HDD Kafa Vurma !

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben kasaya ve monıtore yumruk ve ayak darbelerı atıyodum senı ılk defa duydum hddye kafa atma:)eger hıc bırsey yapamassan teknık servısıne ver hd yanmıs olsa bıle bır bolumunu kurtarıyolar
hdd baglantı kablosunu degıstırmenı onerırım 1 e al hddyı 2 yede cd romu

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
N oluyor foruma ya :D mesajlar karıştı yine :D

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
HDD'im son zamanlarda sık kafa vurma sebebiyle bazen açılmaz oldu sistemim. Yani hani HDD görmediği zaman insert boot device reboot v.s ile ilgili bir yazı çıkardıya, çok sık olmaya başladı o. Bir kaç defa reset atıp durumu düzeltiyorum ama nereye kadar ?

Fiziksel bir hata biliyorum ama çaresi yok mudur acep ?

:: Yenisini al diyenleri şimdiden duyar gibiyim, hiç yeltenmeyin o cevabı yazmaya!

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91
Bilgilerin varsa kurtar Ve Çöpe Direk:)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Ses duyuyormusun hd de eğer gerçekten ses geliyorsaki kafa atıyordur dediğin gibi fiziksel durum..

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Ses duyuyormusun hd de eğer gerçekten ses geliyorsaki kafa atıyordur dediğin gibi fiziksel durum..

Kafa atma sırasında ki o sesi duyuyorum tabikide.
Birde zaten normal açıldğında okuma yazma sesi de iyice artmaya başladı.

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ben kasaya ve monıtore yumruk ve ayak darbelerı atıyodum senı ılk defa duydum hddye kafa atma:)eger hıc bırsey yapamassan teknık servısıne ver hd yanmıs olsa bıle bır bolumunu kurtarıyolar
hdd baglantı kablosunu degıstırmenı onerırım 1 e al hddyı 2 yede cd romu

0ReiS0

Dekan
Reaksiyon puanı
91

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Hmm sorun fiziksel yapabilcek pek birşeyim yok sabah önerdiğim pro ya baktınmı

http://www2.ashampoo.com/webcache/html/1/product_2_0065___USD.htm

Hdd control sıcaklığını ömrünü vs gösteriyor :thumbup1:

Performans ve sağlık %100 gösterdi sıcaklıkta 34 derecelerdeydi. Ama o kafa atma sorununu gösterdi. spin-up time mıydı neydi kod adı.

---------- saat 22:24 eklendi ---------- önceki mesaj saat 22:19 eklenmişti ----------

Ben çözüm arıyorum saçmalık değil. Konu açarken de uyardım!!!

new_order

Asistan
Reaksiyon puanı
5
O da size belki hddde ki fiziksel sorunların halledilemiyeciğini anlatmak istemiştir bir yoruma sacmalık demeden önce iki kez düşünmek gerektiğine inanıyorum.

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
evet bende de aynı sorun 2-3 gün önce başladı hdd den sesler geliyordu özellikle bilgisayardan bir işlem yapmaya başlayınca.hirens boot cd nin içinde bir program vardı onla tarama yaptım o sektör olan yerleri kapattı sanırım ama hala biraz ağırlık var gibi neyse ki hdd lerin garanti süresi 3 seneymiş garanti sorgulaması yaptım 1 yıl daha garantisi var ama diyorum ki acaba bu şekilde idare etsem 3-5 ay sonra yollasam 250 gb lar biraz piyasadan çekilsin belki 500 lük falan gönderirler :p

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
O da size belki hddde ki fiziksel sorunların halledilemiyeciğini anlatmak istemiştir bir yoruma sacmalık demeden önce iki kez düşünmek gerektiğine inanıyorum.

Bende bunun farkında olduğumu söyledim ya anlatmak istedim. Bu yüzden bir çaresi var mıdır acep diye soruyorum ? Uyardım da!
Ben düşünmem.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
anlatacağım yöntem şayet bad sector yoksa gerçekten kafadan kaynaklanan bir sorunsa etili olacaktır biraz tuhaf olabilir ama bu yöntemle çok fazla hdd kurtardığımı belirtmem fayda var :) öncelikle mutlaka yedeklerini daha sonra hdd yi poşetin içine koy havasını al daha sonra derin donduruya bırak yaklaşık 8 saat kadar beklet daha sonra hddyi bir havluya sar ve hemen elektrik ver yaklaşık 15 -20 dk kadar çalıştır sonra kapat daha sonra hdd yi oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar havlunun içinde tut tekrar bilgisayara bağla :) tuhaf ama etkili bir yöntemdir :D ama kafa vurmanında bir kaç nedeni olabilir misal sorun elektronikse yapılacak pek bir şey yok

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
anlatacağım yöntem şayet bad sector yoksa gerçekten kafadan kaynaklanan bir sorunsa etili olacaktır biraz tuhaf olabilir ama bu yöntemle çok fazla hdd kurtardığımı belirtmem fayda var :) öncelikle mutlaka yedeklerini daha sonra hdd yi poşetin içine koy havasını al daha sonra derin donduruya bırak yaklaşık 8 saat kadar beklet daha sonra hddyi bir havluya sar ve hemen elektrik ver yaklaşık 15 -20 dk kadar çalıştır sonra kapat daha sonra hdd yi oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar havlunun içinde tut tekrar bilgisayara bağla :) tuhaf ama etkili bir yöntemdir :D ama kafa vurmanında bir kaç nedeni olabilir misal sorun elektronikse yapılacak pek bir şey yok

Bu yöntemle hepsinde randıman aldın mı HDD lerde ? Düzelmeyenler oldu mu ya da eskisinden daha kötü olan ?

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
şöyle diyim 10 hdd den 6 sı kurtarılıyor tamamen bozma olayı havlu kullanmazsan oluyor nedeni nem ya da terleme :) kısa devre yapıyor ve komple gidiyor :) onun dışında başka yan etkisi yok :)

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Çok riskli bir yöntem yinede sağ ol. Bunu denemeyeceğim başka yöntem bilen ?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Benim harddiskte bugun sorun çıktı bot ekranında kalıyor öyle garip..:)

Şuan yedek harddiskten yazıyorum.

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Benim harddiskte bugun sorun çıktı bot ekranında kalıyor öyle garip..:)

Şuan yedek harddiskten yazıyorum.

Kablıları kontrol ettinmi bi arkadaşında forumda başına gelmiş kablolardan düzeltmiş kafa atıyorsa qkte gibi işin zor :(

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Kablıları kontrol ettinmi bi arkadaşında forumda başına gelmiş kablolardan düzeltmiş kafa atıyorsa qkte gibi işin zor :(

Kablo yok bende laptop var:D

Kafa atma sorunu felan yok uyarıda çıkmıyor ekranda sadece bilgisayar marka ekranı çıkıyor öyle kalıyor.:D