Rakamlarla Dünya İnterneti

Bu konuyu okuyanlar

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Rakamlarla Dünya İnterneti

[FLASH]http://vimeo.com/moogaloop.swf?clip_id=9641036&server=vimeo.com&show_title=1&show_byline=1&show_portrait=1&color=ffffff&fullscreen=1[/FLASH]

Amerikalı bir dijital ajans olan Jess3‘un hazırladığı bir video dünya internetine dair önemli rakamları çeşitli kaynaklardan derleyerek sunuyor. Daha önce The Twitterverse adıyla Twitter sistemini şekillendiren Jess3′ün 80′ler sayfası da incelemeye değer.

Videoda yer alan 350 milyon Facebook kullanıcı sayısı bugün resmi olarak 400 Milyon‘u aşkın gözükse de genel olarak oldukça güncel verileri barındıran bir çalışma olmuş. Bu rakamların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1.73 Milyar
– Dünya genelinde internet kullanıcısı – Eylül 2009

• 418 Milyon – Avrupa
  • 738,2 Milyon – Asya
  • 179 Milyon – Latin Amerika
  • 252,9 Milyon – Kuzey Amerika
  • 67,3 Milyon – Afrika
  • 20,9 Milyon – Avustralya
90 Trilyon - 2009 da gönderilen e-posta sayısı
247 milyar – Günlük ortalama e-posta sayısı
1,4 Milyar - Dünya genelinde ortalama e-posta kullanıcısı
200 milyar - Günlük ortalama spam e-posta sayısı
234 Milyon – Dünya genelinde web site sayısı / Aralık 2009

126 Milyon – Dünyada genelinde blog sayısı / BlogPulse
27,3 Milyon – Twitter’daki günlük Tweet sayısı – Kasım 2009
260 Milyar – Facebook’un aylık sayfa görüntüleme sayısı
30.000 – Facebook’un kullandığı sunucu sayısı
2,5 Milyar - Facebook’a aylık yüklenen fotoğraf sayısı
4 Milyar – Flickr’da yer alan fotoğraf sayısı / Ekim 2009
1 Milyar - Youtube’da günlük sunulan video sayısı
148.000 – Her gün faaliyete giren spam bilgisayarlar
2.6 Milyon – 2009 başına kadar üretilmiş zararlı yazılımlar (virüs, trojan…)

Kaynak

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
2,5 Milyar - Facebook’a aylık yüklenen fotoğraf sayısı
4 Milyar – Flickr’da yer alan fotoğraf sayısı / Ekim 2009

Facebook 2 ayda bir Flickr kuracak kadar fotoğraf alıyor? Pek inandırıcı değil. Yani her ay Flick'daki toplam fotolar kadar foto yükleniyor Facebook'a?

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
Facebook 2 günde bir Flickr kuracak kadar fotoğraf alıyor? Pek inandırıcı değil.

Bildiğim kadarıyla Facebook aylık 2,5 milyar fotoğraf barındırıyor. Netteki araştırmalarımda bu zıddını ispatlayacak bilgi yok. Yani; çoğunluk bu şekilde ifade ediyor. İfade edenler; yerli veya yabancı güvenilir kaynaklar. Link eklememe gerek yok, google'da listeleniyor.

Sizin söyleminizden hareket edersek, Facebook 2 günde 4 Milyar fotoğraf barındırıyorsa, aylık 60 Milyar'lık fotoğraf barındırması gerekir. Halbuki; Wikipedia'ya da bulunan istatistik veriye göre 2007 yılı itibariyle Facebook'da toplam 30.31 Milyar fotoğaf barındırılıyor. Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı; Facebook'da fotoğraf sayısının yıllık 720 Milyar olması gerekirdi. Bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum.

rua3bm.jpg

Link

Bu konuda popüler, güvenilir bir kaynağınız var mı?

