Googledan "kişi bulma" hizmeti

Bu konuyu okuyanlar

Militarist

Dekan
Reaksiyon puanı
130
258nlol.png

Dünyanın en ünlü İnternet arama motoru Google, Şili'de gerçekleşen deprem için "kişi bulma" hizmeti başlattı. Bu hizmet sayesinde Şilililer, sevdiklerine ve yakınlarına kolayca ulaşabiliyor.

"Person Finder: Chile Earthquake" başlığıyla başlatılan ve "Chilepersonfinder.appspot.com" adresinden de ulaşılabilen hizmet, sayfayı ziyaret edenlere ilk önce "Durumunuz nedir?" diye soruyor. Ardından kullanıcılara "Birisini arıyorum" veya "Birisi hakkında bilgim var" gibi seçenekler sunuyor. İnternet sayfası İngilizce ve İspanyolca olmak üzere iki dilde kullanılabiliyor. Kullanıcılar bu bilgilerin ardından kişilerin isimleri ve yaşadıkları yerlere göre arama yapabiliyor. California merkezli İnternet devinden dün akşam yapılan açıklamaya göre hizmeti şu ana kadar bin 400 kişi kullandı.Google, aynı hizmeti Ocak ayındaki Haiti depreminin ardından da kullanmıştı. Haiti'ye özel yapılan bu hizmetten 60 bine yakın kişi faydalanmıştı.

Depremin ardından halk internete akın etti

Şili'deki depremin ardından Twitter, Facebook ve Youtube gibi internet sağlayıcıları da Şili'ye özel hizmetler başlattı. Twitter, depremin ardından sürekli olarak "#hitsunami, #terremotochile, #chilequake and #chile," etiketli mesajları yayınladı.

Kullanıcılar Twitter üzerinden gelişmelerle ilgili bilgi sorarken, Şili Kızıl Haçı gibi yardım kuruluşları da yine Twitter üzerinden yardım çağrısı yaptılar.Depremin ardından Facebook'ta da kullanıcılar tarafından çok sayıda grup ve etkinlik kuruldu. Birçok kullanıcı, Facebook üzerinden depremle ilgili bilgilerin yanı sıra fotoğraf ve video paylaştı.

Usstream.tv de Şili ve tsunami hakkında sürekli olarak yayın yaptı. Yine Youtube üzerinden depremle ilgili çok sayıda video paylaşılmaya devam ediyor.​