Bios hdd yi görüyor fakat windows açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
elimde eski bilgisyarımdan söktüğüm 30 gb maxtor 3.5 serisi hdd var bios tamı tamına görüyor fakat sistem başlamıyor açılırken lütfen sistem diskinii takın ve entere basın diyor pc yi cd-rom başlatmayı seçtiğimde ise başlamıyor :S ama hdd yi çıkardığımda başlıyor içinde çok önemli bilgilerim var lütfen yardımm :unsure::unsure:

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Jumper takmayı dene bilgisayar açılırken biricil diski taktığın disk olarak görüyor

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Belkide HDD kendisi arızalıdır. Bizzat kendimden örnek vermek isterim.
Samsung 80 GB HDD var bende. Her zaman ki gibi kasanın güç tuşuyla bilgisayarımı açmak istiyorum ve okuyor gibi oluyor ve sonra insert boot device ile başlayan yazı vardı o hata çıkıyor karşıma. Bende her bu hata da HDD güç ve IDE kablosunu söküp yeniden takıyorum sonra düzeliyor. Aslında sorunum HDD deki kötü sektörler yüzünden. Kafa vuruyor diye tabir ettiğimiz olay var ya ha ondan işte.. HDD sıfırlama programına ihtiyacım var aslında.
Yardımcı olabilecek arkadaşımız varsa bana özelden nasıl yapacağımı yazabilir mi ?

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Belkide HDD kendisi arızalıdır. Bizzat kendimden örnek vermek isterim.
Samsung 80 GB HDD var bende. Her zaman ki gibi kasanın güç tuşuyla bilgisayarımı açmak istiyorum ve okuyor gibi oluyor ve sonra insert boot device ile başlayan yazı vardı o hata çıkıyor karşıma. Bende her bu hata da HDD güç ve IDE kablosunu söküp yeniden takıyorum sonra düzeliyor. Aslında sorunum HDD deki kötü sektörler yüzünden. Kafa vuruyor diye tabir ettiğimiz olay var ya ha ondan işte.. HDD sıfırlama programına ihtiyacım var aslında.
Yardımcı olabilecek arkadaşımız varsa bana özelden nasıl yapacağımı yazabilir mi ?

HDD Low Level Format Tool 2.36 diye google da arat küçüm bir program bad sectörü düzeltmeyebilir ama hariskinde tüm verileri tamamen silip kafa atmayı en aza indirebilir program hakkındaki bilgiler;

Harddisklerine low level format atmak isteyenler için geliştirilmiş küçük bir araç. Fabrika formatı olarak ta bilinen bu yöntem ile harddiskinizdeki tüm MBR ve tablo bilgisi silinecek. Tüm bitler 0 olacak şekilde ayarlanacak. Böylece diskiniz ilk günki gibi tertemiz olacak. S-ATA (SATA), IDE (E-IDE), SCSI, USB, FIREWIRE arabirimlerine sahip disklerde çalışabilir. Maxtor, Hitachi, Seagate, Samsung, Toshiba, Fujitsu, IBM, Quantum, Western Digital marka disklerde sorunsuz çalışmaktadır.

Dikkat bu aracın kullanılması sonucu seçtiğiniz diskteki veriler tamamen silinecektir. Silinen verilerin kurtarılması mümkün değildir.

qKTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
En iyisi ve pro bu programmıdır sence?

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
Evet bence en iyi bu ashampoo sitesine girip bakabilrsin onlarında yaptığı bir hardisk programı vardı diskin ömrünü gösteriyor vs...

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
bende jumperdan kaynaklandığını düşünüyorum bu jumperı nasıl ayrlıyacağım yani 1.cil hdd demde masterda bunda slave demi olacak yoksa cablo selecet moddammı?

vegaturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
117
bende jumperdan kaynaklandığını düşünüyorum bu jumperı nasıl ayrlıyacağım yani 1.cil hdd demde masterda bunda slave demi olacak yoksa cablo selecet moddammı?

Eğer bu taktığınla birlikte toplam 3 hd oluryorsa sistemin masterda jumper vardır master girişlerine bak istersen bir jumperı olmalı bir jumper de 3. hd ye gerkli ilk hd de jumper olmamısı lazım ...

murat_57_

Asistan
Reaksiyon puanı
2
tamamdır sorun halledildi problem ıd denmiş