Saygılar.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
@ANNE, daha sonra düzeltmiş olduğumö gibi, Facebook'un aylık 2,5 milyar foto "aldığı"nı yazıyor verdiğin bilgiler. Ki kendi sitesinde şu an 3 milyarın üzerinde diye ifade ediyor bu rakamı. Flickr'daki "toplam" resim sayısı ise 4 milyar denilmiş. Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi her ay neredeyse Flickr gibi bir "fotoğraf" sitesinin toplamı kadar fotoğraf alıyor. (Bu arada Flickr'daki fotoğraflar şu sıralar 4.5 milyar civarında, çünkü ortalama günlük aldığı fotoğraf sayısı 4 milyarı bulduğu Kasım 2009 değerinin üzerine eklenince ortalam bu çıkıyor.)

Sadece bana inandırıcı gelmediğini söyledim hepsi bu. Şu var ki, Facebook yünün kılın fotoğrafını, yani çok miktarda gereksiz fotoğrafı barındırdığı için gerçek de olabilir; yine de çok abartılı gibi. Her ay 3 milyar fotoğraf (ki bu rakam sürekli artıyor) yılda ortalama 50-60 milyar fotoğraf edecek demektir.

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
@ANNE, daha sonra düzeltmiş olduğumö gibi, Facebook'un aylık 2,5 milyar foto "aldığı"nı yazıyor verdiğin bilgiler. Ki kendi sitesinde şu an 3 milyarın üzerinde diye ifade ediyor bu rakamı. Flickr'daki "toplam" resim sayısı ise 4 milyar denilmiş. Facebook gibi bir sosyal ağ sitesi her ay neredeyse Flickr gibi bir "fotoğraf" sitesinin toplamı kadar fotoğraf alıyor. (Bu arada Flickr'daki fotoğraflar şu sıralar 4.5 milyar civarında, çünkü ortalama günlük aldığı fotoğraf sayısı 4 milyarı bulduğu Kasım 2009 değerinin üzerine eklenince ortalam bu çıkıyor.)

Sadece bana inandırıcı gelmediğini söyledim hepsi bu. Şu var ki, Facebook yünün kılın fotoğrafını, yani çok miktarda gereksiz fotoğrafı barındırdığı için gerçek de olabilir; yine de çok abartılı gibi. Her ay 3 milyar fotoğraf (ki bu rakam sürekli artıyor) yılda ortalama 50-60 milyar fotoğraf edecek demektir.

Mesajınızı değiştirmeden önce iki ( 2 ) günde 4 milyar fotoğrafın Facebook'a upload edildiğini söylemiştiniz. Bende o yorumunuza ithafen mesajımızı yazdım.

Sizin enson bu açıklamanızdan sonra epeyi bir araştırma yaptım. Facebook'un resmi istatistik verilerine ulaştım. Bu rakamlar Facebook tarafından resmi olarak duyurulan rakamlardır. Devamlı güncelleniyor.

Facebook'un Resmi İstatistik verilerine ulaşmak için TIKLA.

Yukarıdaki linkte verilen rakama göre Facebook'a aylık 3 Milyar'dan fazla fotoğraf upload ediliyor. Yani; aylık fotoğraf upload sayısı 4 Milyar değildir. Bu rakama ulaşmamış.

Bu sayfaya eklediğim istatistik veriler Ekim 2009 tarihine ait. Facebook'un 100 milyon kullanıcı sayısını 8 ayda 200 milyona nasıl çıkardığını iyi hatırlıyorum. Kaynak Bu sebeple konu başlığındaki veriler Ekim ayında toplanmış. Ekim ayından Mart ayına kadar beş aylık ( Mart hariç ) süre geçmiş. Bu süre zarfında 2.5 milyar'dan 3 Milyar gibi bir rakama ulaşması gayet normaldir. Zaten makalede istatistik verilerin Ekim 2009 tarihine ait olduğu vurgulanıyor.

İstatistik verileri değerlendirirken tarihe dikkat etmemiz gerekir. Eğer bu gözümüzden kaçarsa yanlış izlenimler edinebiliriz. Bu da doğru olmaz. Aktarılan verilerde problem olmadığını düşünüyorum ve güveniyorum.

Saygılarımla.

Kaynaklar:

Facebook - 1 - Facebook - 2 - Facebook - 3 - Facebook - 4 -

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
ANNE, ablacım gereksiz bir heyecan oldu sanırım. :) Sadece bana inandırıcı gelmediğini söyledim yahu olayın seninle ilgisi yok böyle savunma pozisyonu almana çok şaşırdım.

