2 Monitör Bağlantısı

Bu konuyu okuyanlar

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Odam daki pc yi oturma odamdaki tv ye bağlamak istiyorum bunun için gerekli olan bütün alet ve programları aldım. Hem tv me hem de monitörüme aynı görüntüyü de verdirdim ancak TV me görüntü titreyerek geliyor. Windows açılana kadar herşey aynı monitörde ki gibi ama açıldıkdan sonra ekranda bir titreme oluyor. Ne yaptıysam düzelmedi kablo yüzünden olacağını düşündüm ama kablo yüzünden olsa, windows açılış ekranında da aynı sorunu gösterirdi yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yüksek ihtimalle yenileme hızıyla (yani ekran frekansıyla) ilgili sorun yaşıyorsun. Ekranın frekansını yükseltmeyi dene; çünkü titreme düşük frekansta olur. Windows açılana kadar titrememesinin nedeni, bazı ayarların Windows açıldıktan sonra uygulanmasıdır.

Örnek veriyorum monitörünün desteklemediği bir frekansa geçersen görüntü tamamen gider. (Out of range veya buna benzer bir hata verir monitör.) Bu ayarı kaydedersen, bilgisayarı yeniden başlattığında Windows açılana kadar görüntü alırsın, açıldıktan sonra monitöre görüntü gelmez.

Şimdi Masaüstünde boş bir yere sağ tıkla, Özellikler'e gel. Burada "Ayarlar" sekmesine gir, sonra da Gelişmiş tuşuna tıklayarak "Monitör" sekmesine gel. Burada ekran yenileme sıklığı ayarını göreceksin. Göz sağlığın için ve titremenin kaybolması için mümkün olan en yüksek frekansa ayarla ve uygula. Eğer yanlışlıkla monitörünün desteklemediği bir frekansa geçersen ve monitör kapanırsa ESC tuşuna basarak ayarı geri alabilir ve görüntüyü geri getirebilirsin.

Eğer çözüm olmazsa, kullandığın ekran kartının denetim masasındaki ayarlarından Monitör + Televizyon şeklinde ayarlarını yap ve televizyona özel sunduğu ayarları düzenle. Artık yeni sürücüler gelişmiş seçenekler sunuyor bu konuda.

myefsane

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
Galiba bu ekran kartım tv desteği vermiyor frekansı yüklsetmeme rağmen yine olmadı frekansı 200 e kadar yükselttim.
Catalyst Control Center üzerinden 2 monitöre de aynı görüntüyü verebiliyorum. Acaba frekansı artırdım ama Catalyst Control Center yüklü olduğu için işe yaramamış olabilir mi?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Catalyst'in yüklü olmasıyla ilgili değil de şu olabilir; kabloları bağlama şeklini bilmiyorum ama ekran kartı iki farklı çıkış aygıtına sinyal yolladığı için yaptığın frekans ayarı muhtemelen sadece monitörü etkiliyor. Catalyst deneyimim yok fazla o yüzden ayrıntılı bir şey söyleyemiyorum ama tek çıkışlı eski bir kart kullanmıyorsan mutlaka TV desteği vardır ve ona göre de ayarları olmalı.

Bu arada 200 Hz de maşallah. :) Eğer bu hızı destekleyen bir monitörün var da bunu TV desteği olmayan bir ekran kartıyla kullanıyorsan ancak "monitörün hakkını ver" diyebilirim sana. Ayıp yahu. :)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Windows'un 2 monitöre aynı görüntüyü verme özelliğinin olmaması söz konusu değil; kaldı ki bu ekran kartının özelliği, Windowsla doğrudan ilgisi yok.

Bu arada, sana frekans ayarı için söylediğim yerde küçük bir hata yapmışım. Dediğim gibi iki farklı çıkışa giden sinyallerin de ayarı ayrı olacak. Masaüstünde sağ tıklıyorsun, Özelliklere geliyorsun, Ayarlar sekmesinde "Gelişmiş" butonuna tıklamadan önce "Görüntü birimi"ni monitörden TV'ye çeviriyorsun. Sonraki adımlar aynı.

Eğer görüntü birimi listesinde TV'yi göremiyorsan, Catalyst'in "Displays" sekmesinde TV + Monitör'ü birlikte kullanma ayarı olacaktı onu seç. Zaten iki monitörün nasıl reaksiyon vereceğini de oradan yapacaksın. Yani ikisi birbirinin aynı görüntüyü mü verecek, birbirinin devamı şeklinde mi görüntü verecek vb ayarları Catalyst'ten yapacaksın.

b_zorlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Farklı bir konuda araştırma yaparken sorunuza denk geldim halledip halledemediğinizi bilmiyorum ama bildiğimi paylaşmak istedim. İkinci ekranda oluşan titreme bulanıklı vs... gibi bir çok şey için tek neden olarak bilgisayarla tv arasında ki mesafeden kaynaklanıyor yani konu açarken yaptığın tespit çok doğru fakat farklı açıdan... Çözümü için tavsiye edebileceğim aldığın kablo gereğinden uzunsa git kısasını al; kablo tv ye takma yolunu en kısa mesafeye indir bu şekilde sorunu çözersin. başta yazdığın açılış ekranında titremiyorun nedeni windows açılışındaki resmin pikselininin düşük olması. Nasıl bu kadar emin olduğuma gelirsek hastanelerde gördüğünüz ikinci monitör bağlayıp hazırlayanlardanım (ek iş :):) maaş yetmeyince mecburen)tv ile arasında pek bi fark olacağını sanmıyorum çünkü bu sorunun birebir aynısını bu şekilde çözdüm umarım yardımcı olabilmişimdir