Çoğu antikacı hurda satıyor

Bu konuyu okuyanlar

warkortali

Müdavim
Reaksiyon puanı
181

Antikacılardaki eşyanın çoğunun eskici ve hurdacılardan temin edildiği, ilk sahiplerinin değerini bilmeden bunları ellerinden çıkardıkları bildirildi.

Antikacıların, onarım ve bakım sonrasında hak ettikleri değere kavuşturdukları eserlerin büyük bölümünü, insanların evlerinden uzaklaştırmak amacıyla “yok pahasına” eskici ve hurdacılara sattıkları eşyanın oluşturduğu bildirildi.

Adana’da antikacılık yapan Hacı Sinan, uzun yıllardır bu mesleği yaptığını, son 1 yıldır ise Çakmak Caddesi’nde bulunan ‘Antikacı Esnafı Çarşısı’nda faaliyetini sürdürdüğünü kaydetti.

Sinan, ‘Hurdacı, aldığı antika eşyayı 10-20 katına bize satıyor, biz de onarım ve bakım sonrasında değerine meraklılara sunuyoruz” dedi.

TARİHİ GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK
Tarihsel değeri olan eşyanın gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini ve antikacıların da bu açıdan önemli bir işleve sahip olduğunu ifade eden Sinan, ancak karşılaştıkları olayların Türkiye’de antika bilincinin yeterince gelişmemiş olduğunu gösterdiğini savundu.

“Sahip olduğumuz değerli eşyaya sahip çıkmıyoruz. Özellikle ev kadınları, eski kabul ettikleri, ancak değeri bulunan eşyayı ‘evdeki döküntüler gitsin’ diyerek ellerinden çıkarma telaşıyla hareket ediyorlar” diyen Sinan, bunların bir bölümünün genellikle tablalarıyla dolaşan eskici ve hurdacılara yok pahasına satıldığını, ulaşamadıklarının ise çöpe atılarak yok olduğunu söyledi.

EN ÇOK HURDACILAR KAZANIYOR
Antikacı esnafı ile bağlantı kuran tecrübeli eskici ve hurdacıların değerli olabileceklerin bir bölümünü ayırt ederek kendilerine getirdiklerini kaydeden Sinan, “Sattığımız antikaların büyük bölümü bizlere bu şekilde geliyor. Bu işte en fazla eskici ve hurdacılar kazanıyor. Neredeyse yok pahasına, kilo hesabıyla hurda niyetine aldıkları eşyayı 10-20 katı fiyatla bize satıyorlar” diye konuştu.

Sinan, “kıymeti bilinmeyen” değerli eski eşya arasında, ünlü sanatçıların ilk çıkardıkları plakların, ata yadigarı malzemelerin de bulunduğunu ifade ederek, “bu tür plaklar çok az bulunduğu için değeri de yüksek oluyor. Bunlardan ellerinde bulunanlara önerim, özen göstermeleri olacaktır” dedi.

[size=10pt]Kaynak[/size]

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yukarıdaki resmin bulunduğu dükkanda çay içmişliğim vardır. İşin doğrusu bazen antikaların gereksiz hurdalar olduğunu düşünüyorum. Bazı kıymetli şeyler elbette olabilir, ama sırf eski diye saklannan hurdalar da mevcut..

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Antikacılar böyle zengin oluyo demek.

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ben antika severim.

herkes dededen babadan kalma şeyleri eski püskü diye satıyor. manevi değeri olması lazım kişi için, hadi onu geçtim eskisi gibi yapılmıyor birçok şey. özellikle el emeği olan eşyalar çok zor yapılır artık. kaliteli olmuyor yapılanlar.

kimse elindekinin kıymetini bilmiyorum. benim dedemden kalan şeyler evde kalabalık yapsa bile dedemden kalmıştır bana.ömrümce saklarım. neden satıp da oradan gelecek 3-5 lirayı isteyim. ya da evde yer açmak isteyim ki..

insanlarımızın birbirine saygısının kalmadığını biliyoruz da babasına dedesine de mi saygısı kalmamış...