ANNE dedi ki:
Facebook'un resmi istatistik verilerine ulaştım.

Ben de oradan bakarak konuşmuştum zaten, sen de "resmi verilere ulaştım" deyince devletin arşivlerine girip gizli bilgiler elde etmişsin sandım. :p Dikkat edersen ben senden önce verdim 3 milyar rakamını çünkü zaten o bilgilerden baktım. O bilgilerin sadece kaynağı resmiyette Facebook, ama geçerlilik ve gerçekliği "resmi" değil. Adamlar sitelerinde öyle demişler evet, ama bu rakamların doğruluğuna yeterli bir delil değil. Doğru olması da yüksek ihtimaldir, sadece bana inandırıcı gelmedi hepsi o. Bir devlet meselesi değil yani olay. :)

ANNE dedi ki:
Yani; aylık fotoğraf upload sayısı 4 Milyar değildir. Bu rakama ulaşmamış.

Zaten ben de "neredeyse" demiştim. Gerçekten gereksiz bir alınma olmuş zannediyorum, dediğim gibi, ben Facebook'a özel bir antipati beslediğimden olsa gerek, onların verdiği bilgiler bana inandırıcı gelmedi, seninle bir alakası yok yani. ;)

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
ANNE, ablacım gereksiz bir heyecan oldu sanırım. :) Sadece bana inandırıcı gelmediğini söyledim yahu olayın seninle ilgisi yok böyle savunma pozisyonu almana çok şaşırdım.

Ben de oradan bakarak konuşmuştum zaten, sen de "resmi verilere ulaştım" deyince devletin arşivlerine girip gizli bilgiler elde etmişsin sandım. :p Dikkat edersen ben senden önce verdim 3 milyar rakamını çünkü zaten o bilgilerden baktım. O bilgilerin sadece kaynağı resmiyette Facebook, ama geçerlilik ve gerçekliği "resmi" değil. Adamlar sitelerinde öyle demişler evet, ama bu rakamların doğruluğuna yeterli bir delil değil. Doğru olması da yüksek ihtimaldir, sadece bana inandırıcı gelmedi hepsi o. Bir devlet meselesi değil yani olay. :)

Zaten ben de "neredeyse" demiştim. Gerçekten gereksiz bir alınma olmuş zannediyorum, dediğim gibi, ben Facebook'a özel bir antipati beslediğimden olsa gerek, onların verdiği bilgiler bana inandırıcı gelmedi, seninle bir alakası yok yani. ;)

Konuyu şahsileştirmedim. Şahsileşmezde ... Sadece ilk mesajınızda istatistik veriler paylaşarak başlığın size göre inandırıcı olmadığını söylemiştiniz.

Bu başlığı beğenip buraya aktaran ben olduğum için bu verilerin güveniler ve doğru olduğunu araştırmak ve bu verileri sizinle paylaşmak gereği duydum. Forumun amacı üzerine ... Eğer bunun gereğini yapmasaydım, sizin yorumunuza rastlayan ve bu konuda bilgi sahibi olmayan birisi yayınladığım başlığın yanlışlarla dolu olduğu izlenimi edinebilirdi. Bunu engelleme adına konuyu yorumladım.

Buranın adı forum değil mi, yazılan her yorum tartışmaya açıktır.

Resmi kelimesinin anlamını şuymuş: " Kanunlar ve prosedurler tarafindan varligi taninan ... "

Prosedür kelimeside ; " Bir amaca ulaşmak için takip edilen yol ve yöntem... " miş. Yani; sizin dediğiniz gibi sadece devlet kurumlarını çağrıştırmıyor. Genel için kullanabiliyoruz. Bu sebeple kullandım. Ama siz araştıracağınıza istihza yapmışsınız. Bu doğru değil.

Kısacası; vurgulamak gerekirse siz, ilk başta iki günde 4 milyara yakın fotoğraf barındırdığını söylemiştiniz, yazışmamız buradan başladı. Sonra siz bu yazdıklarınızdan vazgeçip, düzenleme yaptınız. Bende son olarak bu verilerin Ekim 2009 yılına ait olduğunu söyledim. Aradan 5 ay geçmiş. Bu tür bir dalgalanmanın normal olduğunu belirttim. :)

Bencede yorumlama burada son bulsun.

