Elektrik kesintisinden sonra bilgisayar çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

emre91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Elektrik kesildikten sonra açmaya çalıştıgımda masaüstü bilgisayarım açılmıyor. bir sayfa geliyor güvenli mod, windowsu normal başlat gibi şeyler geliyor ama hiç biri işe yaramıyor bilgisayarım açılmıyor ne yapmalıyım?:confused1:
vista kullanıyorum.

hkncetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
cd den kurtarma konsolunu açıp chkdsk ile taratmayı dene. vista kullanmadığım için nasıl girebileceğini bilemiyorum. biraz araştırman gerekecek.

ta2ccc

Asistan
Reaksiyon puanı
16
Kesinlikle FORMAT.Çünki genelde bazı işletim dosyaları hasar görüyor.Kolay gelsin.Sevgi ile kal.

ufukcoskun

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
Vista dvd si ile onarmaya çalışmak daha doğru olur.Eğer elinde yapabileceğin birşey kalmazsa format atarsın.

gezegen

Müdavim
Reaksiyon puanı
37
geçen komşunun böyle olmuştu format atamamıştık servislik olmuştu

sanırım anakartta sorun vardı inş sen format atarsın

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Formata gerek yok.DVD yi takıp bootluyorsunuz.Onarma bölümünde sistem geri yükleme size yardımcı olacaktır.Eğer silmiş iseniz.Yine onarma bölümünden komut istemini açarak;

sfc /scannow komutunu girerek sistemi kurtarabilirsiniz....

NOT=Büyük ihtimal mavi ekranda verir o ekranın bize bir görüntüsü atabilirseniz sorunun yazılımsal veya donanımsal olduğunu anlayabiliriz...

emre91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştıgınız için

Formata gerek yok.DVD yi takıp bootluyorsunuz.Onarma bölümünde sistem geri yükleme size yardımcı olacaktır.Eğer silmiş iseniz.Yine onarma bölümünden komut istemini açarak;

sfc /scannow komutunu girerek sistemi kurtarabilirsiniz....

NOT=Büyük ihtimal mavi ekranda verir o ekranın bize bir görüntüsü atabilirseniz sorunun yazılımsal veya donanımsal olduğunu anlayabiliriz...

mavi ekran çıkıyor ama hemen kayboluyor bilgisayar tekrar başlıyor
birde bende vista DVD si yok acaba internetten onarma sistem geri yükleme dosyası gibi birşey bulamaz mıyız?

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
bootrec/fixboot

bootrec/fixmbr

komutlarınıda deneyebilirsin. Windows cd'si ile onarma veya Hiren's boot cd gibi programları denemeni öneririm.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Tam bu konuya bakarken bendede elektrikler gitti Allahtan senin başına gelen benim başıma gelmedi pc açıldı çok şükür:rolleyes:

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Küçük bir UPS en azından voltaj dengeleyici olarak işinize yarayabilir. Sonuçta bilgisayarı kapatmanız için max 60 sn yeterli olacaktır.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
teşekkürler arkadaşlar yardımcı olmaya çalıştıgınız için

mavi ekran çıkıyor ama hemen kayboluyor bilgisayar tekrar başlıyor
birde bende vista DVD si yok acaba internetten onarma sistem geri yükleme dosyası gibi birşey bulamaz mıyız?

Vista'yı PC ile beraber satın aldıysanız.Boot ekranına gelmenden hemen önce F8 e basın ve orda Onarma sekmesi vardır.Ancak kendiniz kurduysanız yapacak tek şey format...

ferroburak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç kaynağı tavsiye ederim bu tür şeyler sık oluyor

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Efsane geri döndü Mavi ekran :tongue:

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60
Efsane geri döndü Mavi ekran :tongue:
Bir şey derdim sana şimdi.Adamın sorunu donanımsal olabilir..

Bu arada Windows'taki mavi ekranın karşılığı Linux'ta açılmama...

Mavi ekran neden olur biliyor musun ?

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Mavi ekran neden olur biliyor musun ?

