ZAMAN

llavinya

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
92
Maşallah ,zehir gibiler.:)

kavrak

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
aferin sana evlat. senin gibileri gördükçe gelecekten umutsuz olmanın nekadar manasız bir şey olduğunu anlıyorum.

mr_rain

Müdavim
Reaksiyon puanı
441
Ülkemizde de böyle şeylerin olduğunu duymak gerçekten heyecan verici. Maşallah

REDFOKS

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
vay be helal olsun eee boşuna dememişler akıl yaşta değil baştadır diye

bohongtw

Doçent
Reaksiyon puanı
27
cocuguun icadindan ziyade kardesine olan sorumluluk bilinci beni daha bir memnun etti

Son mesajlar