Saygılarımla.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
ANNE dedi ki:
Ama siz araştıracağınıza istihza yapmışsınız. Bu doğru değil.

"Araştıracağınıza".. demişsin fakat ablacım ben ilk yorumumda zaten araştırmıştım ve 3 milyar rakamını dikkat edersen senden önce verdim çünkü Facebook'un "resmi" istatistiklerine senden önce baktım, yani yorumumu yaparken zaten çoktan araştırmıştım, hem de senden önce. Dalgalanma olması da gayet normal tabi buna bir itirazım olmadı ki?

"Bana inandırıcı gelmedi" demek, yazdığın başlığın yanlışlarla dolu izlenimini yaratması da ilginç, sanki noterden onaylı bilgiler yayınlanmış gibi. Yapma ablacım bu gayet basit bir konu, senin de dediğin gibi burası bir forum ve yazdığın bilgiler gayet yoruma açık. Ben Facebook'u abartılı bulduğum için bana inandırıcı gelmedi demiş olmam da gayet normal bu durumda, öyle değil mi? :) Sen niye üzerine alındın ki.. Bilgiyi bulan sen değilsin derleyen ve onaylayan sen değilsin; sadece bir yerde gördüğün şeyi paylaşmışsın. Dolayısıyla senin kendi şahsına yalancı muamelesi yapılmış gibi algılaman çok ilginç.

"Resmi" sözcüğüne gelirsek, tanımı buraya kendin koymuşsun teşekkür ediyorum; "resmi" sözcüğünü sadece devlete ilişiklendirdiğimi düşünmene iki kere şaşırdım. Çünkü ben olayın seninle ilgisi olmadığını ifade etmeye çalıştım sadece. "Devlet meselesi değil" Türkçe'de bir darb-ı meseldir, herkes tarafından kullanılan bir deyimdir, illa ki devletle alakalı olması gerekmez. Herhalde "bu rakamları devlet doğrulamadı o yüzden inanmam" gibi saçma bir yorum getirdiğimi zannetmiş olmana üç kez şaşırdım.

Senin de ifade ettiğin yoruma göre "kanunlar ve prosedürler tarafından varlığı tanınan" şeylere resmi dendiğine göre, bilgiler Facebook'un "resmi" sitesinde verilmiş de olsa geçerlilik anlamında hiçbir resmiyeti yok. Çünkü Facebook'un verdiği bilgiler "kanunlar ve prosedürler tarafından varlığı tanınmış" bilgiler değildir. Yani Facebook'un sitesi resmi evet; fakat bizzat senin yazdığın tanıma göre bilgiler resmi değil. Ve olup olmamasını niye bu kadar önemseyip savunma ihtiyacı hissettin anlamadım. :) Boşver ablacım onlar ne derse desin de Facook'un bir kaç gereksiz fotoğrafı yüzünden birbirimizi kırmayalım. ;)

ANNE

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
75
"Araştırma " lafımı istihza yapılan " Resmi " kelimesi için kullandım. Facebook'daki istatistik verileri için kullanmadım. Yanlış algılama olmuş.

Ben kimsenin avukatlığını yapmıyorum. Sadece size göre yanlış olan birşeyi bende kendi bilgime göre yorumluyorum. Sonuçta, " Elmacik " kardeşim; Facebook, fickr vb. platformların hiçbirine bizzat başvurup istatistik yapan birisi değildir. Bir yerlerden birşeyler öğrenip ona göre konuşuyorsunuz. Aynı şekilde başkalarınında konuşma hakkı vardır. Bu yazışmayada avukatlık denmez.

Bu konuda birbirimizi kırmadan bahsediyorsun, bu lafını anlayamadım. Burada kimsenin biribirini kıracak cümlesi olmadı. Eğer, stresi veya birilerine gıcıklığı olan varsa bu konuda bahaneyse ona birşey diyemem. Benim için böyle bir durumun olmadığını belirtmek isterim. Her görüşe ve yoruma açığım. Tahammülsüzlük bende yoktur.

Kolay gelsin.