Windows xp ve vistadan olur.

Siyah ekranda windows 7 den olur.

Yeni yetme bilgisayarcılar Ramleri değiştirerek windows kurulumuna devam edebilir. Ama sorun ram değildir. Hiç kasmaya gerek yok bu gibi mavi siyah ekranların ana sebebi windowsdur. Kurun linux o hatayı almazsınız. Denemesi bedava.

ALMİ

Müdavim
Reaksiyon puanı
60

Yeni yetme bilgisayarcılar Ramleri değiştirerek windows kurulumuna devam edebilir. Ama sorun ram değildir. Hiç kasmaya gerek yok bu gibi mavi siyah ekranların ana sebebi windowsdur. Kurun linux o hatayı almazsınız. Denemesi bedava.

Kendini bilgili mi sanıyorsun ? :D

ramboberk

Müdavim
Reaksiyon puanı
74
xp de mavi vistada kırmızı win7 de yeşil

linux u sorma

Alican Doğu

Asistan
Reaksiyon puanı
1

Kardeşim sizde heryerde Linuxu övüp Windowsu Kötülüyosunuz.Tamam Siz Linuz Kullanabilirsiniz ama Windows kullananlar Azımsanacak derecede değil.Lütfen Tercihlere Saygınız olsun.Merak etmeyin o çok övdüğünüz linuxta bir gün elinizde patlayacak.

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Gene aynı tartışma açılmış. Yahu her hatada linux demekten sıkılmadınız mı? Soruna çözüm bulsak hep beraber. Arkadaşım hatanın rengi önemli değil. Hata hatadır. Ayrıca basit bir satır değişikliği ile rengi istediğimiz gibi yapabiliriz :)

Ben hata olduğu zaman penguen resmi çıkması taraftarıyım :)

freewill

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
vista dvd sini tak kurtarma konsolunu aç daha sonra komut satırına chkdsk /f c: komutunu kullan daha sonra pc yi yeniden başlat bakalım açılacakmı ? açılmazsa tekrar dene daha sonra sfc /scannow gir büyük bir ihtimal açılacaktır.

emre91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hepinize teşekkürler arkadaşlar sorun çözüldü.

volkanos

Müdavim
Reaksiyon puanı
138
bilgisayarında fiziksel bir arıza yok windows kurduğunuz zaman herşey normale dönecektir.

Vendetta_

Müdavim
Reaksiyon puanı
75
yeter ama bi sınırlama getirlisin ya da yasak getirilsin
saçma saçma konularda linux u övüyosunuz yemin ediyorum yavaş yavaş linux tan nefret ettiriyosunuz
Size ne kardeşim milletin işletim sisteminden Size ne elalemin helalinden haramından Size ne sevmediğiniz WINDOWS tan???
Adam gayet düzgün bir şekilde sorusunu sormuş siz burda anında Linux kur geçer
Allah akıl fikir versin size!

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
yeter ama bi sınırlama getirlisin ya da yasak getirilsin
saçma saçma konularda linux u övüyosunuz yemin ediyorum yavaş yavaş linux tan nefret ettiriyosunuz
Size ne kardeşim milletin işletim sisteminden Size ne elalemin helalinden haramından Size ne sevmediğiniz WINDOWS tan???
Adam gayet düzgün bir şekilde sorusunu sormuş siz burda anında Linux kur geçer
Allah akıl fikir versin size!

İsmini bile yazmııyorlar arama motorlarında görünmesin diye. Sen neden bahsediyorsun :huh:

Vendetta_

Müdavim
Reaksiyon puanı
75
neyin ismini yazmıyolar onu çözemedim?

tolgasal

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
neyin ismini yazmıyolar onu çözemedim?

Windows'un.

Neyse kapatalım burada konuyu. Saatlerce tartışması sürüyor ve gerçekten yardıma ihtiyacı olanlar sadece okumakla yetiniyor. Şu sisteme geç bu sisteme geç diye öğütler vermektense insanların yaşadığı sorunların çözümünü bulup yardımcı olmaya çalışalım.